19 lipca 2019 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 29
18-24 lipca 2019r.

menu

NEWS

20 lipca, o 11.00, odbędzie się ingres bp. Piotra Sawczuka do drohiczyńskiej katedry.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Sadzenie lasu

13 kwietnia 2019 r.

Tysiąc drzew na minutę

Ponad 23 mln sadzonek drzew zasadzą w tym roku leśnicy na terenie 25 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

 

Co roku w całym kraju pojawia się ok. 500 mln nowych sadzonek, co daje aż 1 tys. drzew na minutę. Obliczono, że gdyby wszystkie sadzonki posadzić w jednym rzędzie, dałoby to odległość z Ziemi na Księżyc i z powrotem. Można byłoby obsadzić nimi prawie 75 tys. boisk piłkarskich. Leśnicy, głównie przy pomocy pracowników zakładów usług leśnych, odnawiają las w miejscach, gdzie wcześniej prowadzona była wycinka. Zalesione zostaną też grunty, które dotychczas wykorzystywano w rolnictwie.

 

Odporny na zagrożenia

Jak co roku kampania odnowieniowa prowadzona będzie w dwóch turach: wiosennej i jesiennej. Jednak większość prac zostanie wykonana wiosną. Na jesieni zostaną do obsadzenia miejsca, gdzie występują zagrożenia związane z ryzykiem zniszczenia upraw przez chrabąszcze czy też panuje wysoki poziom wody lub prace mogą zakłócić okres ochronny ptaków. W tym roku nadleśnictwa zaplanowały do posadzenia łącznie ponad 23 mln sadzonek. Wyprodukowane zostały w szkółkach leśnych znajdujących się na ich terenach. W ubiegłym roku udało się wyprodukować prawie 42 mln sadzonek drzew liściastych i iglastych. W większości stanowiły je gatunki lasotwórcze, takie jak: sosna, jodła, świerk, modrzew, dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, buk, brzoza, klon jawor, olsza, ale także gatunki biocenotyczne, m.in. jarząb pospolity, dzika róża, dzika jabłoń czy dzika grusza. Zostaną one wysadzone na powierzchni ponad 3,1 tys. ha, z czego  przeszło 260 ha będą stanowiły odnowienia naturalne. Gatunki drzew do odnowień i zalesień leśnicy dobierają zgodnie z siedliskiem, co oznacza, że ich wybór dyktują warunki środowiska. Sadzone są takie drzewa, jakie powinny rosnąć naturalnie na danej glebie. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

 

W jednym nadleśnictwie…

Leśnicy z Nadleśnictwa Międzyrzec zaplanowali w tym roku odnowienia na powierzchni 98 ha, do czego zużyją prawie 600 tys. sadzonek. Przygotowane zostały też plany zalesienia 8,36 ha gruntów porolnych na terenie gminy Drelów i Międzyrzec, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Do zalesień wykorzystanych zostanie 51 tys. sadzonek; głownie sosny i brzozy. Wśród sadzonek przeznaczonych do odnowień znalazło się: 250 tys. sztuk sosny, 320 tys. dęba szypułkowego, 15 tys. sadzonek klonu zwyczajnego i klonu jawora oraz 10 tys. brzozy brodawkowatej. Wyprodukowane zostały w szkółce leśnej Żerocin, zlokalizowanej na terenie leśnictwa Sitno. Do odnowień międzyrzeccy leśnicy wykorzystują także sadzonki mikoryzowane, z zakrytym system korzeniowym (tzw. bryłką). - Produkuje się je z nasion wyselekcjonowanych drzewostanów, o najlepszych cechach dla danego gatunku z terenu naszego nadleśnictwa. Sadzonki mikoryzwoane wytwarza dla nas szkółka kontenerowa w Gościeradowie - wyjaśnia Piotr Kowalczuk, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Międzyrzec. W tym roku wysadzonych zostanie 66 tys. sadzonek mikoryzwoanych sosny i 80 tys. dębu. Produkcja sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym pozwala na wydłużenie okresu sadzenia wiosną i jesienią. Poza tym łatwiej się przyjmują i w pierwszych latach szybciej rosną. - Na terenie naszego nadleśnictwa inicjowane są też odnowienia naturalne, np. sosny pospolitej. W tym roku będzie to powierzchnia ok. 9,5 ha - podkreśla P. Kowalczuk.

Więcej w papierowym wydaniu "EK".

Małgorzata Kołodziejczyk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z wiśniowym smakiem


Z wiśniowym smakiem - pod tym hasłem 14 lipca odbył się w Wiśniewie XII Festiwal Kuchni Regionalnej. Świętowanie rozpoczęło się w południe uroczystą Mszą św. w miejscowym kościele. [fot. JM]

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w kodeńskim sanktuarium świętowano odpust ku czci Matki Bożej Kodeńskiej. Tradycyjnie został on połączony z Diecezjalnym Dniem Chorego. Centralnym punktem obchodów była suma odpustowa, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Słoneczne lato
28 lipca na rynku w centrum miasta Mordy odbędzie się jubileuszowa, 20 edycja festynu „Słoneczne lato”.
więcej »
Dla każdego
Atrakcje dla starszych i młodszych oraz moc zabawy - tak zapowiadają się tegoroczne Dni Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 19-21 lipca.
więcej »
Hańsk pszczelarstwem stoi
Wójt gminy Hańsk, Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej, Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie zapraszają na XV Festyn „Dzień Pszczelarza” poświęcony pamięci ks. Jana Dolinowskiego Odbędzie się on w niedzielę 21 lipca.
więcej »
Jubileuszowe świętowanie
27 lipca odbędą się jubileuszowe, 50 Dni Sławatycz.
więcej »
 

POLECAMY


By pamięć trwała
Trudno o przykład większego męstwa i poświęcenia niż obrona Lwowa w latach 1918-1919. Kiedy „wielka wojna” dobiegła końca, mieszkańcy tego pięknego miasta w dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada 1918 r., wyszli rankiem na ulice.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR