18 sierpnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
15-21 sierpnia 2019r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze m.in. akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

IV Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski

30 stycznia 2019 r.

Lekcja patriotyzmu


fot. ARCHIWUM

W tym miejscu zawsze biło serce wolnej Polski - mówi Sławomir Smolak, jeden z organizatorów IV Pieszego Rajdu Powstańczego im. ks. Stanisława Brzóski o pomniku księdza powstańca na terenie rezerwatu Jata - celu wędrówki podjętej w nocy z 25 na 26 stycznia przez ponad 170 osób, by uczcić 156 rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

W organizację imprezy zaangażowały się liczne instytucje w regionie, takie jak: Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne ORLIK, gmina Łuków, gmina Wiśniew, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, Nadleśnictwo Łuków i Lasy Państwowe. Mecenat objęli łukowscy posłowie Krzysztof Głuchowski i Sławomir Skwarek, zaś patronat honorowy biskup siedlecki Kazimierz Gurda oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. O ogromnej popularności przedsięwzięcia świadczy fakt, że chęć uczestnictwa wyraziły osoby z Krakowa, Radomia, Warszawy, Lublina, Siedlec, Międzyrzeca Podlaskiego. Trudy pieszej wędrówki stały się udziałem przedstawiciela IPN Michała Durakiewicza oraz proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie ks. kan. Andrzeja Kieliszka.

Na uwagę zasługuje liczny udział młodzieży. Jako przykład można podać grupę kadetów z Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym, a także najmłodsze uczestniczki rajdu Zuzannę Osiak i Jadwigę Tomczak. Seniorką była natomiast pani Jadwiga Krasuska z Krynki.

Grupie z Wiśniewa przewodził wójt Krzysztof Kryszczuk. Dzielnie wspierali go alumni z Seminarium Diecezjalnego w Siedlcach pod przewodnictwem ks. Macieja Majka.

 

Na trasie

Grupa wychodząca z Łukowa liczyła 107 osób, zaś z Wiśniewa 64. Obydwie rozpoczęły rajd Mszą św. W Zalesiu przygotowano dla uczestników ciepły poczęstunek, około północy zaś nastąpiło spotkanie wszystkich uczestników rajdu przy pomniku ks. S. Brzóski w Jacie. Odczytano wówczas Apel Poległych. Kolejnym punktem programu było spotkanie przy ognisku w leśnictwie Dąbrówka.

O porządek i sprawny przebieg rajdu zadbali policjanci z Łukowa oraz strażacy z Gręzówki i Wiśniewa.

Obie grupy pokonały dystans około 25 kilometrów. Osoby z Wiśniewa odjechały z Dąbrówki autokarem, część łukowian zdecydowała się na powrót pieszy, kończąc rajd ok. 4.00 rano na pl. Narutowicza, przy kościele Przemienienia Pańskiego w Łukowie.

 

Odznaczenia

Ważnym elementem rajdu były odznaczenia, którymi za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej uhonorowano organizatorów rajdu Roberta Wysokińskiego i Sylwestra Muszyńskiego. Po odprawionej Mszy św. wręczył je w imieniu Zarządu Okręgu ŚZŻAK Lublin członek zarządu łukowskiego Koła Bolesław Skwara. Przyjaciółmi rajdu uznano natomiast posła S. Skwarka, nadleśniczego Nadleśnictwa Łuków Grzegorza Ussa oraz Zespół Szkół im. W. Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym.

- Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie. Powód do dumy i satysfakcji, ale i motywacja do dalszej pracy, podejmowania kolejnych trudnych wyznań. Warto krzewić patriotyzm, utrwalać dorobek Armii Krajowej oraz jej żołnierzy - powiedział po otrzymaniu odznaczenia R. Wysokiński.


LIST DO REDAKCJI

Uczciliśmy powstańców

„Wspomnienia poległych muszą się obrócić w naukę dla żywych, mogiły zaś przeszłości drogowskazami stać się mają na przyszłość” - słowa arcybiskupa Lwowa Józefa Teodorowicza, urodzonego podczas powstania styczniowego dokładnie odzwierciedlają motywy naszego uczestnictwa w IV Pieszym Rajdzie Powstańczym im. Ks. Stanisława Brzóski, który miał miejsce w nocy z 25 na 26 stycznia.

Mszą św. pod przewodnictwem ks. kan. Henryka Krupy o 17.00, w piątek 25 stycznia, w kościele parafialnym w Wiśniewie rozpoczęliśmy uczestnictwo w tym wyjątkowym wydarzeniu. Po Mszy św. ksiądz proboszcz w asyście kleryków, czterech księży koncelebrujących Eucharystię, uczestników rajdu i parafian poprowadził nas pod pomnik bohaterów powstania styczniowego pod urzędem Gminy Wiśniew. Po odśpiewaniu hymnu narodowego oraz zapaleniu zniczy zostaliśmy pobłogosławieni i odprowadzeni do rogatek Wiśniewa.

Przepiękna zimowa aura, niepowtarzalna atmosfera niezwykłości tego wydarzenia w znaczny sposób wywarły wpływ na przebieg marszruty. W miejscowości Jastrzębie Śmiary - tuż przy pamiątkowym krzyżu i pomniku na starym cmentarzu cholerycznym z lat 1853-1873 - zostaliśmy przywitani przez Juliana Jastrzębskiego (ur. 1929 r.), który uświadomił nam tę niezwykłą sztafetę pokoleń w której uczestniczyliśmy. Dzięki jego doskonałej pamięci usłyszeliśmy historię śp. Józefa Borkowskiego, powstańca z 1863 r., pochodzącego z miejscowości Mroczki. Pan Julian przekazał nam to, co usłyszał od swego taty. Na środku Mroczek jako wotum znajduje się oryginalna i uczyniona ręką powstańca wyruszającego w styczniową noc 1863 r. szpica-lanca oraz krzyż. Pod tym samym krzyżem, według przekazu pana Juliana, ks. S. Brzóska w czasie trwającego powstania sprawował Eucharystię.

Po półgodzinnym odpoczynku przy obfitym ciepłym posiłku przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Mroczkach wkroczyliśmy w obręb lasów Jata.

Kolejnym istotnym momentem był śpiew Roty oraz modlitwa pod tzw. dębami straceń. Tej modlitwie przewodniczył uczestnik rajdu ks. Łukasz Krasucki - wikariusz parafii św. Jadwigi w Mokobodach.

Pod troskliwą opieką organizatorów oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Wiśniewa dotarliśmy szczęśliwie na godzinę 0.10 do celu rajdu - pomnika ks. gen. S. Brzóski. Tam właśnie dwie grupy: łukowska i wiśniewska połączyły swe siły we wspólnym śpiewie hymnu narodowego, apelu poległych powstańców oraz modlitewnej pamięci. Po błogosławieństwie udzielonym przez ks. kan. Andrzeja Kieliszka udaliśmy się do położonej opodal leśniczówki Dąbrówka na ognisko.

Ks. Maciej Majek

Marcin Gomółka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Chwała bohaterom!


Dźwięk syren punktualnie o 17.00, tj. w godzinie „W”, śpiew hymnu narodowego, apele pamięci, honorowe warty, składanie kwiatów i palenie zniczy złożyły się na obchody tegorocznej, 75 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Pamięć o powstańcach poległych w walkach o wolność naszej ojczyzny uczczono także w wielu miastach i miasteczkach naszego regionu. Cześć i chwała bohaterom!

FOTOGALERIA

Pątnicy na szlaku


W piątkowy poranek 2 sierpnia do pątników zdążających do Matki Bożej dołączyła kolumna siedlecka. Hasłem tegorocznej 39 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę są słowa: „W mocy Ducha Świętego”. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Pielgrzymka i jarmark
18 sierpnia na kodeńskich błoniach będzie miała miejsce kolejna edycja Jarmarku Sapieżyńskiego. Wydarzenie - nawiązujące do historii Jana Sapiehy, który w 1511 r. od króla Polski Zygmunta Starego uzyskał przywilej jarmarków - będzie przebiegało po hasłem ,,Od Sapiehów do 100-lecia niepodległości”.
więcej »
VI Dożynkowy Festyn Parafialny
W niedzielę 25 sierpnia parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Grębkowie organizuje VI Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Sprawni poprzez sport
12 września w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbędzie się festyn integracyjny „Sprawni poprzez sport 2019”. Początek o 10.00.
więcej »
Powiatowe święto plonów
Miejscem tegorocznych dożynek powiatu siedleckiego jest Krzesk-Majątek w gminie Zbuczyn. Święto plonów zaplanowano na niedzielę 25 sierpnia. Gwiazdą wieczoru będzie Zenek Martyniuk.
więcej »
Dni Ryk i dożynki
Dobra muzyka, zabawy dla dzieci i atrakcje dla dorosłych zdominują ostatni weekend wakacji. Urząd Miejski i Miejsko-Gminne Centrum Kultury zapraszają na Dni Ryk i dożynki powiatowo-gminne.
więcej »
 

POLECAMY


Zmieniaj siebie i świat
Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek w czasie modlitwy wątpić, że Bóg Cię słyszy? Czasami masz wrażenie, że twoje słowa dochodzą do sufitu i rozpływają się w powietrzu? Zadajesz sobie pytania o realny wpływ i znaczenie twoich modlitw?
więcej »
Czarna kawaleria gen. Maczka
Na początku lipca 1944 r. Polacy w składzie II Korpusu Kanadyjskiego wylądowali w Normandii. Miesiąc później rozpoczęła się bitwa pod Falaise.
więcej »
Życie niezwykłej kobiety
Edyta Stein to jedna z najwybitniejszych kobiet XX w. Była filozofem i pielęgniarką, nauczycielką i prelegentką, zakonnicą i mistyczką.
więcej »
 

SONDA

 

Czy warto być honorowym krwiodawcą?

zawsze warto ratować ludzkie życie

warto tym bardziej, że krwi nie da się zastąpić innym płynem

nie, ponieważ nikt tego daru nie docenia

państwo nie dba o rozwój krwiodawstwaLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR