18 sierpnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
15-21 sierpnia 2019r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze m.in. akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Nowe stawki za odpady

7 lutego 2019 r.

Trzykrotna podwyżka

Gminę Żelechów czekają jedne z najwyższych w powiecie garwolińskim podwyżki opłat za wywóz odpadów komunalnych.

Zmiany dotkną zarówno mieszkańców miasta, jak i wsi. Ci pierwsi za odbiór odpadów segregowanych zapłacą nie, jak dotąd, 7,50 zł, lecz aż 21 zł. Natomiast w przypadku śmieci niesegregowanych stawka wzrośnie z 15 zł do 40 zł. Na podobne zwiększenie wydatków będą skazani też mieszkańcy gminy. Za odpady segregowane czeka ich opłata w wysokości 19 zł (do tej pory było 6,50 zł), a za niesegregowane - 38 zł (podwyżka z 13 zł).

Taki stan rzeczy od dawna budzi niepokój samorządu i mieszkańców. Przetarg na odbiór odpadów komunalnych był pierwszą decyzją nowych władz Żelechowa po wyborach samorządowych. Ale na ogłoszenie o przetargu odpowiedziała tylko jedna firma - „Ekolider”, czyli ta sama, która do tej pory wykonywała na terenie gminy wspomniane usługi. - Zaproponowana wycena była jednak nie do przyjęcia. Przedsiębiorstwo zażyczyło sobie 1,7 mln zł, gdy dotychczas te koszty wynosiły 580 tys. zł. To trzykrotny wzrost - zaznacza burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz.

Gmina postanowiła unieważnić przetarg i rozpisać nowy. - Zeszliśmy trochę z naszych oczekiwań, licząc, że stawki będą niższe. Drugi przetarg zakończył się 27 grudnia. Znów zgłosił się tylko „Ekolider”. Tym razem wycena była o 120 tys. zł niższa od tej z poprzedniego przetargu, ale to wciąż duża kwota - tłumaczy Ł. Bogusz. Wobec takiej sytuacji radni nie przyjęli zaproponowanych stawek i zażądali spotkania z szefem „Ekolidera”.

W rozmowie zwycięzca przetargu zauważył, że wzrost cen jest powszechny i nie dotyczy tylko Żelechowa. A przyczyn jest wiele. - Mamy dwukrotny przyrost odpadów i coraz gorszą segregację. Wzrastają też koszty utrzymania pracowników - tłumaczy Jarosław Wyglądała. Według niego firma ma też kłopot ze zbyciem odbieranych śmieci. - Odpady palne wywozimy do cementowni w Chełmie, ale ta nakłada na nas limity - mówi szef „Ekolidera”. Nie lepiej jest z surowcami wtórnymi. - Nastąpił czterokrotny wzrost opłat za ich utylizację - dodaje.

Nie mając wyboru, radni musieli podpisać umowę ze zwycięzcą przetargu. - Nikt nie był z tego zadowolony, ale musieliśmy tak postąpić. Urząd nie może dokładać pieniędzy z budżetu do wywozu odpadów. Umowa też musiała być podpisana. W przeciwnym razie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nałożyłby karę na burmistrza, którą musieliby pokryć mieszkańcy - tłumaczy Ł. Bogusz. Włodarz jednak się nie poddaje. - Będę szukał innych sposobów na obniżenie tych stawek - zapowiada.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Chwała bohaterom!


Dźwięk syren punktualnie o 17.00, tj. w godzinie „W”, śpiew hymnu narodowego, apele pamięci, honorowe warty, składanie kwiatów i palenie zniczy złożyły się na obchody tegorocznej, 75 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Pamięć o powstańcach poległych w walkach o wolność naszej ojczyzny uczczono także w wielu miastach i miasteczkach naszego regionu. Cześć i chwała bohaterom!

FOTOGALERIA

Pątnicy na szlaku


W piątkowy poranek 2 sierpnia do pątników zdążających do Matki Bożej dołączyła kolumna siedlecka. Hasłem tegorocznej 39 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę są słowa: „W mocy Ducha Świętego”. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Pielgrzymka i jarmark
18 sierpnia na kodeńskich błoniach będzie miała miejsce kolejna edycja Jarmarku Sapieżyńskiego. Wydarzenie - nawiązujące do historii Jana Sapiehy, który w 1511 r. od króla Polski Zygmunta Starego uzyskał przywilej jarmarków - będzie przebiegało po hasłem ,,Od Sapiehów do 100-lecia niepodległości”.
więcej »
VI Dożynkowy Festyn Parafialny
W niedzielę 25 sierpnia parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Grębkowie organizuje VI Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Sprawni poprzez sport
12 września w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbędzie się festyn integracyjny „Sprawni poprzez sport 2019”. Początek o 10.00.
więcej »
Powiatowe święto plonów
Miejscem tegorocznych dożynek powiatu siedleckiego jest Krzesk-Majątek w gminie Zbuczyn. Święto plonów zaplanowano na niedzielę 25 sierpnia. Gwiazdą wieczoru będzie Zenek Martyniuk.
więcej »
Dni Ryk i dożynki
Dobra muzyka, zabawy dla dzieci i atrakcje dla dorosłych zdominują ostatni weekend wakacji. Urząd Miejski i Miejsko-Gminne Centrum Kultury zapraszają na Dni Ryk i dożynki powiatowo-gminne.
więcej »
 

POLECAMY


Zmieniaj siebie i świat
Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek w czasie modlitwy wątpić, że Bóg Cię słyszy? Czasami masz wrażenie, że twoje słowa dochodzą do sufitu i rozpływają się w powietrzu? Zadajesz sobie pytania o realny wpływ i znaczenie twoich modlitw?
więcej »
Czarna kawaleria gen. Maczka
Na początku lipca 1944 r. Polacy w składzie II Korpusu Kanadyjskiego wylądowali w Normandii. Miesiąc później rozpoczęła się bitwa pod Falaise.
więcej »
Życie niezwykłej kobiety
Edyta Stein to jedna z najwybitniejszych kobiet XX w. Była filozofem i pielęgniarką, nauczycielką i prelegentką, zakonnicą i mistyczką.
więcej »
 

SONDA

 

Czy warto być honorowym krwiodawcą?

zawsze warto ratować ludzkie życie

warto tym bardziej, że krwi nie da się zastąpić innym płynem

nie, ponieważ nikt tego daru nie docenia

państwo nie dba o rozwój krwiodawstwaLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR