17 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Albert, Laura, Adolf

Pogoda: Siedlce

Numer 24
13-19 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Kontrowersyjna uchwała

2 stycznia 2019 r.

Powrót do tego, co było

Nowa rada miasta Biała Podlaska zniosła zakaz sprzedaży alkoholu po 22.00. Zwiększyła też limit zezwoleń na dystrybucję napojów procentowych.

Te dwie kwestie zdominowały całą przedświąteczną sesję. W lipcu 2018 r. podjęto uchwałę ograniczającą sprzedaż alkoholu po 22.00. Można było go kupić tylko w barach i restauracjach. Zakaz bowiem objął sklepy i stacje benzynowe. Powszechnie mówiło się o tym, że po wejściu w życie nowych przepisów bialaczanie, którym późną porą zabrakło trunków, udawali się na zakupy do gminy Biała Podlaska. W wyniku lipcowej uchwały zezwolenia na handel alkoholem nie dostała jedna z najstarszych bialskich restauracji oraz sklep prowadzony przez spółdzielnię „Społem”. Za utrzymaniem dotychczasowego stanu opowiadali się radni z klubu Zjednoczonej Prawicy. - Regulując rynek handlu alkoholem, w pierwszej kolejności powinniśmy mieć na uwadze wychowanie do trzeźwości, a nie interesy przedsiębiorców - mówił na sesji radny Sławomir Potocki.

- Do zakazu handlu po 22.00 można się przyzwyczaić tak, jak do zakazu handlu w niedzielę. Alkohol nie jest towarem pierwszej potrzeby. Taką uchwałę powinna podjąć też gmina wiejska Biała Podlaska. Jeśli komuś brakuje alkoholu, to znaczy, że wypił tyle, ile potrzeba - dodał.

 

„Niemoralna uchwała”

W podobnym tonie wypowiadał się radny Stanisław Nikołajczuk. Zabrał głos także jako członek Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. - Członkowie KWC w rejonie Biała Podlaska stanowczo sprzeciwiają się przywróceniu nocnej sprzedaży alkoholu i zwiększeniu liczby punktów sprzedaży na terenie miasta. Alkohol i tak jest u nas na wyciągnięcie ręki. Apeluję o wycofanie tej nieprzemyślanej i niemoralnej uchwały. Sugerujecie, że ustawa z lipca nie dała nic dobrego. A skąd i od kogo to wiecie? Moi wyborcy są zszokowani takim postępowaniem. Przenieśmy tę uchwałę na później, skonsultujmy ją z mieszkańcami i służbami porządkowymi - zachęcał radny.

- W tej sytuacji liczy się to, jak nasze miejskie służby reagują na sprzedaż alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym. Zwróćmy na to uwagę. Trzeźwi nabywcy nie awanturują się w sklepach. Edukujmy sprzedawców i naciskajmy, by nie sprzedawali osobom będącym pod wpływem kolejnych trunków - podkreślał radny Marek Dzyr.

 

Wychowywać, a nie zakazywać

Innego zdania byli radni z Koalicji Obywatelskiej i klubu Biała Samorządowa. - Lipcowa uchwała była nieprzemyślana, z tego powodu mówiło się o nas w całej Polsce. Obecna - jest powrotem do normalności. Czekają na to tysiące wyborców. Gdyby zakaz nocnej sprzedaży był wprowadzony na terenie całego kraju, musielibyśmy się do niego dostosować. Nie twórzmy wyłomów. Wychowanie i edukacja młodzieży nie polega na narzucaniu zakazów. Pokazujmy, że z dóbr cywilizacji można korzystać w sposób kulturalny. Przestańmy zakazywać i straszyć karami - wzywał radny Sławomir Sosnowski.

Przewodniczący rady Bogusław Broniewicz zaznaczył, że taka uchwała nie wymaga konsultacji społecznych.

- Rozmawiałem z mieszkańcami osiedla Kopernika. Pokazywali mi zdjęcia młodych osób, które piły alkohol w osiedlowej piaskownicy. W dodatku imprezy te urządzano za dnia, a nie w nocy. Skończyły się, gdy w tym miejscu pojawiło się więcej policyjnych patroli. Prewencja daje efekty. Będziemy o tym rozmawiać z odpowiednimi służbami - deklarował B. Broniewicz.

 

Przegłosowane!

Za zniesieniem zakazu nocnej sprzedaży opowiedziało się 15 radnych, czterech było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. Wiele emocji wzbudziło też zwiększenie limitu na punkty sprzedaży alkoholu. Liczbę miejsc, w których sprzedaje się trunki do 4,5% oraz piwo, zwiększono ze 170 do 190, alkohol powyżej 4,5% do 18% (z wyjątkiem piwa) z 90 do 120, alkohol powyżej 18% z 93 do 125.

- Zastaliśmy limity „na zero”. Nowy przedsiębiorca, który otwierałby interes, nie uzyskałby zezwolenia, bo nie było już wolnych miejsc. Dwie zasłużone placówki nie otrzymały zezwoleń, bo zmniejszono limity. Będziemy głosować za ich zwiększeniem, by przedsiębiorcy nie musieli likwidować sklepów i zwalniać ludzi - mówił radny Robert Woźniak.

Uchwałę poparło 15 radnych, trzech było przeciw i trzech wstrzymało się od głosu.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż w parku


14 czerwca w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej otwarto plenerową wystawę fotografii prof. Leszka Mądzika pt. „Sacrum Miejsca”. Częścią wernisażu była etiuda teatralna „Maski”. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Siedlce dla Jezusa
20 czerwca, tj. w uroczystość Bożego Ciała, o 19.00, na płycie lodowiska OSiR przy ul. B. Prusa 6 odbędzie się koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa - Mój Tata, mój bohater”.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
IV Łosicki Wieczór Chwały
W uroczystość Bożego Ciała odbędzie się IV Łosicki Wieczór Chwały. „Chcemy szczególnie uwielbić Boga i dziękować Mu za dar Jego Najświętszej Krwi i Ciała. Przeżyjcie go razem z nami!” - zachęcają organizatorzy.
więcej »
100 lat niech żyje nam!
Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i gminy na radosne świętowanie kolejnych urodzin Niepodległej na osiedlu Jarmołówka w Rykach!
więcej »
Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski
W weekend 22-23 czerwca przy ul. Leśnej (plac naprzeciw urzędu miasta) w Nałęczowie odbędzie się kolejna odsłona festiwalu „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”.
więcej »
Upamiętnią rocznicę
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza do świętowania 73 rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”.
więcej »
 

POLECAMY


Droga wymagająca nieustannej wiary
Często wstawiennictwo nie przynosi wyrazistego, widzialnego owocu, a prośby kierowane do Boga wydają się czymś naiwnym i nieskutecznym, jakby trafiały w pustkę… A jednak modlitwa wstawiennicza zawsze ma gigantyczne znaczenie w przestrzeni duchowej!
więcej »
Niezłomna wola niepodległości
Bitwa o Monte Cassino stała się symbolem waleczności i zwycięstwa polskich żołnierzy w II wojnie światowej.
więcej »
Łuków dla Jezusa
20 czerwca, w Boże Ciało, o 19.00, w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie rozpocznie się koncert uwielbieniowy ph. Łuków dla Jezusa.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR