23 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund

Pogoda: Siedlce

Numer 4
24-30 stycznia 2019r.

menu

NEWS

W numerze ECHA materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

WŁODAWA

1 stycznia 2019 r.

Aktywne kobiety

Panie z Koła Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie” spotkały się z pierwszą damą - Agatą Kornhauser-Dudą.

Prezydentowa doceniła działalność włodawskich kobiet, które zostały przez nią zaproszone do stolicy.

Panie powitano w sali chorągwianej, następnie w sali niebieskiej, w której odbywają się ważne spotkania i przyjmowane są zagraniczne delegacje. Pierwsza dama w trakcie rozmowy interesowała się okolicznościami powstania Koła Gospodyń Miejskich i jego działalnością. - 150 lat temu powstały koła gospodyń wiejskich. Najwyższy czas na kobiety z miast - przyznała jedna z członkiń. Po spotkaniu, które trwało niemal dwie godziny, panie miały okazję zwiedzić pałac prezydencki i uwiecznić wizytę na zdjęciach, również z prezydentem Andrzejem Dudą.

Koło Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie” rozpoczęło działalność w marcu 2016 r. Początkowo zrzeszonych było 15 pań, dziś jest ponad 20. Inicjatorką powołania koła była Elżbieta Wołoszun. - Kiedyś po prostu rozmawiałyśmy z koleżankami na temat wynajęcia lokalu, w którym mogłybyśmy zająć się robótkami ręcznymi - opowiada. - Mnie przede wszystkim interesowała technika decoupage, której bardzo chciałam się nauczyć. Zaczęłyśmy się spotykać, rozmawiać, a potem wzajemnie dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami - dodaje E. Wołoszun.

Odbyły się zajęcia ciastkarskie, szydełkowanie, wykonywanie ozdób. Panie uczyły się m.in. cięcia drzewek owocowych i krzewów ozdobnych, dekorowania świątecznego stołu czy wyrobu wędlin. Dziś mogą się pochwalić swoimi specjałami kulinarnymi, np. daniem jarskim „Postna Zośka” i potrawami kuchni żydowskiej.

„Zosie Samosie” włączają się w inicjatywy podtrzymujące lokalne tradycje, popularyzując regionalne zwyczaje wśród młodzieży. Członkinie koła, angażując się w działalność społeczną, organizują warsztaty gastronomiczne, ogrodnicze, zielarskie i rękodzielnicze. Prezentują swoje wyroby na kiermaszach i festynach.

Z czasem panie zaczęły włączać się w działalność charytatywną, nawiązywać współpracę ze stowarzyszeniami, lokalnymi instytucjami kultury i szkołami. Są organizatorkami Zjazdu Kół Gospodyń Miejskich i Wiejskich powiatu włodawskiego. „Zosie Samosie” zdobyły nagrody m.in. na V Festiwalu Kresowych Smaków i Talentów 2016 oraz Festiwalu Kulinarnym i Energii Kobiecej „Kresowe Smaki i Talenty 2017”. Wśród członkiń koła są zarówno emerytki, kobiety aktywne zawodowo, samotne matki i rolniczki, z Włodawy i okolic.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
Być kobietą urzekającą
„Życie w zgodzie z naturą” - pod takim hasłem upłynie spotkanie z cyklu „Być kobietą urzekającą” zaplanowane na 6 lutego w Miętnem.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR