15 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Jowita, Faustyna, Józef

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Wystawa w Muzeum Regionalnym

30 stycznia 2019 r.

Kto pamięta takie Siedlce?


fot. LI

Na zdjęciu w tej książce mam w ręku sztabkę mydła, która po kilkudziesięciu latach jest świeższa niż każde inne kupione w sklepie. To dzięki temu mydłu rozwinęły się w Siedlcach ciężary - mówił Grzegorz Rostek, zapowiadając jedną z wielu równie fascynujących historii opisanych przez Sławomira Kordaczuka.

„Ciekawość minionych lat. Historia Siedlec i okolic z rodzinnych szuflad” - to tytuł publikacji, która ukazała się pod koniec 2018 r. Jej promocja odbyła się w Muzeum Regionalnym 25 stycznia. Stanowi ona kontynuację wcześniejszych wydawnictw dedykowanych przez S. Kordaczuka Siedlcom: „Pejzaż Siedlec z Jackiem w tle” i „Album siedlecki”. - To trzy książki, które ilustrują bogactwo rodzinnych archiwów i szuflad - zaznaczył autor podczas spotkania w muzeum, wskazując, skąd czerpał wiedzę i pomysły. - Materiały, które znajdują się w archiwach bądź muzeach, przetrwają przez wieki. Te prywatne ulegają rozproszeniu. Drukując je, ratujemy je od zagubienia - wyjaśniał ideę przyświecającą wybranej przez siebie formie ocalania historii. - Przygotowując taką książkę, czasami trudno nadążyć za zmianami - stwierdził, podając przykład zdjęć kamienicy przy ul. bp. Świrskiego, które zrobił w ostatnich latach i opisał. Do chwili wydrukowania publikacji w miejscu, gdzie stała, zdążył wyrosnąć nowy budynek. O czasie przeszłym tego fragmentu Siedlec prawdopodobnie nikt nie będzie pamiętał.

Podczas spotkania promocyjnego autor pokrótce scharakteryzował treść książki. Opowiedział m.in., jak wiele można odczytać z „pozornie niepozornej” przedwojennej pocztówki. I o tajemnicach, jakie udało mu się rozszyfrować na podstawie listu do ks. Władysława Pióro, który był kapelanem polowego szpitala wojskowego, widokówki przesłanej przez dyrektora gimnazjum im. hetm. S. Żółkiewskiego w Siedlcach Karola Piechowskiego do Tadeusza Moniewskiego, czy też zdjęcia Kazimierza Paciorkowskiego - fotopocztówki, na której przesłał rodzinie w Siedlcach świąteczne życzenia. - Kolekcjonerzy, od których je kupiłem, nie zdawali sobie sprawy, jakie skarby mieli w swoich zbiorach - mówił z dumą, ponieważ każdy z tych dokumentów stał się punktem wyjścia do przedstawienia związanej z Siedlcami postaci, rodziny albo instytucji, ciekawostek i anegdot o nich. Nierzadko też pretekstem, by prześledzić ich dalsze losy.

S. Kordaczuk nie kryje też, że czeka go jeszcze trochę wyzwań. Np. chciałby dowiedzieć się, kim jest sprzedawca kwiatów z sumiastym wąsem - bohater jednego ze zdjęć zamieszczonych w rozdziale „Rozmaitości”.

 

Szafa gdańska cud miód

Na kolejnych kartach książki autor dzieli się z czytelnikami informacjami tak o teatrze wiejskim działającym w podsiedleckich Żaboklikach i późniejszych losach aktorskiej „załogi”, jak też o przedwojennym prywatnym Gimnazjum Szwedowskiego, mającym swą siedzibę przy ul. 3 Maja, czy stolarstwie Jana Adamiaka - z którego warsztatu wyszedł nie tylko niejeden okazały mebel (w tym piękne gdańskie szafy), ale też uczniowie będący protoplastami zacnych siedleckich rodów stolarzy, jak Łopaciukowie i Kozaczyńscy. Co ciekawe, w losach swoich bohaterów potrafi też znaleźć wspólny mianownik, połączyć kilka zdawałoby się odległych wątków. W rozdziale „Z Siedlcami w życiorysie” obok ostatniego przedwojennego dowódcy 22 pułku piechoty płk. Feliksa Jędrychowskiego zaprezentował jego podkomendnego - mieszkańca Hołowczyc Jana Dudziuka, którego znał osobiście.

 

„Do stu lat nie ma starych lat”

W piątkowy wieczór sala „pod Jackiem” była pełna, ponieważ na promocję przybyli nie tylko zaproszeni goście, znawcy przeszłości Siedlec i przyjaciele autora. Licznie stawili się także właściciele zdjęć, które odnaleźć możemy w książce „Ciekawość minionych lat…”, posiadający oprócz fotografii coś o wiele cenniejszego - wspomnienia o minionych latach. To na tych dwóch elementach S. Kordaczuk zbudował większość z przedstawionych w książce opowieści. Uzupełnił je swoją wiedzą i informacjami, które by zdobyć, czasami musiał poruszyć niebo i ziemię…

Dla posiadaczy różnego rodzaju rodzinnych pamiątek, w tym fotografii i dokumentów, które na zawsze utrwalone zostały przez S. Kordaczuka, „Ciekawość minionych lat” wydane przez stowarzyszenie tutajteraz ma wartość nieocenioną. Pamiątkowe egzemplarze odebrali 25 stycznia z rąk Agnieszki Janiszewskiej, prezes stowarzyszenia.

- To dla naszej rodziny wspaniała pamiątka. Dziękuję! - powiedział wzruszony syn J. Adamiaka.

Elżbieta Idkowiak, która dostarczyła autorowi materiały o swoim ojcu Henryku Kowalczyku, sportowcu, nie oparła się, by dorzucić jeszcze jedną anegdotę: - Mój tata żył ponad sto lat. „Do stu lat nie ma starych lat” - powtarzał. Do 97 roku życia jeździł rowerem po mieście...

- Na zdjęciu w tej książce mam w ręku sztabkę mydła, która po kilkudziesięciu latach jest świeższa niż każde inne kupione w sklepie. Dzięki temu mydłu rozwinęły się w Siedlcach ciężary - powiedział Grzegorz Rostek, którego ojciec na ul. Roskosz prowadził fabrykę mydła. Ostatnie cztery kostki i formę do ich wyciskania G. Rostek przekazał Muzeum Regionalnemu. I opowiedział, jak element prasy grupa chłopaków, m.in. Eugeniusz Mąka, Zygmunt Urbanowicz i Ryszard Piekart, wykorzystała jako sztangę. Dzięki temu mogli ćwiczyć, najpierw w budynku obecnego MR, potem w LO im. B. Prusa.

 

Książka, która wyrosła z pasji

W opinii A. Janiszewskiej tytuł publikacji w pełni oddaje sposób podejścia do życia autora. - Mamy w ręku piękny album. To nie jest zwykła książka z tekstem. Możemy do niej wracać, przeglądać zdjęcia - pieczołowicie wybrane i przygotowane, a robione w czasach, kiedy nie każdy potrafił obsługiwać aparat fotograficzny. Spójrzmy na te zdjęcia okiem pasjonata - mówiła.

- Większość z nas zna S. Kordaczuka i wiemy, że jest to człowiek pasji i tytan pracy. Zastanawiam się, jak można zgromadzić, posegregować i opisać te zbiory - doba ma przecież tylko 24 godziny - mówiła prof. Wioletta Machnicka, prezes Siedleckiego Towarzystwa Naukowego, zwracając uwagę na fakt, że „Ciekawość minionych lat...” to nie jedyna jego publikacja wydana w 2018 r. Pozostałe tytuły to: „Siedlecka księga chwały 1914-1944. Mieszkańcy regionu w walce o wolność i niepodległość” oraz „Wojsko polskie 1914-1939. Katalog pocztówek Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów”. - W roku związanym ze 100-leciem niepodległości, w którym dyrektor muzeum naprawdę ma dużo różnych zajęć, kończy trzy książki, które wymagają nie tylko natchnienia, ale szperactwa, zbierania, ale także artyzmu, dobrego oka, robienia fotografii - zauważyła, oceniając efekty mozolnej pracy. - S. Kordaczuk to przede wszystkim człowiek z pasją, który docenia pasje innych, jest otwarty na drugiego człowieka, bo inaczej nie można wejść w cudze myśli, cudze poglądy i jeszcze być na tyle tolerancyjnym, by gromadzić wokół siebie tak ciekawych ludzi, jak chociażby dzisiaj, na tej sali - dodała. I nie były to jedyne słowa uznania pod adresem autora.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR