16 lipca 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Stefan, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 28
11-17 lipca 2019r.

menu

NEWS

20 lipca, o 12.00, odbędzie się ingres bp. Piotra Sawczuka do drohiczyńskiej katedry.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Dzień dziedzictwa

8 maja 2019 r.

Folklor potrafi zaskakiwać


fot. TK

Ludowe ballady, weselne przyśpiewki i rzewne pieśni religijne od południa rozbrzmiewały na Starym Rynku. W swojskich klimatach i z nutą nostalgii mieszkańcy Ryk oraz okolic bawili się podczas Dnia Dziedzictwa Lokalnego.

Główna część miejskiego festynu koncentrowała się na eliminacjach do wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. O nominację walczyło 12 zespołów i dwie solistki. Każde wykonanie zostało poddane ocenie profesjonalnych jurorów: dyrektora Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. Jana Adamowskiego i specjalisty ds. muzeów i twórczości ludowej urzędu marszałkowskiego w Lublinie Janiny Biegalskiej. Charakterystyczny śpiew dawnych ludowych utworów wywołał duże wrażenie nie tylko na oceniających. Popisy lokalnych artystów podziwiały przed sceną dziesiątki wielbicieli folkloru. A było czego posłuchać. Na Starym Rynku zebrały się dobrze znane zespoły głównie z okolic Ryk. Równie ciepło zostali przywitani goście z powiatu puławskiego.

Grupa Zagrodzkie Nuty mimo że powstała przed miesiącem, zachwyciła profesjonalizmem, a także żywiołowością i wesołym repertuarem. A jej członkowie zapewnili, że jeszcze nie raz odwiedzą Ryki.

Tym, co najbardziej przykuło uwagę widzów i oceniających, była różnorodność śpiewanych utworów. Panie z Zawitały zaprezentowały najstarsze w ich repertuarze XIX-wieczne pieśni wielkanocne. Zespoły z Rososzy, Oszczywilka i Sierskowoli przypomniały przyśpiewki weselne i zmówinowe. Ale wśród wykonań nie zabrakło również utworów pogrzebowych, które zostały przyjęte z równie dużym uznaniem. Elementem wspólnym pieśni było ich pochodzenie. Prawie wszystkie zaprezentowane utwory śpiewały kiedyś babcie i prababcie dzisiejszych wykonawców.

 

Zachwycali strojami

Zespoły zachwycały również strojami. Kolorowe spódnice, kamizelki, fartuchy niejednokrotnie wyszywały na krosnach same śpiewaczki. W odkryciu dawnych wzorów pomagały zachowane kostiumy przodków i opisy Oskara Kolberga. Niektóre elementy garderoby były wykonywane nawet na chwilę przed występem. - Mam na sobie czepek, który jeszcze wczoraj wyszywała moja koleżanka Henryka Żaczek - przyznała Halina Dębek z zespołu Pelagia.

Ale prawdziwa eksplozja barw i emocji zdominowała scenę po etapie konkursowym. W tradycyjnych strojach ludowych i dworskich wystąpił m.in. Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego i Czerniczanki z kapelą. Ci ostatni zostali specjalnie uhonorowani przez starostę ryckiego za pielęgnowanie tradycji i popularyzację dorobku kultury. Dariusz Szczygielski przekazał im dyplom i nagrodę o wartości 1 tys. zł. Natomiast na zakończenie festiwalu wystąpiła „Orkiestra św. Mikołaja”. Rozpoznawalna w całej Polsce folkowa grupa była główną atrakcją wieczoru.

 

Zawsze ktoś czymś zaskoczy

Podobnie jak poprzednie tegoroczna edycja Dnia Dziedzictwa Lokalnego wyłoniła laureatów, którzy powalczą w eliminacjach wojewódzkich do przeglądu w Kazimierzu. Jurorzy zdecydowali się dać taką przepustkę czterem wykonawcom: zespołom Babeczki z Zawitały, Pelagia z Leopoldowa, grupie z Sierskowoli i solistce Halinie Babik z Czernica. Dodatkowo wyróżnienia otrzymały: Karczmiska, Roszoszanki i Moszczanianki.

Z udanego festiwalu i nagrodzonych wykonawców zadowolony jest dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Rykach. - Przegląd z roku na rok się rozrasta i mamy coraz więcej uczestników. A oceniający lubią do nas przyjeżdżać, bo wiedzą, że w naszym powiecie jest dużo zespołów i zawsze któryś z nich czymś ich zaskoczy - mówi Donata Jurzysta-Łukasiak. Niespodzianek nie zabrakło i tym razem. Odkryciem roku okazała się grupa z Sierskowoli. Panie długo nie mogły uwierzyć w swój sukces i nominację. - Między innymi dlatego warto robić takie przedsięwzięcia - dodaje dyrektor ryckiego centrum kultury.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 

15 lipca 2019 r.

Jubileuszowe świętowanie
27 lipca odbędą się jubileuszowe, 50 Dni Sławatycz. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w kodeńskim sanktuarium świętowano odpust ku czci Matki Bożej Kodeńskiej. Tradycyjnie został on połączony z Diecezjalnym Dniem Chorego. Centralnym punktem obchodów była suma odpustowa, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Po Mszy św. ordynariusza udzielił zgromadzonym błogosławieństwa lourdzkiego. Ostatnim punktem było poświecenie nowej figury Matki Niepokalanej. Została ona umieszczona przed klasztorem ojców oblatów. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Słoneczne lato
28 lipca na rynku w centrum miasta Mordy odbędzie się jubileuszowa, 20 edycja festynu „Słoneczne lato”.
więcej »
Dla każdego
Atrakcje dla starszych i młodszych oraz moc zabawy - tak zapowiadają się tegoroczne Dni Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 19-21 lipca.
więcej »
Hańsk pszczelarstwem stoi
Wójt gminy Hańsk, Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej, Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie zapraszają na XV Festyn „Dzień Pszczelarza” poświęcony pamięci ks. Jana Dolinowskiego Odbędzie się on w niedzielę 21 lipca.
więcej »
 

POLECAMY


By pamięć trwała
Trudno o przykład większego męstwa i poświęcenia niż obrona Lwowa w latach 1918-1919. Kiedy „wielka wojna” dobiegła końca, mieszkańcy tego pięknego miasta w dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada 1918 r., wyszli rankiem na ulice.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR