24 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Pogoda: Siedlce

Numer 4
24-30 stycznia 2019r.

menu

NEWS

W numerze ECHA materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Historia

2 stycznia 2019 r.

Dziecięcy płacz


fot. Julien Bryan/Wikipedia

Holokaust zarówno dzieci żydowskich, jak i polskich był potworną zbrodnią wojenną. Za tę tezę autor książki „Dziecięcy płacz” Richard C. Lukas był i nagradzany, i piętnowany.

Od zakończenia II wojny światowej minęło ponad 70 lat. Na temat działań wojennych, aktów ludobójstwa, niewiarygodnych postaw ludzkich napisano wiele, próbując zrozumieć ten wyjątkowo okrutny i smutny etap w dziejach świata. Jednak koszmar wojny i Holokaustu wciąż budzi niepokój. Mimo upływu czasu nie jesteśmy w stanie pojąć, jak w historii zachodniej cywilizacji mogło dojść do tak niewyobrażalnych zdarzeń. R. Lukas, amerykański historyk polskiego pochodzenia, opisuje wojenne losy dzieci polskich i żydowskich. Bazując na zebranych świadectwach oraz zestawiając fakty i statystyki, ukazuje tragiczny los młodych ludzi skazanych na eksterminację.

Autor na kartach swojej najnowszej książki upamiętnił los milionów dzieci - zranionych, deportowanych, gwałconych, głodzonych, okaleczonych i poddanych nieludzkim eksperymentom medycznym. Ukazał rozmaite aspekty ich życia podczas wojny: w trakcie niemieckiej napaści, podczas deportacji, w obozach koncentracyjnych, poddanych germanizacji, działających w ruchu oporu, ukrywających się.

Równie wstrząsające są dalsze losy „wojennych” dzieci. Wiele z nich zostało bardzo okaleczonych - przez trudne doświadczenia, utratę domu, bliskich, ale też przez pranie mózgu w ramach germanizacji. Po wojnie musiały odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości komunistycznej Polski czy uwarunkowań emigracji.

 

Bóg się rozgniewał

Podzielona na osiem rozdziałów książka zawiera wspomnienia wielu naocznych świadków i zapisy z pamiętników, w których pozbawieni dzieciństwa bohaterowie opowiadają o wojennej rzeczywistości, o koszmarze obozów koncentracyjnych, o urazach psychicznych i fizycznych, które na zawsze zmieniły ich życie. 1 września 1939 r. jeden z bohaterów, ośmioletni Wacław Major, spoglądając w niebo na budzące grozę niemieckie bombowce, powiedział: „Bóg się rozgniewał”. Nie wiedział wtedy jeszcze, że ponura rzeczywistość wojenna nie miała nic wspólnego z Bogiem, a koszmar stworzony przez Niemców miał jeden cel: nie oszczędzać nikogo, nawet najmłodszych.

 

Nadzieja mimo wszystko

Książka jest również próbą pokazania, że nawet w najbardziej skrajnych warunkach, w jakich przyszło im żyć, dzieci potrafiły zapomnieć o koszmarze okupacji. Dużo czytały, gdyż lektury pozwalały choć na chwilę znaleźć się w innym świecie. Jedna z opisywanych dziewczynek, nastolatka Halina Birenbaum, pisała: „Wierzyłam, że gdy się obudzę pewnego ranka, nie zobaczę w Warszawie ani jednego Niemca”. Dziecięca zdolność radzenia sobie z tragedią zadziwia i wywołuje wiele wzruszeń.

R. Lukas poświęcił dużo uwagi ludziom, którzy pomagali dzieciom, przedstawił różne przykłady ich ratowania i pomocy żydowskim rodzinom. Przypomniał zasługi Janusza Korczaka. Przywołał tez postać Ireny Sendlerowej, która „była kilkukrotnie bliska wpadnięcia w ręce nazistów, którzy podejrzewali ją o działalność podziemną. Przy jednej z okazji gestapowcy przeprowadzili trzygodzinną rewizję jej mieszkania, w którym ukryte były adresy zamieszkania wszystkich dzieci, którymi opiekowała się Żegota”. Niestety w listopadzie 1943 r. I. Sendlerowa została aresztowana i zamknięta w więzieniu na Pawiaku. „Oszczędzono jej życie dzięki ogromnej łapówce zapłaconej przez Żegotę jednemu z gestapowców. Po zwolnieniu z więzienia musiała żyć w ukryciu jak większość żydowskich dzieci, które ratowała”.

 

Kluczowa rola Kościoła

Jak podkreśla R. Lukas: „Kościół katolicki odgrywał kluczową rolę podczas wojny w udzielaniu pomocy wszelkim poszkodowanym, prześladowanym i nieszczęsnym, w tym oczywiście Żydom. Szczególnie widoczna była opieka, jaką roztaczał nad żydowskimi dziećmi”. W ich ratowaniu brali udział zarówno księża diecezjalni, jak też zakonnicy i zakonnice. Oprócz niezłomnej postawy o. Maksymiliana Kolbego, franciszkanina, który oddał życie za współwięźnia w Auschwitz, R. Lukas wymienia inne przykłady. W gronie zgromadzeń niosących pomoc ofiarom działań wojennych, wylicza m.in. Zgromadzenie Ojców Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (redemptoryści), ojców salezjanów, Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (pallotyni), Sodalicję Mariańską, kapucynów i dominikanów. Nieoceniony był również wkład polskich zakonnic należących do takich zakonów, jak: szarytki (Siostry Miłosierdzia), niepokalanki, franciszkanki i elżbietanki. Jak podkreśla historyk „polskie zakonnice widziały swoje najważniejsze dzieło w opiece nad dziećmi, najbardziej bezradnymi i bezbronnymi ofiarami wojny. Troszczyły się nie tylko o polskie, ale również o żydowskie, cygańskie i ukraińskie dzieci, a pod koniec wojny nawet o niemieckie”. Szacuje się, że dwie trzecie wszelkich zgromadzeń religijnych w Polsce były zaangażowane w ukrywanie żydowskich dzieci i dorosłych.

 

Najkoszmarniejsza zbrodnia

Książka jest wolna od stereotypów i fałszywych obrazów polsko-żydowskich kontaktów. Jak zaznacza autor, polscy chrześcijanie nie byli wolni od uprzedzeń, a jednak decydowali się na pomoc Żydom, mając świadomość następstw, czyli kary śmierci.

R. Lukas podsumowuje: „Zgodnie ze współczesnymi obliczeniami podczas II wojny zginęło od 1 do 1,5 miliona żydowskich dzieci. Według danych Jacquesa Blocha z ogólnej liczby 1,6 miliona dzieci żydowskich poniżej szesnastego roku życia, jakie żyły przed wybuchem działań wojennych, przeżyło 175 tys. Albo, gdyby to wyrazić inaczej, 11% żydowskich dzieci żyjących w Europie w 1939 r. dotrwało do końca wojny sześć lat później. Polska straciła 1 800 000 dzieci poniżej szesnastego roku życia, z czego, jak oceniają historycy, 1 200 000 było polskiego pochodzenia, a 600 tys. żydowskiego. Jeśli doliczy się do tego młodzież w przedziale 16-18 lat, to liczba ogólna wzrośnie do 2 025 000. Rozmyślna, systematyczna rzeź tak licznej populacji dzieci na długo pozostanie jedną z najkoszmarniejszych zbrodni nazistów przeciwko ludzkości”.


Richard C. Lukas (ur. 1937 r.), amerykański historyk polskiego pochodzenia, wykładał m.in. na Uniwersytecie Technologicznym Tennessee i Uniwersytecie Południowej Florydy. W swoich badaniach zajmuje się głównie wojennymi dziejami Polski, okupacją hitlerowską Polski oraz relacjami polsko-żydowskimi. Jego słynna książka „Zapomniany Holokaust”, dotycząca tragicznych losów Polaków w czasie II wojny światowej, spotkała się z krytyką środowisk żydowskich za zrównanie wojennych doświadczeń Polaków i Żydów. Podobna sytuacja miała miejsce po publikacji książki „Dziecięcy płacz”, kiedy prof. Lukas otrzymał Literacką Nagrodę im. Janusza Korczaka przyznaną w 1994 r. przez Ligę Przeciwko Zniesławieniu.

Richard C. Lukas, Dziecięcy płacz. Holokaust dzieci żydowskich i polskich w latach 1939-1945, wydawnictwo Replika, Zakrzewo 2018.

Monika Król

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
Być kobietą urzekającą
„Życie w zgodzie z naturą” - pod takim hasłem upłynie spotkanie z cyklu „Być kobietą urzekającą” zaplanowane na 6 lutego w Miętnem.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR