24 kwietnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Pogoda: Siedlce

Numer 16
18-24 kwietnia 2019r.

menu

NEWS

Zmartwychwstały Pan niech obdarza miłością i pokojem, aby zmartwienia i smutki dnia codziennego nie przesłoniły celu naszej wędrówki wiary. Bądźmy prawdziwymi apostołami Dobrej Nowiny płynącej z pustego grobu. Spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie rodziny i najbliższych.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Historyczna uroczystość

30 stycznia 2019 r.

Kościół potrzebuje dobrej załogi!


fot. AWAW

Kard. Kazimierz Nycz wziął udział w uroczystościach związanych ze wspomnieniem bł. Męczenników Podlaskich. Metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. i poświęcił dom pielgrzyma.

23 stycznia pratuliński kościół nie mieścił wszystkich pielgrzymów, którzy przybyli, aby dziękować Bogu za bohaterskich unitów. Eucharystię razem z kard. K. Nyczem, bp. Kazimierzem Gurdą i bp. Piotrem Sawczukiem koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów z całej diecezji. Wszystkich zgromadzonych powitał pasterz Kościoła siedleckiego, przypominając o związkach diecezji podlaskiej z archidiecezją warszawską. W swoim wystąpieniu odniósł się także do poświęcenia domu pielgrzyma. - To wydarzenie było długo oczekiwane przez naszą wspólnotę diecezjalną. Nowo powstały dom da szansę na to, by w bliskości Męczenników Podlaskich odnajdywać i umacniać wiarę. Jego budowa była stale polecana wstawiennictwu naszych błogosławionych. Jestem przekonany, że powstanie tego domu jest również ich zasługą i radością. Będzie on pełnił także rolę diecezjalnego domu rekolekcyjnego - mówił bp K. Gurda.

Podczas uroczystej Mszy św. homilię wygłosił kard. K. Nycz. Mówił, że bł. Męczennicy Podlascy - patrząc po ludzku - przegrali, ale w oczach Pana Boga zwyciężyli i wygrali niebo.

- Jezusowi zależało, aby Jego uczniowie byli zjednoczeni. Wiedział, że jeżeli nie będą razem, to świat ich pochłonie i podzieli. Jeżeli nie będą razem, to świat nie uwierzy w to, co mówią; wtedy nie będą znakiem jedności. (…) Jezus modlił się do Ojca: nie chcę byś ich zabrał ze świata, ale byś ich uświęcił i umocnił w prawdzie, żeby oni, będąc ze świata i w świecie, ale też będąc z nieba i z Boga, potrafili ten świat przemieniać. Aby umieli żyć i pokazywać swoim życiem, że są w tym świecie, ale nie do końca są z tego świata. Ta prośba była zanoszona również za nas, po to, byśmy w tym świecie potrafili dać świadectwo - głosił hierarcha.

Dodał, że gdyby nasz świat w każdej sytuacji kochał Kościół i lubił chrześcijan, byłoby to podejrzane. - Świadczyłoby, że upodobniliśmy się do tego świata. My, tak jak Chrystus, mamy być znakiem sprzeciwu w tych sprawach, w których świat idzie na skróty - tłumaczył kardynał.

 

Potrzeba formacji!

Kard. K. Nycz przyrównał Kościół do łodzi, a świat do oceanu, który prawie nigdy nie jest spokojny. - Kościół potrzebuje wyszkolonej załogi, która jest gotowa do prowadzenia łodzi wraz ze swoimi pasterzami. W waszych miasteczkach i miastach, w waszych parafiach i wspólnotach trzeba dać szansę ludziom, którzy chcą czegoś więcej, którzy chcą pogłębiać swoją wiarę i należeć do jakiejś mocnej grupy formacyjnej. Trzeba im dać szansę, by mogli się formować przez spotkania i rekolekcje w takim domu, jak ten świeżo wybudowany w Pratulinie. Wasz dom na pierwszym miejscu ma służyć temu sanktuarium, ale też powinien być miejscem, do którego księża będą przywozić zorganizowane grupy młodzieży i dorosłych, aby na rekolekcjach zamkniętych podejmować trud szkolenia załogi Kościoła - radził hierarcha.

 

Ludzie ze wschodu

Przypominał, że do dawania świadectwa o Jezusie wezwani są biskupi, kapłani i świeccy.

- Jesteśmy zaproszeni do tzw. białego męczeństwa. Mamy tak żyć, aby ludzie, którzy na nas patrzą, pytali: skąd u nich ta moc? Dlaczego oni potrafią prowadzić tak piękne życie rodzinne? Niech odpowiedź, która się im nasunie, brzmi: bo są głęboko zakorzenieni w Bogu, bo spotykają się z Jezusem, bo On jest ich siłą - mówił kardynał.

Pod koniec homilii opowiadał o swoich kontaktach z młodymi ludźmi pochodzącymi ze wschodniej Polski, których spotyka w Warszawie. Chwalił ich wiarę i przylgnięcie do Kościoła.

- Jak długo wytrwają w tej gorącej wierze i religijności? Ile czasu potrzeba, by Warszawa, jako wielkie miasto, zepsuła ich? Tu, w środowisku, w którym wzajemnie motywujecie się swoją obecnością, łatwo jest dać świadectwo. Trudniej o to w wielkim mieście. Dlatego potrzebna jest pogłębiona formacja i mocny korzeń wiary. Ten, kto go nie ma, nie będzie potrafił zachować Jezusa w swoim życiu. Wiara niepogłębiona nie przetrwa próby czasu - ostrzegał kardynał.

 

Czynny od wiosny

Po Mszy św. wszyscy uczestnicy liturgii udali się do domu pielgrzyma. Obiekt został poświęcony przez księdza kardynała.

- Dom może pomieścić 55 osób, a w razie konieczności nawet trochę więcej. Mamy tu 23 pokoje (dwu-, trzy- i czteroosobowe). Powierzchnia budynku liczy 2800 m². Znajduje się tu również zaplecze gastronomiczne z w pełni wyposażoną kuchnią, sala bankietowa ze sprzętem multimedialnym, pokoje konferencyjne, sklep z pamiątkami oraz kaplica. Dom będzie prowadzony przez Diecezjalne Centrum Pielgrzymkowo-Turystyczne „Arka”. Powstał, by służyć przede wszystkim diecezjanom, jak również gościom spoza diecezji, którzy licznie przybywają w to wyjątkowe miejsce - mówi dyrektor placówki ks. Dariusz Radywaniuk. Z oferty domu będzie można korzystać dopiero po świętach wielkanocnych. Ksiądz dyrektor dodaje, że dokonano już pierwszych rezerwacji. Zainteresowani wynajęciem pokojów mogą dzwonić pod nr tel.: 690-606-255 lub pisać na adres: dyrektor@dompratulin.pl.

 

Jeszcze więcej zieleni

W ubiegłym roku sanktuarium w Pratulinie w zorganizowanych grupach odwiedziło 56 tys. pielgrzymów. - Większość pochodziła spoza naszej diecezji. Pratulin jest wyjątkowym i bardzo potrzebnym miejscem. Coraz więcej ludzi szuka tu wiary i doświadcza wstawiennictwa bł. Męczenników Podlaskich. Jeden z pielgrzymów, który odwiedzał nas już kilkukrotnie, powiedział mi: „Proszę, by ksiądz nic tu nie zmieniał, bo urok tego miejsca tkwi w jego prostocie, w tych dwóch kościółkach i zielonej przestrzeni”. Ludzie przyjeżdżają tu po ciszę, a nie dla jakichś atrakcji. Ten dom ma służyć wszystkim, którzy chcą budować swego ducha i umacniać wiarę - tak bardzo rozszarpywaną we współczesnym świecie - zaznacza ks. kan. Jacek Guz, kustosz sanktuarium.

Dodaje, że Pratulin warto odwiedzić także dla jego unikalnej flory i fauny. Jeszcze w tym roku na terenie sanktuarium wybudowana zostanie 16-metrowa drewniana wieża obserwacyjna. Jesienią pojawią się nowe nasadzenia; ksiądz kustosz wspomina m.in. o gaju oliwnym, wierzbowym zakątku i gruszowej alei. Wszystko to pojawi się na 2,5 hektarowym obszarze, pomiędzy tzw. dróżkami pratulińskimi. Ks. J. Guz zaprasza do Pratulina już dziś!

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Konkurs Biblijny


6 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach odbył się finał III Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło „Spotkania z Jezusem w Ewangelii wg św. Łukasza”. O miejsca na podium i tytuł laureata rywalizowała 20 finalistów - uczniów klas siódmych szkół podstawowych. W etapie szkolnym udział wzięło 2306 uczniów z 230 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 74 uczniów, etap ten odbył się w pięciu rejonach diecezji. Pierwsze trzy miejsca zajęli: Kacper Kowalczyk z parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie, Jan Garwoliński z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie i Kacper Rosa z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Targi ogrodnicze


7 kwietnia teren oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach był miejscem XIII Wiosny na Polu i w Ogrodzie. Jak co roku - obok firm z branży rolniczej i ogrodniczej oraz szkółek roślin - swoje wyroby prezentowali właściciele pasiek, gospodarstw agroturystycznych, rękodzielnicy, producenci żywności i przedstawiciele wyższych uczelni. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w drzewka owocowe i krzewy ozdobne, jak też sprzęt ogrodniczy. O uatrakcyjnienie spotkania dbały zespoły ludowe. Chętni mieli także okazję uczestnictwa w licznych konkursach. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
12 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie będzie miał miejsce Diecezjalny Dzień Rodziny. Już dzisiaj zapraszamy do udziału!
więcej »
Pielgrzymka do Loretto
​W sobotę 18 maja w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej spotkają się czytelnicy miesięcznika „Różaniec” i członkowie Rodziny Loretańskiej. Pielgrzymka do Loretto to stały punkt rocznej formacji czcicieli Matki Bożej oraz duchowych dzieci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
więcej »
Inauguracja organów
W sobotę 27 kwietnia, o 19.00, w katedrze siedleckiej odbędzie się koncert Dextera Domini - inauguracja organów Dominika Biernackiego.
więcej »
III Festiwal Pieśni Maryjnej
W niedzielę 5 maja, o 13.00, w kościele św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się już po raz trzeci Festiwal Pieśni Maryjnej. Prezentację chórów poprzedzi Msza św. o 12.00.
więcej »
Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking
28 kwietnia odbędzie się V Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking. „Start” i „meta” wyznaczone są w Cichej Stanicy nad zalewem. - Spędźmy tę niedzielę rekreacyjnie i rodzinnie! - zachęca Łukasz Witczuk. Pomysłodawca przedsięwzięcia wskazuje też cel imprezy: wsparcie Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
Kozirynek 2019
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w I Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019”. Impreza odbędzie się w niedzielę 5 maja na ul. Ostrowieckiej w Radzyniu Podlaskim, która tego dnia zamieni się w deptak.
więcej »
 

POLECAMY


W Jego ranach
Nabożeństwo Drogi krzyżowej to czas łaski. Jeśli podczas tych wyjątkowych rozważań otworzymy się na działanie Boga w nas, doświadczymy Jego wyzwalającej mocy.
więcej »
W drodze do świętości
W „Modlitewniku” obok pozycji obowiązkowych znajdziemy piękne, pełne teologicznej i duchowej głębi, niezwykle wciągające modlitwy, rozważania i wprowadzenia bł. ks. Jakuba Alberionego.
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR