21 maja 2019 r. Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Pogoda: Siedlce

Numer 20
16-22 maja 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Kolejne odkrycia

8 maja 2019 r.

Radziwiłłowskie lochy


fot. AWAW

W trakcie prac rewitalizacyjnych w Parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej odsłonięto piwnice z XVII w. Podczas zaborów prawdopodobnie przetrzymywano w nich podlaskich unitów.

Na pozostałości dawnych obiektów natrafiono w okolicach wieży bramnej, przy piwnicy muzealnej, która była murowana na przełomie lat 70 i 80 ubiegłego wieku. - Okazało się, że jest ona posadowiona na starszym obiekcie. Natrafiono na niego podczas obkopywania, w czasie prac przygotowawczych związanych z osuszaniem ścian. Potem natknęliśmy się na sklepienia piwnicy pochodzącej z XVII w. Rozszerzyliśmy wykopy w kierunku wschodnim i północnym o cztery metry. Niestety, pole do działania ogranicza nam struktura historycznego wału. Jest on obiektem zabytkowym i nie powinniśmy go naruszać. Odsłonięty loch powstał w momencie tworzenia bastionu, ponieważ znajduje się pod fortyfikacją - tłumaczy archeolog Mieczysław Bienia, który prowadzi prace badawcze na terenie parku. Dodaje, że teren, gdzie odkryto lochy był wielokrotnie przebudowywany w XX w. Trudno, by już wtedy nikt nie natrafił na te piwnice.

Wiadomo, że w okolicach wieży bramnej były trzy (położone obok siebie) piwnice. Miały one kształt półowalnych korytarzy o długości ok. 15 m.

- Piwnica zachodnia jest mocno zniszczona. To na niej postawiono obecną piwnicę muzealną. Straciła swoje łukowe sklepienie. Trzy mury, które po niej pozostały, pokazują wyraźnie, że miała takie same wymiary, jak piwnica środkowa, którą w dużej części odsłoniliśmy. Ten drugi loch jest zniszczony w części południowej, a jednak na tyle dobrze zachowany, że możemy powiedzieć coś o jego wymiarach. Korytarze piwnic miały ok. 15 m długości i 3,5-4 m szerokości. Ich wysokość wahała się od 1,7 do 1,8 m - wylicza archeolog.

Nie wiemy, jak wygląda piwnica wschodnia. Na razie jest przysypana ziemią.

- Mamy na jej temat sporo informacji od mieszkańców Białej Podlaskiej. Rozmawiałem z ludźmi, którzy mówili, że jeszcze w latach 50, 60 ubiegłego wieku można było swobodnie wejść do tej piwnicy. Podobno prowadziło do niej ładne wejście, ale ostatecznie zostało ono zamurowane, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Tunel kończył się okienkiem, z którego widoczna była ul. Warszawska. Musiało być zlokalizowane w okolicach wałów ziemnych - zaznacza M. Bienia.

 

Schron lub więzienie

Badacz zapowiada, że razem ze swoją ekipą będzie próbował odkryć fragmenty wschodniej piwnicy, chociażby po to, by potwierdzić zasłyszane wiadomości. - W tekstach źródłowych napotkałem na informacje, że bialskie kazamaty składały się z trzech murowanych, półowalnych lochów. Najprawdopodobniej były one połączone wspólnym korytarzem, który przebiegał w okolicach szyi bramnej. Ich przeznaczenie mogło być bardzo różnorodne. Mogły służyć za schron w razie ostrzału bastionu. Mogły też być miejscem, w którym przechowywano amunicję. Niewykluczone, że pełniły również rolę aresztu. Na tyłach zespołu było więzienie, ale w przypadku przepełnienia, osadzonych kierowano także do lochów. Podejrzewam, że w czasie zaborów przetrzymywano tu podlaskich unitów - mówi nasz rozmówca.

Podczas prac okazało się, że w środkowej piwnicy umieszczone są cementowe podpórki, wtórnie wykonane już w XX w. Niestety, jej mury ulegają rozwarstwieniu i wejście w głąb wiąże się ze sporym ryzykiem.

 

Piwnice pod szkło?

- Wschodnia, nieodkryta jeszcze piwnica prawdopodobnie była najlepiej zachowaną spośród wszystkich trzech lochów. Wiedzieliśmy, że w parku mamy piwnice, zwane przez innych kazamatami, ale nigdy wcześniej do nich nie dotarliśmy. Myślałem, że sąznacznie wyższe, może nawet dwupoziomowe, bardziej efektowne. Rzeczywistość okazała się inna, ale wcale nie gorsza. Warto byłoby udostępnić je dla zwiedzających. W tej chwili czekamy na opinię konstruktorów oraz innych specjalistów. Jedna piwnica jest zniszczona, ale dwie pozostałe można byłoby wyeksponować - tłumaczy M. Bienia.

Na koniec dodaje, że w trakcie prac znaleziono kilka kul z zielonego szkła, które prawdopodobnie służyły do oświetlania lub jako granaty w trakcie walk. Prezentują się bardzo ciekawie. O kolejnych odkryciach będziemy informować na bieżąco.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


W niedzielę 12 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Małżeństwo bez lęku”. [fot. KO]

FOTOGALERIA

Festiwal Pieśni Maryjnej


W niedzielę 5 maja w kościele pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbył się III Festiwal Pieśni Maryjnej. W muzycznym wydarzeniu ku czci Matki Bożej udział wzięło dziewięć chórów reprezentujących diecezję siedlecką.

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
Żywy Różaniec na Jasnej Górze
W dniach 31 maja - 1 czerwca odbędzie się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Jak co roku, wezmą w niej udział członkowie i zelatorzy ŻR wraz z diecezjalnymi moderatorami, aby zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.
więcej »
Zachęcą do ruchu
W niedzielę 19 maja od 15.00 do 17.00 w parku miejskim w Łukowie odbędą się IV Międzynarodowe Wyścigi Wózków w chodzie BuggyGym.
więcej »
Pieszy rajd śladami kpt. Ostoi
Dwudniowe wydarzenie rozpocznie się w sobotę 15 czerwca. Rajd jest wyrazem pamięci o stacjonujących w czasie II wojny światowej na terenie rezerwatu Jata formacjach wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego, w szczególności I batalionie 35 pp Armii Krajowej.
więcej »
IV Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
​Miejsce kobiety - katoliczki we współczesnym świecie będzie kanwą tegorocznej Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet do Pratulina, które odbędzie się 26 maja.
więcej »
XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Charytatywny Maraton Dobra
​Caritas Diecezji Siedleckiej zaprasza na plenerową imprezę rodzinną o nazwie „Charytatywny Maraton Dobra”, która odbędzie się 19 maja na placu przy milanowskim Gminnym Ośrodku Kultury.
więcej »
Bliżej Alzheimera
W piątek 7 czerwca w sali widowiskowej Podlasie w Siedlcach odbędzie się konferencja ph. BLIŻEJ ALZHEIMERA.
więcej »
Festiwal Piosenki Europejskiej
22 maja w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się XII Festiwal Piosenki Europejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dokąd zmierzamy?
Jaka jest kondycja współczesnego Kościoła i czego potrzebuje, by sprostać wyzwaniom dzisiejszych czasów?
więcej »
Strażnik wśród nocy
To opowieść o Benedykcie XVI, papieżu atakowanym przez wszelkiego rodzaju nieprzyjazne siły w Kościele i spoza Kościoła, sprzymierzone przeciwko niemu.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR