20 kwietnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

Pogoda: Siedlce

Numer 16
18-24 kwietnia 2019r.

menu

NEWS

Zmartwychwstały Pan niech obdarza miłością i pokojem, aby zmartwienia i smutki dnia codziennego nie przesłoniły celu naszej wędrówki wiary. Bądźmy prawdziwymi apostołami Dobrej Nowiny płynącej z pustego grobu. Spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie rodziny i najbliższych.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Felieton

3 kwietnia 2019 r.

Strach się bać


fot. PIXABAY.COM

Atak na byłego prezydenta Siedlec stanowił zasadniczy temat nie tylko w naszej społeczności lokalnej, lecz odbił się echem nawet poza granicami naszego kraju.

Zapewne dlatego, iż wszystko, co dzieje się w Polsce, stanowić może dobrą kanwę do dywagacji o praworządności i innych sprawach w naszym kraju, które od kilku już lat stanowią paliwo napędowe do karcenia i walki politycznej z Polską przynajmniej na arenie unijnej. Z drugiej jednak strony, zaatakowanie człowieka w progu jego własnego domu w prowincjonalnym miasteczku jest powodem lęku czy strachu o własne bezpieczeństwo. Sytuacja po próbie zabójstwa Wojciecha Kudelskiego dla zwykłego szarego człowieka jest sygnałem alarmowym, że spotkać to może każdego, bez względu na pozycję społeczną czy też status majątkowy. Ocenę jednak samego zdarzenia i jego społeczno- politycznych konsekwencji pozostawię innym publicystom, którzy jako znawcy tematów wszelakich (jak pisał G. Berkeley - od leczenia dziegciem po zagadnienia metafizyczne) już ruszyli do akcji, motywowani nie tyle tym, co się stało, ile bardziej wykorzystaniem własnych pięciu minut błysku gwiazdeczki na firmamencie niebieskim.

Mnie osobiście zastanowiło jedno zdanie.

 

Władza jak chleb nasz powszedni

Jeden z reporterów, asystując przeprowadzaniu przez policjantów Dejana S. (sprawcy zamachu), zadał mu pytanie: dlaczego to zrobił? Z ust przestępcy padło krótkie stwierdzenie: dla władzy. To właśnie to zdanie zelektryzowało mnie najbardziej. Gdyby przyjąć, że jest on członkiem jakiegokolwiek ugrupowania przeciwnego linii politycznej byłego prezydenta Siedlec, to sprawa wydawałaby się dość prosta, choć i tak nader przerażająca. Jasnym byłoby wówczas, że walka polityczna w naszym kraju sięgnęła poziomu terrorystycznych zachowań, a dla pozyskania lub utrzymania władzy można zrobić dosłownie wszystko. Nic jednak nie wskazuje na polityczne motywy działań sprawcy. Z przekazywanych mediom informacji zdaje się wynikać, iż podjął on swój czyn motywowany osobistą zemstą za jakąś porażkę ekonomiczną lub też w celu zaistnienia na forum publicznym, chcąc na parę sekund stać się politycznym celebrytą. Jeśli więc połączy się to z jego stwierdzeniem, iż uczynił to dla władzy, wówczas włos staje dęba na głowie, gdyż oznaczałoby to, że dla własnego dobrego samopoczucia można robić wszystko, z zabijaniem innych włącznie. A władza oznaczałaby jedynie możliwość rozporządzania wszystkimi w imię własnego widzimisię, zideologizowanego dodatkowo rojeniami intelektu zaburzonej osobowości. Nie jest więc dziwną rzeczą, że w oczach wielu pojawia się strach. Zabijanie ludzi pojawia się w tym miejscu bowiem jako skuteczny środek osiągania celów własnych, wśród których osobiste porachunki stanowią najważniejszy motyw, wyprzedzający inne, jak np. zysk materialny czy osiągnięcie wymarzonego statusu społecznego. Z przerażeniem można stwierdzić, że już na poziomie ulicznego bruku, a nie tylko na świecznikach władzy, człowiek staje się li tylko narzędziem lub mięsem armatnim dla prywatnych interesików pospolitych osób. Można pokusić się o przeniesienie tego piętro wyżej.

 

Timmermansa walka o praworządność

Choć na pozór wydarzenie z Siedlec nie łączy się nijak z europejskimi salonami, to jednak zasadniczy rys motywacyjny zdaje się być ten sam. Przyglądając się ostatnim poczynaniom jednego z kandydatów na szefa Komisji Europejskiej - Fransa Timmermansa, nie sposób nie zauważyć, iż podnoszona przez niego kwestia praworządności w krajach członkowskich UE, a zwłaszcza w jednym obsesyjnie zajmującym jego myślenie, strukturalnie ma w sobie coś z owego „terroryzmu obłaskawionego”, który motywował zabójcę z Gdańska i zamachowca z Siedlec. Widać to chociażby w nieprzebieraniu w środkach, sięgając aż po pozaprawne próby naciągania przepisów traktatów unijnych. A czynione to jest w imię niesprecyzowanej i niezdefiniowanej praworządności. Poszukując teoretycznej wykładni, czym ona właściwie jest, nie sposób odnaleźć u teoretyków prawa tego, o czym ciągle gaworzy ów pan z Holandii. L.L. Fuller (amerykański teoretyk prawa) np. stwierdza, iż praworządność jest urzeczywistniona wówczas, gdy spełnione są następujące zasady: prawo jest dostatecznie ogólne, aby być bezstronne, jest należycie ogłaszane, tzn. jest jawne, nie działa z mocą wsteczną, jest jasne i łatwe do zinterpretowania, unika sprzeczności norm, jest względnie trwałe w czasie, nie domaga się od adresatów rzeczy niemożliwych, a działania urzędowe pozostają w zgodności z prawem. Nie widać w tym zestawie ani jednego elementu przypominającego wystąpienia unijnych technokratów, wspominających coś o wartościach czy ideach łączących państwa unijne. Można więc śmiało powiedzieć, że grillowanie Polski czy Węgier jest działaniem opartym na ideologicznych i wywiedzionych z własnych przekonań (nawet jeśli podziela je ileś osób) pana, który z chrześcijańskimi ruchami państwowymi już nie ma nic wspólnego, choć ponoć z tego nurtu się on wywodzi. Innymi słowy: unijny technokrata po prostu w imię własnych ideologicznych twierdzeń jest w stanie pętać w wolnych działaniach całe narody europejskie, z zabiciem ich niezależności prawnej włącznie. Ot, taki Dejan S. w wydaniu brukselskim.

 

Bytowanie w lęku

Ideologicznych maniaków, zasadzających się na normalnych i spokojnie żyjących ludzi, w ostatnim czasie jest coraz więcej. Nachalne promowanie osób homoseksualnych lub inaczej określonych seksualnie (oprócz heteroseksualistów oczywiście), wciąganie dzieci szkolnych w promocję tych ostatnich, głoszenie potrzeby penalizacji jakiejkolwiek krytyki dewiacji, zakrzykiwanie idiotycznymi hasełkami wystąpień tych czy innych polityków, hejtowanie aż po życzenia lub groźby śmierci na internetowych portalach to tylko nieliczne świadectwa na poparcie twierdzenia, iż z terroryzmem oświeceniowym nadal mamy do czynienia. Na chwilę tylko przycichł, ale powraca do sprawdzonych metod z rewolucyjnych ulic Paryża, lasów Wandei czy śniegów łagrowej Syberii. Jednak w dzisiejszej postaci, wbrew opinii J. Stalina, nawet pojedyncze zabójstwo stanowi element statystyczny. I w tym momencie po prostu strach się bać.

Ks. Jacek Świątek

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Konkurs Biblijny


6 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach odbył się finał III Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło „Spotkania z Jezusem w Ewangelii wg św. Łukasza”. O miejsca na podium i tytuł laureata rywalizowała 20 finalistów - uczniów klas siódmych szkół podstawowych. W etapie szkolnym udział wzięło 2306 uczniów z 230 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 74 uczniów, etap ten odbył się w pięciu rejonach diecezji. Pierwsze trzy miejsca zajęli: Kacper Kowalczyk z parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie, Jan Garwoliński z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie i Kacper Rosa z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Targi ogrodnicze


7 kwietnia teren oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach był miejscem XIII Wiosny na Polu i w Ogrodzie. Jak co roku - obok firm z branży rolniczej i ogrodniczej oraz szkółek roślin - swoje wyroby prezentowali właściciele pasiek, gospodarstw agroturystycznych, rękodzielnicy, producenci żywności i przedstawiciele wyższych uczelni. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w drzewka owocowe i krzewy ozdobne, jak też sprzęt ogrodniczy. O uatrakcyjnienie spotkania dbały zespoły ludowe. Chętni mieli także okazję uczestnictwa w licznych konkursach. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
12 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie będzie miał miejsce Diecezjalny Dzień Rodziny. Już dzisiaj zapraszamy do udziału!
więcej »
Pielgrzymka do Loretto
​W sobotę 18 maja w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej spotkają się czytelnicy miesięcznika „Różaniec” i członkowie Rodziny Loretańskiej. Pielgrzymka do Loretto to stały punkt rocznej formacji czcicieli Matki Bożej oraz duchowych dzieci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
więcej »
Inauguracja organów
W sobotę 27 kwietnia, o 19.00, w katedrze siedleckiej odbędzie się koncert Dextera Domini - inauguracja organów Dominika Biernackiego.
więcej »
III Festiwal Pieśni Maryjnej
W niedzielę 5 maja, o 13.00, w kościele św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się już po raz trzeci Festiwal Pieśni Maryjnej. Prezentację chórów poprzedzi Msza św. o 12.00.
więcej »
Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking
28 kwietnia odbędzie się V Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking. „Start” i „meta” wyznaczone są w Cichej Stanicy nad zalewem. - Spędźmy tę niedzielę rekreacyjnie i rodzinnie! - zachęca Łukasz Witczuk. Pomysłodawca przedsięwzięcia wskazuje też cel imprezy: wsparcie Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
 

POLECAMY


W Jego ranach
Nabożeństwo Drogi krzyżowej to czas łaski. Jeśli podczas tych wyjątkowych rozważań otworzymy się na działanie Boga w nas, doświadczymy Jego wyzwalającej mocy.
więcej »
W drodze do świętości
W „Modlitewniku” obok pozycji obowiązkowych znajdziemy piękne, pełne teologicznej i duchowej głębi, niezwykle wciągające modlitwy, rozważania i wprowadzenia bł. ks. Jakuba Alberionego.
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR