18 października 2019 r. Imieniny obchodzą: Juliana, Łukasza, Bogumiła

Pogoda: Siedlce

Numer 42
17-23 października 2019r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o tym, jak możemy pomagać naszym misjonarzom! Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Poszukują informacji o społeczności żydowskiej

7 lutego 2019 r.

Śladami przeszłości

Muzeum-Zespół Synagogalny we Włodawie poszukuje informacji o dawnych mieszkańcach Włodawy i okolic, szczególnie tych pochodzenia żydowskiego.

Apel skierowany jest nie tylko do mieszkańców regionu, ale także do osób, które wyjechały poza granice kraju i posiadają wiedzę na temat Żydów włodawskich.

„Żydzi włodawscy” - tak zwykle określa się społeczność, która była skupiona w miejskiej gminie, lecz jej członkowie zamieszkiwali także okoliczne miejscowości. Już od XVI w. ludność ta miała wpływ na rozwój Włodawy. W okresie II wojny światowej Żydzi włodawscy zostali skazani na niemal całkowitą zagładę. W mieście funkcjonowało getto, a w pobliskim Sobiborze był obóz śmierci. Ocaleli tylko nieliczni. We wrześniu 1945 r. w mieście mieszkało 143 Żydów, rok później było ich już tylko 40, zaś pod koniec 1948 r. zaledwie trzech. Potomkowie tej społeczności są dziś zarówno w Europie, Izraelu, jak i obu Amerykach, zwłaszcza w Brazylii i Argentynie.

Istotnym źródłem informacji o włodawskich Żydach jest wydana w jidysz w 1974 r. w Tel Awiwie ponad 600-stronicowa „Księga pamięci Włodawy i okolic” - „Sefer zikaron Wlodawa we-ha-swiwa Sobibor”. Zawarte w niej materiały były zbierane przez ziomkostwa włodawskie w Izraelu oraz Ameryce Północnej i Południowej w latach 50 i 60 ubiegłego wieku.

- To bardzo obszerna publikacja. Jej część została przetłumaczona na język polski już w latach 1996-2000 przez Adama Bieleckiego z Żydowskiego Instytutu Historycznego i dotąd pozostawała w rękopisie - mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum-Zespołu Synagogalnego we Włodawie. - Zajęliśmy się tłumaczeniem brakujących fragmentów. W związku z tym, że znaczna część zapisów jest słabo czytelna, konieczne jest również sprawdzanie zgodności tłumaczenia i zapisu cyfrowego z oryginałem księgi. Jednocześnie poszukujemy informacji o społeczności żydowskiej na kilku innych płaszczyznach - dodaje.

Poszukiwania śladów przeszłości odbywa się w ramach projektu „Świat utracony - historia Żydów włodawskich”, który jest współfinansowany w ramach programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

- Na temat społeczności żydowskiej wiemy wciąż niewiele. Zachowały się tylko fragmentaryczne zbiory dokumentów. Poszukujemy w archiwach, muzeach, bibliotekach - zarówno polskich, jak i zagranicznych. Interesują nas relacje, zdjęcia, informacje, które pozwolą na odtworzenie historii Żydów włodawskich - podkreśla A. Lewczuk vel Leoniuk.

Muzealnicy myślą o zaangażowaniu uczniów włodawskich szkół, którzy w ramach wolontariatu edukacyjnego poszukiwaliby świadków historii. Niebawem w kilku gminach powiatowych zostanie rozlokowanych 30 skrytek pamięci. - Osoby, które posiadają informacje, będą mogły przekazać je właśnie w tych miejscach - wyjaśnia dyrektor muzeum. - Jeśli ktoś chciałby przekazać wspomnienia w formie ustnej, również może skorzystać z takiej skrytki: wystarczy, że na kartce poda kontakt do siebie. Zależy nam na upowszechnieniu naszego apelu, dlatego szukamy różnych sposób dotarcia do świadków. Wierzymy, że wiele rzeczy na temat społeczności żydowskiej pozostaje nieodkrytych. Chcemy je poznać, aby potem opracować i zachować dla kolejnych pokoleń - zaznacza dyrektor muzeum.


Informacje o społeczności żydowskiej można przekazywać do Muzeum-Zespołu Synagogalnego we Włodawie, które ma siedzibę przy ul. Czerwonego Krzyża, lub pod nr. tel. 82-572-21-78.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

LUZ na rzecz hospicjum dziecięcego!


3 października w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Alternatywny Teatr Tańca LUZ wystawił spektakl „Dzieci Powstania’44”. Cały dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

IX Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Cnota męstwa ma dwa wymiary - to odwaga mierzenia się z problemami, ale też wytrwałość, tj. trwanie i wierność - wskazanie dla uczestników IX Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn odbywającej się w tym roku pod hasłem „Bądź odporny jak uderzone kowadło” wybrzmiało bardzo dobitnie. Do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, które od lat jest miejscem wspólnej modlitwy przedstawicieli kilku pokoleń mężczyzn naszej diecezji, w niedzielę 6 października przyjechało ponad tysiąc osób - zarówno w zorganizowanych grupach, autokarami i motocyklami, jak też indywidualnie. Jak co roku, w programie znalazły się konferencje, modlitwa różańcowa i Eucharystia. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


A gdyby Jej nie było...
27 października, o 16.00, w Rykach odbędzie się spotkanie z lokalną historią. Wykład wygłosi prof. Ewa M, kierownik Zakładu Myśli Politycznej UMCS w Lublinie.
więcej »
Moniuszko w dwóch odsłonach
To tytuł muzycznego projektu, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty w trzech miastach województwa mazowieckiego: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Długosiodle.
więcej »
Czas rozwinąć skrzydła
23 października już po raz czwarty odbędzie się Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
więcej »
III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
W dniach 18-19 października w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbędzie się III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
więcej »
Biesiada Podlasko-Mazowiecka
19 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się konkurs kulinarny pn. „Biesiada Podlasko-Mazowiecka”.
więcej »
Niepełnosprawni też mają pasje!
„niepełnoSPRAWNI i pasje” - to hasło VIII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, imprezy organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dotyk nieba
Na „Dotyk nieba” składa się kilkanaście opowieści o niezwykłych wydarzeniach w życiu bohaterów pochodzących z różnych stron naszego kraju.
więcej »
Czy wiesz, o co prosisz?
Odmawiana po wielokroć, rano i wieczorem, wyznawana wspólnie podczas Eucharystii, znana od dziecka. „Ojcze nasz” powtarzamy tysiące razy, ale czy naprawdę rozumiemy, co mówimy?
więcej »
Lektura ku przestrodze
„Zakładnicy złego” - książka, którą, uznając za niezwykle wartościową, postanowiło wznowić Wydawnictwo Fronda - we wcześniejszym wydaniu nosiła tytuł „Czarny sakrament. Prawdziwe historie opętań i egzorcyzmów”.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR