21 maja 2019 r. Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Pogoda: Siedlce

Numer 20
16-22 maja 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

100 lat parafii

8 maja 2019 r.

Iść śladami patrona


fot. WOJCIECH KOŚMIDER

Stulecie erygowania parafii w Kąkolewnicy kończy uroczyste obchody 600-lecia wsi, 150-lecia utworzenia szkoły oraz 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka. Obecne były też poczty sztandarowe miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej i Publicznego Gimnazjum w Kąkolewnicy oraz poczet flagowy Szkoły Podstawowej. Obchody swoją obecnością uświetnili również harcerze. Dostojnego gościa powitała delegacja parafian na czele z Witoldem Lipskim, który był także - jako dyrektor miejscowego Zespołu Oświatowego - współgospodarzem dalszej części uroczystości. W homilii biskup nawiązał do wydarzeń związanych z historią parafii. Przypomniał, że w 1767 r. dzierżawca dóbr Kąkolewnica - Filip Szaniawski zbudował drewniany kościoła pw. św. Filipa Neri. Później utworzono w Kąkolewnicy filię duszpasterską należącą do parafii Trzebieszów. Wspomniał też o księżach, którzy wiele wnieśli w historię wspólnoty.

Wskazał m.in. na osobę ks. Juliana Perzanowskiego, który budował wspólnie z parafianami świątynię. Mówił też o ks. Stefanie Kozaku aresztowanym przez radzyńskie gestapo, więzionym w obozach Auschwitz, Flossenburg i Dachau, gdzie został rozstrzelany, a także ks. Aleksandrze Kornilaku - więźniu sowieckich obozów prześladowanym przez władzę ludową.

Bp P. Sawczuk mówił również o trudnych chwilach w dziejach miejscowości, których symbolem stało się uroczysko Baran. Podziękował także wszystkim tym, którzy przez lata pracowali na rzecz wspólnoty parafialnej, a więc księżom, służbie liturgicznej oraz parafianom.

Zwieńczeniem Mszy św. była procesja z udziałem dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przystąpiły do Komunii św. Po procesji zostało wykonane wspólne zdjęcie upamiętniające jubileusz stulecia parafii.

 

„Wybieram niebo”

Dalsza część obchodów odbyła się w budynku szkoły. Przybyli goście i parafianie mieli okazję obejrzeć przygotowaną przez nauczycieli pod kierunkiem Marzeny Siłuch wystawę pt. „Parafia w obiektywie”. Obecni mogli przeczytać też wiersze o parafii, napisane przez uczniów szkoły podstawowej.

Wszystkich zgromadzonych na sali gimnastycznej powitał gospodarz uroczystości - ks. kan. Janusz Sałaj. Następnie zaprosił do wspólnego obejrzenia części artystycznej poświęconej historii parafii w wykonaniu uczniów SP, którą przygotowały panie: Elżbietę Marzycką, Alicję Zieńczuk, Edytę Pająk. Oprawę muzyczną zapewniła Bożena Wawryniuk.

Po obejrzeniu krótkiego montażu słowno-muzycznego proboszcz podziękował młodzieży szkolnej za przedstawienie tej skróconej historii parafii. Nawiązał też do myśli św. Filipa Neri: „Preferisco il Paradiso” - „Wybieram niebo”, zachęcając, by każdy z obecnych szedł śladami patrona naszej wspólnoty. Następnie życzenia na ręce księdza proboszcza złożyła w imieniu władz samorządowych wójt gminy Anna Mróz.

Zwieńczeniem jubileuszu była agapa przygotowana przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z parafii Kąkolewnica. W pomoc przy poczęstunku czynnie zaangażowała się też młodzież ze Szkolnego Koła Caritas. Wspólny posiłek umilały zespoły śpiewacze: Wrzos z Kąkolewnicy, Różanki z Żakowoli Starej, Podlasianki z Lipniak oraz schola pod kierunkiem organisty Kamila Żurawskiego.

 

PIOTR SZKURŁATOWICZ

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


W niedzielę 12 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Małżeństwo bez lęku”. [fot. KO]

FOTOGALERIA

Festiwal Pieśni Maryjnej


W niedzielę 5 maja w kościele pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbył się III Festiwal Pieśni Maryjnej. W muzycznym wydarzeniu ku czci Matki Bożej udział wzięło dziewięć chórów reprezentujących diecezję siedlecką.

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
Żywy Różaniec na Jasnej Górze
W dniach 31 maja - 1 czerwca odbędzie się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Jak co roku, wezmą w niej udział członkowie i zelatorzy ŻR wraz z diecezjalnymi moderatorami, aby zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.
więcej »
Zachęcą do ruchu
W niedzielę 19 maja od 15.00 do 17.00 w parku miejskim w Łukowie odbędą się IV Międzynarodowe Wyścigi Wózków w chodzie BuggyGym.
więcej »
Pieszy rajd śladami kpt. Ostoi
Dwudniowe wydarzenie rozpocznie się w sobotę 15 czerwca. Rajd jest wyrazem pamięci o stacjonujących w czasie II wojny światowej na terenie rezerwatu Jata formacjach wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego, w szczególności I batalionie 35 pp Armii Krajowej.
więcej »
IV Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
​Miejsce kobiety - katoliczki we współczesnym świecie będzie kanwą tegorocznej Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet do Pratulina, które odbędzie się 26 maja.
więcej »
XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Charytatywny Maraton Dobra
​Caritas Diecezji Siedleckiej zaprasza na plenerową imprezę rodzinną o nazwie „Charytatywny Maraton Dobra”, która odbędzie się 19 maja na placu przy milanowskim Gminnym Ośrodku Kultury.
więcej »
Bliżej Alzheimera
W piątek 7 czerwca w sali widowiskowej Podlasie w Siedlcach odbędzie się konferencja ph. BLIŻEJ ALZHEIMERA.
więcej »
Festiwal Piosenki Europejskiej
22 maja w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się XII Festiwal Piosenki Europejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dokąd zmierzamy?
Jaka jest kondycja współczesnego Kościoła i czego potrzebuje, by sprostać wyzwaniom dzisiejszych czasów?
więcej »
Strażnik wśród nocy
To opowieść o Benedykcie XVI, papieżu atakowanym przez wszelkiego rodzaju nieprzyjazne siły w Kościele i spoza Kościoła, sprzymierzone przeciwko niemu.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR