27 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Pogoda: Siedlce

Numer 21
21-27 maja 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu: siedem konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Dzień dziedzictwa

8 maja 2019 r.

Folklor potrafi zaskakiwać


fot. TK

Ludowe ballady, weselne przyśpiewki i rzewne pieśni religijne od południa rozbrzmiewały na Starym Rynku. W swojskich klimatach i z nutą nostalgii mieszkańcy Ryk oraz okolic bawili się podczas Dnia Dziedzictwa Lokalnego.

Główna część miejskiego festynu koncentrowała się na eliminacjach do wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. O nominację walczyło 12 zespołów i dwie solistki. Każde wykonanie zostało poddane ocenie profesjonalnych jurorów: dyrektora Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. Jana Adamowskiego i specjalisty ds. muzeów i twórczości ludowej urzędu marszałkowskiego w Lublinie Janiny Biegalskiej. Charakterystyczny śpiew dawnych ludowych utworów wywołał duże wrażenie nie tylko na oceniających. Popisy lokalnych artystów podziwiały przed sceną dziesiątki wielbicieli folkloru. A było czego posłuchać. Na Starym Rynku zebrały się dobrze znane zespoły głównie z okolic Ryk. Równie ciepło zostali przywitani goście z powiatu puławskiego.

Grupa Zagrodzkie Nuty mimo że powstała przed miesiącem, zachwyciła profesjonalizmem, a także żywiołowością i wesołym repertuarem. A jej członkowie zapewnili, że jeszcze nie raz odwiedzą Ryki.

Tym, co najbardziej przykuło uwagę widzów i oceniających, była różnorodność śpiewanych utworów. Panie z Zawitały zaprezentowały najstarsze w ich repertuarze XIX-wieczne pieśni wielkanocne. Zespoły z Rososzy, Oszczywilka i Sierskowoli przypomniały przyśpiewki weselne i zmówinowe. Ale wśród wykonań nie zabrakło również utworów pogrzebowych, które zostały przyjęte z równie dużym uznaniem. Elementem wspólnym pieśni było ich pochodzenie. Prawie wszystkie zaprezentowane utwory śpiewały kiedyś babcie i prababcie dzisiejszych wykonawców.

 

Zachwycali strojami

Zespoły zachwycały również strojami. Kolorowe spódnice, kamizelki, fartuchy niejednokrotnie wyszywały na krosnach same śpiewaczki. W odkryciu dawnych wzorów pomagały zachowane kostiumy przodków i opisy Oskara Kolberga. Niektóre elementy garderoby były wykonywane nawet na chwilę przed występem. - Mam na sobie czepek, który jeszcze wczoraj wyszywała moja koleżanka Henryka Żaczek - przyznała Halina Dębek z zespołu Pelagia.

Ale prawdziwa eksplozja barw i emocji zdominowała scenę po etapie konkursowym. W tradycyjnych strojach ludowych i dworskich wystąpił m.in. Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego i Czerniczanki z kapelą. Ci ostatni zostali specjalnie uhonorowani przez starostę ryckiego za pielęgnowanie tradycji i popularyzację dorobku kultury. Dariusz Szczygielski przekazał im dyplom i nagrodę o wartości 1 tys. zł. Natomiast na zakończenie festiwalu wystąpiła „Orkiestra św. Mikołaja”. Rozpoznawalna w całej Polsce folkowa grupa była główną atrakcją wieczoru.

 

Zawsze ktoś czymś zaskoczy

Podobnie jak poprzednie tegoroczna edycja Dnia Dziedzictwa Lokalnego wyłoniła laureatów, którzy powalczą w eliminacjach wojewódzkich do przeglądu w Kazimierzu. Jurorzy zdecydowali się dać taką przepustkę czterem wykonawcom: zespołom Babeczki z Zawitały, Pelagia z Leopoldowa, grupie z Sierskowoli i solistce Halinie Babik z Czernica. Dodatkowo wyróżnienia otrzymały: Karczmiska, Roszoszanki i Moszczanianki.

Z udanego festiwalu i nagrodzonych wykonawców zadowolony jest dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Rykach. - Przegląd z roku na rok się rozrasta i mamy coraz więcej uczestników. A oceniający lubią do nas przyjeżdżać, bo wiedzą, że w naszym powiecie jest dużo zespołów i zawsze któryś z nich czymś ich zaskoczy - mówi Donata Jurzysta-Łukasiak. Niespodzianek nie zabrakło i tym razem. Odkryciem roku okazała się grupa z Sierskowoli. Panie długo nie mogły uwierzyć w swój sukces i nominację. - Między innymi dlatego warto robić takie przedsięwzięcia - dodaje dyrektor ryckiego centrum kultury.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto w cieniu pandemii


Ze względu na pandemię obchody 229 rocznicy Konstytucji 3 Maja w naszym regionie - podobnie jak w całej Polsce - były skromne.

FOTOGALERIA

Podwójne święto


10 maja w parafii św. Stanisława BM w Rossoszu obchodzono odpust ku czci patrona wspólnoty. Uroczystość była połączona z instalacją jego relikwii. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Przez okno kwarantanny
Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach, siedleckie starostwo oraz Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają mieszkańców powiatu siedleckiego do udziału w konkursie fotograficznym „Przez okno kwarantanny”.
więcej »
Recytacją po angielsku
Zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat do udziału w II Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego „A Sea of the words” organizowanego przez Szkołę Językową Eurolingua oraz Miejskie Przedszkole nr 15 w Siedlcach.
więcej »
​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
 

POLECAMY


Totus Tuus!
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin to doskonała okazja do refleksji nad dziełem oraz spuścizną naszego wielkiego rodaka.
więcej »
Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy nasze mamy?

za to, że urodziły nas i zawsze są obok

za ich mądrą, pełną poświęcenia miłość

za świadectwo życia w bliskości Boga i przekazywany nam świat wartości

za gotowość do wybaczania i zawsze otwarte serca

za to że są - tak po prostu!LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR