27 marca 2019 r. Imieniny obchodzą: Lidia, Ernest, Jan

Pogoda: Siedlce

Numer 12
21-27 marca 2019r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa osiem zaproszeń na seanse 2D do kina Helios w Siedlcach. By wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS o treści: ECHO2.odpowiedź na numer 7168 (1,23 zł z VAT) od czwartku, 21 marca, od godz. 10.00, do środy, 27 marca, do godz. 22.00. Wygra osiem osób, które najciekawiej odpowiedzą na pytanie: „Na jakie filmy lubisz chodzić do kina i dlaczego?”.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Kult św. Józefa w Szpakach

6 marca 2019 r.

Św. Józefie, uproś nam u Boga...


fot. ARCHIWUM

…modlą się, powierzając orędownictwu Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny swoje cierpienia i codzienne troski. O sile wstawiennictwa patrona parafii świadczy liczba pielgrzymów uczestniczących każdego roku w nowennowych uroczystościach.

Przybywają, by prosić i dziękować, a przy tym pooddychać atmosferą miejsca, gdzie - w co szczerze wierzą - niebo szczodrze obdarza łaskami. Dla mieszkańców Szpaków marzec - już od dziesięcioleci - to czas nowenny! Dzięki radiowej transmisji uroczystości, ale też świadectwom ludzi ufnie powierzających się Bożej mocy, wieść o skuteczności dziewięciodniowego szturmowania nieba pod wodzą św. Józefa zatacza coraz szersze kręgi. Przyjeżdżają wierni z sąsiednich parafii, jak również odległych miejscowości - indywidualnie i w grupach zorganizowanych - motywowani wiarą, że przecież - jak głoszą słowa modlitwy - nigdy nie słyszano, aby ktokolwiek wzywający opieki św. Józefa i jego pomocy błagający pozostał bez pociechy... Opiekun Świętej Rodziny pozostaje dla czcicieli najdoskonalszym wzorem zawierzenia Bogu, a przy tym przykładem świętości rodzącej się pośród niełatwych wyzwań codzienności. I jak mu nie ufać?!

Siłę kultu św. Józefa w parafii Szpaki poświadcza wieloletnia tradycja. Nie brakuje również opinii, że jest ona pokłosiem niezwykłej historii związanej z okolicznościami zjawienia się pięknej figury patrona zdobiącej główny ołtarz. Inicjatorem jej sprowadzenia był pierwszy proboszcz parafii, a zarazem wielki czciciel św. Józefa - ks. kan. Karol Harazin. „On nas nauczył kochać tego świętego tak zwyczajnie, po prostu…” - przyznają wdzięczni parafianie. „Idźcie do Józefa. On was nie zawiedzie” - powtarzał proboszcz. Na owoce tej ufności nie trzeba było długo czekać…

Mieszkańcy wspominają, że już od lat 70 ubiegłego wieku wieczorami, podczas nowenny trwającej od 10 do 18 marca, domy we wsi pustoszały. Parafianie tłumnie gromadzili się w świątyni, by przed obrazem patrona umieszczonym w bocznym ołtarzu wypraszać sobie i swoim bliskim potrzebne łaski. Pragnieniem ks. K. Harazina było, aby św. Józef stał na straży wszystkich rodzin w parafii. Za namową proboszcza kobiety hodowały lilie, którymi w marcu dekorowały ołtarz. Ksiądz zachęcał także parafian do ofiarowywania świec, które podczas nowenny oświetlały wizerunek świętego, a sam siadał naprzeciwko obrazu, spoglądał w oczy św. Józefa, w których - jak głoszą słowa pieśni - „niebo się odbija” i powtarzał: „Może ja tego nie doczekam, ale wy zobaczycie, że ten kult będzie się szerzył…”.

Zanim jednak ks. K. Harazin znalazł godnego kontynuatora dzieła w osobie swojego następcy na stanowisku proboszcza - ks. Sylwestra Ługowskiego, sprowadził do parafii figurę patrona. Okoliczności przybycia jej do Szpaków nie pozostawiają złudzeń: co Bóg zamyśli, tak się stanie! Z wolą nieba - na szczęście dla nas - nie należy dyskutować…

 

Figura w głównym ołtarzu

„Św. Józefie, przewieź!” - miał modlić się ks. K. Harazin, kładąc na walizce skrywającej figurę patrona obrazek z jego podobizną. O cennym znalezisku poinformowały go zaprzyjaźnione siostry zakonne z terenu dawnej Czechosłowacji. Ponoć natrafiły na figurę, przeszukując strych jednego z administrowanych przez wspólnotę budynków. Nie lada problemem było w tamtych czasach przekroczenie granicy. Jednak i na to znalazła się rada… - Dzięki opiece św. Józefa - co proboszcz akcentował później wielokrotnie - kontrola szczęśliwie ominęła pakunek.

Zanim jednak figura patrona znalazła się w Szpakach, trafiła pod dach Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej. Wykorzystując moment przeprowadzki do nowego gmachu, ks. Karol udał się do Siedlec i sprowadził ją do parafii. „Modliłem się, by jej nie zabrali” - wspominał po fakcie. Pięknie odrestaurowaną trzymał na plebanii, wyczekując dnia, kiedy będzie mógł umieścić ją w głównym ołtarzu kościoła. Pragnienie proboszcza ziściło się w 1995 r. Rok później zmarł.

Dzieło poprzednika z wielką energią i oddaniem kontynuował jego następca. Ks. S. Ługowski, znany w diecezji oraz poza jej granicami rekolekcjonista i misjonarz, dokądkolwiek udał się z posługą kaznodziejską, zarażał miłością do św. Józefa i zachęcał do odwiedzenia miejsca, gdzie święty odbiera szczególny hołd. Na owoce posługi ks. Sylwestra nie trzeba było długo czekać... Z modlącymi się w świątyni w Szpakach duchowo łączyli się słuchacze Katolickiego Radia Podlasie. Z roku na rok przybywało też pielgrzymów, a wraz z nimi intencji składanych na ołtarzu i odczytywanych podczas kolejnych dni nowenny. Drogę realizacji dalszych planów, w tym m.in. budowy nowego kościoła, przerwała nagła śmierć kapłana.

Wdzięczna pamięć o proboszczach - wielkich czcicielach św. Józefa - nadal jest żywa wśród parafian, a pozostawione przez nich dzieło - tak w wymiarze duchowym, jak i materialnym - z wiarą i oddaniem kontynuowali kolejni duszpasterze…

 

Po Maryi - największy święty

- Św. Józef jest drogowskazem, bez którego ludzie w Szpakach nie potrafią już żyć - powtarzał z uznaniem ks. Krzysztof Stepczuk, który przed laty przewodził parafii. Mieszkańców jako nauczycieli na drodze zawierzenia wstawiennictwu przemożnego patrona od początku duszpasterskiej posługi wskazuje także obecny proboszcz - ks. Jacek Nazaruk. Jak tłumaczy, obok nowennowych uroczystości, każda środa tygodnia jest dniem szczególnej modlitwy za pośrednictwem św. Józefa, a o skuteczności jego wstawiennictwa świadczy ilość intencji, jakie wierni przez cały rok przekazują do omodlenia. W specjalnej „księdze intencji” zamieszczonej na stronie internetowej parafii dominują prośby o zdrowie, Bożą opiekę, dar rodzicielstwa, ale też pomoc w codziennych sprawach, jak znalezienie pracy czy zgoda w rodzinach. A ponieważ kto dziękuje, zyskuje w dwójnasób, przybywa również świadectw osób wdzięcznych za otrzymane łaski.

Zachęcając do duchowej łączności z wiernymi, którzy w najbliższych dniach będą gromadzić się na wspólnej modlitwie w szpakowskiej świątyni, zwłaszcza wszystkich chorych i cierpiących, ks. J. Nazaruk podkreśla, iż każde świadectwo, z jakim się styka, jest namacalnym dowodem prawdy, że Pan Bóg wybrał to miejsce nieprzypadkowo… - Nie dla nobilitacji czy prestiżu, ale by szczodrze obdarzać łaskami - przekonuje. Proboszcz przyznaje też, że niezmiennie wzrusza go wezwanie, jakim wierni zwracają się do swojego orędownika: „Św. Józefie, uproś nam u Boga…”. Wskazując na zachętę Pana Jezusa wyrażoną w słowach: „kołaczcie, a otworzą wam”, zauważa, iż patron parafii staje się dla nas, żyjących współcześnie, wzorem wiary i zaufania. - Wrażliwy na głos Boga, umiał Go słuchać. Potrafił też być posłuszny. Św. Józef to niewątpliwie patron na nasze czasy. Życie z nim jest łatwiejsze i na pewno piękniejsze… A pamiętajmy, że - jak głosi doktryna katolicka - po Matce Bożej jest on największym świętym w niebie - podkreśla z uwagą, iż wiedzą o tym nie tylko rozmiłowani w swoim patronie mieszkańcy, ale także przybywający do parafii pielgrzymi z różnych stron Polski.

To właśnie m.in. z myślą o wiernych gromadzących się na marcowych uroczystościach ku czci św. Józefa proboszcz wraz z parafianami podjął już przed laty dzieło rozbudowy i renowacji miejscowego kościoła. Skala przedsięwzięcia imponuje, o czym zresztą będą mieli okazję przekonać się wszyscy uczestniczący w tegorocznej nowennie…


Intencje (podziękowania i prośby) do powierzenia Panu Bogu - za przyczyną św. Józefa - podczas nowenny można zgłaszać:

- pocztą tradycyjną, wysyłając na adres: Parafia - Stare Szpaki 26, 08-205 Kornica;

- za pośrednictwem strony internetowej: www.szpaki.sacro.pl (zakładka „intencje do św. Józefa”);

- telefonicznie, dzwoniąc pod nr: 83-358-76-52.


Pomnij o najczystszy Oblubieńcze Maryi, a mój najlepszy Opiekunie, Józefie święty, że nigdy nie słyszano, aby ktokolwiek wzywający Twej opieki, Twej pomocy błagający, pozostał bez Twojej pomocy.

Tą ufnością ożywiony przychodzę do Ciebie i z całą ducha gorącością Tobie się polecam! Nie odrzucaj modlitwy mojej, o przybrany Ojcze Odkupiciela, ale racz ją łaskawie przyjąć i wysłuchać. Amen.


Koronka do św. Józefa

(do prywatnego odmawiania na różańcu)

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!

Bądź pozdrowiony Józefie święty, łaskami Boskimi napełniony, Pan z Tobą! Błogosławionyś Ty między sługami Bożymi i błogosławiony Syn Twój mniemany - Jezus. Św. Józefie, Ojcze i Opiekunie Wcielonego Boga - módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

 

Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego…

Ojcze nasz…

Zdrowaś Maryjo…

 

Na dużych paciorkach:

Szczęśliwy, kto sobie Patrona Józefa ma za Opiekuna.

Niechaj się niczego nie boi, bo św. Józef przy nim stoi. Nie zginie.

 

Na małych paciorkach:

Józefie, św. Patronie, ku prośbom moim się skłoń.

Do Ciebie wznoszę swe dłonie, opieką swoją mnie chroń.

 

Po każdym dziesiątku:

O Józefie, ratuj nas!

W życiu, śmierci, w każdy czas.

 

Na zakończenie:

Jezu, Maryjo, Józefie św., Wam oddaję serce, ciało i duszę moją.

Jezu, Maryjo, Józefie św., bądźcie ze mną przy skonaniu.

Jezu, Maryjo, Józefie św., niech w obecności Waszej dusza moja z ciała wyjdzie.


Amen.

Agnieszka Warecka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wystawa w bibliotece


W środę 20 marca odbył się wernisaż 16 edycji wystawy pokonkursowej twórczości plastycznej osób niepełnosprawnych „Siedlce, Podlasie i Anioły 2019”. W holu biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zgromadzili się goście i artyści, ich opiekunowie, nauczyciele, terapeuci, kierownicy placówek oraz rodzice. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Pomoc dla Jemenu


17 marca w Centrum Duszpastersko-Charytatywnym w Siedlcach Francesco Martialis, dyrektor Caritas Dżibuti, spotkał się z wolontariuszami Caritas Diecezji Siedleckiej. Jako naoczny świadek wydarzeń w Jemenie opowiedział o kryzysie humanitarnym, z jakim mierzą się miliony mieszkańców tego kraju. Mówił również o sytuacji chrześcijańskich wolontariuszy w muzułmańskim kraju. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019
13 i 14 kwietnia odbędą się finały XVIII Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019.
więcej »
Dowartościować rolnictwo
5 kwietnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Konstytucyjne uwarunkowania ustroju rolnego w Polsce - teoria i praktyka”.
więcej »
Wyjść naprzeciw wszystkim uczniom
29 marca odbędzie się konferencja informacyjna zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną we Włodawie we współpracy z wydziałem pedagogiki i psychologii UMCS. Jej temat to: „Edukacja włączająca - alternatywa i przestrzeń dla rozwoju”.
więcej »
Siedleckie Targi Pracy
W piątek 12 kwietnia, od 10.00 do 13.00, w hali sportowej „Samochodówki”, tj. Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach, odbędą się XVI Siedleckie Targi Pracy.
więcej »
Wiosna na polu i w ogrodzie
W niedzielę 7 kwietnia przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach odbędzie się XIII Wiosna na polu i w ogrodzie.
więcej »
Grand Prix Lubelszczyzny
31 marca w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kąkolewnicy odbędzie się XX turniej z cyklu Grand Prix Lubelszczyzny - Otwarte Mistrzostwa Powiatu Radzyńskiego w Szachach.
więcej »
Koncert talentów
29 marca, o 18.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbędzie się polsko-ukraiński koncert talentów HarcArt.
więcej »
 

POLECAMY


Rekolekcje z filmem
NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Filmowe Rekolekcje, która odbędzie się 2 kwietnia, o 19.00. Tego dnia można będzie obejrzeć najnowszą produkcję Michała Kondrata „Miłość i miłosierdzie”.
więcej »
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Takie i podobne im pytania w historii świata stawiane było po wielokroć. Najczęściej padały w momentach przełomowych, gdy wydawało się, iż „nieuchronne” jest tuż obok, że wszystko, co dotąd było znane, co konstytuowało ład społeczny, zniknie.
więcej »
Krzyż znakiem nadziei
Podążanie za Jezusem śladem Jego Drogi Krzyżowej warto pogłębić odpowiednimi rozważaniami.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR