16 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Danuta, Juliana, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Walka ze smogiem

28 listopada 2018 r.

Większe zanieczyszczenie, ale i świadomość


fot. ARCHIWUM

Czujniki powietrza montowane w miastach naszego regionu mają nam nie tylko wskazywać poziom zanieczyszczenia, ale także uświadamiać, że sami stwarzamy ten problem.

Na stronie airly.eu pojawia się coraz więcej punktów, z których można odczytać aktualny stan poziomu pyłów PM10 oraz PM2,5. A warto je sprawdzać, bo już wiadomo, jak niekorzystny wpływ na nasze zdrowie ma ich podwyższone stężenie. Choć Polacy wiedzą coraz więcej, Najwyższa Izba Kontroli zauważa, że nie są właściwie informowani o smogu, zaś „przy bieżącym tempie działań naprawczych redukcja zanieczyszczeń może zająć w poszczególnych województwach od 24 do niemal 100 lat. Smog jest bardzo poważnym problemem, z którym dopiero od niedawna próbują walczyć władze centralne i samorządowe. Do niedawna zanieczyszczenia powietrza były bagatelizowane”.

Palenie śmieciami, starymi ubraniami, butami, meblami, używanie opału złej jakości, nieczyszczenie przewodów kominowych, wycinanie filtrów z samochodów z silnikiem diesla - przyczyn coraz silniejszego smogu w miastach i miasteczkach można wyliczać bez końca. Na większość z nich mamy realny wpływ, niestety wiele osób nad dobro ogólne przedkłada stan swojego portfela. Dlatego od 1 lipca 2018 r. na Mazowszu obowiązuje uchwała antysmogowa. Co oznacza ona w praktyce? Nie wolno spalać mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności powyżej 20% (np. mokrego drewna). Użytkownicy kotłów na węgiel lub drewno, czyli tzw. kopciuchów, które nie spełniają wymogów dla klas 3, 4 lub 5 wg normy PN-EN 303-5:2012, muszą wymienić je do końca 2022 r. na kocioł zgodny z wymogami ekoprojektu. Natomiast właściciele kotłów klasy 3 lub 4 muszą to zrobić do końca 2027 r., a klasy 5 mogą z nich korzystać do końca ich żywotności. Także posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 r. na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu lub wyposażyć w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w dokumencie.

Uchwała antysmogowa przewiduje także możliwość skontrolowania urządzeń grzewczych przez straże miejskie i gminne, wójta, burmistrza i prezydenta miasta oraz upoważnionych pracowników urzędów miejskich i gminnych, a także policję czy Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Osoby, które naruszą przepisy, powinny liczyć się z mandatem do 500 zł lub grzywną do 5 tys. zł.

 

Czujki ratują życie

Chęć oszczędności, używanie kotłów grzewczych niezgodnie z ich przeznaczeniem, czyli palenie nie drewnem, węglem czy ekogroszkiem, a tym, co nam wpadnie w ręce, oraz lekceważenie przepisów w kwestii bezpieczeństwa, mogą stać się przyczyną nieszczęścia. Tak, jak było to 19 listopada w Grodzisku (gm. Zbuczyn), gdzie wybuchł pożar w kotłowni. Przyczyna - zapalenie sadzy zgromadzonej w kominie. Dlatego wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Oprócz regularnych przeglądów kominiarskich warto pomyśleć również o czujnikach. W okresie jesienno-zimowym wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowuje się także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym cichym zabójcą, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu. Czad, czyli tlenek węgla, powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Jest lżejszy od powietrza, dlatego gromadzi się głównie pod sufitem. Tym, co jest w jego przypadku groźne, to fakt, że nie ma koloru ani zapachu, nie ma również smaku. Wykryć może go jednak specjalny czujnik, którego koszt nie jest duży. Jednak należy pamiętać, że głównym źródłem zatruć czadem w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Dlatego pamiętajmy o ich regularnym sprawdzaniu, a także nie zaklejajmy czy zasłaniajmy kratek wentylacyjnych.


Pamiętaj o czyszczeniu i przeglądzie

Zgodnie z przepisami w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

* cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),

* dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,

* co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,

* co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych,

* właściciele i zarządcy bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych zobowiązani są do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).


Coraz więcej zgłoszeń

BOGUSŁAW JOŃSKI  - zastępca komendanta Straży Miejskiej w Siedlcach

 

Czy dużo macie zgłoszeń, w których pojawia się podejrzenie, że ktoś spala śmieci?

 

W całym 2017 r. strażnicy dokonali kontroli i sporządzili 66 protokołów w zakresie palenia w paleniskach domowych. Ukarano cztery osoby. Natomiast w tym roku, do 26 listopada, strażnicy dokonali kontroli 45 palenisk i sporządzili stosowne protokoły. Tylko w jednym przypadku stwierdzono ewidentne spalanie śmieci, a właściciela ukarano mandatem karny. Należy dodać, że zgłoszeń przybywa wraz z rozpoczęciem okresu grzewczego, ale nie wszystkie się potwierdzają podczas kontroli w terenie. Myślę, że to efekt coraz większej świadomości społeczeństwa na temat tego, czym jest smog, jak powstaje i jak wpływa na nasze zdrowie. Otrzymujemy też dużo sygnałów dotyczących spalania śmieci na zewnątrz. Być może jest to bardziej uciążliwe i widoczne. W tym roku ukarano w sumie 11 osób.

 

Jak wtedy reagujecie?

 

Każde zgłoszenie w miarę możliwości staramy się od razu potwierdzić w terenie. Cześć z nich się nie potwierdza. Czasem adres jest chybiony. Tam, gdzie został wskazany prawidłowo, sprawdzamy palenisko pod kątem tego, co jest w nim spalane, czy posiadany materiał jest odpowiedni. Czasami ciemny dym wydobywający się z komina, który skłania ludzi do zawiadomienia nas, to efekt nieczyszczenia przewodu kominowego. Jednak jako straż miejska nie mamy na to wpływu.

 

Mieszkańcy bez problemu wpuszczają strażników do domu?

 

Początkowo rzeczywiście pojawiał się opór, jednak teraz już nie ma takich problemów. Oczywiście wchodzimy tylko wtedy, gdy w domu znajduje się dorosła osoba. W przypadku utrudniania nam kontroli możemy wezwać patrol policji, o czym informujemy, jeśli ktoś nie chce pozwolić na wykonanie odpowiednich czynności.

 

Wspomniał Pan o spalaniu śmieci na zewnątrz - czy jest to równie duży problem?

 

Sygnały o takich działaniach są częstsze i bardziej trafione, bo też sam proceder trudniej ukryć. Najczęściej dzieje się to przy porządkowaniu podwórek, miejsc budowy. Przyłapani tłumaczą się chęcią posprzątania śmieci, co jest dość dziwne, bo przecież obecne przepisy zapewniają odbiór wszystkich odpadów. Moim zdaniem to ewidentne cwaniactwo i wygodnictwo. Dlatego dobrze, że mieszkańcy zgłaszają takie przypadki, bo przecież czyste powietrze leży w interesie nas wszystkich.

 

Dziękuję za rozmowę.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR