16 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Danuta, Juliana, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Zdrowie

28 listopada 2018 r.

Co za dużo to niezdrowo


fot. ARCHIWUM

Reklamy telewizyjne przekonują nas, że w aptece znajdziemy rozwiązanie na każdy problem zdrowotny. Ale to nieprawda. Warto o tym pamiętać, wyciągając portfel.

Z każdej strony informują nas, że suplementami diety rozwiążemy każdy problem: ból zatok, migrenę, wypadanie włosów, słabe paznokcie, brak apetytu czy jego nadmiar. Jednym słowem, wystarczy wziąć tabletkę lub dwie i po sprawie. Nic bardziej mylnego. Suplementujemy się - niestety - na potęgę. Badania wskazują, że 72% Polaków przyznaje się do przyjmowania suplementów diety. Prawie połowa robi to regularnie, zaś zaledwie 17% przed rozpoczęciem suplementacji konsultuje się z lekarzem lub farmaceutą! Dlaczego to poważny błąd? Bo niesie ryzyko komplikacji. Skąd wiadomo, że na pewno mamy niedobór danej witaminy albo wypadanie włosów to coś poważniejszego niż brak któregoś pierwiastka?

Skąd wiemy, że trapiące nas objawy są dokładnie tym, co próbuje nam podpowiedzieć koncern farmaceutyczny, który - zupełnie przypadkiem - ma na to rozwiązanie?

Równie dużym problemem jest nieczytanie ulotek i nieprawidłowe stosowanie preparatów bez recepty, czyli np. łączenie ich z lekami, które przyjmujemy na stałe, np. na wysokie ciśnienie, cukrzycę. A to może powodować osłabienie działania jednego z nich.

 

Nadmiar może szkodzić

- Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, które niesie ze sobą samodzielne przyjmowanie dostępnych przecież bez recepty popularnych preparatów wielowitaminowych - tłumaczy dietetyk Tomasz Styk. - Nadmierne przyjmowanie witamin, a o te wzbogaconych jest już wiele produktów żywnościowych, jak np. soki czy płatki śniadaniowe, może wywołać hiperwitaminozę. Dla przykładu: długotrwałe nadmierne spożywanie witaminy A (ok. 30 mg/dobę przy normie 1 mg/dobę) objawia się m.in. utratą apetytu, osłabieniem mięśni, zaburzeniami pracy serca, nerek i ośrodkowego układu nerwowego, może nawet prowadzić do powstania nowotworów. W przypadku kobiet w ciąży nawet niewielki nadmiar witaminy A jest czynnikiem wywołującym wady w rozwoju płodu. Z kolei przyjmowanie witaminy C w dawkach większych niż zalecana (powyżej 2 g/dobę dla osoby dorosłej) sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych i może powodować różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, biegunki, bóle brzucha - wylicza, dodając, że niedopuszczalne jest samodzielne przyjmowanie suplementów diety w przypadku chorób przewlekłych, np. tarczycy, a także w trakcie zaleconej farmakoterapii.

 

Najpierw sprawdź

Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie badań krwi pod kątem niedoborów zanim sięgniemy po suplementy diety. Dopiero te wyniki, skonsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu powinny stać się podstawą do podjęcia decyzji o suplementacji. I to nie preparatem, jaki akurat jest w promocji, ale tym, który podpowie nam lekarz.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR