16 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Danuta, Juliana, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Zagrożenia

28 listopada 2018 r.

Bo to jest nastolatek


fot. ARCHIWUM

Od jakiegoś czasu rodziców, nauczycieli i pedagogów nurtuje pytanie: czy to współczesna młodzież jest inna niż ta sprzed 20 lat, czy może czasy, w jakich przyszło jej żyć?

Przemoc, agresja, depresje, samookaleczenia, samobójstwa - problemów, z jakimi borykają się dziś młodzi ludzie, jest całe spektrum. Tym, co stanowi nowość, są zagrożenia płynące z przebywania w świecie wirtualnym, czyli hejt, oszustwa, wyłudzenia, patostreaming. Niezależnie od tego, skąd przychodzi zagrożenie, młodzi ludzie - dokładnie jak ich rówieśnicy kiedyś - poszukując własnej tożsamości, zazwyczaj sami mierzą się ze swoimi demonami. Tym, co może pomóc zrozumieć specyfikę wieku dojrzewania, są badania, które w ostatnich latach przyniosły nowe odkrycia. Bo za ewolucją zachowania młodego człowieka stoją zmiany nie tylko hormonalne, jak uważano przez wiele lat, ale także te dokonujące się w mózgu. Do niedawna sądzono, że rozwija się on do około szóstego roku życia.

Dziś wiemy, że jego silna przebudowa ma miejsce właśnie w okresie dojrzewania i dotyczy płatów czołowych, czyli obszarów odpowiedzialnych za rozumienie oraz kontrolowanie emocji, m.in. przewidywanie konsekwencji zachowań czy rozumienie sytuacji społecznych. Co ciekawe, nie każdy nastolatek przechodzi ten okres burzliwie. Niemniej aż 25% z nich doświadcza tych zmian tak mocno, że nie potrafią sobie z nimi poradzić. Potrzebują wówczas wsparcia, by nie doszło do tragedii, o którą w dzisiejszych czasach bardzo łatwo.

 

Napięcie, ból, strach

- Współczesny nastolatek to ten sam młody człowiek, co kiedyś, ale żyjący w świecie, jaki stawia przed nim bardzo dużo wyzwań - mówi psycholog Agnieszka Czechowska z Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii, prowadząca terapię dzieci po kryzysach psychicznych. - Proces dojrzewania to zmiany mające na celu przyjęcie odpowiedzialności za to, kim się jest, oraz powstanie spójnego obrazu siebie - tłumaczy, dodając, że znaczenie grupy w tym okresie staje się najważniejsze. Młody człowiek musi stać się samodzielny, niezależny. W efekcie oznacza to dążenie do odseparowania się od rodziny, co jest niezmiernie trudne, bo przecież ją kocha. - Dlatego w tym okresie naturalnego chaosu bardzo ważne jest mądre wsparcie najbliższych - akcentuje A. Czechowska.

Kiedy okres dojrzewania staje się problemem nie do udźwignięcia, część młodzieży ucieka w zachowania destrukcyjne: nałogi, samookaleczenia, autoagresję. - Nie potrafiąc poradzić sobie z bólem psychicznym, zamieniają go na ból fizyczny. Nie chcą tego robić, ale nie potrafią sobie inaczej poradzić - tłumaczy motywy takiego postępowania A. Czechowska, podkreślając, jak ważna w takich przypadkach jest uwaga. - Te zachowania mogą prowadzić do prób samobójczych, choć najczęściej je powstrzymują lub opóźniają - zaznacza.

 

W sieci…

Jednym z wyzwań, jakie stają przed współczesnym nastolatkiem, a jednocześnie niosącym ogrom zagrożeń, stał się internet. - Świat wirtualny jest dla nich równoległy ze światem rzeczywistym - komisarz Agnieszka Stąpór z wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji wskazuje na różnice w postrzeganiu dzisiejszego świata przez dorosłych i młodzież, rodziców i dzieci. - Dlatego od najmłodszych lat warto uczyć dzieci zasad poruszania się w tym świecie: odpowiedzialności za to, co piszą, nieprzejmowania haseł, kont, zasady ograniczonego zaufania, nieklikania na wszystko - wylicza, zaznaczając, że dzieci zazwyczaj nikomu nie mówią, iż stały się ofiarą przestępstwa w sieci, dlatego tak trudno o określenie pełnej skali problemu. Kom. A. Stąpór radzi, by rozmawiać z dzieckiem nawet o sprawach banalnych. - Dla nas temat może być mało istotny, ale dla dziecka może stanowić dramat - tłumaczy i podpowiada, jak ważna jest niewidzialna nić porozumienia na linii dziecko - rodzic, zaś jej zerwanie niejednokrotnie skutkuje dramatem: ucieczką z domu, lekomanią, narkomanią, problemami psychologicznymi, a nawet samobójstwem. Bo dziecko szukające znajomości czy zrozumienia w sieci szybko ulega manipulacji i staje się łatwym celem dla przestępcy.

 

Lepiej być nadwrażliwym

Obserwując zachowania swojego dziecka, warto być wyczulonym - w każdym aspekcie. Wytłumaczenie: „bo to jest nastolatek”, czasem może spowodować przegapienie problemu. Natomiast szybka reakcja jest w stanie pomóc młodemu człowiekowi w rozwiązaniu konfliktu, a na pewno nie da mu się rozrosnąć do takich rozmiarów, które mogłyby skutkować poważnymi i nieodwracalnymi konsekwencjami. Zarówno nauczyciele, psycholodzy, jak i policja zapewniają, że służą pomocą i reagują na każdy niepokojący sygnał.


116-111

to numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, który jest czynny codziennie. Skontaktować się można, dzwoniąc pod niego lub pisząc na stronie www.116111.

 

800-702-222

to numer telefonu dla dorosłych poszukujących pomocy w konfliktach z dziećmi i młodzieżą. Potrzebnych informacji mogą również szukać poprzez stronę www.liniawsparcia.pl.


Aktywnie reagują

 

Odpowiedzi na pytania, co zagraża współczesnej młodzieży oraz jakie działania podejmować, by jej skutecznie pomóc, szukano podczas inauguracji kampanii „Widzę - rozmawiam - reaguję”, która miała miejsce 22 listopada w siedleckim urzędzie miasta.

 

Jej inicjatorzy, czyli m.in. Komenda Miejska Policji, siedlecki region IPA Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach oraz Szkoła Podstawowa nr 11, chcą z tym przesłaniem dotrzeć zarówno do nauczycieli, jak i uczniów.

 

Skala problemu

- Po każdej z kampanii, jakie organizujemy, a robimy to od pięciu lat, docierają do nas pozytywne sygnały, które potwierdzają słuszność podejmowanych działań - mówi Edyta Biarda, dyrektor CKU w Siedlcach. - Jednak w sieci pojawiają się też komentarze wyśmiewające, a nawet nam grożące - dodaje, przytaczając jeden z przykładów, w którym internauta napisał, że „nic wam do tego, czym się odurzam, nie bądźcie wścibscy, bo ktoś może utrzeć wam nosa”. To pokazuje skalę problemu i potrzebę mierzenia się z nim.

 

Wieloaspektowo

- Dostrzeganie różnorakich zagrożeń, rozmowa, ale i wysłuchanie oraz reagowanie zawsze, nawet jeśli nie znam lub się boję - tłumaczy założenia kampanii jej koordynator Monika Mikołajczyk z CKU. - Dziś młodzież narażona jest na wiele niebezpieczeństw, dlatego rozmowy trzeba zaczynać już od klas zerówki - zauważa, zwracając uwagę, że jeśli w tym wieku uświadomimy najmłodszym zagrożenia, łatwiej będzie im się z nimi mierzyć w kolejnych latach.

 

Nie tylko założenia

Czwartkowe spotkanie nie ograniczyło się jedynie do przekazania suchych informacji. Zaproszeni goście podzielili się swoją wiedzą oraz sposobami rozwiązywania poszczególnych kwestii. Skalę problemu, a także potrzebę stworzenia oraz wdrożenia odpowiednich procedur wskazywali zgromadzeni na spotkaniu nauczyciele i pedagodzy. Dlatego część, w której prelegentem była psycholog Maria Rotkiel, przybrała formę luźnej rozmowy z ekspertką. Jednym z pytań, jakie padło, było to, w jaki sposób skłonić dziecko do porzucenia nałogu. - Rozumiem, że dla matki zamknięcie dziecku drzwi do domu to coś niewyobrażalnego - odpowiedziała M. Rotkiel. - Niemniej trzeba znaleźć siłę, by powiedzieć „stop”, jednocześnie nie zapominając o zapewnieniu wsparcia i miłości - podkreśliła, dodając, że wytrwaniu w decyzji pomaga świadomość, iż walczymy o zdrowie czy życie ukochanej osoby. M. Rotkiel wskazała również techniki rozmowy o zaistnieniu problemu zarówno z uczniem, jak i jego rodzicami.

 

Cykl rozpoczęty

W ramach kampanii, którą wspierają prezydent miasta Siedlce oraz wójt gminy Siedlce, odbędą się różnego rodzaju warsztaty, spotkania z nauczycielami, pedagogami, a także dziećmi. Powstaną również materiały mające podpowiedzieć młodzieży, gdzie w razie potrzeby szukać pomocy, film o ryzykownych zachowaniach oraz broszura informująca o współczesnych zagrożeniach. Terminy poszczególnych wydarzeń oraz szczegółowe informacje dostępne są w siedleckim Centrum Kształcenia Ustawicznego.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR