24 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Danuta, Emilia, Jan

Pogoda: Siedlce

Numer 25
20-26 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami

6 marca 2019 r.

Misjonarze mocą ducha


fot. ARCHIWUM

II niedziela Wielkiego Postu obchodzona jest w Polsce jako „Dzień Modlitwy, Postu i solidarności z Misjonarzami”. Tegoroczne hasło „Misjonarze mocą Ducha” zwraca uwagę na fakt, że misje są dziełem Bożym, a nie wyłącznie ludzkim. Ich głównym sprawcą jest Duch Święty obiecany Kościołowi przez Jezusa jako Ten, który prowadzi nadal misję głoszenia Słowa Bożego w świecie.

Pamiętamy o 2004 misjonarkach i misjonarzach z Polski, którzy w 99 krajach misyjnych głoszą Ewangelię i tworzą wspólnoty wierzących. Wypełniają oni dosłownie nakaz Chrystusa: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem” (Mt 28,19-20). Misjonarze działają mocą Ducha Bożego. Choć angażują własną inteligencję, talenty, wiedzę i wiarę, to owocność ich posługiwania nie zależy od nich, lecz od współpracy z Duchem Świętym. On jest duszą misji. Duch Święty towarzyszy misjonarzom. Umacnia ich w decyzji oddania życia dla Ewangelii, wspiera w działaniach darem cierpliwości i wytrwania, udziela mocy i świateł do pokonywania trudności i problemów. Im bardziej misjonarze otwierają się na działanie Ducha i starają realizować Boże, a nie własne zamiary, tym owocniejsza jest ich praca.

- Będąc misjonarzem w Afryce, a potem posługując na Białorusi i Syberii, wiele razy doświadczyłem przemożnej mocy Ducha Świętego - wspomina bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. - To, co wydawało się niemożliwe, dzięki interwencji Ducha Świętego stawało się rzeczywistością. On otwierał ludzkie serca, a nam, misjonarzom, dodawał otuchy i prowadził właściwymi drogami. Nadawał moc naszym słowom oraz uwiarygadniał świadectwo wobec tych, którym mówiliśmy o Chrystusie. To są rzeczy niewyobrażalne, zdumiewające. Duch Święty kruszył skały serc i sprawiał, że nawet na duchowej pustyni rodziło się Boże życie - dodaje.

 

Ochrzczony jest misjonarzem

Duch Św. nie tylko oddziałuje na misjonarzy i tych, którzy ich przyjmują ale również i na nas, którzy choć nie wyjeżdżamy do krajów misyjnych, możemy wypełnić powołanie misyjne. -Każdy ochrzczony i bierzmowany członek Kościoła jest uczniem-misjonarzem - przypomina bp J. Mazur, dodając, że otrzymuje przy tym powołanie, by wiarą żyć, strzec jej i rozwijać w sobie oraz by się nią dzielić z innymi. Wiara jest największym naszym skarbem, gdyż prowadzi do zbawienia. Dlatego nie możemy jej zatrzymywać wyłącznie dla siebie. Byłoby to swoistą formą egoizmu oraz brakiem miłości wobec innych ludzi. Jako wierzący w Chrystusa winniśmy wnieść swój wkład w misyjne dzieło Kościoła. Być misjonarzami, choć w inny sposób niż ci, którzy wyjechali do Afryki, Azji i Oceanii oraz Ameryki Łacińskiej.

 

Co mogę zrobić dla misji?

W jaki sposób mogę stanąć u ich boku oraz im pomóc? Pierwszym i najważniejszym sposobem bycia misjonarzem jest modlitwa, a także ofiary duchowe składane w intencji misji. Misjonarze pragną naszej modlitwy, gdyż wierzą w jej potęgę. Modlitwa przemienia ludzkie wysiłki w dzieło Boże, czyni je miłym Bogu i wyprasza błogosławieństwo oraz łaskę. Chorzy, seniorzy wspierają misje, poprzez swe cierpienia, posty, trudy i niedogodności życiowe, przeżywając je w duchu ofiarowania za misjonarzy. Młodsi zaś angażują się w pracę grup misyjnych w parafiach i szkołach.

Innym sposobem pomagania misjonarzom jest wsparcie materialne i finansowe. Apeluje o nie, także w tym roku, bp J. Mazur. - Wysyłając sms o treści „Misje” na numer 72032, składając ofiarę w Kościele czy też wpłacając nawet drobną sumę na konto Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, jesteśmy pewni, że te środki dotrą do misjonarzy - wyjaśnia kapłan. Są one w całości przeznaczane na dzieła ewangelizacyjne, medyczne, charytatywne i edukacyjne na misjach. - Dajemy do ręki misjonarzowi ryż, lekarstwa, odzież, obuwie, przybory szkolne, które trafiają do najuboższych dzieci, młodzieży i starszych. Poprzez uczynki miłosierdzia, zwłaszcza teraz, w Wielkim Poście, pomagajmy im głosić Chrystusa oraz czyńmy dobro - mówi o. Kazimierz Szymczycha SVD, wieloletni misjonarz i sekretarz komisji misyjnej w Warszawie. - Pomóżmy polskim misjonarkom i misjonarzom w Wielkim Poście i nie tylko! Niech to będzie wyraz naszej wiary, miłości i nade wszystko świadectwo pragnienia naśladowania Chrystusa, który przeszedł przez ziemię dobrze czyniąc wszystkim” (Dz 10,38) - apeluje.

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż w parku


14 czerwca w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej otwarto plenerową wystawę fotografii prof. Leszka Mądzika pt. „Sacrum Miejsca”. Częścią wernisażu była etiuda teatralna „Maski”. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
 

POLECAMY


Droga na ołtarze
Św. Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR