22 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Święto w WTZ

28 listopada 2018 r.

Patriotyzm mają zapisany w sercach


fot. ARCHIWUM

Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rykach z pompą świętowali 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Kotyliony i narodowe emblematy przygotowywali przez miesiąc.

Biało-czerwone dekoracje i podobizny bohaterów sprzed wieku ozdobiły dużą salę rehabilitacyjną. To właśnie tam rycka placówka zorganizowała obchody jubileuszu. Kierownictwo i podopieczni jak zwykle podeszli do zadania ambitnie i z pełnym zaangażowaniem. Zamiast typowej akademii niepełnosprawna młodzież wzięła udział w konkursie na wzór teleturnieju „Kocham Cię Polsko”. Wchodzący na salę zostali podzieleni na dwie drużyny: białą i czerwoną. Każdą z ekip poprowadzili do boju liderzy: Tomasz Dziubak i Michał Dziubak. A w roli prowadzącej wystąpiła kierownik WTZ Bożena Wasilewska.

Rywalizacja między drużynami była zacięta. Uczestnicy musieli zmierzyć się z testem wiedzy o Polsce oraz wykazać znajomością przysłów i poprawnej polszczyzny. W jednej z konkurencji trzeba było rozpoznać postaci znanych Polaków. W innej - czekały do odgadnięcia nazwy 35 dawnych i współczesnych przedmiotów codziennego użytku. Mimo niełatwych zadań zawodnicy radzili sobie całkiem nieźle, co docenili terapeuci. - Byłam zaskoczona tym, jak duża jest ich wiedza, choć czasem potrzebowali naszej pomocy - zauważa kierownik WTZ.

Impreza nie mogła obejść się także bez wspólnego śpiewania. W trakcie konkursu dominował repertuar typowo patriotyczny, a w południe wszyscy wykonali „Mazurka Dąbrowskiego”.

 

Radość i zaangażowanie

Całodniowym obchodom towarzyszyło wiele radości. Nie można się temu dziwić, bo uczestnicy warsztatów przygotowywali się do tego wydarzenia od kilku tygodni. W tym czasie nie tylko ćwiczyli znajomość utworów muzycznych, ale i dekorowali salę. Każdy włączył się do pracy nad kotylionami i innymi biało-czerwonymi ozdobami. Dodatkowo wielu podopiecznych WTZ wzięło udział w konkursie plastycznym poświęconym niepodległości. Ich prace stały się ozdobą koncertu galowego zorganizowanego przez samorząd miasta i gminy 11 listopada w kinie Renesans.

Duże zaangażowanie niepełnosprawnej młodzieży wzbudziło jak zawsze podziw opiekunów. - Jestem z nich bardzo dumna. To wielkie przeżycie patrzeć, jak taka grupa osób śpiewa polski hymn - podkreśla B. Wasilewska. Aby wynagrodzić uczestnikom trud przygotowań, elementem wieńczącym imprezę stał się występ grupy teatralnej. Zaprzyjaźnieni artyści z Krakowa wykonali nawiązującą do święta niepodległości sztukę „Spełnione sny”.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR