27 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Pogoda: Siedlce

Numer 21
21-27 maja 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu: siedem konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

100 lat parafii

8 maja 2019 r.

Iść śladami patrona


fot. WOJCIECH KOŚMIDER

Stulecie erygowania parafii w Kąkolewnicy kończy uroczyste obchody 600-lecia wsi, 150-lecia utworzenia szkoły oraz 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka. Obecne były też poczty sztandarowe miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej i Publicznego Gimnazjum w Kąkolewnicy oraz poczet flagowy Szkoły Podstawowej. Obchody swoją obecnością uświetnili również harcerze. Dostojnego gościa powitała delegacja parafian na czele z Witoldem Lipskim, który był także - jako dyrektor miejscowego Zespołu Oświatowego - współgospodarzem dalszej części uroczystości. W homilii biskup nawiązał do wydarzeń związanych z historią parafii. Przypomniał, że w 1767 r. dzierżawca dóbr Kąkolewnica - Filip Szaniawski zbudował drewniany kościoła pw. św. Filipa Neri. Później utworzono w Kąkolewnicy filię duszpasterską należącą do parafii Trzebieszów. Wspomniał też o księżach, którzy wiele wnieśli w historię wspólnoty.

Wskazał m.in. na osobę ks. Juliana Perzanowskiego, który budował wspólnie z parafianami świątynię. Mówił też o ks. Stefanie Kozaku aresztowanym przez radzyńskie gestapo, więzionym w obozach Auschwitz, Flossenburg i Dachau, gdzie został rozstrzelany, a także ks. Aleksandrze Kornilaku - więźniu sowieckich obozów prześladowanym przez władzę ludową.

Bp P. Sawczuk mówił również o trudnych chwilach w dziejach miejscowości, których symbolem stało się uroczysko Baran. Podziękował także wszystkim tym, którzy przez lata pracowali na rzecz wspólnoty parafialnej, a więc księżom, służbie liturgicznej oraz parafianom.

Zwieńczeniem Mszy św. była procesja z udziałem dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przystąpiły do Komunii św. Po procesji zostało wykonane wspólne zdjęcie upamiętniające jubileusz stulecia parafii.

 

„Wybieram niebo”

Dalsza część obchodów odbyła się w budynku szkoły. Przybyli goście i parafianie mieli okazję obejrzeć przygotowaną przez nauczycieli pod kierunkiem Marzeny Siłuch wystawę pt. „Parafia w obiektywie”. Obecni mogli przeczytać też wiersze o parafii, napisane przez uczniów szkoły podstawowej.

Wszystkich zgromadzonych na sali gimnastycznej powitał gospodarz uroczystości - ks. kan. Janusz Sałaj. Następnie zaprosił do wspólnego obejrzenia części artystycznej poświęconej historii parafii w wykonaniu uczniów SP, którą przygotowały panie: Elżbietę Marzycką, Alicję Zieńczuk, Edytę Pająk. Oprawę muzyczną zapewniła Bożena Wawryniuk.

Po obejrzeniu krótkiego montażu słowno-muzycznego proboszcz podziękował młodzieży szkolnej za przedstawienie tej skróconej historii parafii. Nawiązał też do myśli św. Filipa Neri: „Preferisco il Paradiso” - „Wybieram niebo”, zachęcając, by każdy z obecnych szedł śladami patrona naszej wspólnoty. Następnie życzenia na ręce księdza proboszcza złożyła w imieniu władz samorządowych wójt gminy Anna Mróz.

Zwieńczeniem jubileuszu była agapa przygotowana przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z parafii Kąkolewnica. W pomoc przy poczęstunku czynnie zaangażowała się też młodzież ze Szkolnego Koła Caritas. Wspólny posiłek umilały zespoły śpiewacze: Wrzos z Kąkolewnicy, Różanki z Żakowoli Starej, Podlasianki z Lipniak oraz schola pod kierunkiem organisty Kamila Żurawskiego.

 

PIOTR SZKURŁATOWICZ

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto w cieniu pandemii


Ze względu na pandemię obchody 229 rocznicy Konstytucji 3 Maja w naszym regionie - podobnie jak w całej Polsce - były skromne.

FOTOGALERIA

Podwójne święto


10 maja w parafii św. Stanisława BM w Rossoszu obchodzono odpust ku czci patrona wspólnoty. Uroczystość była połączona z instalacją jego relikwii. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Przez okno kwarantanny
Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach, siedleckie starostwo oraz Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają mieszkańców powiatu siedleckiego do udziału w konkursie fotograficznym „Przez okno kwarantanny”.
więcej »
Recytacją po angielsku
Zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat do udziału w II Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego „A Sea of the words” organizowanego przez Szkołę Językową Eurolingua oraz Miejskie Przedszkole nr 15 w Siedlcach.
więcej »
​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
 

POLECAMY


Totus Tuus!
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin to doskonała okazja do refleksji nad dziełem oraz spuścizną naszego wielkiego rodaka.
więcej »
Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy nasze mamy?

za to, że urodziły nas i zawsze są obok

za ich mądrą, pełną poświęcenia miłość

za świadectwo życia w bliskości Boga i przekazywany nam świat wartości

za gotowość do wybaczania i zawsze otwarte serca

za to że są - tak po prostu!LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR