16 grudnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Albina, Zdzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 50
12-18 grudnia 2019r.

menu

NEWS

Adwent z Prymasem Tysiąclecia i Zanim zapłonie adwentowa świeca - to dwa adwentowe cykle ECHA. Polecamy lekturę tekstów!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Festyn tatarski

5 sierpnia 2009 r.

(Nie)zapomniane dziedzictwo


fot. AWAW

W miniony weekend w Studziance trwał festyn z okazji 330-lecia osadnictwa tatarskiego na tych terenach. Impreza zgromadziła okolicznych mieszkańców i ludzi posiadających tatarskie korzenie.

Mimo iż mamy środek lata i porę żniw, plac przed świetlicą w Studziance zapełniony był po brzegi. Wysoka frekwencja pokazała, że tego typu imprezy także mają swoich zwolenników.

Do niewielkiej wioski w gminie Łomazy przyjechali Tatarzy m.in. z Białegostoku i Gdyni oraz przedstawiciele tatarskiego rodu Bielaków, Lisowskich i Bajrulewiczów, które niegdyś zamieszkiwały te tereny. Wzięli oni czynny udział w przedsięwzięciu.

Tablica, sesja i poezja

Imprezę otworzyli Waldemar Droździuk - wójt gminy Łomazy i Tadeusz Łazowski - starosta bialski. Pierwszym punktem festynu stało się zainaugurowanie wystawy poświęconej Tatarom. Ekspozycję przygotował Sławomir Hordejuk, pasjonat tematyki tatarskiej.

Przed świetlicą można było obejrzeć spektakl „Tatarzy w Studziance”, przygotowany przez członków kabaretu „Zielawa” działającego w miejscowości. Zgromadzeni mieli też okazję podziwiać występ zespołu „Buńczuk”, który skupia tatarską młodzież.

Jednym z ważniejszych punktów w programie było odsłonięcie pamiątkowej tablicy na mizarze. Dokonali tego przedstawiciele ludności tatarskiej i starostwa powiatowego. Po tym ważnym geście przyszedł czas na modlitwy za zmarłych przodków. Wszyscy, którzy przybyli na cmentarz, stanęli przed sposobnością zwiedzenia całego obiektu. Zainteresowanych oprowadzali po nekropolii Łukasz Radosław Węda - prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka i S. Hordejuk.

Sobotnie popołudnie poświęcono na sesję popularnonaukową. Badacze kultury tatarskiej i jej miłośnicy dyskutowali o historii oraz tradycji, sposobie odbierania tatarskości w czasach obecnych. Wspólnie zastanawiano się nad tym, co warto zrobić, aby uchronić to, co zostało jeszcze po tatarach na ziemiach, które kiedyś zamieszkiwali.

Po panelu zgromadzeni przed miejscową świetlicą obejrzeli film dokumentalny „Tatarska baśń”, w którym wystąpiła Helena Bandzarewicz, nieżyjąca już mieszkanka Studzianki. Kobieta miała korzenie tatarskie. Spotkanie zamknął wieczór poezji i motywu tatarskiego w literaturze, podczas którego recytowano wiersze tatarskich poetów. Swoją twórczość zaprezentowali także miłośnicy tej grupy etnicznej - m.in. Ł.R. Węda i S. Hordejuk.

Kołduny i „Echo Studzianki”

Niedzielne popołudnie miało charakter rozrywkowy. Otworzył je tatarski turniej rodzinny. Dużą popularnością cieszyły się warsztaty kulinarne kuchni tatarskiej, poprowadzone przez Helenę Szahidewicz - przewodniczącą muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Białymstoku. Na oczach przybyłych przygotowała ona kołduny i pierekaczewniki, chętnie dzieliła się także przepisami na te dania. Niestety, nie wszystkim udało się skosztować smakołyków, chętnych było zbyt wielu.

Popołudnie uświetniły występy zespołów ludowych. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowali się „Lewkowianie” z Dobudowa, „Ale baby” z Berezy, „Kapela Podlaska” z Siemiatycz  i „Bokończanka” z Boginki Królewskiej. W niedzielę wystąpił także miejscowy kabaret „Zielawa”.

Pomysłodawcą i głównym koordynatorem imprezy był Ł.R. Węda, który przygotowując festyn, zintegrował społeczność Studzianki. Podsumowując wydarzenie, powiedział, iż zaskoczyła go wysoka frekwencja. Okazuje się bowiem, że ludzie nie zapomnieli o dawnej przeszłości, są jej ciekawi i chcą zrobić wszystko, aby nie zaginęła. Każdy, kto przyszedł na festyn, dostał pierwszy numer kwartalnika „Echo Studzianki”, widokówkę i smaczną „studziankowską” krówkę.

Agnieszka Wawryniuk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz siedleckiej książnicy


Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach - największa i najstarsza biblioteka publiczna w mieście i regionie - obchodzi 100-lecie istnienia. Uroczystość jubileuszowa odbyła się 27 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury z udziałem wielu znamienitych gości: posłów i samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych i instytucji kultury, dyrektorów bibliotek i emerytowanych pracowników MBP, sympatyków placówki oraz tych, bez których jej funkcjonowanie nie miałoby sensu - czytelników. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Świątecznie w Kąkolewnicy


1 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Kąkolewnicy był gospodarzem XVI Powiatowych Spotkań Twórców Wsi oraz Gminnego Konkursu Zespołów Śpiewaczych. Atrakcji było co niemiara...

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Na rzecz hospicjum
15 grudnia w Galerii Siedlce, od 11.00 do 19.00, odbywać się będzie akcja „Pierniczkowe szaleństwo” zorganizowana przez Fundację Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
Orszak Trzech Króli w Mordach
Orszak Trzech Króli po raz siódmy przejdzie ulicami Siedlec. Spotkamy się 6 stycznia przy kościele św. Stanisława. Orszak rozpocznie się Mszą św. o 11.45, a po niej - ok. 13.00 - ruszy ulicami naszego miasta.
więcej »
VII Łosicki Jarmark Bożonarodzeniowy
W sobotę 14 grudnia, od 10.00, park im. króla Aleksandra Jagiellończyka będzie miejscem VI Łosickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego.
więcej »
 

POLECAMY


w Oczekiwaniu
Przez tegoroczne rekolekcje adwentowe online poprowadzi nas znany internautom, choćby z takich serii jak „Czarno na białym, rekolekcje o spowiedzi” czy „Kościół jest dobry”, duet o. Michał Legan OSPPE i ks. Michał Olszewski SCJ.
więcej »
Brat bankomat naprawdę pomaga
Rozumiał, że w świętości nie chodzi o nadzwyczajność, ale o ukochanie Boga oraz człowieka w szarości i trudzie dnia.
więcej »
Polskie Boże Narodzenie
Wigilia Bożego Narodzenia stanowi niezaprzeczalnie jedną z najpiękniejszych, najbardziej uroczystych tradycji, głęboko zakorzenionych w polskiej kulturze.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR