15 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Jowita, Faustyna, Józef

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

IV Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski

30 stycznia 2019 r.

Lekcja patriotyzmu


fot. ARCHIWUM

W tym miejscu zawsze biło serce wolnej Polski - mówi Sławomir Smolak, jeden z organizatorów IV Pieszego Rajdu Powstańczego im. ks. Stanisława Brzóski o pomniku księdza powstańca na terenie rezerwatu Jata - celu wędrówki podjętej w nocy z 25 na 26 stycznia przez ponad 170 osób, by uczcić 156 rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

W organizację imprezy zaangażowały się liczne instytucje w regionie, takie jak: Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne ORLIK, gmina Łuków, gmina Wiśniew, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, Nadleśnictwo Łuków i Lasy Państwowe. Mecenat objęli łukowscy posłowie Krzysztof Głuchowski i Sławomir Skwarek, zaś patronat honorowy biskup siedlecki Kazimierz Gurda oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. O ogromnej popularności przedsięwzięcia świadczy fakt, że chęć uczestnictwa wyraziły osoby z Krakowa, Radomia, Warszawy, Lublina, Siedlec, Międzyrzeca Podlaskiego. Trudy pieszej wędrówki stały się udziałem przedstawiciela IPN Michała Durakiewicza oraz proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie ks. kan. Andrzeja Kieliszka.

Na uwagę zasługuje liczny udział młodzieży. Jako przykład można podać grupę kadetów z Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym, a także najmłodsze uczestniczki rajdu Zuzannę Osiak i Jadwigę Tomczak. Seniorką była natomiast pani Jadwiga Krasuska z Krynki.

Grupie z Wiśniewa przewodził wójt Krzysztof Kryszczuk. Dzielnie wspierali go alumni z Seminarium Diecezjalnego w Siedlcach pod przewodnictwem ks. Macieja Majka.

 

Na trasie

Grupa wychodząca z Łukowa liczyła 107 osób, zaś z Wiśniewa 64. Obydwie rozpoczęły rajd Mszą św. W Zalesiu przygotowano dla uczestników ciepły poczęstunek, około północy zaś nastąpiło spotkanie wszystkich uczestników rajdu przy pomniku ks. S. Brzóski w Jacie. Odczytano wówczas Apel Poległych. Kolejnym punktem programu było spotkanie przy ognisku w leśnictwie Dąbrówka.

O porządek i sprawny przebieg rajdu zadbali policjanci z Łukowa oraz strażacy z Gręzówki i Wiśniewa.

Obie grupy pokonały dystans około 25 kilometrów. Osoby z Wiśniewa odjechały z Dąbrówki autokarem, część łukowian zdecydowała się na powrót pieszy, kończąc rajd ok. 4.00 rano na pl. Narutowicza, przy kościele Przemienienia Pańskiego w Łukowie.

 

Odznaczenia

Ważnym elementem rajdu były odznaczenia, którymi za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej uhonorowano organizatorów rajdu Roberta Wysokińskiego i Sylwestra Muszyńskiego. Po odprawionej Mszy św. wręczył je w imieniu Zarządu Okręgu ŚZŻAK Lublin członek zarządu łukowskiego Koła Bolesław Skwara. Przyjaciółmi rajdu uznano natomiast posła S. Skwarka, nadleśniczego Nadleśnictwa Łuków Grzegorza Ussa oraz Zespół Szkół im. W. Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym.

- Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie. Powód do dumy i satysfakcji, ale i motywacja do dalszej pracy, podejmowania kolejnych trudnych wyznań. Warto krzewić patriotyzm, utrwalać dorobek Armii Krajowej oraz jej żołnierzy - powiedział po otrzymaniu odznaczenia R. Wysokiński.


LIST DO REDAKCJI

Uczciliśmy powstańców

„Wspomnienia poległych muszą się obrócić w naukę dla żywych, mogiły zaś przeszłości drogowskazami stać się mają na przyszłość” - słowa arcybiskupa Lwowa Józefa Teodorowicza, urodzonego podczas powstania styczniowego dokładnie odzwierciedlają motywy naszego uczestnictwa w IV Pieszym Rajdzie Powstańczym im. Ks. Stanisława Brzóski, który miał miejsce w nocy z 25 na 26 stycznia.

Mszą św. pod przewodnictwem ks. kan. Henryka Krupy o 17.00, w piątek 25 stycznia, w kościele parafialnym w Wiśniewie rozpoczęliśmy uczestnictwo w tym wyjątkowym wydarzeniu. Po Mszy św. ksiądz proboszcz w asyście kleryków, czterech księży koncelebrujących Eucharystię, uczestników rajdu i parafian poprowadził nas pod pomnik bohaterów powstania styczniowego pod urzędem Gminy Wiśniew. Po odśpiewaniu hymnu narodowego oraz zapaleniu zniczy zostaliśmy pobłogosławieni i odprowadzeni do rogatek Wiśniewa.

Przepiękna zimowa aura, niepowtarzalna atmosfera niezwykłości tego wydarzenia w znaczny sposób wywarły wpływ na przebieg marszruty. W miejscowości Jastrzębie Śmiary - tuż przy pamiątkowym krzyżu i pomniku na starym cmentarzu cholerycznym z lat 1853-1873 - zostaliśmy przywitani przez Juliana Jastrzębskiego (ur. 1929 r.), który uświadomił nam tę niezwykłą sztafetę pokoleń w której uczestniczyliśmy. Dzięki jego doskonałej pamięci usłyszeliśmy historię śp. Józefa Borkowskiego, powstańca z 1863 r., pochodzącego z miejscowości Mroczki. Pan Julian przekazał nam to, co usłyszał od swego taty. Na środku Mroczek jako wotum znajduje się oryginalna i uczyniona ręką powstańca wyruszającego w styczniową noc 1863 r. szpica-lanca oraz krzyż. Pod tym samym krzyżem, według przekazu pana Juliana, ks. S. Brzóska w czasie trwającego powstania sprawował Eucharystię.

Po półgodzinnym odpoczynku przy obfitym ciepłym posiłku przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Mroczkach wkroczyliśmy w obręb lasów Jata.

Kolejnym istotnym momentem był śpiew Roty oraz modlitwa pod tzw. dębami straceń. Tej modlitwie przewodniczył uczestnik rajdu ks. Łukasz Krasucki - wikariusz parafii św. Jadwigi w Mokobodach.

Pod troskliwą opieką organizatorów oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Wiśniewa dotarliśmy szczęśliwie na godzinę 0.10 do celu rajdu - pomnika ks. gen. S. Brzóski. Tam właśnie dwie grupy: łukowska i wiśniewska połączyły swe siły we wspólnym śpiewie hymnu narodowego, apelu poległych powstańców oraz modlitewnej pamięci. Po błogosławieństwie udzielonym przez ks. kan. Andrzeja Kieliszka udaliśmy się do położonej opodal leśniczówki Dąbrówka na ognisko.

Ks. Maciej Majek

Marcin Gomółka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR