24 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Danuta, Emilia, Jan

Pogoda: Siedlce

Numer 25
20-26 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Dekanalne spotkanie młodzieży

3 kwietnia 2019 r.

Krzyż - dowód Bożej miłości


fot. J. Mazurek

„Krzyż Twój, Panie, niebo nam otwiera” - pod takim hasłem odbyło się 29 marca Dekanalne Spotkanie Młodzieży z Siedlec i okolic.

Tym razem gospodarzem była parafia pw. Bożego Ciała. Spotkanie rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył ks. Grzegorz Matysiak. Homilię natomiast wygłosił dekanalny duszpasterz młodzieży ks. Paweł Bielecki, próbując przybliżyć tajemnicę krzyża. Kapłan zwrócił uwagę, że każdy z nas na co dzień doświadcza różnego rodzaju krzyża. Czasami jest nim choroba, starość. W innym przypadku może to być niezrozumienie, wyobcowanie, obojętność, nieporadność, egoizm. - Ktoś może powiedzieć, jakiego nieludzkiego mamy Boga, który zamiast odjąć nam trochę tych ciężarów, jeszcze nam dokłada. Tak, krzyż też jest nieludzki, bo związany jest z cierpieniem i prowadzi do śmierci. Warto jednak podkreślić, że został on wykonany przez człowieka, nie przez Boga - zaznaczył ks. Bielecki, zauważając, że każdy z nas poprzez grzech sam buduje sobie krzyż. - I choć został on zrobiony ludzkimi rękami, to nie my na nim wisimy, ale Jezus Chrystus, który bierze na siebie konsekwencje naszych grzechów. To wielka tajemnica Bożej miłości - dodał dekanalny duszpasterz młodych, zapewniając, iż Jezus pomaga dźwigać nam nasz krzyż.

A jeśli go przyjmiemy i zobaczymy w nim miłość Boga, otworzy się przed nami nowa pespektywa, nowe życie. - Jezus nie pozostał na krzyżu, ale zmartwychwstał dla naszego zbawienia. Krzyż nie jest celem, ale środkiem do osiągnięcia prawdziwego życia: pięknego, wolnego, w miłości, w Bogu - przekonywał kapłan.

 

Bierz go na swe ramiona

Po Mszy św. młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, nawiązując do tematyki Wielkiego Postu, zaprezentowała misterium pt. „Krzyż, Twój Panie, niebo nam otwiera”, w którym narrator wcielający się w rolę Jana Pawła II zachęcał młodych słowami Papieża Polaka: „Drodzy młodzi przyjaciele! Zbawienie przyszło przez krzyż, dlatego do każdego z was, którzy tu jesteście, wołam i proszę: nie bój się krzyża! Wpatruj się w niego, ucz się z krzyża życia! Ucz się miłości! Bierz go na swe ramiona! Idź z nim przez życie! Idź z nim każdego dnia! Ukochaj krzyż! Trzymaj się krzyża ! I dziś z pokorą i pochyloną głową, podchodząc do tego krzyża, powiedz w swoim sercu: Panie, Ty widzisz, krzyża się nie lękam; Panie, Ty widzisz, krzyża się nie wstydzę; krzyż Twój całuję, pod Krzyżem uklękam, bo na tym krzyżu Boga mego widzę”. I to było główne przesłanie misterium: krzyż jest wpisany w ludzkie życie, nie trzeba się go bać, gdyż jest dowodem Bożej miłości do nas.

 

Do zobaczenia w kwietniu

W misterium wystąpili kandydaci do bierzmowania pod kierunkiem ks. dr. Dariusza Ostałowskiego, wikariusza parafii pw. Bożego Ciała. Natomiast o oprawę muzyczną zadbała schola z parafii św. Jana Pawła II w Siedlcach pod opieką Roberta Gryczki. Spektakl został nagrodzony ogromnymi brawami.

Ks. P. Bielecki zaprosił zebranych do udziału w Rejonowym Spotkaniu Młodzieży. Tym razem uczestnicy wezmą udział w pielgrzymce z parafii katedralnej w Siedlcach do parafii w Skórcu. Pod hasłem „Z Maryją pod krzyż” młodzi wyruszą 13 kwietnia. 

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż w parku


14 czerwca w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej otwarto plenerową wystawę fotografii prof. Leszka Mądzika pt. „Sacrum Miejsca”. Częścią wernisażu była etiuda teatralna „Maski”. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
100 lat niech żyje nam!
Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i gminy na radosne świętowanie kolejnych urodzin Niepodległej na osiedlu Jarmołówka w Rykach!
więcej »
Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski
W weekend 22-23 czerwca przy ul. Leśnej (plac naprzeciw urzędu miasta) w Nałęczowie odbędzie się kolejna odsłona festiwalu „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”.
więcej »
Upamiętnią rocznicę
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza do świętowania 73 rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”.
więcej »
Przyjdź na festyn, oddaj krew
23 czerwca z okazji 100 rocznicy powstania Polskiego Czerwonego Krzyża w Polsce oddział rejonowy PCK zaprasza na XVI festyn „Krew dla miasta i powiatu Siedlce”.
więcej »
 

POLECAMY


Żelechów przygotowuje się na pielgrzymi szlak!
23 czerwca w parafii żelechowskiej odbędzie się Niedziela Pielgrzymkowa. „Zapraszamy wszystkich, którzy w tym roku planują wyruszyć na szlak, a tych którzy jeszcze się wahają, będziemy zachęcać, by podjęli wyzwanie i ruszyli razem z nami!”.
więcej »
Noc Świętojańska
Chcą kultywować polskie tradycje, stąd zaproszenie na jedyną taką noc świętojańską. Gródek - 22 czerwca; początek o 16.00. Zapraszamy!
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR