21 marca 2019 r. Imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj

Pogoda: Siedlce

Numer 12
21-27 marca 2019r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa osiem zaproszeń na seanse 2D do kina Helios w Siedlcach. By wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS o treści: ECHO2.odpowiedź na numer 7168 (1,23 zł z VAT) od czwartku, 21 marca, od godz. 10.00, do środy, 27 marca, do godz. 22.00. Wygra osiem osób, które najciekawiej odpowiedzą na pytanie: „Na jakie filmy lubisz chodzić do kina i dlaczego?”.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

Orszak Trzech Króli

2 stycznia 2019 r.

Spotkać się z Panem Bogiem


fot. JAG

Orszak Trzech Króli to adresowane do wszystkich największe jasełka na świecie. Wydarzenie powstało dzięki zwykłym ludziom. W czym tkwi jego fenomen?

Uroczystość Objawienia Pańskiego należy do najstarszych świąt obchodzonych w Kościele. Trzej Królowie być może byli astrologami, którzy ujrzeli gwiazdę - zapowiedź narodzin Władcy. Jednak pozostanie tajemnicą, w jaki sposób stała się ona dla nich czytelnym znakiem, który poprowadził ich w odległą i groźną podróż do Jerozolimy. Niespotykanym zjawiskiem jest to, że rokrocznie na ulice wychodzą tłumy osób, które przebywają symboliczną drogę. 6 stycznia, za wzorem ewangelicznych Mędrców, możemy wędrować przez nasze miejscowości, aby dotrzeć do duchowego Betlejem. Źródła Orszaku Trzech Króli (OTK) trzeba szukać w warszawskiej szkole „Żagle”, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. To właśnie tam organizowane były szkolne, bożonarodzeniowe jasełka.

Po raz pierwszy świąteczny spektakl zorganizowano w 2005 r. Wtedy jeszcze w skromnych, kameralnych warunkach, na zwykłej szkolnej scenie. Od początku kluczowym założeniem było, by w przedstawieniu udział brały wszystkie dzieci. Trzy lata później, gdy liczba chętnych uczniów-aktorów wyniosła 170, szkolne warunki okazały się być niewystarczającymi. Dlatego jasełka, w jeszcze bardziej interesującej i profesjonalnej oprawie, przeniesiono na deski warszawskiego teatru Buffo. Jednakże i tu teatr był za mały. Scena wystarczyła, ale widownia nie była w stanie pomieścić wszystkich zainteresowanych. Ponieważ teatr nie zdał egzaminu, zapadła decyzja, by wyjść poza mury. Głównym inicjatorem takiego przedsięwzięcia był ówczesny wicedyrektor szkoły Piotr Giertych. Orszak wyruszył na ulice stolicy po raz pierwszy w 2009 r. Wtedy jeszcze nie bardzo było wiadomo, co to jest i co będzie się działo. Dlatego do zabezpieczenia pierwszego orszaku skierowano więcej policji niż było samych uczestników.

Gdy 6 stycznia stał się dniem wolnym od pracy, wiedziano, że OTK ruszy poza Warszawę.

 

Export

Z każdym rokiem uliczne jasełka pojawiały się w kolejnych miejscowościach. Najpierw w sześciu miastach, później lista powiększała się o kilkanaście, kilkadziesiąt kolejnych. W ubiegłym roku jasełka odbyły się w 644 miejscowościach w Polsce i w 14 poza jej granicami. Barwne pochody przeszły ulicami dalekich Rwandy i Konga czy trochę nam bliższych: Londynu, Monachium, Kamieńca Podolskiego i Żytomierza na Ukrainie. W tym roku wiadomo już, że lista zagranicznych miejsc poszerzy się o Francję (Loyn), Boliwię, a nawet Betlejem.

Większość osób zaangażowanych w pracę fundacji „Orszak Trzech Króli” nie spodziewała się, że wydarzenie rozwinie się na taką skalę.

 

Tajemnica

OTK to największe jasełka na świecie gromadzące rzeszę ludzi. Zarówno tych, którzy w ramach inicjatywy lokalnej przygotowują wydarzenie w swej miejscowości, jak i tych, którzy gromadzą się, by wziąć udział w tym spektaklu jako widzowie. Z czego wynika fenomenom zjawiska tworzonego przez zwykłych ludzi?

Jolanta Stachacz, rzecznik prasowy fundacji, zaznacza, że wielokrotnie musi mierzyć się z tym bądź podobnymi pytaniami. Wskazuje, że na corocznych spotkaniach z koordynatorami orszaków, na pytanie: dlaczego warto robić OTK?, pierwsza pada odpowiedź: nie ma drugiej podobnej inicjatywy, która tak łączy. - Dla mnie siłą orszaku jest to, że od początku był otwarty na wszystkich, a w przygotowania może się włączyć każdy. Tu nikt nie pyta o wiarę, poglądy. Jeśli ktoś chce się zaangażować, niech działa swoimi talentami. Tak samo orszak jest otwarty na uczestników - podkreśla J. Stachacz.

Dla wierzących OTK bez wątpienia jest wydarzeniem religijnym. To okazja do wspólnego świętowania, a nawet zamanifestowania swojej wiary. Natomiast dla osób niewierzących staje się wydarzeniem kulturalnym. Przecież nie co dzień na ulicach miast i wiosek można spotkać teatr. Orszak w formie jasełek jest wydarzeniem ludycznym, z elementami zabawy, dramatyzmu, dynamiki teatralnej. Jednak jego główną ideą jest ewangelizacja. - Przedstawiamy historię, która się wydarzyła, została zapisana na kartach Ewangelii. To jest niezmienne. Osoby niewierzące, które biorą udział w naszych jasełkach, chętnie przychodzą i nie ma w nich przeświadczenia, że będą na siłę nawracane - zaznacza organizatorka. Orszak staje się okazją, aby w sposób dyskretny, przez wspólną zabawę, udział w jasełkach przekazywać ludziom Pana Boga.

 

U Pana Boga za piecem

Rok temu uczestniczyłem w orszaku, którego jednym z organizatorów była parafia Wierzbno z dekanatu grębkowskiego. Według oficjalnych danych wspólnota ta liczy 883 wiernych. W tym roku uliczne jasełka odbędą się tam po raz piąty. Jak wspomina proboszcz parafii ks. Kazimierz Jóźwik, zeszłoroczny OTK okazał się swoistym sukcesem. Wydarzenie nabrało znaczenia i popularności. Orszak stał się wydarzeniem o strukturze międzyparafialnej, a nawet międzygminnej. W barwnym pochodzie uczestniczyło ok. 1,5 tys. osób. Całość zakończyło wspólne świętowanie na placu przy plebanii. Jak to się udaje w tak małej mieścinie?

Pomysł na OTK w Wierzbnie wyszedł od Małgorzaty Wąsowskiej, nauczycielki miejscowej szkoły. Wspomina, że celem była próba aktywizacji i integracji lokalnej społeczności. Jednocześnie dzięki takiemu wydarzeniu chciano wskazywać na nowo i podtrzymać zwyczaje związane ze świętem Bożego Narodzenia. Tak, aby ten szczególny okres nie był kojarzony tylko z pasterką czy bożonarodzeniową szopką w kościele, ale z czymś więcej. Na pytanie, czy warto robić orszak, pani Małgorzata odpowiada krótko: warto! - Orszak Trzech Króli staje się formą spotkania, innego uczczenia świąt Bożego Narodzenia - wskazuje M. Wąsowska. - W tak małej miejscowości nie mamy zbyt wiele okazji, by coś wspólnie robić. Orszak przyczynia się do zacieśnienia relacji międzyludzkich, wiele osób może rozwijać swoje umiejętności, o których wcześniej nawet nie mieli pojęcia - zauważa.

Ks. Jóźwik dodaje, że ustanowienie 6 stycznia dniem wolnym od pracy pozwala go przeżyć zupełnie inaczej i zamiast siedzenia w domu, przed telewizorem, można przyjść, aby wspólnie pokolędować. - To przeżycie ludowo-religijne. W społeczności, która jest podzielona, orszak zawsze wnosi element zjednoczenia - zaznacza ks. proboszcz.

 

Czas zjednoczenia

W OTK w Wierzbnie biorą udział nie tylko dzieci i młodzież szkolna. Dla organizatorów ważne jest to, że w przygotowania i występy włączają się również dorośli. To osoby znane bardziej lub mniej w społeczności oraz związane z lokalnymi instytucjami czy organizacjami, jak np. strażacy z miejscowych jednostek OSP.

Orszak jest pewną formą przeżycia uroczystości Wcielenia Słowa Bożego, rozważania tajemnicy przyjścia Syna Bożego, który stał się człowiekiem. - Osoby przychodzące na Orszak jednoczy ich wspólny śpiew kolęd. Można być wtedy razem. Tego dnia ludzie są jacyś lepsi, doświadczamy więcej życzliwości - wskazuje ks. Jóźwik.

W tym roku w ponad 700 miejscowościach Polski Orszak Trzech Króli ruszy pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”. Scenariusz nawiązuje do nauczania św. Jana Pawła II i ma służyć podkreśleniu 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka do ojczyzny.

ks. Marek Weresa

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Mieszkańcy naszego regionu na wiele sposobów oddawali cześć żołnierzom polskiego powojennego podziemia niepodległościowego - modląc się, składając kwiaty pod pomnikami, uczestnicząc w biegu „Tropem Wilczym”.

FOTOGALERIA

Sportowe zmagania


1 marca odbył się VII Turniej Halowy Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłkę Nożną Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego. W zawodach zorganizowanych w hali sportowej ARMS przy ul. ks. Popiełuszki w Siedlcach udział wzięły drużyny reprezentujące: I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny z Siedlec, Katolickie Liceum Ogólnokształcące z Garwolina, Katolickie Liceum Ogólnokształcące z Białej Podlaskiej, Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące z Sokołowa Podlaskiego i Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące z Mińska Mazowieckiego. [fot. MK]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019
13 i 14 kwietnia odbędą się finały XVIII Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019.
więcej »
Dowartościować rolnictwo
5 kwietnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Konstytucyjne uwarunkowania ustroju rolnego w Polsce - teoria i praktyka”.
więcej »
Wyjść naprzeciw wszystkim uczniom
29 marca odbędzie się konferencja informacyjna zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną we Włodawie we współpracy z wydziałem pedagogiki i psychologii UMCS. Jej temat to: „Edukacja włączająca - alternatywa i przestrzeń dla rozwoju”.
więcej »
 

POLECAMY


Rekolekcje z filmem
NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Filmowe Rekolekcje, która odbędzie się 2 kwietnia, o 19.00. Tego dnia można będzie obejrzeć najnowszą produkcję Michała Kondrata „Miłość i miłosierdzie”.
więcej »
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Takie i podobne im pytania w historii świata stawiane było po wielokroć. Najczęściej padały w momentach przełomowych, gdy wydawało się, iż „nieuchronne” jest tuż obok, że wszystko, co dotąd było znane, co konstytuowało ład społeczny, zniknie.
więcej »
Krzyż znakiem nadziei
Podążanie za Jezusem śladem Jego Drogi Krzyżowej warto pogłębić odpowiednimi rozważaniami.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR