21 maja 2019 r. Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Pogoda: Siedlce

Numer 20
16-22 maja 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Wykład A. Rogalskiego

8 maja 2019 r.

Nie tylko Radziwiłłowie


fot. MBP Biała Podlaska

O związkach znanych Polaków epoki napoleońskiej z regionem bialskim opowiadał historyk Artur Rogalski, który był gościem spotkania zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Białej Podlaskiej.

Julian Ursyn Niemcewicz, Kazimierz Władysław Wójcicki, Dominik Hieronim Radziwiłł - to tylko niektóre znane osoby epoki napoleońskiej w Polsce. Ich sylwetki przybliżył A. Rogalski, historyk archiwista, adiunkt Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, badacz historii XIX w., szczególnie czasów Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Po ostatnim rozbiorze Polski w 1795 r. teren powiatu bialskiego ze stolicą w Białej przypadł Austrii i został włączony do Galicji Zachodniej (w 1809 r. weszła w skład Księstwa Warszawskiego) jako jeden z powiatów departamentu siedleckiego. Pierwszą osobą, którą przedstawił A. Rogalski, był J.U. Niemcewicz, poeta i historyk, pamiętnikarz, publicysta, tłumacz. Dzieciństwo w większości spędził w rodzinnych Skokach oraz w Neplach, które były własnością jego stryja Franciszka Ursyna Niemcewicza.

Swoje pobyty w tym majątku opisał w „Pamiętnikach czasów moich. T. 1”. „Neple, mieszkanie Ignacego Niemcewicza, w najpiękniejszym są położeniu. Dom na wzgórku: w przepaści pod nim płynie rzeka wężykiem; za nią odkrywa oko w niezmiernej przestrzeni rozwinięte pasami pola, smugi, włości i gaje; wieże miasta Brześcia stołecznego województwa mega uwieńczają horyzont”- pisał. Według legendy poeta miał w parku nepelskim nawet swoją ulubioną lipę, pod którą tworzył.

 

Dzieciństwo w Sławacinku

Z kolei K.W. Wójcicki, polski literat i wydawca, historyk Warszawy, założyciel pisma „Kłos”, był synem Jana Wóycickiego, przybocznego lekarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który zakupił od księcia Dominika Hieronima Radziwiłła dwa folwarki - Sławacinek i Łukowce. K.W. Wójcicki swoje wspomnienia z dzieciństwa związane z pobytem w okolicach Białej opisał w „Pamiętnikach dziecka Warszawy”. Ich fragmenty można było usłyszeć podczas spotkania w MBP.

 

Pułkownik z Droblina

Z rodziną Wójcickich związana była inna barwna postać tego okresu - płk Antoni Białkowski, uczestnik kampanii napoleońskich (odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari). To właśnie rodzice K. W. Wójcickiego uratowali Białkowskiemu życie w Warszawie, lecząc z ciężkich ran głowy. Pułkownik przebywał także w Białej. Opisy tych wydarzeń zamieścił w „Pamiętniku starego żołnierza”. Żoną Białkowskiego była Franciszka Wójcicka, siostra pamiętnikarza Kazimierza. Po powstaniu listopadowym pułkownik osiadł w majątku teściów pod Białą, a po śmierci małżonki w Droblinie nieopodal Leśnej. Zmarł 30 stycznia 1852 r. i został pochowany na cmentarzu obok klasztoru oo. paulinów w Leśnej Podlaskiej.

 

Książę i Lapierre

Natomiast książę D. H. Radziwiłł był właścicielem Białej, hrabstwa bialskiego i ordynatem nieświeskim, ostatnim potomkiem (w linii męskiej) „bialskich” Radziwiłłów. Chociaż urodził się w Białej, przebywał głównie w Nieświeżu. Swoimi majątkami zarządzał przez pełnomocników. Jako znakomity kawalerzysta wstąpił do armii Księstwa Warszawskiego. Z prywatnej kieszeni wyłożył ogromne sumy, wspierając organizację konnicy. Został mianowany pułkownikiem i służył m.in. pod rozkazami księcia Józefa Poniatowskiego. Zmarł w 1813 r. po odniesieniu rany w bitwie pod Hanau. Książę Radziwiłł otaczał się osobami, o których krążyły opowieści. Jedną z nich był czarnoskóry Jean Lapierre. Wcześniej kamerdyner, powiernik i kucharz Tadeusza Kościuszki. Towarzyszył mu nawet w więzieniu, a później uczestniczył w jego podróżach po Europie. Po wyjeździe naczelnika do Ameryki wrócił do Polski i przyjechał do Białej Podlaskiej z listem polecającym generała do księcia D. Radziwiłła, u którego został kasjerem. Tak opisywał jego postać w „Pamiętnikach dziecka warszawskiego” K.W. Wójcicki: „Właśnie bawił u nas na folwarku Lapierre, Murzyn ze dworu księcia Dominika Radziwiłła, który miał należności w masie Radziwiłłowskiej. Zajmował on pierwszy pokój od wchodowej sieni. Był to człowiek oczytany i otarty w świecie, mówił kilku językami i nieźle po polsku, wysokiego wzrostu, składny i zręczny, umiał zjednywać sobie względy pięknych kobiet”.

Spotkanie z A. Rogalskim odbyło się w ramach współpracy bialskiej MBP z wydziałem historii i stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


W niedzielę 12 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Małżeństwo bez lęku”. [fot. KO]

FOTOGALERIA

Festiwal Pieśni Maryjnej


W niedzielę 5 maja w kościele pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbył się III Festiwal Pieśni Maryjnej. W muzycznym wydarzeniu ku czci Matki Bożej udział wzięło dziewięć chórów reprezentujących diecezję siedlecką.

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
Żywy Różaniec na Jasnej Górze
W dniach 31 maja - 1 czerwca odbędzie się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Jak co roku, wezmą w niej udział członkowie i zelatorzy ŻR wraz z diecezjalnymi moderatorami, aby zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.
więcej »
Zachęcą do ruchu
W niedzielę 19 maja od 15.00 do 17.00 w parku miejskim w Łukowie odbędą się IV Międzynarodowe Wyścigi Wózków w chodzie BuggyGym.
więcej »
Pieszy rajd śladami kpt. Ostoi
Dwudniowe wydarzenie rozpocznie się w sobotę 15 czerwca. Rajd jest wyrazem pamięci o stacjonujących w czasie II wojny światowej na terenie rezerwatu Jata formacjach wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego, w szczególności I batalionie 35 pp Armii Krajowej.
więcej »
IV Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
​Miejsce kobiety - katoliczki we współczesnym świecie będzie kanwą tegorocznej Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet do Pratulina, które odbędzie się 26 maja.
więcej »
XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Charytatywny Maraton Dobra
​Caritas Diecezji Siedleckiej zaprasza na plenerową imprezę rodzinną o nazwie „Charytatywny Maraton Dobra”, która odbędzie się 19 maja na placu przy milanowskim Gminnym Ośrodku Kultury.
więcej »
Bliżej Alzheimera
W piątek 7 czerwca w sali widowiskowej Podlasie w Siedlcach odbędzie się konferencja ph. BLIŻEJ ALZHEIMERA.
więcej »
Festiwal Piosenki Europejskiej
22 maja w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się XII Festiwal Piosenki Europejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dokąd zmierzamy?
Jaka jest kondycja współczesnego Kościoła i czego potrzebuje, by sprostać wyzwaniom dzisiejszych czasów?
więcej »
Strażnik wśród nocy
To opowieść o Benedykcie XVI, papieżu atakowanym przez wszelkiego rodzaju nieprzyjazne siły w Kościele i spoza Kościoła, sprzymierzone przeciwko niemu.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR