17 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Albert, Laura, Adolf

Pogoda: Siedlce

Numer 24
13-19 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

WŁODAWA

1 stycznia 2019 r.

Aktywne kobiety

Panie z Koła Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie” spotkały się z pierwszą damą - Agatą Kornhauser-Dudą.

Prezydentowa doceniła działalność włodawskich kobiet, które zostały przez nią zaproszone do stolicy.

Panie powitano w sali chorągwianej, następnie w sali niebieskiej, w której odbywają się ważne spotkania i przyjmowane są zagraniczne delegacje. Pierwsza dama w trakcie rozmowy interesowała się okolicznościami powstania Koła Gospodyń Miejskich i jego działalnością. - 150 lat temu powstały koła gospodyń wiejskich. Najwyższy czas na kobiety z miast - przyznała jedna z członkiń. Po spotkaniu, które trwało niemal dwie godziny, panie miały okazję zwiedzić pałac prezydencki i uwiecznić wizytę na zdjęciach, również z prezydentem Andrzejem Dudą.

Koło Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie” rozpoczęło działalność w marcu 2016 r. Początkowo zrzeszonych było 15 pań, dziś jest ponad 20. Inicjatorką powołania koła była Elżbieta Wołoszun. - Kiedyś po prostu rozmawiałyśmy z koleżankami na temat wynajęcia lokalu, w którym mogłybyśmy zająć się robótkami ręcznymi - opowiada. - Mnie przede wszystkim interesowała technika decoupage, której bardzo chciałam się nauczyć. Zaczęłyśmy się spotykać, rozmawiać, a potem wzajemnie dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami - dodaje E. Wołoszun.

Odbyły się zajęcia ciastkarskie, szydełkowanie, wykonywanie ozdób. Panie uczyły się m.in. cięcia drzewek owocowych i krzewów ozdobnych, dekorowania świątecznego stołu czy wyrobu wędlin. Dziś mogą się pochwalić swoimi specjałami kulinarnymi, np. daniem jarskim „Postna Zośka” i potrawami kuchni żydowskiej.

„Zosie Samosie” włączają się w inicjatywy podtrzymujące lokalne tradycje, popularyzując regionalne zwyczaje wśród młodzieży. Członkinie koła, angażując się w działalność społeczną, organizują warsztaty gastronomiczne, ogrodnicze, zielarskie i rękodzielnicze. Prezentują swoje wyroby na kiermaszach i festynach.

Z czasem panie zaczęły włączać się w działalność charytatywną, nawiązywać współpracę ze stowarzyszeniami, lokalnymi instytucjami kultury i szkołami. Są organizatorkami Zjazdu Kół Gospodyń Miejskich i Wiejskich powiatu włodawskiego. „Zosie Samosie” zdobyły nagrody m.in. na V Festiwalu Kresowych Smaków i Talentów 2016 oraz Festiwalu Kulinarnym i Energii Kobiecej „Kresowe Smaki i Talenty 2017”. Wśród członkiń koła są zarówno emerytki, kobiety aktywne zawodowo, samotne matki i rolniczki, z Włodawy i okolic.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż w parku


14 czerwca w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej otwarto plenerową wystawę fotografii prof. Leszka Mądzika pt. „Sacrum Miejsca”. Częścią wernisażu była etiuda teatralna „Maski”. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Siedlce dla Jezusa
20 czerwca, tj. w uroczystość Bożego Ciała, o 19.00, na płycie lodowiska OSiR przy ul. B. Prusa 6 odbędzie się koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa - Mój Tata, mój bohater”.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
IV Łosicki Wieczór Chwały
W uroczystość Bożego Ciała odbędzie się IV Łosicki Wieczór Chwały. „Chcemy szczególnie uwielbić Boga i dziękować Mu za dar Jego Najświętszej Krwi i Ciała. Przeżyjcie go razem z nami!” - zachęcają organizatorzy.
więcej »
100 lat niech żyje nam!
Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i gminy na radosne świętowanie kolejnych urodzin Niepodległej na osiedlu Jarmołówka w Rykach!
więcej »
Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski
W weekend 22-23 czerwca przy ul. Leśnej (plac naprzeciw urzędu miasta) w Nałęczowie odbędzie się kolejna odsłona festiwalu „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”.
więcej »
Upamiętnią rocznicę
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza do świętowania 73 rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”.
więcej »
 

POLECAMY


Droga wymagająca nieustannej wiary
Często wstawiennictwo nie przynosi wyrazistego, widzialnego owocu, a prośby kierowane do Boga wydają się czymś naiwnym i nieskutecznym, jakby trafiały w pustkę… A jednak modlitwa wstawiennicza zawsze ma gigantyczne znaczenie w przestrzeni duchowej!
więcej »
Niezłomna wola niepodległości
Bitwa o Monte Cassino stała się symbolem waleczności i zwycięstwa polskich żołnierzy w II wojnie światowej.
więcej »
Łuków dla Jezusa
20 czerwca, w Boże Ciało, o 19.00, w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie rozpocznie się koncert uwielbieniowy ph. Łuków dla Jezusa.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR