24 kwietnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Pogoda: Siedlce

Numer 16
18-24 kwietnia 2019r.

menu

NEWS

Zmartwychwstały Pan niech obdarza miłością i pokojem, aby zmartwienia i smutki dnia codziennego nie przesłoniły celu naszej wędrówki wiary. Bądźmy prawdziwymi apostołami Dobrej Nowiny płynącej z pustego grobu. Spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie rodziny i najbliższych.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

Dzień Życia Konsekrowanego

30 stycznia 2019 r.

Pan Bóg liczy na konsekrowanych


fot. ARCHIWUM

„…poznałam, że istnienie świata podtrzymują dusze wybrane, to jest zakony. Biada światu, jeśli braknie zakonów” - pisała w swoim Dzienniczku św. s. Faustyna Kowalska (Dz 1434).

Po co nam osoby konsekrowane? Kim są, jak żyją? Odpowiedzi szukałam w kilku klasztorach i zakonach. Najpierw zapytałam o to siostry klaryski z Sandomierza. - Świat i Kościół szukają autentycznych świadków Chrystusa. Osób, które odważą się swoim życiem ukazać piękno Jego Miłości, Jego pragnienie wiecznego szczęścia każdego z nas; którzy, idąc za myślą św. Jana Pawła II, będą potrafili „wzbudzić w ludziach zachwyt pięknem Boga i tęsknotę za Nim” - mówi s. Aleksandra Prełowska OSC. Dodaje, iż Pan Bóg „liczy” na osoby konsekrowane, że będą one tworzyć środowiska, które sprzyjałyby świętości i dążeniu do niej, że będą pociągać bliźnich na drogi świętości. - Żyję w zakonie kontemplacyjnym, jestem „oddzielona” od świata naszą klauzurą. Powołanie zakonne jest dla mnie wielką radością i nie mogę nadziwić się temu, że Pan Bóg znalazł właśnie taki „sposób”, aby zaspokoić moją potrzebę przebywania z Nim i doświadczania na co dzień Jego miłości. Pan Jezus jest nieustannie obecny dla nas w tabernakulum, ukryty w eucharystycznych postaciach, jako źródło miłości i łaski - mówi s. Aleksandra.

Ja również, z miłości do Niego pragnę trwać przy Nim w naszej klauzurze, wypraszać łaski potrzebne moim siostrom i braciom w świecie i zawsze być gotową, aby włączyć ich w moje modlitwy i życie duchowe - dodaje.

Opowiada też o swojej największej radości. - Jest nią nieustanne odkrywanie obecności Boga w codzienności i dojrzewanie do złożenia coraz pełniejszej ofiary z mojego życia dla Niego, który dał mi łaskę umiłowania Go ponad wszystko. Pan Jezus przychodzi do naszych serc każdego dnia w codziennej Eucharystii i Komunii Świętej. Przybywa z wciąż nowym „ładunkiem” swojej miłości i uzdalnia do świadczenia o Nim konkretnymi uczynkami. W brewiarzu jest taka piękna modlitwa. Przytoczę z niej tylko malutki fragment: „Chcę tego, czego Ty chcesz, chcę dlatego, że Ty chcesz, chcę, jak Ty chcesz i jak długo chcesz.” Rzeczywistość, o której mówi ta modlitwa, jest dla mnie największym wyzwaniem: codziennie chcę odkrywać Bożą myśl i podążać w tym samym kierunku - kończy siostra klaryska.

 

Klasztorne wartości

Przenieśmy się teraz do klasztoru sióstr benedyktynek w Przemyślu. S. Agata Jamińska OSB na pytanie, po co nam osoby konsekrowane, odpowiada: - Jeżeli akcent postawimy na „świat”, to komunikat, jaki do nas z niego dociera, brzmiałby: po nic! Dziś tzw. świat marginalnie traktuje wartości, które staramy się (z różnym skutkiem) uchronić w klasztorze. Jeżeli powiemy, że naszym głównym zadaniem i „zajęciem” jest modlitwa, to wówczas tzw. świat lekceważąco wzrusza ramionami: a cóż to jest i po co? A potem zwraca się bardziej ku własnemu wnętrzu, miotając się choćby wśród licznych technik medytacji. Zapomnieliśmy o  metodzie modlitwy wypracowanej przez wieki w Chrystusowym Kościele - zauważa siostra benedyktynka. Dopowiada, że osoby konsekrowane przypominają, że „nasze czasy” mijają i przeminą, a my razem z nimi, „jak pamięć chwilowego gościa”.

„Czas leci jak tkackie czółenko”, przypomina nam starotestamentalny mędrzec. - Tylko Boży czas jest wieczny. Dla wiecznego życia warto oddać minuty, godziny, dnie i całe lata doczesności po to, by nadsłuchiwać Bożego głosu, szukać Bożych praw w świecie, w przyrodzie, w człowieku i we wszystkich przestrzeniach ludzkiego życia i działania. Czego mogą nauczyć zakonnicy? Hmm… Zależy jakimi sami byli i są uczniami! Ja sama nie czuję się żadną nauczycielką. Może byłabym (!?) mistrzem życia, gdybym wiedziała, że sama umiem żyć, że znajduję właściwą odpowiedź na kluczowe życiowe pytania i mam dość determinacji, by zawsze iść za rozpoznanym dobrem - tłumaczy s. Agata.

 

Bóg jest!

S. benedyktynka podkreśla, że sama z siebie nic nie może dać otaczającemu światu. - Ja tylko jestem! Tylko tyle! Pośród świata, w sercu Kościoła, jestem tylko osobą konsekrowaną. Czuję się wezwana, aby oddawać chwałę Bogu. Świat już tego nie potrzebuje, nie widzi i nie czyni. A czego oczekuje ode mnie? Czasem ktoś mnie pyta: „co robisz w klasztorze”? Dobrze przyjmowana jest odpowiedź: uczę dzieci, opiekuję się chorymi itp, bo to jest konkretna praca, dla większości rozmówców zrozumiała. Jednak, gdy odpowiedź brzmi: modlę się i sprzątam klasztorne korytarze, słyszę: „E... tam”! Moją radością jest świadomość (nie odczucie) bliskości Boga, odwiecznej Prawdy, Dobra i Miłości. Bóg jest! - dobitnie podkreśla s. Agata. Na koniec zaznacza, że jej największym wyzwaniem jest realizacja złożonych przed laty ślubów benedyktyńskich. - Chcę wypełnić je do końca i radykalnie. To niby proste, a wcale nie takie łatwe - podsumowuje.

 

Najważniejsza jest miłość

Teraz zajrzyjmy do Zwolenia, do domu sióstr kapucynek NSJ. S. Adriana Obryk podkreśla, że nie potrafi wyobrazić sobie Kościoła bez osób konsekrowanych. - Z siostrami i braćmi zakonnymi mam styczność o dziecka. Mama prowadziła mnie często do ss. Klarysek od Wieczystej Adoracji w Bydgoszczy, skąd pochodzę. Wstępowałyśmy tam na chwilę modlitwy. Ich klasztor, położony w samym centrum miasta, w jego zgiełku i gwarze, jest prawdziwą ostoją i miejscem zatrzymania wielu bydgoszczan. Tutaj zawsze można przyjść na adorację, na rozmowę z siostrą, poprosić o modlitwę i wsparcie. Siostry przyjmują każdego z otwartym sercem. Dla mnie to miejsce było doświadczeniem nieba i tego, że siostry cały czas, w łączności z Jezusem i Jego Matką zawierzają świat i jego sprawy. Osoby konsekrowane są świadkami tego, że człowiek rzeczywiście został stworzony na obraz i podobieństwo Stwórcy, a ostatecznym sensem jego istnienia nie jest skuteczność działania, lecz bezinteresowna miłość, a także to, że swoim życiem każdy z nas powinien Boga uwielbiać. Tego powinni nas uczyć konsekrowani - tłumaczy s. Adriana.

 

Wybrana z ludzi

Siostry Kapucynki NSJ prowadzą w Polsce rodzinne domy dziecka. S. Agata posługuje w jednym z nich jako wychowawca. - Uczę się od dzieci bycia duchową matką, co odczytuję jako bardzo ważne zadanie w życiu siostry zakonnej. Mam stać się matką na wzór Maryi. W naszym domu sprzątam, gotuję, piorę i przede wszystkim spędzam czas z moimi podopiecznymi, bawiąc się, odrabiając lekcję, rozmawiając, kochając i szanując ich. W prostocie tych obowiązków, nieraz w ich monotonii, z Jezusem odnajduję ogromną radość. Moim największym szczęściem jest jednak odnalezienie swojej tożsamości dziecka Bożego, która daje mi poczucie pewności i bezpieczeństwa, że jestem w najlepszych rękach Boga Ojca, a jako osoby konsekrowanej, że jestem oblubienicą samego Chrystusa - to największy zaszczyt i dar, bo spośród tylu ludzi na ziemi wybrał właśnie mnie - mówi s. Adriana.

Na koniec dodaje, że największym wyzwaniem jest dla niej niesienie światu Chrystusa i Jego orędzia Ewangelii. - Chcę, aby ludzie, spotykając się ze mną, widząc moją radość wypływającą z żywej relacji z Nim, doświadczyli Boga i Mu uwierzyli. Chcę też zburzyć pewne utarte stereotypy, że siostra zakonna nie może być radosna i szczęśliwa - puentuje s. kapucynka.

 

Modlitwa jak powietrze

Na koniec zatrzymajmy się w opactwie cysterskim w Wąchocku. O. Zachariasz Mikrut zaznacza, że zakony są ogromnym dobrodziejstwem dla świata. - Konsekrowani wypraszają ludziom potrzebne łaski. Każdy zakonnik powinien nieść światu Chrystusa, modlitwa powinna być mu powietrzem. Nie jesteśmy jednak aniołami, tylko zwykłymi ludźmi, każdy z nas ma jakieś słabości i czasem trudny bagaż przeszłości. Nie jesteśmy dziwakami, choć nierzadko za takich nas się uważa. Cenimy sobie naszą wspólnotę. Dostrzegamy w niej działanie Ducha Świętego i Bożą łaskę, bo bez tego szybko by się rozpadła. Zawsze, gdy wyjeżdżam na dłużej z klasztoru, tęsknię za wspólną modlitwą, za odmawianym razem z braćmi brewiarzem, z nimi odkrywam jego piękno. Chcę dalej żyć we wspólnocie i dla wspólnoty - dzieli się o. Zachariasz. Mówi, że dla otaczającego świata pragnie być przykładem człowieka, który wybrał Jezusa w swoim życiu. - Upadam, mam swoje grzechy, ale próbuję powstawać. Nie wstydzę się tego, że często korzystam z sakramentu pokuty. On mnie oczyszcza i pomaga na nowo wejść w relację z Jezusem. Im częściej z niego korzystam, tym nasza więź jest mocniejsza, bliższa. Konsekracja jest czymś normalnym! Zakonnik wbrew wielu opiniom może być człowiekiem radosnym i szczęśliwym, bo wybrał Jezusa! - podsumowuje nasz rozmówca.

Agnieszka Wawryniuk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Konkurs Biblijny


6 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach odbył się finał III Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło „Spotkania z Jezusem w Ewangelii wg św. Łukasza”. O miejsca na podium i tytuł laureata rywalizowała 20 finalistów - uczniów klas siódmych szkół podstawowych. W etapie szkolnym udział wzięło 2306 uczniów z 230 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 74 uczniów, etap ten odbył się w pięciu rejonach diecezji. Pierwsze trzy miejsca zajęli: Kacper Kowalczyk z parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie, Jan Garwoliński z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie i Kacper Rosa z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Targi ogrodnicze


7 kwietnia teren oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach był miejscem XIII Wiosny na Polu i w Ogrodzie. Jak co roku - obok firm z branży rolniczej i ogrodniczej oraz szkółek roślin - swoje wyroby prezentowali właściciele pasiek, gospodarstw agroturystycznych, rękodzielnicy, producenci żywności i przedstawiciele wyższych uczelni. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w drzewka owocowe i krzewy ozdobne, jak też sprzęt ogrodniczy. O uatrakcyjnienie spotkania dbały zespoły ludowe. Chętni mieli także okazję uczestnictwa w licznych konkursach. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
12 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie będzie miał miejsce Diecezjalny Dzień Rodziny. Już dzisiaj zapraszamy do udziału!
więcej »
Pielgrzymka do Loretto
​W sobotę 18 maja w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej spotkają się czytelnicy miesięcznika „Różaniec” i członkowie Rodziny Loretańskiej. Pielgrzymka do Loretto to stały punkt rocznej formacji czcicieli Matki Bożej oraz duchowych dzieci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
więcej »
Inauguracja organów
W sobotę 27 kwietnia, o 19.00, w katedrze siedleckiej odbędzie się koncert Dextera Domini - inauguracja organów Dominika Biernackiego.
więcej »
III Festiwal Pieśni Maryjnej
W niedzielę 5 maja, o 13.00, w kościele św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się już po raz trzeci Festiwal Pieśni Maryjnej. Prezentację chórów poprzedzi Msza św. o 12.00.
więcej »
Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking
28 kwietnia odbędzie się V Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking. „Start” i „meta” wyznaczone są w Cichej Stanicy nad zalewem. - Spędźmy tę niedzielę rekreacyjnie i rodzinnie! - zachęca Łukasz Witczuk. Pomysłodawca przedsięwzięcia wskazuje też cel imprezy: wsparcie Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
Kozirynek 2019
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w I Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019”. Impreza odbędzie się w niedzielę 5 maja na ul. Ostrowieckiej w Radzyniu Podlaskim, która tego dnia zamieni się w deptak.
więcej »
 

POLECAMY


W Jego ranach
Nabożeństwo Drogi krzyżowej to czas łaski. Jeśli podczas tych wyjątkowych rozważań otworzymy się na działanie Boga w nas, doświadczymy Jego wyzwalającej mocy.
więcej »
W drodze do świętości
W „Modlitewniku” obok pozycji obowiązkowych znajdziemy piękne, pełne teologicznej i duchowej głębi, niezwykle wciągające modlitwy, rozważania i wprowadzenia bł. ks. Jakuba Alberionego.
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR