16 lipca 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Stefan, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 28
11-17 lipca 2019r.

menu

NEWS

20 lipca, o 12.00, odbędzie się ingres bp. Piotra Sawczuka do drohiczyńskiej katedry.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

100 lat parafii

8 maja 2019 r.

Iść śladami patrona


fot. WOJCIECH KOŚMIDER

Stulecie erygowania parafii w Kąkolewnicy kończy uroczyste obchody 600-lecia wsi, 150-lecia utworzenia szkoły oraz 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka. Obecne były też poczty sztandarowe miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej i Publicznego Gimnazjum w Kąkolewnicy oraz poczet flagowy Szkoły Podstawowej. Obchody swoją obecnością uświetnili również harcerze. Dostojnego gościa powitała delegacja parafian na czele z Witoldem Lipskim, który był także - jako dyrektor miejscowego Zespołu Oświatowego - współgospodarzem dalszej części uroczystości. W homilii biskup nawiązał do wydarzeń związanych z historią parafii. Przypomniał, że w 1767 r. dzierżawca dóbr Kąkolewnica - Filip Szaniawski zbudował drewniany kościoła pw. św. Filipa Neri. Później utworzono w Kąkolewnicy filię duszpasterską należącą do parafii Trzebieszów. Wspomniał też o księżach, którzy wiele wnieśli w historię wspólnoty.

Wskazał m.in. na osobę ks. Juliana Perzanowskiego, który budował wspólnie z parafianami świątynię. Mówił też o ks. Stefanie Kozaku aresztowanym przez radzyńskie gestapo, więzionym w obozach Auschwitz, Flossenburg i Dachau, gdzie został rozstrzelany, a także ks. Aleksandrze Kornilaku - więźniu sowieckich obozów prześladowanym przez władzę ludową.

Bp P. Sawczuk mówił również o trudnych chwilach w dziejach miejscowości, których symbolem stało się uroczysko Baran. Podziękował także wszystkim tym, którzy przez lata pracowali na rzecz wspólnoty parafialnej, a więc księżom, służbie liturgicznej oraz parafianom.

Zwieńczeniem Mszy św. była procesja z udziałem dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przystąpiły do Komunii św. Po procesji zostało wykonane wspólne zdjęcie upamiętniające jubileusz stulecia parafii.

 

„Wybieram niebo”

Dalsza część obchodów odbyła się w budynku szkoły. Przybyli goście i parafianie mieli okazję obejrzeć przygotowaną przez nauczycieli pod kierunkiem Marzeny Siłuch wystawę pt. „Parafia w obiektywie”. Obecni mogli przeczytać też wiersze o parafii, napisane przez uczniów szkoły podstawowej.

Wszystkich zgromadzonych na sali gimnastycznej powitał gospodarz uroczystości - ks. kan. Janusz Sałaj. Następnie zaprosił do wspólnego obejrzenia części artystycznej poświęconej historii parafii w wykonaniu uczniów SP, którą przygotowały panie: Elżbietę Marzycką, Alicję Zieńczuk, Edytę Pająk. Oprawę muzyczną zapewniła Bożena Wawryniuk.

Po obejrzeniu krótkiego montażu słowno-muzycznego proboszcz podziękował młodzieży szkolnej za przedstawienie tej skróconej historii parafii. Nawiązał też do myśli św. Filipa Neri: „Preferisco il Paradiso” - „Wybieram niebo”, zachęcając, by każdy z obecnych szedł śladami patrona naszej wspólnoty. Następnie życzenia na ręce księdza proboszcza złożyła w imieniu władz samorządowych wójt gminy Anna Mróz.

Zwieńczeniem jubileuszu była agapa przygotowana przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z parafii Kąkolewnica. W pomoc przy poczęstunku czynnie zaangażowała się też młodzież ze Szkolnego Koła Caritas. Wspólny posiłek umilały zespoły śpiewacze: Wrzos z Kąkolewnicy, Różanki z Żakowoli Starej, Podlasianki z Lipniak oraz schola pod kierunkiem organisty Kamila Żurawskiego.

 

PIOTR SZKURŁATOWICZ

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 

15 lipca 2019 r.

Jubileuszowe świętowanie
27 lipca odbędą się jubileuszowe, 50 Dni Sławatycz. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w kodeńskim sanktuarium świętowano odpust ku czci Matki Bożej Kodeńskiej. Tradycyjnie został on połączony z Diecezjalnym Dniem Chorego. Centralnym punktem obchodów była suma odpustowa, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Po Mszy św. ordynariusza udzielił zgromadzonym błogosławieństwa lourdzkiego. Ostatnim punktem było poświecenie nowej figury Matki Niepokalanej. Została ona umieszczona przed klasztorem ojców oblatów. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Słoneczne lato
28 lipca na rynku w centrum miasta Mordy odbędzie się jubileuszowa, 20 edycja festynu „Słoneczne lato”.
więcej »
Dla każdego
Atrakcje dla starszych i młodszych oraz moc zabawy - tak zapowiadają się tegoroczne Dni Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 19-21 lipca.
więcej »
Hańsk pszczelarstwem stoi
Wójt gminy Hańsk, Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej, Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie zapraszają na XV Festyn „Dzień Pszczelarza” poświęcony pamięci ks. Jana Dolinowskiego Odbędzie się on w niedzielę 21 lipca.
więcej »
 

POLECAMY


By pamięć trwała
Trudno o przykład większego męstwa i poświęcenia niż obrona Lwowa w latach 1918-1919. Kiedy „wielka wojna” dobiegła końca, mieszkańcy tego pięknego miasta w dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada 1918 r., wyszli rankiem na ulice.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR