18 sierpnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
15-21 sierpnia 2019r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze m.in. akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Wystawa w Muzeum Regionalnym

30 stycznia 2019 r.

Kto pamięta takie Siedlce?


fot. LI

Na zdjęciu w tej książce mam w ręku sztabkę mydła, która po kilkudziesięciu latach jest świeższa niż każde inne kupione w sklepie. To dzięki temu mydłu rozwinęły się w Siedlcach ciężary - mówił Grzegorz Rostek, zapowiadając jedną z wielu równie fascynujących historii opisanych przez Sławomira Kordaczuka.

„Ciekawość minionych lat. Historia Siedlec i okolic z rodzinnych szuflad” - to tytuł publikacji, która ukazała się pod koniec 2018 r. Jej promocja odbyła się w Muzeum Regionalnym 25 stycznia. Stanowi ona kontynuację wcześniejszych wydawnictw dedykowanych przez S. Kordaczuka Siedlcom: „Pejzaż Siedlec z Jackiem w tle” i „Album siedlecki”. - To trzy książki, które ilustrują bogactwo rodzinnych archiwów i szuflad - zaznaczył autor podczas spotkania w muzeum, wskazując, skąd czerpał wiedzę i pomysły. - Materiały, które znajdują się w archiwach bądź muzeach, przetrwają przez wieki. Te prywatne ulegają rozproszeniu. Drukując je, ratujemy je od zagubienia - wyjaśniał ideę przyświecającą wybranej przez siebie formie ocalania historii. - Przygotowując taką książkę, czasami trudno nadążyć za zmianami - stwierdził, podając przykład zdjęć kamienicy przy ul. bp. Świrskiego, które zrobił w ostatnich latach i opisał. Do chwili wydrukowania publikacji w miejscu, gdzie stała, zdążył wyrosnąć nowy budynek. O czasie przeszłym tego fragmentu Siedlec prawdopodobnie nikt nie będzie pamiętał.

Podczas spotkania promocyjnego autor pokrótce scharakteryzował treść książki. Opowiedział m.in., jak wiele można odczytać z „pozornie niepozornej” przedwojennej pocztówki. I o tajemnicach, jakie udało mu się rozszyfrować na podstawie listu do ks. Władysława Pióro, który był kapelanem polowego szpitala wojskowego, widokówki przesłanej przez dyrektora gimnazjum im. hetm. S. Żółkiewskiego w Siedlcach Karola Piechowskiego do Tadeusza Moniewskiego, czy też zdjęcia Kazimierza Paciorkowskiego - fotopocztówki, na której przesłał rodzinie w Siedlcach świąteczne życzenia. - Kolekcjonerzy, od których je kupiłem, nie zdawali sobie sprawy, jakie skarby mieli w swoich zbiorach - mówił z dumą, ponieważ każdy z tych dokumentów stał się punktem wyjścia do przedstawienia związanej z Siedlcami postaci, rodziny albo instytucji, ciekawostek i anegdot o nich. Nierzadko też pretekstem, by prześledzić ich dalsze losy.

S. Kordaczuk nie kryje też, że czeka go jeszcze trochę wyzwań. Np. chciałby dowiedzieć się, kim jest sprzedawca kwiatów z sumiastym wąsem - bohater jednego ze zdjęć zamieszczonych w rozdziale „Rozmaitości”.

 

Szafa gdańska cud miód

Na kolejnych kartach książki autor dzieli się z czytelnikami informacjami tak o teatrze wiejskim działającym w podsiedleckich Żaboklikach i późniejszych losach aktorskiej „załogi”, jak też o przedwojennym prywatnym Gimnazjum Szwedowskiego, mającym swą siedzibę przy ul. 3 Maja, czy stolarstwie Jana Adamiaka - z którego warsztatu wyszedł nie tylko niejeden okazały mebel (w tym piękne gdańskie szafy), ale też uczniowie będący protoplastami zacnych siedleckich rodów stolarzy, jak Łopaciukowie i Kozaczyńscy. Co ciekawe, w losach swoich bohaterów potrafi też znaleźć wspólny mianownik, połączyć kilka zdawałoby się odległych wątków. W rozdziale „Z Siedlcami w życiorysie” obok ostatniego przedwojennego dowódcy 22 pułku piechoty płk. Feliksa Jędrychowskiego zaprezentował jego podkomendnego - mieszkańca Hołowczyc Jana Dudziuka, którego znał osobiście.

 

„Do stu lat nie ma starych lat”

W piątkowy wieczór sala „pod Jackiem” była pełna, ponieważ na promocję przybyli nie tylko zaproszeni goście, znawcy przeszłości Siedlec i przyjaciele autora. Licznie stawili się także właściciele zdjęć, które odnaleźć możemy w książce „Ciekawość minionych lat…”, posiadający oprócz fotografii coś o wiele cenniejszego - wspomnienia o minionych latach. To na tych dwóch elementach S. Kordaczuk zbudował większość z przedstawionych w książce opowieści. Uzupełnił je swoją wiedzą i informacjami, które by zdobyć, czasami musiał poruszyć niebo i ziemię…

Dla posiadaczy różnego rodzaju rodzinnych pamiątek, w tym fotografii i dokumentów, które na zawsze utrwalone zostały przez S. Kordaczuka, „Ciekawość minionych lat” wydane przez stowarzyszenie tutajteraz ma wartość nieocenioną. Pamiątkowe egzemplarze odebrali 25 stycznia z rąk Agnieszki Janiszewskiej, prezes stowarzyszenia.

- To dla naszej rodziny wspaniała pamiątka. Dziękuję! - powiedział wzruszony syn J. Adamiaka.

Elżbieta Idkowiak, która dostarczyła autorowi materiały o swoim ojcu Henryku Kowalczyku, sportowcu, nie oparła się, by dorzucić jeszcze jedną anegdotę: - Mój tata żył ponad sto lat. „Do stu lat nie ma starych lat” - powtarzał. Do 97 roku życia jeździł rowerem po mieście...

- Na zdjęciu w tej książce mam w ręku sztabkę mydła, która po kilkudziesięciu latach jest świeższa niż każde inne kupione w sklepie. Dzięki temu mydłu rozwinęły się w Siedlcach ciężary - powiedział Grzegorz Rostek, którego ojciec na ul. Roskosz prowadził fabrykę mydła. Ostatnie cztery kostki i formę do ich wyciskania G. Rostek przekazał Muzeum Regionalnemu. I opowiedział, jak element prasy grupa chłopaków, m.in. Eugeniusz Mąka, Zygmunt Urbanowicz i Ryszard Piekart, wykorzystała jako sztangę. Dzięki temu mogli ćwiczyć, najpierw w budynku obecnego MR, potem w LO im. B. Prusa.

 

Książka, która wyrosła z pasji

W opinii A. Janiszewskiej tytuł publikacji w pełni oddaje sposób podejścia do życia autora. - Mamy w ręku piękny album. To nie jest zwykła książka z tekstem. Możemy do niej wracać, przeglądać zdjęcia - pieczołowicie wybrane i przygotowane, a robione w czasach, kiedy nie każdy potrafił obsługiwać aparat fotograficzny. Spójrzmy na te zdjęcia okiem pasjonata - mówiła.

- Większość z nas zna S. Kordaczuka i wiemy, że jest to człowiek pasji i tytan pracy. Zastanawiam się, jak można zgromadzić, posegregować i opisać te zbiory - doba ma przecież tylko 24 godziny - mówiła prof. Wioletta Machnicka, prezes Siedleckiego Towarzystwa Naukowego, zwracając uwagę na fakt, że „Ciekawość minionych lat...” to nie jedyna jego publikacja wydana w 2018 r. Pozostałe tytuły to: „Siedlecka księga chwały 1914-1944. Mieszkańcy regionu w walce o wolność i niepodległość” oraz „Wojsko polskie 1914-1939. Katalog pocztówek Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów”. - W roku związanym ze 100-leciem niepodległości, w którym dyrektor muzeum naprawdę ma dużo różnych zajęć, kończy trzy książki, które wymagają nie tylko natchnienia, ale szperactwa, zbierania, ale także artyzmu, dobrego oka, robienia fotografii - zauważyła, oceniając efekty mozolnej pracy. - S. Kordaczuk to przede wszystkim człowiek z pasją, który docenia pasje innych, jest otwarty na drugiego człowieka, bo inaczej nie można wejść w cudze myśli, cudze poglądy i jeszcze być na tyle tolerancyjnym, by gromadzić wokół siebie tak ciekawych ludzi, jak chociażby dzisiaj, na tej sali - dodała. I nie były to jedyne słowa uznania pod adresem autora.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Chwała bohaterom!


Dźwięk syren punktualnie o 17.00, tj. w godzinie „W”, śpiew hymnu narodowego, apele pamięci, honorowe warty, składanie kwiatów i palenie zniczy złożyły się na obchody tegorocznej, 75 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Pamięć o powstańcach poległych w walkach o wolność naszej ojczyzny uczczono także w wielu miastach i miasteczkach naszego regionu. Cześć i chwała bohaterom!

FOTOGALERIA

Pątnicy na szlaku


W piątkowy poranek 2 sierpnia do pątników zdążających do Matki Bożej dołączyła kolumna siedlecka. Hasłem tegorocznej 39 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę są słowa: „W mocy Ducha Świętego”. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Pielgrzymka i jarmark
18 sierpnia na kodeńskich błoniach będzie miała miejsce kolejna edycja Jarmarku Sapieżyńskiego. Wydarzenie - nawiązujące do historii Jana Sapiehy, który w 1511 r. od króla Polski Zygmunta Starego uzyskał przywilej jarmarków - będzie przebiegało po hasłem ,,Od Sapiehów do 100-lecia niepodległości”.
więcej »
VI Dożynkowy Festyn Parafialny
W niedzielę 25 sierpnia parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Grębkowie organizuje VI Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Sprawni poprzez sport
12 września w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbędzie się festyn integracyjny „Sprawni poprzez sport 2019”. Początek o 10.00.
więcej »
Powiatowe święto plonów
Miejscem tegorocznych dożynek powiatu siedleckiego jest Krzesk-Majątek w gminie Zbuczyn. Święto plonów zaplanowano na niedzielę 25 sierpnia. Gwiazdą wieczoru będzie Zenek Martyniuk.
więcej »
Dni Ryk i dożynki
Dobra muzyka, zabawy dla dzieci i atrakcje dla dorosłych zdominują ostatni weekend wakacji. Urząd Miejski i Miejsko-Gminne Centrum Kultury zapraszają na Dni Ryk i dożynki powiatowo-gminne.
więcej »
 

POLECAMY


Zmieniaj siebie i świat
Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek w czasie modlitwy wątpić, że Bóg Cię słyszy? Czasami masz wrażenie, że twoje słowa dochodzą do sufitu i rozpływają się w powietrzu? Zadajesz sobie pytania o realny wpływ i znaczenie twoich modlitw?
więcej »
Czarna kawaleria gen. Maczka
Na początku lipca 1944 r. Polacy w składzie II Korpusu Kanadyjskiego wylądowali w Normandii. Miesiąc później rozpoczęła się bitwa pod Falaise.
więcej »
Życie niezwykłej kobiety
Edyta Stein to jedna z najwybitniejszych kobiet XX w. Była filozofem i pielęgniarką, nauczycielką i prelegentką, zakonnicą i mistyczką.
więcej »
 

SONDA

 

Czy warto być honorowym krwiodawcą?

zawsze warto ratować ludzkie życie

warto tym bardziej, że krwi nie da się zastąpić innym płynem

nie, ponieważ nikt tego daru nie docenia

państwo nie dba o rozwój krwiodawstwaLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR