15 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Jowita, Faustyna, Józef

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Projekt, który powstał z serca

30 stycznia 2019 r.

Szansa na samodzielność i lepsze życie


fot. MD

Kilkanaście osób, w tym 11 niepełnosprawnych intelektualnie i cztery fizycznie, znajdzie zatrudnienie w zakładzie rękodzieła artystycznego, który powstał dzięki Fundacji Leny Grochowskiej. W planach jest też budowa mieszkań wspieranych, gdzie nauczą się samodzielności.

Fundacja Leny Grochowskiej, której twórcami są Lena i Władysław Grochowscy, od lat współpracuje z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, m.in. organizując plenery malarskie i konkurs sztuki nieprofesjonalnej „Szukamy Nikifora”. Spotkania te uświadomiły fundatorom problemy, z jakimi na co dzień muszą mierzyć się niepełnosprawni artyści i ich rodziny. Pierwszy to niewystarczająca integracja z otoczeniem, a co za tym idzie - zerowe szanse na znalezienie zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. Druga kwestia to brak mieszkań, w których osoby te mogłyby zamieszkać, gdy zabraknie rodziców. - Nie oszukujmy się, gros ludzi, którzy u nas są, to osoby 30,40, a nawet 50-letnie. Rodzice się starzeją i za chwilę ich dzieci będą skazane na pomoc dalszych krewnych albo dom pomocy społecznej - mówi Aneta Żochowska, kierownik zakładu.

I tak w głowie państwa Grochowskich zrodził się pomysł stworzenia miejsca przyjaznego niepełnosprawnym, gdzie będą mogli podjąć zatrudnienie. W planach jest też utworzenie mieszkań chronionych. Pierwszym krokiem do realizacji tego celu było utworzenie zakładu rękodzieła artystycznego, gdzie powstały dwie pracownie: ceramiczno-artystyczna i krawiecka - dodaje kierownik zakładu. - Niepełnosprawni znajdą u nas pracę, w której będą rozumiani, a ich ograniczenia nie będą przeszkodą, wręcz przeciwnie - staną się inspiracją i początkiem tworzenia rzeczy nietuzinkowych i niepowtarzalnych. Pracę, w której udowodnią sobie i wszystkim dookoła, że są osobami wartościowymi i mimo swoich ograniczeń mogą wnieść do społeczeństwa wartość dodaną - zapewnia.

 

Wyjątkowy czas, niepowtarzalny efekt

W ramach przygotowania do zatrudnienia przez ostatnie siedem tygodni dziesięcioro niepełnosprawnych intelektualnie osób szkoliło się w siedzibie fundacji. - Udało nam się to dzięki współpracy z Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej w Siedlcach, które partycypowało w kosztach przedsięwzięcia, oraz Joannie Ludwiczuk z pracowni PiKKU Ceramika w Siedlcach - dodaje A. Żochowska.

Szkolenie dotyczyło ceramiki, jej poznawania technik, lepienia glin, zdobienia. - Rodzice mogą być dumnie ze swoich dzieci. Czas, który spędziłam z nimi, był wyjątkowy - twierdzi J. Ludwiczuk.

Efektem są niepowtarzalne prace, które ujrzały światło dzienne 25 stycznia, podczas podsumowania projektu. Po raz pierwszy zobaczyli je też rodzice uczestników szkolenia.

 

Ogromy potencjał

- Państwo L. i W. Grochowscy to ludzie o ogromnych sercach, którzy dali naszym dzieciom wielką szansę. Dla nas, rodziców, to ogromna radość - podkreśla Małgorzata Bakiera, prezes Siedleckiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Przystań, prywatnie mama 35-letniej Karoliny. - Współpracuję z fundacją, dzięki czemu miałam okazję obserwować nasze dzieci podczas szkolenia i byłam mile zaskoczona. Moja córka jest dość nadpobudliwa, dlatego byłam przekonana, iż nie usiedzi dłużej w miejscu. Tymczasem w skupieniu wykonywała swoje zadanie, czemu towarzyszyły okrzyki radości, gdy coś się udało. Nie zdajemy sobie sprawy, jaki potencjał drzemie w naszych dzieciach. Wprawdzie Karolina maluje już jakiś czas, bierze udział w plenerach, ale tu, dzięki większym możliwościom, wypłynęła jakby na szerokie wody. Nie wierzyliśmy z mężem, że potrafi robić takie rzeczy - przyznaje.

Sama Karolina opowiada, że najbardziej lubi malować kwiaty. - A sztuki cieniowania nauczyłam się z internetu - podkreśla z dumą, dodając, iż malowanie wycisza ją i uspokaja, a przede wszystkim relaksuje.

 

Nie można płakać

- Bardzo się cieszę, iż wspólnie z mężem podjęliśmy decyzję, by córka podjęła szkolenie w zakładzie. Wychodzimy bowiem z założenia, że w życiu trzeba stawiać na zmiany. Nie można płakać i lamentować, iż ma się niepełnosprawne dziecko, ale trzeba mu pomóc. Pan prezes Grochowski wspiera działania naszego stowarzyszenia. Jesteśmy małą fundacją, ale silny człowiek wziął mnie pod swoje skrzydła i być może uda nam się wspólnymi siłami zrobić coś dla naszych dzieci - zapowiada. W planach są tzw. mieszkania chronione, w których osoby niepełnosprawne intelektualnie mogłyby się nauczyć samodzielności. - Nasze dzieci kiedyś zostaną same. Nam, rodzicom, spędza to sen z powiek, gdyż nie do końca są zaradne. A w grupie nie będą osamotnione i będzie im raźniej. Nie chcemy pełnej opieki niczym w domu pomocy społecznej. One mają uczyć się żyć, pracować, mieszkać w mieszkaniu, za które będą płacić czynsz. Tego ich uczymy. A jest to możliwe dzięki państwu Grochowskim - zaznacza Małgorzata Bakiera.

 

Uczą radości i wrażliwości

Sami inicjatorzy, czyli L. i. W. Grochowscy, przyznają, iż zdawali sobie sprawę z talentów uczestników szkolenia, ale to, co zobaczyli podczas podsumowania projektu, przeszło ich wyobrażenia. - To prawdziwi bohaterowie. Ci ludzie są naszemu społeczeństwu bardzo potrzebni. Uczą nas bowiem pogody ducha i radości - twierdzi W. Grochowski. A jego małżonka dodaje: - Wprawdzie mają inną wrażliwość postrzegania świata, ale jest ona niezmiernie ciekawa i pozytywna. A przy tym są bardzo pracowici i zaangażowani - podkreśla L. Grochowska, malarka, która przez wiele lat zajmowała się plenerami sztuki profesjonalnej, ale dwa lata temu zrezygnowała na rzecz sztuki nieprofesjonalnej.

 

Wszystkim życzę takiej załogi

Uczestnicy szkolenia dostaną wkrótce umowy. Dla wielu z nich będzie to pierwsza poważna praca. Zakład czeka na wsparcie OWES. - Czekamy na dotację, ale nawet jeśli jej nie otrzymamy, i tak zatrudnimy te osoby. One już żyją tą pracą - zapewnia W. Grochowski, prezes Grupy Arche. - Pomyślałem sobie, że może niektórych zacznę zatrudniać w hotelach, by pokazali innym, jak sumiennie i dokładnie można pracować - dodaje.

W ramach projektu powstanie też pracownia krawiecka. Zajęcie znajdą w niej trzy osoby niepełnosprawne. - W tym jedna pani bez lewej dłoni. Kiedy powiedziałam jej, że zostanie zatrudniona, rozpłakała się, bo do tej pory nikt nie chciał dać jej pracy - opowiada A. Żochowska, nie szczędząc komplementów pod adresem uczestników szkolenia. - To wspaniałe osoby. Bardzo zaangażowane w to, co robią. Wszystkim pracodawcom życzę takiej załogi - podkreśla kierownik zakładu.

Wyroby zatrudnionych w zakładzie rękodzieła artystycznego trafią m.in. do hoteli firmy Arche. Będą też sprzedawane na wolnym rynku.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR