24 kwietnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Pogoda: Siedlce

Numer 16
18-24 kwietnia 2019r.

menu

NEWS

Zmartwychwstały Pan niech obdarza miłością i pokojem, aby zmartwienia i smutki dnia codziennego nie przesłoniły celu naszej wędrówki wiary. Bądźmy prawdziwymi apostołami Dobrej Nowiny płynącej z pustego grobu. Spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie rodziny i najbliższych.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Gospodarka odpadami

30 stycznia 2019 r.

Wyższe opłaty za śmieci


fot. ARCHIWUM

Od 1 kwietnia mieszkańcy Siedlec zapłacą prawie o połowę więcej za odbiór odpadów. Stawki wyniosą 12,5 zł miesięcznie od osoby za śmieci segregowane i 25 zł za odpady zmieszane. Obecnie trzeba płacić odpowiednio 8,5 zł oraz 17 zł. Stawka za śmieci segregowane nie była zmieniana od 2013 r.

Na wysokość nowych opłat wpłynął wzrost kosztów odbioru i utylizacji odpadów, których siedlczanie produkują coraz więcej. Funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi - jak tłumaczyła Anna Goś-Pszczółkowska, prezes Zakładu Utylizacji Odpadów, podczas konferencji zwołanej 22 stycznia - to przede wszystkim koszty odbierania oraz ich zagospodarowania, koszty tworzenia i prowadzenia punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz obsługi administracyjnej systemu. Tymczasem wszystkie ceny poszły w górę. Wzrosły także kwoty przyjęcia odpadów do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Woli Suchożebrskiej oraz opłata środowiskowa. Na wzrost opłat wpływ ma także rozbieżność pomiędzy deklaracjami dotyczącymi segregowania odpadów a rzeczywistym poziomem recyklingu. A przekwalifikowanie śmieci z segregowanych na zmieszane podczas wyładunku śmieciarki powoduje dziesięciokrotny wzrost opłat.

- Siedlczanie powinni mieć świadomość, że wzrastające koszty wpłyną na brak pieniędzy na chodniki, zajęcia dodatkowe w szkołach, sport - tłumaczył prezydent Andrzej Sitnik. - Wszyscy jesteśmy w jednej drużynie, gramy do tej samej bramki. Musimy trafić do mieszkańców. Ich świadomość powinna być większa. Segregujmy, to nasz wspólny interes - stwierdził.

Proponowane stawki opłat uzyskano w wyniku przeprowadzanych obliczeń. - Przyjęliśmy, że 90% mieszkańców miasta będzie segregowało śmieci, a 10% nie - wyjaśniła Małgorzata Furmaniak, kierownik referatu ochrony środowiska urzędu miasta. W tym roku przewidywane koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami wyniosą 9,3 mln zł.

 

Zmiana cen nie wystarczy

Radni zajęli się projektem uchwały dotyczącej wzrostu opłat za odbiór śmieci podczas sesji rady miasta, która odbyła się 25 stycznia. Na początku obrad pojawił się wniosek o zdjęcie tego punktu. - Regulacja cenowa jest potrzebna, ale oprócz tego konieczna jest opracowanie dalekosiężnej strategii działań, która pozwoliłaby w przyszłości na uniknięcie tak drastycznych skoków kosztów i osiągnięcia wymaganego prawem poziomu recyklingu. Dajmy sobie czas na znalezienie rozwiązań - argumentował Mariusz Dobijański. Wniosek radnego odrzucono w głosowaniu.

Podczas późniejszej debaty radni wymieniali się pomysłami na uzdrowienie systemu gospodarowania odpadami. - Oczekuję od pana prezydenta rozwiązań systemowych, a nie podwyżki tylko po to, aby na krótki czas zgadzały się kwoty i zbilansował się system - stwierdził Maciej Nowak, dodając, że jego głos będzie na „nie”. - Zdajemy sobie sprawę, że na obniżkę kosztów obsługi ma ilość osób odpowiednio segregujących odpady. W związku z tym powinniśmy się skupić na prawidłowości selekcji, edukacji oraz kontroli. Głównym problemem jest kwestia odpowiedniego segregowania w domach wielorodzinnych - zauważył wiceprzewodniczący rady. Jednocześnie zaproponował, aby w porozumieniu ze spółdzielnią mieszkaniową rozważyć rozbudowę altan śmieciowych, budowę podziemnych pojemników do segregacji, a właścicielom domów jednorodzinnych zasugerować instalację kompostowników.

Na brak szczelności w systemie wskazywał też Robert Chojecki. - Największym mankamentem jest brak nadzoru nad segregacją, co skutkuje obarczeniami finansowymi. A podniesienie opłat to najbardziej bolesne rozwiązanie dla mieszkańców - wskazywał radny. - Umowy nie obligują firm odbierających odpady do precyzyjnej kontroli. Za zmianę kodu na wysypisku, czyli uznanie odpadów segregowanych za zmieszane, zapłaci miasto, czyli siedlczanie. A ci bardzo często wskazują na nieefektywne harmonogramy odbiorów odpadów, co skutkuje przepełnianiem pojemników, a w efekcie mieszaniem odpadów segregowanych ze zmieszanymi - wskazywał na mankamenty R. Chojecki, dodoając, że w obecnie nie ma kontroli nad złożonymi deklaracjami, podczas gdy zdarza się, że zgłoszona jest jedna osoba, a lokal zamieszkuje więcej. - Podwyżka opłat może zmotywować ludzi do czegoś całkiem odwrotnego. Boję, że zamiast wzrostu współczynnika segregacji, okoliczne lasy zapełnią się śmieciami. Będę przeciwny rozwiązaniom, które nie poprawiają systemu, a jedynie finansowo dotkliwie obciążają mieszkańców - stwierdził wiceprzewodniczący rady.

 

Segregacja tylko na papierze

Na zaniedbania poprzedniej ekipy wskazywał Robert Szczepanik. - Nie zareagowano w porę. Wiosną ubiegłego roku, kiedy problem zaczynał narastać, należało zrobić niewielką podwyżkę. Nie rozmawialibyśmy dziś o wzroście cen rzędu 4 zł, ale 1 czy 2 zł - argumentował. I dodał, że na tle innych miast podwyżka zaproponowana w Siedlcach i tak jest stosunkowo łagodna. Radny zwrócił uwagę, iż ustawa, która ma wejść w życie od stycznia przyszłego roku, będzie jeszcze bardziej restrykcyjna wobec osób niesegregujących, które będą musiały zapłacić czterokrotność kwoty opłat za śmieci segregowane. Proponowane rozwiązania R. Szczepanik uznał za słuszne, ale, jak podkreślił, najpierw trzeba załatać finansową lukę. - Jeżeli nie będzie pieniędzy, żadnej idei nie uda się zrealizować, bo nie wystarczy na nią środków - podkreślił radny.

M. Dobijański wskazywał, że istotą problemu nie są podwyżki, tylko znalezienie takiego systemu, który pozwoli na osiągnięcie odpowiednich wskaźników wymaganych przez prawo, pozwalających w przyszłości na uniknięcie kar nakładanych za niewłaściwą gospodarkę śmieciową. - Obecny poziom recyklingu to 22% przy wymaganych za dwa lata 50%. Musimy skupić się na znalezieniu rozwiązań, które sprawią, że system będzie skuteczny - zwrócił uwagę radny. - Po podniesieniu ceny dwa lata temu za śmieci niesegregowane nie zmienił się poziom recyklingu. Zmienił się tylko poziom deklaracji - więcej osób deklaruje, że śmieci segreguje, choć w żaden sposób nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować. Same regulacje cenowe nie uchronią nas przed konsekwencjami na przyszłość - zaznaczył M. Dobijański.

Za przyjęciem projektu uchwały zagłosowało dziesięciu radnych, sześciu było przeciw, siedmiu wstrzymało się od głosu.

Do kwietnia, jak zaznaczył prezydent A. Sitnik, radni mają czas na wypracowanie nowych mechanizmów w systemie gospodarki odpadami. - Jeśli nam się uda, być może pod koniec marca zgłosimy projekt uchwały, która obniży ceny - podsumował włodarz.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Konkurs Biblijny


6 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach odbył się finał III Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło „Spotkania z Jezusem w Ewangelii wg św. Łukasza”. O miejsca na podium i tytuł laureata rywalizowała 20 finalistów - uczniów klas siódmych szkół podstawowych. W etapie szkolnym udział wzięło 2306 uczniów z 230 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 74 uczniów, etap ten odbył się w pięciu rejonach diecezji. Pierwsze trzy miejsca zajęli: Kacper Kowalczyk z parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie, Jan Garwoliński z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie i Kacper Rosa z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Targi ogrodnicze


7 kwietnia teren oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach był miejscem XIII Wiosny na Polu i w Ogrodzie. Jak co roku - obok firm z branży rolniczej i ogrodniczej oraz szkółek roślin - swoje wyroby prezentowali właściciele pasiek, gospodarstw agroturystycznych, rękodzielnicy, producenci żywności i przedstawiciele wyższych uczelni. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w drzewka owocowe i krzewy ozdobne, jak też sprzęt ogrodniczy. O uatrakcyjnienie spotkania dbały zespoły ludowe. Chętni mieli także okazję uczestnictwa w licznych konkursach. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
12 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie będzie miał miejsce Diecezjalny Dzień Rodziny. Już dzisiaj zapraszamy do udziału!
więcej »
Pielgrzymka do Loretto
​W sobotę 18 maja w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej spotkają się czytelnicy miesięcznika „Różaniec” i członkowie Rodziny Loretańskiej. Pielgrzymka do Loretto to stały punkt rocznej formacji czcicieli Matki Bożej oraz duchowych dzieci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
więcej »
Inauguracja organów
W sobotę 27 kwietnia, o 19.00, w katedrze siedleckiej odbędzie się koncert Dextera Domini - inauguracja organów Dominika Biernackiego.
więcej »
III Festiwal Pieśni Maryjnej
W niedzielę 5 maja, o 13.00, w kościele św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się już po raz trzeci Festiwal Pieśni Maryjnej. Prezentację chórów poprzedzi Msza św. o 12.00.
więcej »
Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking
28 kwietnia odbędzie się V Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking. „Start” i „meta” wyznaczone są w Cichej Stanicy nad zalewem. - Spędźmy tę niedzielę rekreacyjnie i rodzinnie! - zachęca Łukasz Witczuk. Pomysłodawca przedsięwzięcia wskazuje też cel imprezy: wsparcie Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
Kozirynek 2019
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w I Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019”. Impreza odbędzie się w niedzielę 5 maja na ul. Ostrowieckiej w Radzyniu Podlaskim, która tego dnia zamieni się w deptak.
więcej »
 

POLECAMY


W Jego ranach
Nabożeństwo Drogi krzyżowej to czas łaski. Jeśli podczas tych wyjątkowych rozważań otworzymy się na działanie Boga w nas, doświadczymy Jego wyzwalającej mocy.
więcej »
W drodze do świętości
W „Modlitewniku” obok pozycji obowiązkowych znajdziemy piękne, pełne teologicznej i duchowej głębi, niezwykle wciągające modlitwy, rozważania i wprowadzenia bł. ks. Jakuba Alberionego.
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR