16 lipca 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Stefan, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 28
11-17 lipca 2019r.

menu

NEWS

20 lipca, o 12.00, odbędzie się ingres bp. Piotra Sawczuka do drohiczyńskiej katedry.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Kolejne odkrycia

8 maja 2019 r.

Radziwiłłowskie lochy


fot. AWAW

W trakcie prac rewitalizacyjnych w Parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej odsłonięto piwnice z XVII w. Podczas zaborów prawdopodobnie przetrzymywano w nich podlaskich unitów.

Na pozostałości dawnych obiektów natrafiono w okolicach wieży bramnej, przy piwnicy muzealnej, która była murowana na przełomie lat 70 i 80 ubiegłego wieku. - Okazało się, że jest ona posadowiona na starszym obiekcie. Natrafiono na niego podczas obkopywania, w czasie prac przygotowawczych związanych z osuszaniem ścian. Potem natknęliśmy się na sklepienia piwnicy pochodzącej z XVII w. Rozszerzyliśmy wykopy w kierunku wschodnim i północnym o cztery metry. Niestety, pole do działania ogranicza nam struktura historycznego wału. Jest on obiektem zabytkowym i nie powinniśmy go naruszać. Odsłonięty loch powstał w momencie tworzenia bastionu, ponieważ znajduje się pod fortyfikacją - tłumaczy archeolog Mieczysław Bienia, który prowadzi prace badawcze na terenie parku. Dodaje, że teren, gdzie odkryto lochy był wielokrotnie przebudowywany w XX w. Trudno, by już wtedy nikt nie natrafił na te piwnice.

Wiadomo, że w okolicach wieży bramnej były trzy (położone obok siebie) piwnice. Miały one kształt półowalnych korytarzy o długości ok. 15 m.

- Piwnica zachodnia jest mocno zniszczona. To na niej postawiono obecną piwnicę muzealną. Straciła swoje łukowe sklepienie. Trzy mury, które po niej pozostały, pokazują wyraźnie, że miała takie same wymiary, jak piwnica środkowa, którą w dużej części odsłoniliśmy. Ten drugi loch jest zniszczony w części południowej, a jednak na tyle dobrze zachowany, że możemy powiedzieć coś o jego wymiarach. Korytarze piwnic miały ok. 15 m długości i 3,5-4 m szerokości. Ich wysokość wahała się od 1,7 do 1,8 m - wylicza archeolog.

Nie wiemy, jak wygląda piwnica wschodnia. Na razie jest przysypana ziemią.

- Mamy na jej temat sporo informacji od mieszkańców Białej Podlaskiej. Rozmawiałem z ludźmi, którzy mówili, że jeszcze w latach 50, 60 ubiegłego wieku można było swobodnie wejść do tej piwnicy. Podobno prowadziło do niej ładne wejście, ale ostatecznie zostało ono zamurowane, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Tunel kończył się okienkiem, z którego widoczna była ul. Warszawska. Musiało być zlokalizowane w okolicach wałów ziemnych - zaznacza M. Bienia.

 

Schron lub więzienie

Badacz zapowiada, że razem ze swoją ekipą będzie próbował odkryć fragmenty wschodniej piwnicy, chociażby po to, by potwierdzić zasłyszane wiadomości. - W tekstach źródłowych napotkałem na informacje, że bialskie kazamaty składały się z trzech murowanych, półowalnych lochów. Najprawdopodobniej były one połączone wspólnym korytarzem, który przebiegał w okolicach szyi bramnej. Ich przeznaczenie mogło być bardzo różnorodne. Mogły służyć za schron w razie ostrzału bastionu. Mogły też być miejscem, w którym przechowywano amunicję. Niewykluczone, że pełniły również rolę aresztu. Na tyłach zespołu było więzienie, ale w przypadku przepełnienia, osadzonych kierowano także do lochów. Podejrzewam, że w czasie zaborów przetrzymywano tu podlaskich unitów - mówi nasz rozmówca.

Podczas prac okazało się, że w środkowej piwnicy umieszczone są cementowe podpórki, wtórnie wykonane już w XX w. Niestety, jej mury ulegają rozwarstwieniu i wejście w głąb wiąże się ze sporym ryzykiem.

 

Piwnice pod szkło?

- Wschodnia, nieodkryta jeszcze piwnica prawdopodobnie była najlepiej zachowaną spośród wszystkich trzech lochów. Wiedzieliśmy, że w parku mamy piwnice, zwane przez innych kazamatami, ale nigdy wcześniej do nich nie dotarliśmy. Myślałem, że sąznacznie wyższe, może nawet dwupoziomowe, bardziej efektowne. Rzeczywistość okazała się inna, ale wcale nie gorsza. Warto byłoby udostępnić je dla zwiedzających. W tej chwili czekamy na opinię konstruktorów oraz innych specjalistów. Jedna piwnica jest zniszczona, ale dwie pozostałe można byłoby wyeksponować - tłumaczy M. Bienia.

Na koniec dodaje, że w trakcie prac znaleziono kilka kul z zielonego szkła, które prawdopodobnie służyły do oświetlania lub jako granaty w trakcie walk. Prezentują się bardzo ciekawie. O kolejnych odkryciach będziemy informować na bieżąco.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 

15 lipca 2019 r.

Jubileuszowe świętowanie
27 lipca odbędą się jubileuszowe, 50 Dni Sławatycz. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w kodeńskim sanktuarium świętowano odpust ku czci Matki Bożej Kodeńskiej. Tradycyjnie został on połączony z Diecezjalnym Dniem Chorego. Centralnym punktem obchodów była suma odpustowa, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Po Mszy św. ordynariusza udzielił zgromadzonym błogosławieństwa lourdzkiego. Ostatnim punktem było poświecenie nowej figury Matki Niepokalanej. Została ona umieszczona przed klasztorem ojców oblatów. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Słoneczne lato
28 lipca na rynku w centrum miasta Mordy odbędzie się jubileuszowa, 20 edycja festynu „Słoneczne lato”.
więcej »
Dla każdego
Atrakcje dla starszych i młodszych oraz moc zabawy - tak zapowiadają się tegoroczne Dni Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 19-21 lipca.
więcej »
Hańsk pszczelarstwem stoi
Wójt gminy Hańsk, Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej, Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie zapraszają na XV Festyn „Dzień Pszczelarza” poświęcony pamięci ks. Jana Dolinowskiego Odbędzie się on w niedzielę 21 lipca.
więcej »
 

POLECAMY


By pamięć trwała
Trudno o przykład większego męstwa i poświęcenia niż obrona Lwowa w latach 1918-1919. Kiedy „wielka wojna” dobiegła końca, mieszkańcy tego pięknego miasta w dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada 1918 r., wyszli rankiem na ulice.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR