20 kwietnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

Pogoda: Siedlce

Numer 16
18-24 kwietnia 2019r.

menu

NEWS

Zmartwychwstały Pan niech obdarza miłością i pokojem, aby zmartwienia i smutki dnia codziennego nie przesłoniły celu naszej wędrówki wiary. Bądźmy prawdziwymi apostołami Dobrej Nowiny płynącej z pustego grobu. Spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie rodziny i najbliższych.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Dekanalne spotkanie młodzieży

3 kwietnia 2019 r.

Krzyż - dowód Bożej miłości


fot. J. Mazurek

„Krzyż Twój, Panie, niebo nam otwiera” - pod takim hasłem odbyło się 29 marca Dekanalne Spotkanie Młodzieży z Siedlec i okolic.

Tym razem gospodarzem była parafia pw. Bożego Ciała. Spotkanie rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył ks. Grzegorz Matysiak. Homilię natomiast wygłosił dekanalny duszpasterz młodzieży ks. Paweł Bielecki, próbując przybliżyć tajemnicę krzyża. Kapłan zwrócił uwagę, że każdy z nas na co dzień doświadcza różnego rodzaju krzyża. Czasami jest nim choroba, starość. W innym przypadku może to być niezrozumienie, wyobcowanie, obojętność, nieporadność, egoizm. - Ktoś może powiedzieć, jakiego nieludzkiego mamy Boga, który zamiast odjąć nam trochę tych ciężarów, jeszcze nam dokłada. Tak, krzyż też jest nieludzki, bo związany jest z cierpieniem i prowadzi do śmierci. Warto jednak podkreślić, że został on wykonany przez człowieka, nie przez Boga - zaznaczył ks. Bielecki, zauważając, że każdy z nas poprzez grzech sam buduje sobie krzyż. - I choć został on zrobiony ludzkimi rękami, to nie my na nim wisimy, ale Jezus Chrystus, który bierze na siebie konsekwencje naszych grzechów. To wielka tajemnica Bożej miłości - dodał dekanalny duszpasterz młodych, zapewniając, iż Jezus pomaga dźwigać nam nasz krzyż.

A jeśli go przyjmiemy i zobaczymy w nim miłość Boga, otworzy się przed nami nowa pespektywa, nowe życie. - Jezus nie pozostał na krzyżu, ale zmartwychwstał dla naszego zbawienia. Krzyż nie jest celem, ale środkiem do osiągnięcia prawdziwego życia: pięknego, wolnego, w miłości, w Bogu - przekonywał kapłan.

 

Bierz go na swe ramiona

Po Mszy św. młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, nawiązując do tematyki Wielkiego Postu, zaprezentowała misterium pt. „Krzyż, Twój Panie, niebo nam otwiera”, w którym narrator wcielający się w rolę Jana Pawła II zachęcał młodych słowami Papieża Polaka: „Drodzy młodzi przyjaciele! Zbawienie przyszło przez krzyż, dlatego do każdego z was, którzy tu jesteście, wołam i proszę: nie bój się krzyża! Wpatruj się w niego, ucz się z krzyża życia! Ucz się miłości! Bierz go na swe ramiona! Idź z nim przez życie! Idź z nim każdego dnia! Ukochaj krzyż! Trzymaj się krzyża ! I dziś z pokorą i pochyloną głową, podchodząc do tego krzyża, powiedz w swoim sercu: Panie, Ty widzisz, krzyża się nie lękam; Panie, Ty widzisz, krzyża się nie wstydzę; krzyż Twój całuję, pod Krzyżem uklękam, bo na tym krzyżu Boga mego widzę”. I to było główne przesłanie misterium: krzyż jest wpisany w ludzkie życie, nie trzeba się go bać, gdyż jest dowodem Bożej miłości do nas.

 

Do zobaczenia w kwietniu

W misterium wystąpili kandydaci do bierzmowania pod kierunkiem ks. dr. Dariusza Ostałowskiego, wikariusza parafii pw. Bożego Ciała. Natomiast o oprawę muzyczną zadbała schola z parafii św. Jana Pawła II w Siedlcach pod opieką Roberta Gryczki. Spektakl został nagrodzony ogromnymi brawami.

Ks. P. Bielecki zaprosił zebranych do udziału w Rejonowym Spotkaniu Młodzieży. Tym razem uczestnicy wezmą udział w pielgrzymce z parafii katedralnej w Siedlcach do parafii w Skórcu. Pod hasłem „Z Maryją pod krzyż” młodzi wyruszą 13 kwietnia. 

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Konkurs Biblijny


6 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach odbył się finał III Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło „Spotkania z Jezusem w Ewangelii wg św. Łukasza”. O miejsca na podium i tytuł laureata rywalizowała 20 finalistów - uczniów klas siódmych szkół podstawowych. W etapie szkolnym udział wzięło 2306 uczniów z 230 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 74 uczniów, etap ten odbył się w pięciu rejonach diecezji. Pierwsze trzy miejsca zajęli: Kacper Kowalczyk z parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie, Jan Garwoliński z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie i Kacper Rosa z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Targi ogrodnicze


7 kwietnia teren oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach był miejscem XIII Wiosny na Polu i w Ogrodzie. Jak co roku - obok firm z branży rolniczej i ogrodniczej oraz szkółek roślin - swoje wyroby prezentowali właściciele pasiek, gospodarstw agroturystycznych, rękodzielnicy, producenci żywności i przedstawiciele wyższych uczelni. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w drzewka owocowe i krzewy ozdobne, jak też sprzęt ogrodniczy. O uatrakcyjnienie spotkania dbały zespoły ludowe. Chętni mieli także okazję uczestnictwa w licznych konkursach. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
12 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie będzie miał miejsce Diecezjalny Dzień Rodziny. Już dzisiaj zapraszamy do udziału!
więcej »
Pielgrzymka do Loretto
​W sobotę 18 maja w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej spotkają się czytelnicy miesięcznika „Różaniec” i członkowie Rodziny Loretańskiej. Pielgrzymka do Loretto to stały punkt rocznej formacji czcicieli Matki Bożej oraz duchowych dzieci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
więcej »
Inauguracja organów
W sobotę 27 kwietnia, o 19.00, w katedrze siedleckiej odbędzie się koncert Dextera Domini - inauguracja organów Dominika Biernackiego.
więcej »
III Festiwal Pieśni Maryjnej
W niedzielę 5 maja, o 13.00, w kościele św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się już po raz trzeci Festiwal Pieśni Maryjnej. Prezentację chórów poprzedzi Msza św. o 12.00.
więcej »
Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking
28 kwietnia odbędzie się V Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking. „Start” i „meta” wyznaczone są w Cichej Stanicy nad zalewem. - Spędźmy tę niedzielę rekreacyjnie i rodzinnie! - zachęca Łukasz Witczuk. Pomysłodawca przedsięwzięcia wskazuje też cel imprezy: wsparcie Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
 

POLECAMY


W Jego ranach
Nabożeństwo Drogi krzyżowej to czas łaski. Jeśli podczas tych wyjątkowych rozważań otworzymy się na działanie Boga w nas, doświadczymy Jego wyzwalającej mocy.
więcej »
W drodze do świętości
W „Modlitewniku” obok pozycji obowiązkowych znajdziemy piękne, pełne teologicznej i duchowej głębi, niezwykle wciągające modlitwy, rozważania i wprowadzenia bł. ks. Jakuba Alberionego.
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR