5 lipca 2020 r. Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena

Pogoda: Siedlce

Numer 27
02-08 lipca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o nowej inicjatywie duszpasterstwa rodzin: I Diecezjalnej Pielgrzymce Teściowych i Teściów...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Festyn tatarski

5 sierpnia 2009 r.

(Nie)zapomniane dziedzictwo


fot. AWAW

W miniony weekend w Studziance trwał festyn z okazji 330-lecia osadnictwa tatarskiego na tych terenach. Impreza zgromadziła okolicznych mieszkańców i ludzi posiadających tatarskie korzenie.

Mimo iż mamy środek lata i porę żniw, plac przed świetlicą w Studziance zapełniony był po brzegi. Wysoka frekwencja pokazała, że tego typu imprezy także mają swoich zwolenników.

Do niewielkiej wioski w gminie Łomazy przyjechali Tatarzy m.in. z Białegostoku i Gdyni oraz przedstawiciele tatarskiego rodu Bielaków, Lisowskich i Bajrulewiczów, które niegdyś zamieszkiwały te tereny. Wzięli oni czynny udział w przedsięwzięciu.

Tablica, sesja i poezja

Imprezę otworzyli Waldemar Droździuk - wójt gminy Łomazy i Tadeusz Łazowski - starosta bialski. Pierwszym punktem festynu stało się zainaugurowanie wystawy poświęconej Tatarom. Ekspozycję przygotował Sławomir Hordejuk, pasjonat tematyki tatarskiej.

Przed świetlicą można było obejrzeć spektakl „Tatarzy w Studziance”, przygotowany przez członków kabaretu „Zielawa” działającego w miejscowości. Zgromadzeni mieli też okazję podziwiać występ zespołu „Buńczuk”, który skupia tatarską młodzież.

Jednym z ważniejszych punktów w programie było odsłonięcie pamiątkowej tablicy na mizarze. Dokonali tego przedstawiciele ludności tatarskiej i starostwa powiatowego. Po tym ważnym geście przyszedł czas na modlitwy za zmarłych przodków. Wszyscy, którzy przybyli na cmentarz, stanęli przed sposobnością zwiedzenia całego obiektu. Zainteresowanych oprowadzali po nekropolii Łukasz Radosław Węda - prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka i S. Hordejuk.

Sobotnie popołudnie poświęcono na sesję popularnonaukową. Badacze kultury tatarskiej i jej miłośnicy dyskutowali o historii oraz tradycji, sposobie odbierania tatarskości w czasach obecnych. Wspólnie zastanawiano się nad tym, co warto zrobić, aby uchronić to, co zostało jeszcze po tatarach na ziemiach, które kiedyś zamieszkiwali.

Po panelu zgromadzeni przed miejscową świetlicą obejrzeli film dokumentalny „Tatarska baśń”, w którym wystąpiła Helena Bandzarewicz, nieżyjąca już mieszkanka Studzianki. Kobieta miała korzenie tatarskie. Spotkanie zamknął wieczór poezji i motywu tatarskiego w literaturze, podczas którego recytowano wiersze tatarskich poetów. Swoją twórczość zaprezentowali także miłośnicy tej grupy etnicznej - m.in. Ł.R. Węda i S. Hordejuk.

Kołduny i „Echo Studzianki”

Niedzielne popołudnie miało charakter rozrywkowy. Otworzył je tatarski turniej rodzinny. Dużą popularnością cieszyły się warsztaty kulinarne kuchni tatarskiej, poprowadzone przez Helenę Szahidewicz - przewodniczącą muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Białymstoku. Na oczach przybyłych przygotowała ona kołduny i pierekaczewniki, chętnie dzieliła się także przepisami na te dania. Niestety, nie wszystkim udało się skosztować smakołyków, chętnych było zbyt wielu.

Popołudnie uświetniły występy zespołów ludowych. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowali się „Lewkowianie” z Dobudowa, „Ale baby” z Berezy, „Kapela Podlaska” z Siemiatycz  i „Bokończanka” z Boginki Królewskiej. W niedzielę wystąpił także miejscowy kabaret „Zielawa”.

Pomysłodawcą i głównym koordynatorem imprezy był Ł.R. Węda, który przygotowując festyn, zintegrował społeczność Studzianki. Podsumowując wydarzenie, powiedział, iż zaskoczyła go wysoka frekwencja. Okazuje się bowiem, że ludzie nie zapomnieli o dawnej przeszłości, są jej ciekawi i chcą zrobić wszystko, aby nie zaginęła. Każdy, kto przyszedł na festyn, dostał pierwszy numer kwartalnika „Echo Studzianki”, widokówkę i smaczną „studziankowską” krówkę.

Agnieszka Wawryniuk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Na straży wspólnoty


Od niedzieli 21 czerwca w łukowskiej kolegiacie na stałe zagościła figura św. Michała Archanioła, pobłogosławiona przez biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Grzegorza Suchodolskiego, który przewodniczył też Mszy o 12.00. [fot. J. Kiciński]

FOTOGALERIA

Występ zespołu Guadalupe


28 czerwca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu odbyły się uroczystości odpustowe. Uświetnił je występ zespołu Guadalupe.

PATRONAT "ECHO"


Najświętsze Serce
Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100 rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100 rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
więcej »
I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów
W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.
więcej »
 

POLECAMY


Nabici w Facebooka
„Nie masz profilu na Facebooku? To cię nie ma!” - ileż razy ową przestrogę wielu czytelników (szczególnie tych „fejsbukoodpornych”) słyszało w swoim życiu. Okazuje się, że można bez niego żyć, choć zadanie jawi się proporcjonalnie trudniejsze wraz z malejącym wiekiem respondentów.
więcej »
Ona zawsze stoi po naszej stronie
Wzrok Maryi pełen miłości utkwiony jest także w nasze życie. Gdy tylko spostrzeże, że dzieje się cos złego, woła Jezusa: „Nie maja wina” - jak wtedy na weselu w Kanie. Nie przejdzie nigdy obojętnie wobec naszej krzywdy, naszych smutków - zapewnia ks. Dolindo Ruotolo.
więcej »
 

SONDA

 

Sport sposobem na...

nudę

kształtowanie charakteru

zawieranie nowych przyjaźni

to strata czasu

energię życiową można wykorzystać w inny, lepszy sposóbLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR