21 marca 2019 r. Imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj

Pogoda: Siedlce

Numer 12
21-27 marca 2019r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa osiem zaproszeń na seanse 2D do kina Helios w Siedlcach. By wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS o treści: ECHO2.odpowiedź na numer 7168 (1,23 zł z VAT) od czwartku, 21 marca, od godz. 10.00, do środy, 27 marca, do godz. 22.00. Wygra osiem osób, które najciekawiej odpowiedzą na pytanie: „Na jakie filmy lubisz chodzić do kina i dlaczego?”.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

IV Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski

2 stycznia 2019 r.

Cześć powstańcom


fot. Commons.wikimedia.org

156 rocznicę wybuchu powstania styczniowego upamiętni w naszym regionie IV Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski organizowany w nocy z 25 na 26 stycznia. Uczestnicy tegorocznej edycji wyruszą dwiema trasami: z Łukowa i z Wiśniewa.

Pamięć o bohaterach walk niepodległościowych stoczonych podczas powstania styczniowego jest na terenie gmin Łuków i Wiśniew pielęgnowana od lat. Wśród różnorodnych jej form wyróżnia się Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski, organizowany w tym roku po raz czwarty. Ma on na celu przypominać o zrywie niepodległościowym z 1863 r. oraz ludziach, którzy wówczas stanęli do walki, a w sposób szczególny o ks. S. Brzósce - wywodzącym się z Dokudowa generale i naczelnym kapelanie województwa podlaskiego w czasie powstania styczniowego, naczelniku wojennym powiatu łukowskiego, najdłużej ukrywającym się powstańcu straconym 23 maja 1865 r. przez powieszenie.

Organizatorami rajdu są: Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik”, gminy Łuków i Wiśniew, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Łuków, Nadleśnictwo Łuków, a od bieżącej edycji również Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II. Patronat nad wydarzeniem objął biskup siedlecki Kazimierz Gurda oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Noc, marsz, hołd

Uczestnicy rajdu wyruszą w dwóch grupach - z Łukowa i Wiśniewa i zmierzając do pomnika ks. Stanisława Brzóski w rezerwacie Jata, pokonają ok. 25 km. W Jacie oddadzą hołd bohaterom powstania styczniowego i ich kapelanowi, a zarazem dowódcy oddziału powstańczego. - Decyzją sztabu organizatorów wymarsz na trasy rajdu poprzedzi Msza św. w intencji wszystkich poległych i pomordowanych w obronie naszej ojczyzny, odprawiona w Łukowie, w kościele św. Rocha na cmentarzu o 18.00, oraz w Wiśniewie - w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego o 17.00 - informuje Robert Wysokiński z Towarzystwa Przyrodniczo-Historycznego „Orlik”. Do uczestnictwa w Eucharystii zachęca również mieszkańców Łukowa i Wiśniewa, którzy chcieliby wyrazić swoją pamięć modlitewną za naszych bohaterów.

Grupa wychodząca z Łukowa rozpocznie marszrutę o 19.00 z cmentarza parafialnego, sprzed grobu 22 Powstańców Styczniowych, następnie podążą trasą: pomnik H. Sienkiewicza - Poważe - Zalesie - parking leśny - pomnik ks. S. Brzóski - leśniczówka Dąbrówka (ognisko) - Zimna Woda - pomnik powstańców styczniowych przed kolegiatą łukowską.

Grupa wyruszająca z Wiśniewa rozpocznie trasę przy pomniku niepodległościowym przed urzędem gminy o 18.00. Kolejne punkty docelowe to: dęby w lasie mroczkowskim - pomnik ks. S. Brzóski - leśniczówka Dąbrówka (ognisko) - parking leśny przy trasie Dąbie - Gręzówka. Do Wiśniewa uczestnicy rajdu wrócą autokarami.

 

Warto wyruszyć w tę drogę

Charakteryzując uczestników rajdu poprzednich edycji, prezes Łukowskiego Stowarzyszenia Rozwoju Sławomir Smolak stwierdza, że są to głównie osoby zainteresowane historią, szczególnie osobą ks. S. Brzóski, w wieku od kilkunastu do 70 lat i starsze. - Największym zaskoczeniem jest fakt, że jest nas z roku na rok coraz więcej. Od pierwszej edycji wędrują z nami klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej z ks. Maciejem Majkiem, który stał się ojcem duchowym rajdu i ciągle zaskakuje nas rozległą wiedzą na temat czasów ks. S. Brzóski, m.in. przybliża postaci innych kapłanów diecezji siedleckiej tamtego okresu, niezłomnych w służbie Bogu i ojczyźnie aż do daniny krwi. Ważna jest dla nas młodzież, której chcemy zaszczepić miłość do Polski. Widzę, że zależy na tym także dorosłym, bo coraz więcej młodzieży wyrusza na tę wędrówkę z rodzicami. Poza tym nie ma w naszej okolicy wielu tego typu imprez patriotyczno-turystycznych - ocenia. Przyznaje, że piechurzy zaskakują determinacją i wytrwałością. - Idą i nie zważają na trudy, a warunki są czasami skrajnie trudne: zima, noc, mróz, śnieg albo deszcz. Drugą rzeczą, jaką zauważyłem, jest radość. Uczestników cieszy udział w tej wędrówce. Apel poległych, odśpiewanie hymnu narodowego o północy przy pomniku ks. Brzóski, z biało-czerwoną flagą lub zapaloną pochodnią w ręku - to niezapomniane przeżycia. Klimat tego miejsca, a przede wszystkim ludzie, którzy są z nami, integracja przy ognisku w nocy, w środku lasów łukowskich, sprawiają, że rajd niesie ze sobą wiele wyjątkowych, cennych chwil i przeżyć - mówi S. Smolak.


Zgłoszenia udziału w rajdzie

W dniach 7-18 stycznia istnieje możliwość zgłoszenia drogą elektroniczną. Należy wówczas uzupełnione oraz podpisane skany zgłoszenia i oświadczenia (do pobrania na http://tphorlik.org.pl/aktualnosci) z zaznaczonym wyborem trasy rajdu przesłać na adres e-mail: ak.lukow@wp.pl oraz dokonać wpłaty wpisowego w wysokości 10 zł na konto bankowe Łukowskiego Stowarzyszenia Rozwoju: Bank Spółdzielczy w Łukowie konto nr 90 9204 0001 0019 1678 2000 0010. Przelew musi zostać zaksięgowany na koncie bankowym organizatora nie później niż w piątek 18 stycznia.

Zapisy dla grupy Łuków: 16 stycznia, w godz. 18.00-19.00, w sali konferencyjnej łukowskiego urzędu miasta. Osoby odpowiedzialne: Sławomir Smolak - tel. 509-199-705, Robert Wysokiński - tel. 513-869-916.

Zapisy dla grupy Wiśniew w dniach 7-18 stycznia, w godz. 9.00-16.00, w Gminnym Ośrodku Kultury. Osoby odpowiedzialne za zapisy w gminie Wiśniew: pracownicy GOK.


MOIM ZDANIEM

Robert Wysokiński - Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik”

 

Rajd to przede wszystkim niebywała możliwość, aby pośród prastarej puszczy, która 156 lat temu była niemym świadkiem zrywu niepodległościowego, wspólnie oddać hołd poległym, pomordowanym i zmarłym bohaterom walk o suwerenną Polskę. To czas, kiedy możemy poczuć ducha patriotyzmu oraz dumy z chwalebnej historii naszego narodu. Jestem przekonany, że - tak jak w poprzednich edycjach - podczas trwania rajdu, a szczególnie części patriotyczno-modlitewnej pod pomnikiem ks. S. Brzóski, wszystkim uczestnikom towarzyszyć będzie poczucie jedności, co jest niezwykle ważne w tak podzielonym współcześnie społeczeństwie.

Wielogodzinna wędrówka jest okazją do nawiązania nowych i ugruntowania starych znajomości. Pozwala nawiązać kontakt z osobami o podobnych zainteresowaniach, wyznających podobne wartości, jak też dostrzec, że obok żyją ludzie, którzy uważają, że patriotyzm nie przynosi wstydu - jak często próbuje się nam dzisiaj wmówić, którym nie czyni ujmy publiczne pokazanie się z biało-czerwoną flagą; przeciwnie - stanowi powód do dumy, bo zdają sobie sprawę, że były takie czasy, kiedy nasi przodkowie przelewali krew i ginęli za te barwy. Rajd sprzyja pogłębieniu i utrwaleniu wiedzy o naszych lokalnych bohaterach, których postawy i czyny są wzorem odpowiedzialności za ojczyznę.

Wielokilometrowa wędrówka w styczniową mroźną noc to oczywiście też okazja do sprawdzenia charakteru i własnych możliwości fizycznych.

Dla pierwszych 100 zgłoszonych uczestników przewidzieliśmy okolicznościowe znaczki rajdowe, które niewątpliwie będą wyjątkową pamiątką tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że obecna edycja rozbudzi jeszcze większe zainteresowanie lokalną historią i zainspiruje do upamiętnienia bohaterów walk o niepodległość w naszym regionie.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Mieszkańcy naszego regionu na wiele sposobów oddawali cześć żołnierzom polskiego powojennego podziemia niepodległościowego - modląc się, składając kwiaty pod pomnikami, uczestnicząc w biegu „Tropem Wilczym”.

FOTOGALERIA

Sportowe zmagania


1 marca odbył się VII Turniej Halowy Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłkę Nożną Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego. W zawodach zorganizowanych w hali sportowej ARMS przy ul. ks. Popiełuszki w Siedlcach udział wzięły drużyny reprezentujące: I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny z Siedlec, Katolickie Liceum Ogólnokształcące z Garwolina, Katolickie Liceum Ogólnokształcące z Białej Podlaskiej, Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące z Sokołowa Podlaskiego i Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące z Mińska Mazowieckiego. [fot. MK]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019
13 i 14 kwietnia odbędą się finały XVIII Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019.
więcej »
Dowartościować rolnictwo
5 kwietnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Konstytucyjne uwarunkowania ustroju rolnego w Polsce - teoria i praktyka”.
więcej »
Wyjść naprzeciw wszystkim uczniom
29 marca odbędzie się konferencja informacyjna zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną we Włodawie we współpracy z wydziałem pedagogiki i psychologii UMCS. Jej temat to: „Edukacja włączająca - alternatywa i przestrzeń dla rozwoju”.
więcej »
 

POLECAMY


Rekolekcje z filmem
NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Filmowe Rekolekcje, która odbędzie się 2 kwietnia, o 19.00. Tego dnia można będzie obejrzeć najnowszą produkcję Michała Kondrata „Miłość i miłosierdzie”.
więcej »
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Takie i podobne im pytania w historii świata stawiane było po wielokroć. Najczęściej padały w momentach przełomowych, gdy wydawało się, iż „nieuchronne” jest tuż obok, że wszystko, co dotąd było znane, co konstytuowało ład społeczny, zniknie.
więcej »
Krzyż znakiem nadziei
Podążanie za Jezusem śladem Jego Drogi Krzyżowej warto pogłębić odpowiednimi rozważaniami.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR