23 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund

Pogoda: Siedlce

Numer 4
24-30 stycznia 2019r.

menu

NEWS

W numerze ECHA materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Włodawa

4 stycznia 2019 r.

Z nowym budżetem

W ostatnim dniu starego roku radni pochylili się nad finansami. Była też dyskusja na temat powołania komisji rewizyjnej, która i tym razem nie została wyłoniona.

31 grudnia w sali konferencyjnej starostwa powiatowego zebrało się 15 radnych. Znaczną większością głosów podjęto uchwały w sprawie budżetu na 2019 r. oraz wieloletniej prognozy finansowej na lata 2019-2022.

Budżet powiatu włodawskiego na bieżący rok określa dochód w wysokości 75,2 mln zł. Po stronie wydatków zapisano 74,8 mln zł.

Nadwyżkę budżetową, która wyniesie 420 tys. zł, samorząd zamierza w całości przeznaczyć na spłatę kredytów.

Niepokojący zapis znalazł się w opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej. Dotyczy on wieloletniej prognozy finansowej, a konkretnie zobowiązań na lata 2020-21. Odczytując dokument RIO, skarbnik starostwa Zofia Derkacz wskazała, że wskaźnik planowanej łącznej spłaty zobowiązań jest nieznacznie niższy od dopuszczalnego. Wyniesie 0,08 punktu procentowego w 2020 r i 0,44 w 2021 r. Tymczasem nawet niewielkie odchylenia mogą uniemożliwić uchwalenie w przyszłości budżetu.

Kwestia ta wywołała dyskusję wśród radnych opozycji. - W najbliższym czasie zarząd powiatu będzie przystępował do realizacji nowych projektów. Czy uwaga RIO nie spowoduje zagrożeń w 2020 r.? - pytał Wiesław Holaczuk. Z. Derkacz wyjaśniła, że wątpliwości dotyczą wskaźników zadłużenia. - Planując budżet i prognozę finansową, w założeniach przyjmuje się wszystkie wydatki - mówiła skarbnik. - Zaciągnięte kredyty znajdują się w planie wydatków - zarówno w 2019, 2020, jak i latach następnych. Są to spłaty rat kapitałowych, które są uwzględnione. Nie ma sytuacji, by powiat nie zaplanował kwoty zaciągniętych kredytów. Kwota obciążająca budżet to 420 tys. zł i zostanie przeznaczona na spłatę pożyczek - wyjaśniła Z. Drekacz.

Na kolejne pytanie radnego Holaczuka, dotyczące wsparcia szpitala, Z. Derkacz odpowiedziała, że Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Włodawie złożył wniosek o dofinansowanie. Skarbnik dodała, iż w rezerwie inwestycyjnej znajdują się zaplanowane wydatki na ponad 2 mln zł, z czego na dofinansowanie zadań bieżących i inwestycyjnych SPZOZ przeznaczy ponad 930 tys. zł.

- Planujemy inwestycje drogowe, scaleniowe, rewitalizacyjne, zakładając, iż środki na realizację tych przedsięwzięć znajdują się w budżecie - podsumowała Derkacz.

Więcej w papierowym wydaniu "Echa".

JS

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
Być kobietą urzekającą
„Życie w zgodzie z naturą” - pod takim hasłem upłynie spotkanie z cyklu „Być kobietą urzekającą” zaplanowane na 6 lutego w Miętnem.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR