17 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Albert, Laura, Adolf

Pogoda: Siedlce

Numer 24
13-19 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

IV Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski

2 stycznia 2019 r.

Cześć powstańcom


fot. Commons.wikimedia.org

156 rocznicę wybuchu powstania styczniowego upamiętni w naszym regionie IV Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski organizowany w nocy z 25 na 26 stycznia. Uczestnicy tegorocznej edycji wyruszą dwiema trasami: z Łukowa i z Wiśniewa.

Pamięć o bohaterach walk niepodległościowych stoczonych podczas powstania styczniowego jest na terenie gmin Łuków i Wiśniew pielęgnowana od lat. Wśród różnorodnych jej form wyróżnia się Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski, organizowany w tym roku po raz czwarty. Ma on na celu przypominać o zrywie niepodległościowym z 1863 r. oraz ludziach, którzy wówczas stanęli do walki, a w sposób szczególny o ks. S. Brzósce - wywodzącym się z Dokudowa generale i naczelnym kapelanie województwa podlaskiego w czasie powstania styczniowego, naczelniku wojennym powiatu łukowskiego, najdłużej ukrywającym się powstańcu straconym 23 maja 1865 r. przez powieszenie.

Organizatorami rajdu są: Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik”, gminy Łuków i Wiśniew, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Łuków, Nadleśnictwo Łuków, a od bieżącej edycji również Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II. Patronat nad wydarzeniem objął biskup siedlecki Kazimierz Gurda oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Noc, marsz, hołd

Uczestnicy rajdu wyruszą w dwóch grupach - z Łukowa i Wiśniewa i zmierzając do pomnika ks. Stanisława Brzóski w rezerwacie Jata, pokonają ok. 25 km. W Jacie oddadzą hołd bohaterom powstania styczniowego i ich kapelanowi, a zarazem dowódcy oddziału powstańczego. - Decyzją sztabu organizatorów wymarsz na trasy rajdu poprzedzi Msza św. w intencji wszystkich poległych i pomordowanych w obronie naszej ojczyzny, odprawiona w Łukowie, w kościele św. Rocha na cmentarzu o 18.00, oraz w Wiśniewie - w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego o 17.00 - informuje Robert Wysokiński z Towarzystwa Przyrodniczo-Historycznego „Orlik”. Do uczestnictwa w Eucharystii zachęca również mieszkańców Łukowa i Wiśniewa, którzy chcieliby wyrazić swoją pamięć modlitewną za naszych bohaterów.

Grupa wychodząca z Łukowa rozpocznie marszrutę o 19.00 z cmentarza parafialnego, sprzed grobu 22 Powstańców Styczniowych, następnie podążą trasą: pomnik H. Sienkiewicza - Poważe - Zalesie - parking leśny - pomnik ks. S. Brzóski - leśniczówka Dąbrówka (ognisko) - Zimna Woda - pomnik powstańców styczniowych przed kolegiatą łukowską.

Grupa wyruszająca z Wiśniewa rozpocznie trasę przy pomniku niepodległościowym przed urzędem gminy o 18.00. Kolejne punkty docelowe to: dęby w lasie mroczkowskim - pomnik ks. S. Brzóski - leśniczówka Dąbrówka (ognisko) - parking leśny przy trasie Dąbie - Gręzówka. Do Wiśniewa uczestnicy rajdu wrócą autokarami.

 

Warto wyruszyć w tę drogę

Charakteryzując uczestników rajdu poprzednich edycji, prezes Łukowskiego Stowarzyszenia Rozwoju Sławomir Smolak stwierdza, że są to głównie osoby zainteresowane historią, szczególnie osobą ks. S. Brzóski, w wieku od kilkunastu do 70 lat i starsze. - Największym zaskoczeniem jest fakt, że jest nas z roku na rok coraz więcej. Od pierwszej edycji wędrują z nami klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej z ks. Maciejem Majkiem, który stał się ojcem duchowym rajdu i ciągle zaskakuje nas rozległą wiedzą na temat czasów ks. S. Brzóski, m.in. przybliża postaci innych kapłanów diecezji siedleckiej tamtego okresu, niezłomnych w służbie Bogu i ojczyźnie aż do daniny krwi. Ważna jest dla nas młodzież, której chcemy zaszczepić miłość do Polski. Widzę, że zależy na tym także dorosłym, bo coraz więcej młodzieży wyrusza na tę wędrówkę z rodzicami. Poza tym nie ma w naszej okolicy wielu tego typu imprez patriotyczno-turystycznych - ocenia. Przyznaje, że piechurzy zaskakują determinacją i wytrwałością. - Idą i nie zważają na trudy, a warunki są czasami skrajnie trudne: zima, noc, mróz, śnieg albo deszcz. Drugą rzeczą, jaką zauważyłem, jest radość. Uczestników cieszy udział w tej wędrówce. Apel poległych, odśpiewanie hymnu narodowego o północy przy pomniku ks. Brzóski, z biało-czerwoną flagą lub zapaloną pochodnią w ręku - to niezapomniane przeżycia. Klimat tego miejsca, a przede wszystkim ludzie, którzy są z nami, integracja przy ognisku w nocy, w środku lasów łukowskich, sprawiają, że rajd niesie ze sobą wiele wyjątkowych, cennych chwil i przeżyć - mówi S. Smolak.


Zgłoszenia udziału w rajdzie

W dniach 7-18 stycznia istnieje możliwość zgłoszenia drogą elektroniczną. Należy wówczas uzupełnione oraz podpisane skany zgłoszenia i oświadczenia (do pobrania na http://tphorlik.org.pl/aktualnosci) z zaznaczonym wyborem trasy rajdu przesłać na adres e-mail: ak.lukow@wp.pl oraz dokonać wpłaty wpisowego w wysokości 10 zł na konto bankowe Łukowskiego Stowarzyszenia Rozwoju: Bank Spółdzielczy w Łukowie konto nr 90 9204 0001 0019 1678 2000 0010. Przelew musi zostać zaksięgowany na koncie bankowym organizatora nie później niż w piątek 18 stycznia.

Zapisy dla grupy Łuków: 16 stycznia, w godz. 18.00-19.00, w sali konferencyjnej łukowskiego urzędu miasta. Osoby odpowiedzialne: Sławomir Smolak - tel. 509-199-705, Robert Wysokiński - tel. 513-869-916.

Zapisy dla grupy Wiśniew w dniach 7-18 stycznia, w godz. 9.00-16.00, w Gminnym Ośrodku Kultury. Osoby odpowiedzialne za zapisy w gminie Wiśniew: pracownicy GOK.


MOIM ZDANIEM

Robert Wysokiński - Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik”

 

Rajd to przede wszystkim niebywała możliwość, aby pośród prastarej puszczy, która 156 lat temu była niemym świadkiem zrywu niepodległościowego, wspólnie oddać hołd poległym, pomordowanym i zmarłym bohaterom walk o suwerenną Polskę. To czas, kiedy możemy poczuć ducha patriotyzmu oraz dumy z chwalebnej historii naszego narodu. Jestem przekonany, że - tak jak w poprzednich edycjach - podczas trwania rajdu, a szczególnie części patriotyczno-modlitewnej pod pomnikiem ks. S. Brzóski, wszystkim uczestnikom towarzyszyć będzie poczucie jedności, co jest niezwykle ważne w tak podzielonym współcześnie społeczeństwie.

Wielogodzinna wędrówka jest okazją do nawiązania nowych i ugruntowania starych znajomości. Pozwala nawiązać kontakt z osobami o podobnych zainteresowaniach, wyznających podobne wartości, jak też dostrzec, że obok żyją ludzie, którzy uważają, że patriotyzm nie przynosi wstydu - jak często próbuje się nam dzisiaj wmówić, którym nie czyni ujmy publiczne pokazanie się z biało-czerwoną flagą; przeciwnie - stanowi powód do dumy, bo zdają sobie sprawę, że były takie czasy, kiedy nasi przodkowie przelewali krew i ginęli za te barwy. Rajd sprzyja pogłębieniu i utrwaleniu wiedzy o naszych lokalnych bohaterach, których postawy i czyny są wzorem odpowiedzialności za ojczyznę.

Wielokilometrowa wędrówka w styczniową mroźną noc to oczywiście też okazja do sprawdzenia charakteru i własnych możliwości fizycznych.

Dla pierwszych 100 zgłoszonych uczestników przewidzieliśmy okolicznościowe znaczki rajdowe, które niewątpliwie będą wyjątkową pamiątką tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że obecna edycja rozbudzi jeszcze większe zainteresowanie lokalną historią i zainspiruje do upamiętnienia bohaterów walk o niepodległość w naszym regionie.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż w parku


14 czerwca w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej otwarto plenerową wystawę fotografii prof. Leszka Mądzika pt. „Sacrum Miejsca”. Częścią wernisażu była etiuda teatralna „Maski”. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Siedlce dla Jezusa
20 czerwca, tj. w uroczystość Bożego Ciała, o 19.00, na płycie lodowiska OSiR przy ul. B. Prusa 6 odbędzie się koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa - Mój Tata, mój bohater”.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
IV Łosicki Wieczór Chwały
W uroczystość Bożego Ciała odbędzie się IV Łosicki Wieczór Chwały. „Chcemy szczególnie uwielbić Boga i dziękować Mu za dar Jego Najświętszej Krwi i Ciała. Przeżyjcie go razem z nami!” - zachęcają organizatorzy.
więcej »
100 lat niech żyje nam!
Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i gminy na radosne świętowanie kolejnych urodzin Niepodległej na osiedlu Jarmołówka w Rykach!
więcej »
Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski
W weekend 22-23 czerwca przy ul. Leśnej (plac naprzeciw urzędu miasta) w Nałęczowie odbędzie się kolejna odsłona festiwalu „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”.
więcej »
Upamiętnią rocznicę
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza do świętowania 73 rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”.
więcej »
 

POLECAMY


Droga wymagająca nieustannej wiary
Często wstawiennictwo nie przynosi wyrazistego, widzialnego owocu, a prośby kierowane do Boga wydają się czymś naiwnym i nieskutecznym, jakby trafiały w pustkę… A jednak modlitwa wstawiennicza zawsze ma gigantyczne znaczenie w przestrzeni duchowej!
więcej »
Niezłomna wola niepodległości
Bitwa o Monte Cassino stała się symbolem waleczności i zwycięstwa polskich żołnierzy w II wojnie światowej.
więcej »
Łuków dla Jezusa
20 czerwca, w Boże Ciało, o 19.00, w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie rozpocznie się koncert uwielbieniowy ph. Łuków dla Jezusa.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR