24 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Danuta, Emilia, Jan

Pogoda: Siedlce

Numer 25
20-26 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Integracja i zabawa

6 marca 2019 r.

Jeśli nie my, to kto?


fot. ARCHIWUM

28 lutego w sali widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury odbył się XVII Bal Karnawałowy Osób Niepełnosprawnych. W imprezie wzięło udział ponad 350 osób.

Bal rozpoczął się po 10.00 i trwał aż do 16.00; uczestnicy tradycyjnie już bawili się w rytm przebojów zaproponowanych przez zespół No Problem. Parkiet był wypełniony non stop. Zabawę zainaugurowały pokazy taneczne. Swoje umiejętności zaprezentowali podopieczni bialskiej szkoły tańca Boogie Town. Kolejnym punktem balu był wspólny polonez. Taneczny korowód otwierali kierownik ŚDM Caritas w Białej Podlaskiej Anna Utka oraz prezydent miasta Michał Litwiniuk. - To już 17 edycja tego balu. Dziś gościmy podopiecznych z 20 placówek działających na terenie województwa lubelskiego i mazowieckiego. Ten bal nie może się nie odbyć! Uczestnicy są do niego bardzo przyzwyczajeni. Zanim roześlemy zaproszenia otrzymujemy mnóstwo zapytań o to, czy znów organizujemy bal w tłusty czwartek i czy dana placówka będzie na niego zaproszona. Jak widać, nie wypada nawet, byśmy pominęli tę imprezę. Ona jest naprawdę bardzo ważna, zresztą… jeśli nie my, to kto? - pyta z uśmiechem A. Utka.

Pani kierownik dodaje, że pomysł na taki bal narodził się w 2003 r., który ogłoszono Europejskim Rokiem Osób Niepełnosprawnych. - W tamtym czasie niepełnosprawni nie mieli swojej, tak dużej imprezy. Dziś nabrała ona charakteru masowego. W organizacji pomaga nam bardzo wielu dobrych ludzi. Bal jest dofinansowany ze środków PFRON. Salę udostępnił prezydent miasta. Ogromny wkład w to przedsięwzięcie mają także wolontariusze z Centrum Wolontariatu Caritas oraz osoby z Centrum Integracji Społecznej - wylicza kierownik bialskiego ŚDS Caritas.

Z kolejnego balu dla osób niepełnosprawnych zadowolony jest również włodarz Białej Podlaskiej.

- Uczestniczę w nim nie pierwszy raz. Z dużą satysfakcją przyjąłem wiadomość, że bierze w nim udział kilkaset osób. Caritas integruje nasze środowisko. Jako miasto mamy w tym swój skromny udział. Nasza obecność na tym balu jest nie tylko przywilejem, ale i obowiązkiem. Dziękuję opiekunom poszczególnych placówek za ich wielkie serce i szlachetną misję, którą pełnią - mówi M. Litwiniuk.

 

Piękna lekcja

Moderator duchowy Caritas Diecezji Siedleckiej ks. Paweł Wojdat podkreśla, że organizacja, którą reprezentuje, pomaga ludziom niepełnosprawnym na wiele sposobów.

- Zapraszamy ich do codziennej pracy, m.in. w warsztatach terapii zajęciowej i środowiskowych domach samopomocy. Chcemy zwrócić uwagę na potrzeby tych ludzi i wskazywać na ich godność. Kiedyś byli zamknięci i wycofani z życia społecznego. Na szczęście w ostatnich latach to się zmienia. Niepełnosprawni coraz częściej są widoczni na ulicy i w przestrzeni publicznej. Oni potrzebują normalnego życia, a więc nie tylko domu i rodziny, ale też zabawy. Podczas dzisiejszego balu mogą być ze sobą w większym gronie, mogą się integrować. Na tej zabawie nie brakuje także ludzi zdrowych i pełnosprawnych. Takie spotkanie jest dla nas piękną lekcją, pokazującą, że pomiędzy nami nie ma wielkich barier. Niepełnosprawni funkcjonują inaczej, ale nie znaczy to, że gorzej niż zdrowi. Nie można ich zamykać w czterech ścianach. Warto wyprowadzać ich z domu i angażować w życie. Ten świat należy także do nich, oni mają w nim swoje miejsce - tłumaczy ks. P. Wojdat.

Dodaje, że podopieczni poszczególnych wtz-ów i śdś-ów są motorem napędowym wszystkich organizowanych dla nich spotkań. - Gdyby z ich strony nie było otwartości i chęci, ta impreza nie cieszyłaby się takim powodzeniem. Co roku parkiet wypełnia się tańczącymi z chwilą wybrzmienia pierwszego dźwięku. Oni bawią się i tańczą do ostatnich minut balu. Wiedzą, że ta impreza jest organizowana specjalnie dla nich - podsumowuje kapłan.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż w parku


14 czerwca w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej otwarto plenerową wystawę fotografii prof. Leszka Mądzika pt. „Sacrum Miejsca”. Częścią wernisażu była etiuda teatralna „Maski”. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
 

POLECAMY


Droga na ołtarze
Św. Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR