19 lipca 2019 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 29
18-24 lipca 2019r.

menu

NEWS

20 lipca, o 11.00, odbędzie się ingres bp. Piotra Sawczuka do drohiczyńskiej katedry.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Polsko-ukraiński koncert talentów

3 kwietnia 2019 r.

Stworzyliśmy jedną rodzinę


fot. MK

29 marca w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbył się polsko- ukraiński koncert talentów „#HarcArt”. Został zorganizowany przez harcerzy i harcerki ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Siedlcach oraz młodzież z Ukrainy.

Było to pierwsze tego typu wydarzenie. Przyświecało mu również podsumowanie dotychczasowej współpracy siedleckich harcerzy i młodzieży z Ukrainy w ramach Akcji Paczka oraz zaprezentowanie talentów. - Akcja Paczka trwa już od 10 dziesięciu lat. Współpracę zaczęliśmy w grudniu 2009 r., przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy harcerze siedleckiego ZHR przyjechali do nas, do Dowbysza - mówił ks. Waldemar Pawelec, pallotyn, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej - ukraińskiego sanktuarium. - Kiedy wiele lat temu zaczynaliśmy naszą akcję, nie wiedzieliśmy kompletnie, jak się do tego zabrać. Po prostu pojechaliśmy na Ukrainę z paczkami i odwiedzaliśmy potrzebujące rodziny - dodaje dh Maciej Olszewski, koordynator całej akcji. - Organizowanie zbiórek żywności jest bardzo ważne, ale sednem naszej akcji stanowi rozmowa z drugim człowiekiem, wspólne wypicie herbaty, pokazanie tym ludziom, którzy często są potomkami zesłańców do Kazachstanu, że polscy harcerze o nich pamiętają - podkreślił.

W tym roku większość 42-osobowej grupy, która przyjechała do Siedlec, stanowili uczniowie czwartej klasy miejscowej szkoły. - Są to dzieci, które przygotowały jasełka bożonarodzeniowe i w nagrodę przyjechały do was - mówił ks. proboszcz. Wszystkie osoby na czas pobytu zamieszkały u zaprzyjaźnionych rodzin harcerzy. - Dzieci z Dowbysza często nazywają was: mama i tato. I to jest prawda. Dziękuję serdecznie za każde słowo, szczególnie państwu Kopańskim, którzy zawsze, gdy jestem w Siedlcach, są dla mnie mamą i tatą. Ks. W. Pawelec przywiózł każdej z rodzin, która przyjęła i zaopiekowała się ukraińską młodzieżą, album z Rejsu Niepodległości, w którym uczestniczył jako kapelan. - Wziąłem udział w ostatnim etapie rejsu z Portugalii do Gdyni. Na statku spędziłem pół Wielkiego Postu, od 5 do 28 marca. Wiele się tam nauczyłem. Razem z młodzieżą zorganizowaliśmy na pokładzie Drogę krzyżową. Jedna z uczestniczek rejsu namalowała techniką akwareli stacje, które umieściliśmy na pokładzie statku - opowiadał kapłan.

 

Nowa inicjatywa

W tym roku nową inicjatywą, która powstała dzięki wspólnej pracy harcerzy i młodzieży ukraińskiej, był koncert talentów #HarcArt. Uczestnicy zaprezentowali piosenki i utwory poetyckie w języku polskim i ukraińskim. Na początku zaśpiewała 6-letnia Lala, która przywitała zebranych piosenką „Modlitwa za Ukrainę”. Wystąpili również: 1 Siedlecka Gromada Zuchenek „Słoneczne pszczółki”, 9 Siedlecka Drużyna Wędrowników „Semper Fidelis” z programem Stand Up, Samodzielny Zastęp „Dęby” zaprezentował muzyczno-atletyczne show, a grupa Wilczy patrol krótkie przedstawienie teatralne „Wspomnienia z Brownsea”. Jak podkreśla Alicja Wardak, harcerka odpowiedzialna za organizację koncertu: - Wspólnie pracowaliśmy, aby wypaść jak najlepiej przed zgromadzoną publicznością. Na zakończenie koncertu młodzież ukraińska przekazała wielkanocne życzenia, a organizatorzy wręczyli pamiątkowe kubki. Otrzymali je m.in. państwo Jerzy i Anna Kopczyńscy, którzy od wielu lat prowadzą Koło Przyjaciół Harcerzy i wspierają Akcję Paczka. - Na tej scenie wystąpiło wielu naszych przyjaciół. Stworzyliśmy jedną rodzinę. Pamiętajcie, że zawsze na was czekamy - dodał na zakończenie koncertu o. W. Pawelec.

Monika Król

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z wiśniowym smakiem


Z wiśniowym smakiem - pod tym hasłem 14 lipca odbył się w Wiśniewie XII Festiwal Kuchni Regionalnej. Świętowanie rozpoczęło się w południe uroczystą Mszą św. w miejscowym kościele. [fot. JM]

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w kodeńskim sanktuarium świętowano odpust ku czci Matki Bożej Kodeńskiej. Tradycyjnie został on połączony z Diecezjalnym Dniem Chorego. Centralnym punktem obchodów była suma odpustowa, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Słoneczne lato
28 lipca na rynku w centrum miasta Mordy odbędzie się jubileuszowa, 20 edycja festynu „Słoneczne lato”.
więcej »
Dla każdego
Atrakcje dla starszych i młodszych oraz moc zabawy - tak zapowiadają się tegoroczne Dni Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 19-21 lipca.
więcej »
Hańsk pszczelarstwem stoi
Wójt gminy Hańsk, Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej, Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie zapraszają na XV Festyn „Dzień Pszczelarza” poświęcony pamięci ks. Jana Dolinowskiego Odbędzie się on w niedzielę 21 lipca.
więcej »
Jubileuszowe świętowanie
27 lipca odbędą się jubileuszowe, 50 Dni Sławatycz.
więcej »
 

POLECAMY


By pamięć trwała
Trudno o przykład większego męstwa i poświęcenia niż obrona Lwowa w latach 1918-1919. Kiedy „wielka wojna” dobiegła końca, mieszkańcy tego pięknego miasta w dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada 1918 r., wyszli rankiem na ulice.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR