24 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Danuta, Emilia, Jan

Pogoda: Siedlce

Numer 25
20-26 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Sesja rady miasta

6 marca 2019 r.

Nie oszczędności, a wandalizm


fot. ARCHIWUM

Przyczyną gaśnięcia świateł na ulicach nie były oszczędności wprowadzone przez prezydenta miasta, a akty wandalizmu.

Przed kilkunastoma dniami mieszkańców zaniepokoiły ciemności zapadające w różnych częściach Siedlec. W sieci pojawiły się nawet komentarze, że gasnące po zmierzchu latarnie to skutek oszczędności w wydatkach miasta. Temat gasnącego oświetlenia został wywołany przez radnych podczas lutowej sesji rady miasta. - Pojawiły się głosy, że prowadzimy oszczędności. To nieprawda. Nie ma żadnych oszczędności na oświetleniu - stwierdził Wojciech Cylwik, naczelnik wydziału dróg. Dodał, że od sześciu lat nie było żadnej korekty w systemie oświetlenia. Latarnie zapalają się ok. 20 minut po zachodzie słońca w zimie i parę minut później latem. - W jednym z przypadków dzień był bardzo pochmurny i deszczowy, było więc ciemniej, a zegar astronomiczny w latarniach włącza oświetlenie o określonej godzinie - wyjaśniał naczelnik. Niestety, w innym z przypadków doszło do celowego działania.

- Na ulicach 3 Maja, Sekulskiej, Ściegiennego doszło do uszkodzenia kabla przez dewelopera. Usterka została naprawiona i myśleliśmy, że wszystko będzie w porządku. Okazało się jednak, że światła włączają się, a potem nagle gasną. Poprosiliśmy konserwatora oświetlenia o sprawdzenie, co się dzieje. Poinformował nas, że ktoś chodzi od skrzynki do skrzynki i wykręca bezpieczniki. To o tyle niepokojąca sytuacja, że nie robi tego zwykły Kowalski, bo żeby otworzyć skrzynkę, trzeba mieć specjalny klucz - tłumaczył W. Cylwik. Dodał, że o problemie została poinformowana policja, która rozpoczęła już poszukiwania, oraz zaapelował do mieszkańców o czujność i szybkie zgłaszanie podejrzanych sytuacji oraz zachowań.

Głos w sprawie zabrał także prezydent Andrzej Sitnik, który potwierdził, że nie wydał decyzji dotyczącej oszczędzania na oświetleniu, a tym samym bezpieczeństwie mieszkańców.

 

Poprawa systemu oświetlenia

W trakcie dyskusji radni pytali o możliwość poprawy systemu oświetlenia ulic. - Zamiast zamontowanych czujników czasowych, można rozpatrzyć montaż czujników zmierzchowych. Nie byłoby problemu, kiedy dzień jest pochmurny i zmrok zapada wcześniej. Lampy reagowałyby na zapadające ciemności, uwzględniając warunki pogodowe - zasugerował Mariusz Dobijański. W odpowiedzi od naczelnika wydziału dróg usłyszał, że proponowane rozwiązanie pociągnie za sobą większe rachunki za prąd, a poza tym było testowane kilkanaście lat temu z niezbyt dobrym rezultatem - przejściowe zachmurzenia uruchamiały latarnie w dzień, czujniki psuły się częściej od zegarów i wymagały regularnego czyszczenia.

Maciej Nowak zaapelował o natychmiastową kontrolę lamp i latarni przy przejściach dla pieszych. Radny zwrócił uwagę, że słaba widoczność ogranicza bezpieczeństwo osób przechodzących przez ulicę. Z kolei Robert Chojecki zaproponował, żeby przejścia dla pieszych doposażyć w elementy odblaskowe, które przejmują funkcje ostrzegania w przypadku awarii oświetlenia czy innych zdarzeń.

Natomiast prezydent poinformował, że miasto przymierza się do wymiany świateł na energooszczędne źródła LED.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż w parku


14 czerwca w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej otwarto plenerową wystawę fotografii prof. Leszka Mądzika pt. „Sacrum Miejsca”. Częścią wernisażu była etiuda teatralna „Maski”. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
 

POLECAMY


Droga na ołtarze
Św. Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR