16 lipca 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Stefan, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 28
11-17 lipca 2019r.

menu

NEWS

20 lipca, o 12.00, odbędzie się ingres bp. Piotra Sawczuka do drohiczyńskiej katedry.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Wykład A. Rogalskiego

8 maja 2019 r.

Nie tylko Radziwiłłowie


fot. MBP Biała Podlaska

O związkach znanych Polaków epoki napoleońskiej z regionem bialskim opowiadał historyk Artur Rogalski, który był gościem spotkania zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Białej Podlaskiej.

Julian Ursyn Niemcewicz, Kazimierz Władysław Wójcicki, Dominik Hieronim Radziwiłł - to tylko niektóre znane osoby epoki napoleońskiej w Polsce. Ich sylwetki przybliżył A. Rogalski, historyk archiwista, adiunkt Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, badacz historii XIX w., szczególnie czasów Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Po ostatnim rozbiorze Polski w 1795 r. teren powiatu bialskiego ze stolicą w Białej przypadł Austrii i został włączony do Galicji Zachodniej (w 1809 r. weszła w skład Księstwa Warszawskiego) jako jeden z powiatów departamentu siedleckiego. Pierwszą osobą, którą przedstawił A. Rogalski, był J.U. Niemcewicz, poeta i historyk, pamiętnikarz, publicysta, tłumacz. Dzieciństwo w większości spędził w rodzinnych Skokach oraz w Neplach, które były własnością jego stryja Franciszka Ursyna Niemcewicza.

Swoje pobyty w tym majątku opisał w „Pamiętnikach czasów moich. T. 1”. „Neple, mieszkanie Ignacego Niemcewicza, w najpiękniejszym są położeniu. Dom na wzgórku: w przepaści pod nim płynie rzeka wężykiem; za nią odkrywa oko w niezmiernej przestrzeni rozwinięte pasami pola, smugi, włości i gaje; wieże miasta Brześcia stołecznego województwa mega uwieńczają horyzont”- pisał. Według legendy poeta miał w parku nepelskim nawet swoją ulubioną lipę, pod którą tworzył.

 

Dzieciństwo w Sławacinku

Z kolei K.W. Wójcicki, polski literat i wydawca, historyk Warszawy, założyciel pisma „Kłos”, był synem Jana Wóycickiego, przybocznego lekarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który zakupił od księcia Dominika Hieronima Radziwiłła dwa folwarki - Sławacinek i Łukowce. K.W. Wójcicki swoje wspomnienia z dzieciństwa związane z pobytem w okolicach Białej opisał w „Pamiętnikach dziecka Warszawy”. Ich fragmenty można było usłyszeć podczas spotkania w MBP.

 

Pułkownik z Droblina

Z rodziną Wójcickich związana była inna barwna postać tego okresu - płk Antoni Białkowski, uczestnik kampanii napoleońskich (odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari). To właśnie rodzice K. W. Wójcickiego uratowali Białkowskiemu życie w Warszawie, lecząc z ciężkich ran głowy. Pułkownik przebywał także w Białej. Opisy tych wydarzeń zamieścił w „Pamiętniku starego żołnierza”. Żoną Białkowskiego była Franciszka Wójcicka, siostra pamiętnikarza Kazimierza. Po powstaniu listopadowym pułkownik osiadł w majątku teściów pod Białą, a po śmierci małżonki w Droblinie nieopodal Leśnej. Zmarł 30 stycznia 1852 r. i został pochowany na cmentarzu obok klasztoru oo. paulinów w Leśnej Podlaskiej.

 

Książę i Lapierre

Natomiast książę D. H. Radziwiłł był właścicielem Białej, hrabstwa bialskiego i ordynatem nieświeskim, ostatnim potomkiem (w linii męskiej) „bialskich” Radziwiłłów. Chociaż urodził się w Białej, przebywał głównie w Nieświeżu. Swoimi majątkami zarządzał przez pełnomocników. Jako znakomity kawalerzysta wstąpił do armii Księstwa Warszawskiego. Z prywatnej kieszeni wyłożył ogromne sumy, wspierając organizację konnicy. Został mianowany pułkownikiem i służył m.in. pod rozkazami księcia Józefa Poniatowskiego. Zmarł w 1813 r. po odniesieniu rany w bitwie pod Hanau. Książę Radziwiłł otaczał się osobami, o których krążyły opowieści. Jedną z nich był czarnoskóry Jean Lapierre. Wcześniej kamerdyner, powiernik i kucharz Tadeusza Kościuszki. Towarzyszył mu nawet w więzieniu, a później uczestniczył w jego podróżach po Europie. Po wyjeździe naczelnika do Ameryki wrócił do Polski i przyjechał do Białej Podlaskiej z listem polecającym generała do księcia D. Radziwiłła, u którego został kasjerem. Tak opisywał jego postać w „Pamiętnikach dziecka warszawskiego” K.W. Wójcicki: „Właśnie bawił u nas na folwarku Lapierre, Murzyn ze dworu księcia Dominika Radziwiłła, który miał należności w masie Radziwiłłowskiej. Zajmował on pierwszy pokój od wchodowej sieni. Był to człowiek oczytany i otarty w świecie, mówił kilku językami i nieźle po polsku, wysokiego wzrostu, składny i zręczny, umiał zjednywać sobie względy pięknych kobiet”.

Spotkanie z A. Rogalskim odbyło się w ramach współpracy bialskiej MBP z wydziałem historii i stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 

15 lipca 2019 r.

Jubileuszowe świętowanie
27 lipca odbędą się jubileuszowe, 50 Dni Sławatycz. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w kodeńskim sanktuarium świętowano odpust ku czci Matki Bożej Kodeńskiej. Tradycyjnie został on połączony z Diecezjalnym Dniem Chorego. Centralnym punktem obchodów była suma odpustowa, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Po Mszy św. ordynariusza udzielił zgromadzonym błogosławieństwa lourdzkiego. Ostatnim punktem było poświecenie nowej figury Matki Niepokalanej. Została ona umieszczona przed klasztorem ojców oblatów. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Słoneczne lato
28 lipca na rynku w centrum miasta Mordy odbędzie się jubileuszowa, 20 edycja festynu „Słoneczne lato”.
więcej »
Dla każdego
Atrakcje dla starszych i młodszych oraz moc zabawy - tak zapowiadają się tegoroczne Dni Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 19-21 lipca.
więcej »
Hańsk pszczelarstwem stoi
Wójt gminy Hańsk, Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej, Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie zapraszają na XV Festyn „Dzień Pszczelarza” poświęcony pamięci ks. Jana Dolinowskiego Odbędzie się on w niedzielę 21 lipca.
więcej »
 

POLECAMY


By pamięć trwała
Trudno o przykład większego męstwa i poświęcenia niż obrona Lwowa w latach 1918-1919. Kiedy „wielka wojna” dobiegła końca, mieszkańcy tego pięknego miasta w dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada 1918 r., wyszli rankiem na ulice.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR