16 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Danuta, Juliana, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Finał konkursu literackiego

28 listopada 2018 r.

Czym żyje człowiek


fot. ARCHIWUM

18 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Kąkolewnicy odbyła się uroczysta gala wieńcząca XI Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Ireny Golec pt. „Czerwona róża dla Niej”.

Celem rywalizacji na słowa jest upamiętnienie wybitnej postaci ziemi radzyńskiej i Lubelszczyzny. I. Golec zapisała się w świadomości mieszkańców regionu jako zaangażowana pedagog, działaczka społeczna oraz patriotka. Poświęciła życie sprawom wsi, w sposób szczególny akcentując rolę kultury i oświaty, a dziś odbiera hołd jako patronka konkursu aktywizującego twórców prozy i poezji z całej Polski. Zgłoszenia do tegorocznej edycji napłynęły z wsi i miast naszego regionu, ale też m.in. z Kielc, Wrocławia, Suwałk czy Warszawy. Termin nadsyłania prac minął 15 października. Przed obradującą 24 października komisją konkursową stanęło nie lada zadanie. Analizę 121 zestawów prozy i poezji prowadzącą do wytypowania zwycięzców i osób wyróżnionych przeprowadzili: przewodniczący komisji Ryszard Kornacki - członek Związku Literatów Polskich w Lublinie i prezes Międzyrzeckiego Stowarzyszenia Teatralnego, Katarzyna Wileńska - poetka i animator kultury oraz Zofia Goławska - pedagog.

W opinii jury poziom konkursu był wysoki i wyrównany. - Cieszy nas niezmiernie liczny udział młodych autorów, w tym uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych - podkreślali przedstawiciele komisji, dziękując w sposób szczególny nauczycielom, którzy zdopingowali uczniów do twórczej aktywności oraz posługiwania się ciekawymi formami literackimi. Tematyka prac - na co zwrócili uwagę - oscylowała wokół problemów dotykających współczesną młodzież. Uczestnicy pisali o wartości przyjaźni oraz potrzebie miłości rodzicielskiej. Dawali też wyraz dylematom związanym z wyborem właściwej drogi życiowej czy odkrywaniem własnej tożsamości w oparciu o rodzinną historię. Powstałe wiersze oraz próbki twórczości prozatorskiej ukazywały wreszcie wrażliwość młodych autorów na piękno otaczającego świata i drugiego człowieka.

Dorośli skupili się głównie na opiewaniu życia wiejskiego i małomiasteczkowego. - Poziom prac w tej kategorii wiekowej okazał się bardzo wyrównany i niezwykle trudno było nam wyłonić zwycięzców - przyznali członkowie komisji. Pojawiające się nowe nazwiska wśród uczestników odebrali natomiast jako dowód żywego zainteresowania, jakim cieszy się ten konkurs.

 

Na liście zwycięzców

W dziedzinie poezji - kategoria „dzieci ze szkół podstawowych” - zwyciężył Karol Zieńczuk z Kąkolewnicy, drugie miejsce zajęła Paulina Sobczak, a trzecie Kinga Stadnik - reprezentujące Międzyrzeca Podlaskiego. Wśród uczniów gimnazjum „srebro” przypadło ex aequo Kamili Kulik z Kąkolewnicy i Agacie Ignaciuk z Kożuszek, natomiast „brąz” - Nicoli Kostrzewie z Kąkolewnicy. W gronie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych drugą nagrodę otrzymała Natalia Szaniawska z Komarówki Podlaskiej, zaś trzecią - Dominika Komoń z Kąkolewnicy. W kategorii „dorośli” pierwsze miejsce przyznano Maciejowi Modzelewskiemu z Białobrzegów, drugie - Annie Bełcząckiej z Radzynia Podlaskiego, a trzecie - Mariannie Pawłowskiej z Niemojek.

Zwycięzców w czterech kategoriach jury wytypowało także wśród uczestników konkursu mierzących się z drugą dziedziną - prozą. W najmłodszej grupie wiekowej najwyżej oceniono pracę międzyrzeczanina Marcela Domańskiego. Druga lokata przypadła Wiktorii Góralskiej z Turowa, zaś trzecia - Weronice Łopackiej z Międzyrzeca Podlaskiego. Wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajął Mikołaj Puszkarski z Tuliłowa, drugie - Katarzyna Musiatowicz, a trzecie - Angelika Grodzicka - reprezentantki Turowa. W kategorii „młodzież” zwyciężyła Eliza Korneluk z Piszczaca. Drugą nagrodę przyznano radzyniance Liwii Wojtaś, zaś trzecią - Julii Wiater z Ulana. W gronie dorosłych twórców prozy najwyżej oceniono pracę Renaty Diaków z Nowogrodu Bobrzańskiego. Drugie miejsce zajął Mateusz Mitąg z Warszawy, a trzecie - ex aequo - Adam Wierzbicki z Dłużka i Krzysztof Martwicki z Płońska.

Ponadto w obu dziedzinach i w każdej kategorii wiekowej członkowie komisji przyznali szereg wyróżnień.

AW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR