15 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Jowita, Faustyna, Józef

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Historyczna uroczystość

30 stycznia 2019 r.

Kościół potrzebuje dobrej załogi!


fot. AWAW

Kard. Kazimierz Nycz wziął udział w uroczystościach związanych ze wspomnieniem bł. Męczenników Podlaskich. Metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. i poświęcił dom pielgrzyma.

23 stycznia pratuliński kościół nie mieścił wszystkich pielgrzymów, którzy przybyli, aby dziękować Bogu za bohaterskich unitów. Eucharystię razem z kard. K. Nyczem, bp. Kazimierzem Gurdą i bp. Piotrem Sawczukiem koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów z całej diecezji. Wszystkich zgromadzonych powitał pasterz Kościoła siedleckiego, przypominając o związkach diecezji podlaskiej z archidiecezją warszawską. W swoim wystąpieniu odniósł się także do poświęcenia domu pielgrzyma. - To wydarzenie było długo oczekiwane przez naszą wspólnotę diecezjalną. Nowo powstały dom da szansę na to, by w bliskości Męczenników Podlaskich odnajdywać i umacniać wiarę. Jego budowa była stale polecana wstawiennictwu naszych błogosławionych. Jestem przekonany, że powstanie tego domu jest również ich zasługą i radością. Będzie on pełnił także rolę diecezjalnego domu rekolekcyjnego - mówił bp K. Gurda.

Podczas uroczystej Mszy św. homilię wygłosił kard. K. Nycz. Mówił, że bł. Męczennicy Podlascy - patrząc po ludzku - przegrali, ale w oczach Pana Boga zwyciężyli i wygrali niebo.

- Jezusowi zależało, aby Jego uczniowie byli zjednoczeni. Wiedział, że jeżeli nie będą razem, to świat ich pochłonie i podzieli. Jeżeli nie będą razem, to świat nie uwierzy w to, co mówią; wtedy nie będą znakiem jedności. (…) Jezus modlił się do Ojca: nie chcę byś ich zabrał ze świata, ale byś ich uświęcił i umocnił w prawdzie, żeby oni, będąc ze świata i w świecie, ale też będąc z nieba i z Boga, potrafili ten świat przemieniać. Aby umieli żyć i pokazywać swoim życiem, że są w tym świecie, ale nie do końca są z tego świata. Ta prośba była zanoszona również za nas, po to, byśmy w tym świecie potrafili dać świadectwo - głosił hierarcha.

Dodał, że gdyby nasz świat w każdej sytuacji kochał Kościół i lubił chrześcijan, byłoby to podejrzane. - Świadczyłoby, że upodobniliśmy się do tego świata. My, tak jak Chrystus, mamy być znakiem sprzeciwu w tych sprawach, w których świat idzie na skróty - tłumaczył kardynał.

 

Potrzeba formacji!

Kard. K. Nycz przyrównał Kościół do łodzi, a świat do oceanu, który prawie nigdy nie jest spokojny. - Kościół potrzebuje wyszkolonej załogi, która jest gotowa do prowadzenia łodzi wraz ze swoimi pasterzami. W waszych miasteczkach i miastach, w waszych parafiach i wspólnotach trzeba dać szansę ludziom, którzy chcą czegoś więcej, którzy chcą pogłębiać swoją wiarę i należeć do jakiejś mocnej grupy formacyjnej. Trzeba im dać szansę, by mogli się formować przez spotkania i rekolekcje w takim domu, jak ten świeżo wybudowany w Pratulinie. Wasz dom na pierwszym miejscu ma służyć temu sanktuarium, ale też powinien być miejscem, do którego księża będą przywozić zorganizowane grupy młodzieży i dorosłych, aby na rekolekcjach zamkniętych podejmować trud szkolenia załogi Kościoła - radził hierarcha.

 

Ludzie ze wschodu

Przypominał, że do dawania świadectwa o Jezusie wezwani są biskupi, kapłani i świeccy.

- Jesteśmy zaproszeni do tzw. białego męczeństwa. Mamy tak żyć, aby ludzie, którzy na nas patrzą, pytali: skąd u nich ta moc? Dlaczego oni potrafią prowadzić tak piękne życie rodzinne? Niech odpowiedź, która się im nasunie, brzmi: bo są głęboko zakorzenieni w Bogu, bo spotykają się z Jezusem, bo On jest ich siłą - mówił kardynał.

Pod koniec homilii opowiadał o swoich kontaktach z młodymi ludźmi pochodzącymi ze wschodniej Polski, których spotyka w Warszawie. Chwalił ich wiarę i przylgnięcie do Kościoła.

- Jak długo wytrwają w tej gorącej wierze i religijności? Ile czasu potrzeba, by Warszawa, jako wielkie miasto, zepsuła ich? Tu, w środowisku, w którym wzajemnie motywujecie się swoją obecnością, łatwo jest dać świadectwo. Trudniej o to w wielkim mieście. Dlatego potrzebna jest pogłębiona formacja i mocny korzeń wiary. Ten, kto go nie ma, nie będzie potrafił zachować Jezusa w swoim życiu. Wiara niepogłębiona nie przetrwa próby czasu - ostrzegał kardynał.

 

Czynny od wiosny

Po Mszy św. wszyscy uczestnicy liturgii udali się do domu pielgrzyma. Obiekt został poświęcony przez księdza kardynała.

- Dom może pomieścić 55 osób, a w razie konieczności nawet trochę więcej. Mamy tu 23 pokoje (dwu-, trzy- i czteroosobowe). Powierzchnia budynku liczy 2800 m². Znajduje się tu również zaplecze gastronomiczne z w pełni wyposażoną kuchnią, sala bankietowa ze sprzętem multimedialnym, pokoje konferencyjne, sklep z pamiątkami oraz kaplica. Dom będzie prowadzony przez Diecezjalne Centrum Pielgrzymkowo-Turystyczne „Arka”. Powstał, by służyć przede wszystkim diecezjanom, jak również gościom spoza diecezji, którzy licznie przybywają w to wyjątkowe miejsce - mówi dyrektor placówki ks. Dariusz Radywaniuk. Z oferty domu będzie można korzystać dopiero po świętach wielkanocnych. Ksiądz dyrektor dodaje, że dokonano już pierwszych rezerwacji. Zainteresowani wynajęciem pokojów mogą dzwonić pod nr tel.: 690-606-255 lub pisać na adres: dyrektor@dompratulin.pl.

 

Jeszcze więcej zieleni

W ubiegłym roku sanktuarium w Pratulinie w zorganizowanych grupach odwiedziło 56 tys. pielgrzymów. - Większość pochodziła spoza naszej diecezji. Pratulin jest wyjątkowym i bardzo potrzebnym miejscem. Coraz więcej ludzi szuka tu wiary i doświadcza wstawiennictwa bł. Męczenników Podlaskich. Jeden z pielgrzymów, który odwiedzał nas już kilkukrotnie, powiedział mi: „Proszę, by ksiądz nic tu nie zmieniał, bo urok tego miejsca tkwi w jego prostocie, w tych dwóch kościółkach i zielonej przestrzeni”. Ludzie przyjeżdżają tu po ciszę, a nie dla jakichś atrakcji. Ten dom ma służyć wszystkim, którzy chcą budować swego ducha i umacniać wiarę - tak bardzo rozszarpywaną we współczesnym świecie - zaznacza ks. kan. Jacek Guz, kustosz sanktuarium.

Dodaje, że Pratulin warto odwiedzić także dla jego unikalnej flory i fauny. Jeszcze w tym roku na terenie sanktuarium wybudowana zostanie 16-metrowa drewniana wieża obserwacyjna. Jesienią pojawią się nowe nasadzenia; ksiądz kustosz wspomina m.in. o gaju oliwnym, wierzbowym zakątku i gruszowej alei. Wszystko to pojawi się na 2,5 hektarowym obszarze, pomiędzy tzw. dróżkami pratulińskimi. Ks. J. Guz zaprasza do Pratulina już dziś!

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR