24 kwietnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Pogoda: Siedlce

Numer 16
18-24 kwietnia 2019r.

menu

NEWS

Zmartwychwstały Pan niech obdarza miłością i pokojem, aby zmartwienia i smutki dnia codziennego nie przesłoniły celu naszej wędrówki wiary. Bądźmy prawdziwymi apostołami Dobrej Nowiny płynącej z pustego grobu. Spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie rodziny i najbliższych.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Nowe stawki za odpady

7 lutego 2019 r.

Trzykrotna podwyżka

Gminę Żelechów czekają jedne z najwyższych w powiecie garwolińskim podwyżki opłat za wywóz odpadów komunalnych.

Zmiany dotkną zarówno mieszkańców miasta, jak i wsi. Ci pierwsi za odbiór odpadów segregowanych zapłacą nie, jak dotąd, 7,50 zł, lecz aż 21 zł. Natomiast w przypadku śmieci niesegregowanych stawka wzrośnie z 15 zł do 40 zł. Na podobne zwiększenie wydatków będą skazani też mieszkańcy gminy. Za odpady segregowane czeka ich opłata w wysokości 19 zł (do tej pory było 6,50 zł), a za niesegregowane - 38 zł (podwyżka z 13 zł).

Taki stan rzeczy od dawna budzi niepokój samorządu i mieszkańców. Przetarg na odbiór odpadów komunalnych był pierwszą decyzją nowych władz Żelechowa po wyborach samorządowych. Ale na ogłoszenie o przetargu odpowiedziała tylko jedna firma - „Ekolider”, czyli ta sama, która do tej pory wykonywała na terenie gminy wspomniane usługi. - Zaproponowana wycena była jednak nie do przyjęcia. Przedsiębiorstwo zażyczyło sobie 1,7 mln zł, gdy dotychczas te koszty wynosiły 580 tys. zł. To trzykrotny wzrost - zaznacza burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz.

Gmina postanowiła unieważnić przetarg i rozpisać nowy. - Zeszliśmy trochę z naszych oczekiwań, licząc, że stawki będą niższe. Drugi przetarg zakończył się 27 grudnia. Znów zgłosił się tylko „Ekolider”. Tym razem wycena była o 120 tys. zł niższa od tej z poprzedniego przetargu, ale to wciąż duża kwota - tłumaczy Ł. Bogusz. Wobec takiej sytuacji radni nie przyjęli zaproponowanych stawek i zażądali spotkania z szefem „Ekolidera”.

W rozmowie zwycięzca przetargu zauważył, że wzrost cen jest powszechny i nie dotyczy tylko Żelechowa. A przyczyn jest wiele. - Mamy dwukrotny przyrost odpadów i coraz gorszą segregację. Wzrastają też koszty utrzymania pracowników - tłumaczy Jarosław Wyglądała. Według niego firma ma też kłopot ze zbyciem odbieranych śmieci. - Odpady palne wywozimy do cementowni w Chełmie, ale ta nakłada na nas limity - mówi szef „Ekolidera”. Nie lepiej jest z surowcami wtórnymi. - Nastąpił czterokrotny wzrost opłat za ich utylizację - dodaje.

Nie mając wyboru, radni musieli podpisać umowę ze zwycięzcą przetargu. - Nikt nie był z tego zadowolony, ale musieliśmy tak postąpić. Urząd nie może dokładać pieniędzy z budżetu do wywozu odpadów. Umowa też musiała być podpisana. W przeciwnym razie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nałożyłby karę na burmistrza, którą musieliby pokryć mieszkańcy - tłumaczy Ł. Bogusz. Włodarz jednak się nie poddaje. - Będę szukał innych sposobów na obniżenie tych stawek - zapowiada.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Konkurs Biblijny


6 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach odbył się finał III Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło „Spotkania z Jezusem w Ewangelii wg św. Łukasza”. O miejsca na podium i tytuł laureata rywalizowała 20 finalistów - uczniów klas siódmych szkół podstawowych. W etapie szkolnym udział wzięło 2306 uczniów z 230 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 74 uczniów, etap ten odbył się w pięciu rejonach diecezji. Pierwsze trzy miejsca zajęli: Kacper Kowalczyk z parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie, Jan Garwoliński z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie i Kacper Rosa z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Targi ogrodnicze


7 kwietnia teren oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach był miejscem XIII Wiosny na Polu i w Ogrodzie. Jak co roku - obok firm z branży rolniczej i ogrodniczej oraz szkółek roślin - swoje wyroby prezentowali właściciele pasiek, gospodarstw agroturystycznych, rękodzielnicy, producenci żywności i przedstawiciele wyższych uczelni. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w drzewka owocowe i krzewy ozdobne, jak też sprzęt ogrodniczy. O uatrakcyjnienie spotkania dbały zespoły ludowe. Chętni mieli także okazję uczestnictwa w licznych konkursach. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
12 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie będzie miał miejsce Diecezjalny Dzień Rodziny. Już dzisiaj zapraszamy do udziału!
więcej »
Pielgrzymka do Loretto
​W sobotę 18 maja w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej spotkają się czytelnicy miesięcznika „Różaniec” i członkowie Rodziny Loretańskiej. Pielgrzymka do Loretto to stały punkt rocznej formacji czcicieli Matki Bożej oraz duchowych dzieci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
więcej »
Inauguracja organów
W sobotę 27 kwietnia, o 19.00, w katedrze siedleckiej odbędzie się koncert Dextera Domini - inauguracja organów Dominika Biernackiego.
więcej »
III Festiwal Pieśni Maryjnej
W niedzielę 5 maja, o 13.00, w kościele św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się już po raz trzeci Festiwal Pieśni Maryjnej. Prezentację chórów poprzedzi Msza św. o 12.00.
więcej »
Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking
28 kwietnia odbędzie się V Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking. „Start” i „meta” wyznaczone są w Cichej Stanicy nad zalewem. - Spędźmy tę niedzielę rekreacyjnie i rodzinnie! - zachęca Łukasz Witczuk. Pomysłodawca przedsięwzięcia wskazuje też cel imprezy: wsparcie Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
Kozirynek 2019
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w I Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019”. Impreza odbędzie się w niedzielę 5 maja na ul. Ostrowieckiej w Radzyniu Podlaskim, która tego dnia zamieni się w deptak.
więcej »
 

POLECAMY


W Jego ranach
Nabożeństwo Drogi krzyżowej to czas łaski. Jeśli podczas tych wyjątkowych rozważań otworzymy się na działanie Boga w nas, doświadczymy Jego wyzwalającej mocy.
więcej »
W drodze do świętości
W „Modlitewniku” obok pozycji obowiązkowych znajdziemy piękne, pełne teologicznej i duchowej głębi, niezwykle wciągające modlitwy, rozważania i wprowadzenia bł. ks. Jakuba Alberionego.
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR