21 maja 2019 r. Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Pogoda: Siedlce

Numer 20
16-22 maja 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Dzień dziedzictwa

8 maja 2019 r.

Folklor potrafi zaskakiwać


fot. TK

Ludowe ballady, weselne przyśpiewki i rzewne pieśni religijne od południa rozbrzmiewały na Starym Rynku. W swojskich klimatach i z nutą nostalgii mieszkańcy Ryk oraz okolic bawili się podczas Dnia Dziedzictwa Lokalnego.

Główna część miejskiego festynu koncentrowała się na eliminacjach do wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. O nominację walczyło 12 zespołów i dwie solistki. Każde wykonanie zostało poddane ocenie profesjonalnych jurorów: dyrektora Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. Jana Adamowskiego i specjalisty ds. muzeów i twórczości ludowej urzędu marszałkowskiego w Lublinie Janiny Biegalskiej. Charakterystyczny śpiew dawnych ludowych utworów wywołał duże wrażenie nie tylko na oceniających. Popisy lokalnych artystów podziwiały przed sceną dziesiątki wielbicieli folkloru. A było czego posłuchać. Na Starym Rynku zebrały się dobrze znane zespoły głównie z okolic Ryk. Równie ciepło zostali przywitani goście z powiatu puławskiego.

Grupa Zagrodzkie Nuty mimo że powstała przed miesiącem, zachwyciła profesjonalizmem, a także żywiołowością i wesołym repertuarem. A jej członkowie zapewnili, że jeszcze nie raz odwiedzą Ryki.

Tym, co najbardziej przykuło uwagę widzów i oceniających, była różnorodność śpiewanych utworów. Panie z Zawitały zaprezentowały najstarsze w ich repertuarze XIX-wieczne pieśni wielkanocne. Zespoły z Rososzy, Oszczywilka i Sierskowoli przypomniały przyśpiewki weselne i zmówinowe. Ale wśród wykonań nie zabrakło również utworów pogrzebowych, które zostały przyjęte z równie dużym uznaniem. Elementem wspólnym pieśni było ich pochodzenie. Prawie wszystkie zaprezentowane utwory śpiewały kiedyś babcie i prababcie dzisiejszych wykonawców.

 

Zachwycali strojami

Zespoły zachwycały również strojami. Kolorowe spódnice, kamizelki, fartuchy niejednokrotnie wyszywały na krosnach same śpiewaczki. W odkryciu dawnych wzorów pomagały zachowane kostiumy przodków i opisy Oskara Kolberga. Niektóre elementy garderoby były wykonywane nawet na chwilę przed występem. - Mam na sobie czepek, który jeszcze wczoraj wyszywała moja koleżanka Henryka Żaczek - przyznała Halina Dębek z zespołu Pelagia.

Ale prawdziwa eksplozja barw i emocji zdominowała scenę po etapie konkursowym. W tradycyjnych strojach ludowych i dworskich wystąpił m.in. Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego i Czerniczanki z kapelą. Ci ostatni zostali specjalnie uhonorowani przez starostę ryckiego za pielęgnowanie tradycji i popularyzację dorobku kultury. Dariusz Szczygielski przekazał im dyplom i nagrodę o wartości 1 tys. zł. Natomiast na zakończenie festiwalu wystąpiła „Orkiestra św. Mikołaja”. Rozpoznawalna w całej Polsce folkowa grupa była główną atrakcją wieczoru.

 

Zawsze ktoś czymś zaskoczy

Podobnie jak poprzednie tegoroczna edycja Dnia Dziedzictwa Lokalnego wyłoniła laureatów, którzy powalczą w eliminacjach wojewódzkich do przeglądu w Kazimierzu. Jurorzy zdecydowali się dać taką przepustkę czterem wykonawcom: zespołom Babeczki z Zawitały, Pelagia z Leopoldowa, grupie z Sierskowoli i solistce Halinie Babik z Czernica. Dodatkowo wyróżnienia otrzymały: Karczmiska, Roszoszanki i Moszczanianki.

Z udanego festiwalu i nagrodzonych wykonawców zadowolony jest dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Rykach. - Przegląd z roku na rok się rozrasta i mamy coraz więcej uczestników. A oceniający lubią do nas przyjeżdżać, bo wiedzą, że w naszym powiecie jest dużo zespołów i zawsze któryś z nich czymś ich zaskoczy - mówi Donata Jurzysta-Łukasiak. Niespodzianek nie zabrakło i tym razem. Odkryciem roku okazała się grupa z Sierskowoli. Panie długo nie mogły uwierzyć w swój sukces i nominację. - Między innymi dlatego warto robić takie przedsięwzięcia - dodaje dyrektor ryckiego centrum kultury.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


W niedzielę 12 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Małżeństwo bez lęku”. [fot. KO]

FOTOGALERIA

Festiwal Pieśni Maryjnej


W niedzielę 5 maja w kościele pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbył się III Festiwal Pieśni Maryjnej. W muzycznym wydarzeniu ku czci Matki Bożej udział wzięło dziewięć chórów reprezentujących diecezję siedlecką.

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
Żywy Różaniec na Jasnej Górze
W dniach 31 maja - 1 czerwca odbędzie się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Jak co roku, wezmą w niej udział członkowie i zelatorzy ŻR wraz z diecezjalnymi moderatorami, aby zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.
więcej »
Zachęcą do ruchu
W niedzielę 19 maja od 15.00 do 17.00 w parku miejskim w Łukowie odbędą się IV Międzynarodowe Wyścigi Wózków w chodzie BuggyGym.
więcej »
Pieszy rajd śladami kpt. Ostoi
Dwudniowe wydarzenie rozpocznie się w sobotę 15 czerwca. Rajd jest wyrazem pamięci o stacjonujących w czasie II wojny światowej na terenie rezerwatu Jata formacjach wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego, w szczególności I batalionie 35 pp Armii Krajowej.
więcej »
IV Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
​Miejsce kobiety - katoliczki we współczesnym świecie będzie kanwą tegorocznej Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet do Pratulina, które odbędzie się 26 maja.
więcej »
XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Charytatywny Maraton Dobra
​Caritas Diecezji Siedleckiej zaprasza na plenerową imprezę rodzinną o nazwie „Charytatywny Maraton Dobra”, która odbędzie się 19 maja na placu przy milanowskim Gminnym Ośrodku Kultury.
więcej »
Bliżej Alzheimera
W piątek 7 czerwca w sali widowiskowej Podlasie w Siedlcach odbędzie się konferencja ph. BLIŻEJ ALZHEIMERA.
więcej »
Festiwal Piosenki Europejskiej
22 maja w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się XII Festiwal Piosenki Europejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dokąd zmierzamy?
Jaka jest kondycja współczesnego Kościoła i czego potrzebuje, by sprostać wyzwaniom dzisiejszych czasów?
więcej »
Strażnik wśród nocy
To opowieść o Benedykcie XVI, papieżu atakowanym przez wszelkiego rodzaju nieprzyjazne siły w Kościele i spoza Kościoła, sprzymierzone przeciwko niemu.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR