19 lipca 2019 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 29
18-24 lipca 2019r.

menu

NEWS

20 lipca, o 11.00, odbędzie się ingres bp. Piotra Sawczuka do drohiczyńskiej katedry.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Wspomnienie

3 kwietnia 2019 r.

Tajna misja ks. Henryka Przeździeckiego


fot. ARCHIWUM

W 2019 r. przypadają dwie setne rocznice dotyczące Kościoła katolickiego w Polsce: przywrócenie relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Polską oraz pierwsze zebranie Konferencji Episkopatu Polski. Jaka była rola ks. Henryka Przeździeckiego, późniejszego biskupa podlaskiego, w tych wydarzeniach?

Młode państwo polskie już w 1919 r. zawierało znaczące układy międzynarodowe, a Kościół katolicki organizował nowe struktury kościelne w granicach odrodzonej ojczyzny. Świętowanie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zapoczątkowało obchody kolejnych jubileuszy przypadających w 2019 r. Uroczystości te świętowano 13 marca br., na zakończenie 382 zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, podczas Mszy w intencji papieża Franciszka z okazji szóstej rocznicy wyboru. Biskupi z terenów polskich znajdujących się pod zaborem rosyjskim nie mieli możliwości oficjalnych kontaktów ze Stolicą Apostolską. Dlatego w 1912 r. wysłano do Rzymu ks. H. Przeździeckiego, ówczesnego proboszcza parafii św. Józefa w Łodzi, aby złożył informację o stanie Kościoła katolickiego w Królestwie Polskim. Przez rok przebywał on w Rzymie, pracując w Kongregacji konsystorialnej. Była to tajna misja ks. H. Przeździeckiego, który ukrywał się pod pseudonimem „Prus”, a był to herb rodziny Przeździeckich. Po powrocie do kraju został wikariuszem generalnym archidiecezji warszawskiej.

Po ustąpieniu Rosjan z terenów Królestwa Kongresowego w 1915 r. ówczesny metropolita warszawski abp Aleksander Kakowski zwołał konferencję biskupów tylko z ówczesnej prowincji warszawskiej. Odbyła się ona 16 stycznia 1916 r. w Warszawie. Biskupi wydelegowali do Rzymu ponownie ks. H. Przeździeckiego, aby poinformował Stolicę Apostolską o sytuacji w kraju i potrzebach przywrócenia skasowanych diecezji oraz mianowania nowych biskupów dla Podlasia i Lublina. W trakcie drugiej misji papież Benedykt XV mianował ks. H. Przeździeckiego infułatem.

 

Pierwsze zebranie KEP

Ks. H. Przeździecki powrócił do kraju i był członkiem Tymczasowej Rady Stanu, pracując w Departamencie Spraw Zewnętrznych, w której zajmował się stosunkami z Watykanem. W grudniu 1917 r. został przedstawiony jako kandydat na biskupstwo podlaskie, a 28 września 1918 r. został mianowany ordynariuszem przywróconej diecezji podlaskiej.

W następnym miesiącu po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, w dniach 10-12 grudnia 1918 r., odbyło się zebranie episkopatu Polski. Z powodu trwających jeszcze działań wojennych nie mogli w nim wziąć udziału biskupi z terenów Galicji i Prus. Kolejne ogólnopolskie zebranie biskupów odbyło się w dniach 12-14 marca 1919 r. w Warszawie. Przybyli biskupi ze wszystkich ziem byłych zaborów, dlatego właśnie to spotkanie uznawane jest za pierwsze oficjalne zebranie Konferencji Episkopatu Polski w odrodzonej ojczyźnie. Bp H. Przeździecki w latach 1919-1925 pełnił funkcje sekretarza KEP.

 

Nasza diecezja ma swój udział

Jeszcze przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę Stolica Apostolska wyznaczyła swego przedstawiciela w randze wizytatora apostolskiego. Został nim ks. prałat Achilles Ratti, mianowany 25 kwietnia 1918 r., który przybył do Polski już miesiąc później, 28 maja. Obecny był on w naszym kraju podczas odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Uczestniczył także w zebraniach biskupów i koordynował ze Stolicą Apostolską rozwiązywanie aktualnych spraw Kościoła katolickiego w odradzającym się kraju. Oficjalnie stosunki dyplomatyczne nawiązała Stolica Apostolska z Polską, mianując 6 czerwca 1919 r. nuncjusza apostolskiego i podnosząc ks. A. Rattiego do godności arcybiskupa. To on, na zaproszenie biskupa podlaskiego, przybył do Janowa Podlaskiego na uroczystości ku czci św. Wiktora w dniach 9-10 czerwca 1919 r.

Te dwa historyczne wydarzenia: 100-lecie odnowienia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Polską oraz pierwsze zebranie całego Episkopatu Polski w odrodzonej ojczyźnie, wspominano w Warszawie 13 marca br.

Można powiedzieć, że nasza diecezja ma swój udział w tamtych historycznych wydarzeniach w Polsce. Tajna misja ks. H. Przeździeckiego przygotowała przybycie oficjalnego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej do odzyskującej niepodległość Polski, a bp H. Przeździecki - już jako pierwszy ordynariusz odrodzonej diecezji podlaskiej - uczestniczył w pierwszym zebraniu całego Episkopatu Polski w niepodległej ojczyźnie.

KS. BERNARD BŁOŃSKI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z wiśniowym smakiem


Z wiśniowym smakiem - pod tym hasłem 14 lipca odbył się w Wiśniewie XII Festiwal Kuchni Regionalnej. Świętowanie rozpoczęło się w południe uroczystą Mszą św. w miejscowym kościele. [fot. JM]

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w kodeńskim sanktuarium świętowano odpust ku czci Matki Bożej Kodeńskiej. Tradycyjnie został on połączony z Diecezjalnym Dniem Chorego. Centralnym punktem obchodów była suma odpustowa, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Słoneczne lato
28 lipca na rynku w centrum miasta Mordy odbędzie się jubileuszowa, 20 edycja festynu „Słoneczne lato”.
więcej »
Dla każdego
Atrakcje dla starszych i młodszych oraz moc zabawy - tak zapowiadają się tegoroczne Dni Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 19-21 lipca.
więcej »
Hańsk pszczelarstwem stoi
Wójt gminy Hańsk, Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej, Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie zapraszają na XV Festyn „Dzień Pszczelarza” poświęcony pamięci ks. Jana Dolinowskiego Odbędzie się on w niedzielę 21 lipca.
więcej »
Jubileuszowe świętowanie
27 lipca odbędą się jubileuszowe, 50 Dni Sławatycz.
więcej »
 

POLECAMY


By pamięć trwała
Trudno o przykład większego męstwa i poświęcenia niż obrona Lwowa w latach 1918-1919. Kiedy „wielka wojna” dobiegła końca, mieszkańcy tego pięknego miasta w dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada 1918 r., wyszli rankiem na ulice.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR