20 kwietnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

Pogoda: Siedlce

Numer 16
18-24 kwietnia 2019r.

menu

NEWS

Zmartwychwstały Pan niech obdarza miłością i pokojem, aby zmartwienia i smutki dnia codziennego nie przesłoniły celu naszej wędrówki wiary. Bądźmy prawdziwymi apostołami Dobrej Nowiny płynącej z pustego grobu. Spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie rodziny i najbliższych.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Sadzenie lasu

13 kwietnia 2019 r.

Tysiąc drzew na minutę

Ponad 23 mln sadzonek drzew zasadzą w tym roku leśnicy na terenie 25 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

 

Co roku w całym kraju pojawia się ok. 500 mln nowych sadzonek, co daje aż 1 tys. drzew na minutę. Obliczono, że gdyby wszystkie sadzonki posadzić w jednym rzędzie, dałoby to odległość z Ziemi na Księżyc i z powrotem. Można byłoby obsadzić nimi prawie 75 tys. boisk piłkarskich. Leśnicy, głównie przy pomocy pracowników zakładów usług leśnych, odnawiają las w miejscach, gdzie wcześniej prowadzona była wycinka. Zalesione zostaną też grunty, które dotychczas wykorzystywano w rolnictwie.

 

Odporny na zagrożenia

Jak co roku kampania odnowieniowa prowadzona będzie w dwóch turach: wiosennej i jesiennej. Jednak większość prac zostanie wykonana wiosną. Na jesieni zostaną do obsadzenia miejsca, gdzie występują zagrożenia związane z ryzykiem zniszczenia upraw przez chrabąszcze czy też panuje wysoki poziom wody lub prace mogą zakłócić okres ochronny ptaków. W tym roku nadleśnictwa zaplanowały do posadzenia łącznie ponad 23 mln sadzonek. Wyprodukowane zostały w szkółkach leśnych znajdujących się na ich terenach. W ubiegłym roku udało się wyprodukować prawie 42 mln sadzonek drzew liściastych i iglastych. W większości stanowiły je gatunki lasotwórcze, takie jak: sosna, jodła, świerk, modrzew, dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, buk, brzoza, klon jawor, olsza, ale także gatunki biocenotyczne, m.in. jarząb pospolity, dzika róża, dzika jabłoń czy dzika grusza. Zostaną one wysadzone na powierzchni ponad 3,1 tys. ha, z czego  przeszło 260 ha będą stanowiły odnowienia naturalne. Gatunki drzew do odnowień i zalesień leśnicy dobierają zgodnie z siedliskiem, co oznacza, że ich wybór dyktują warunki środowiska. Sadzone są takie drzewa, jakie powinny rosnąć naturalnie na danej glebie. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

 

W jednym nadleśnictwie…

Leśnicy z Nadleśnictwa Międzyrzec zaplanowali w tym roku odnowienia na powierzchni 98 ha, do czego zużyją prawie 600 tys. sadzonek. Przygotowane zostały też plany zalesienia 8,36 ha gruntów porolnych na terenie gminy Drelów i Międzyrzec, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Do zalesień wykorzystanych zostanie 51 tys. sadzonek; głownie sosny i brzozy. Wśród sadzonek przeznaczonych do odnowień znalazło się: 250 tys. sztuk sosny, 320 tys. dęba szypułkowego, 15 tys. sadzonek klonu zwyczajnego i klonu jawora oraz 10 tys. brzozy brodawkowatej. Wyprodukowane zostały w szkółce leśnej Żerocin, zlokalizowanej na terenie leśnictwa Sitno. Do odnowień międzyrzeccy leśnicy wykorzystują także sadzonki mikoryzowane, z zakrytym system korzeniowym (tzw. bryłką). - Produkuje się je z nasion wyselekcjonowanych drzewostanów, o najlepszych cechach dla danego gatunku z terenu naszego nadleśnictwa. Sadzonki mikoryzwoane wytwarza dla nas szkółka kontenerowa w Gościeradowie - wyjaśnia Piotr Kowalczuk, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Międzyrzec. W tym roku wysadzonych zostanie 66 tys. sadzonek mikoryzwoanych sosny i 80 tys. dębu. Produkcja sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym pozwala na wydłużenie okresu sadzenia wiosną i jesienią. Poza tym łatwiej się przyjmują i w pierwszych latach szybciej rosną. - Na terenie naszego nadleśnictwa inicjowane są też odnowienia naturalne, np. sosny pospolitej. W tym roku będzie to powierzchnia ok. 9,5 ha - podkreśla P. Kowalczuk.

Więcej w papierowym wydaniu "EK".

Małgorzata Kołodziejczyk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Konkurs Biblijny


6 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach odbył się finał III Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło „Spotkania z Jezusem w Ewangelii wg św. Łukasza”. O miejsca na podium i tytuł laureata rywalizowała 20 finalistów - uczniów klas siódmych szkół podstawowych. W etapie szkolnym udział wzięło 2306 uczniów z 230 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 74 uczniów, etap ten odbył się w pięciu rejonach diecezji. Pierwsze trzy miejsca zajęli: Kacper Kowalczyk z parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie, Jan Garwoliński z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie i Kacper Rosa z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Targi ogrodnicze


7 kwietnia teren oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach był miejscem XIII Wiosny na Polu i w Ogrodzie. Jak co roku - obok firm z branży rolniczej i ogrodniczej oraz szkółek roślin - swoje wyroby prezentowali właściciele pasiek, gospodarstw agroturystycznych, rękodzielnicy, producenci żywności i przedstawiciele wyższych uczelni. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w drzewka owocowe i krzewy ozdobne, jak też sprzęt ogrodniczy. O uatrakcyjnienie spotkania dbały zespoły ludowe. Chętni mieli także okazję uczestnictwa w licznych konkursach. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
12 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie będzie miał miejsce Diecezjalny Dzień Rodziny. Już dzisiaj zapraszamy do udziału!
więcej »
Pielgrzymka do Loretto
​W sobotę 18 maja w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej spotkają się czytelnicy miesięcznika „Różaniec” i członkowie Rodziny Loretańskiej. Pielgrzymka do Loretto to stały punkt rocznej formacji czcicieli Matki Bożej oraz duchowych dzieci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
więcej »
Inauguracja organów
W sobotę 27 kwietnia, o 19.00, w katedrze siedleckiej odbędzie się koncert Dextera Domini - inauguracja organów Dominika Biernackiego.
więcej »
III Festiwal Pieśni Maryjnej
W niedzielę 5 maja, o 13.00, w kościele św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się już po raz trzeci Festiwal Pieśni Maryjnej. Prezentację chórów poprzedzi Msza św. o 12.00.
więcej »
Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking
28 kwietnia odbędzie się V Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking. „Start” i „meta” wyznaczone są w Cichej Stanicy nad zalewem. - Spędźmy tę niedzielę rekreacyjnie i rodzinnie! - zachęca Łukasz Witczuk. Pomysłodawca przedsięwzięcia wskazuje też cel imprezy: wsparcie Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
 

POLECAMY


W Jego ranach
Nabożeństwo Drogi krzyżowej to czas łaski. Jeśli podczas tych wyjątkowych rozważań otworzymy się na działanie Boga w nas, doświadczymy Jego wyzwalającej mocy.
więcej »
W drodze do świętości
W „Modlitewniku” obok pozycji obowiązkowych znajdziemy piękne, pełne teologicznej i duchowej głębi, niezwykle wciągające modlitwy, rozważania i wprowadzenia bł. ks. Jakuba Alberionego.
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR