21 maja 2019 r. Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Pogoda: Siedlce

Numer 20
16-22 maja 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Radni jednomyślni

8 maja 2019 r.

Mieszkańcy górą


fot. PIXABAY.COM

Siedleccy radni jednogłośnie poparli projekt uchwały przygotowany przez mieszkańców północno-wschodniej części miasta. Chodzi o zablokowanie budowy kilkupiętrowych bloków w sąsiedztwie domów jednorodzinnych.

Mowa o terenie w rejonie ulic: Piaski Starowiejskie, Miodowa i Ogrodowa. Jeden z lokalnych deweloperów postawił tam niedawno cztery bloki i planuje kolejne trzy, korzystając z tzw. specustawy pozwalającej na przyspieszenie inwestycji i budowanie nawet wbrew zapisom planu zagospodarowania. Mieszkańcy znajdującego się w pobliżu osiedla domów jednorodzinnych postanowili sprzeciwić się zamiarom dewelopera. Tłumaczą, że inwestycja wpłynie na obniżenie wartości działek, likwidację rodzinnego charakteru osiedla, a także ograniczenie dostępu do okolicznych instytucji - przedszkoli i żłobka. W miejscu planowanych bloków zorganizowali kilka spotkań, podczas których przekonywali do swoich racji miejskich radnych. Zarejestrowali też społeczny komitet „Miodowa - stop blokowisku”, który przygotował projekt uchwały mającej na celu zahamowanie budownictwa wielorodzinnego w północno-wchodniej części miasta.

Podpisało się pod nim 700 osób. Po świętach wielkanocnych projekt złożono w magistracie, dzięki czemu znalazł się w programie obrad kwietniowej sesji rady miasta.

 

Wsłuchać się w głos wyborców

Obecni na sesji pełnomocnicy społecznego komitetu Marcin Przysowa i Anna Łęczycka przedstawili swoje argumenty. - Osiedlający się na tym terenie mieszkańcy mogli budować domy jednorodzinne nie wyższe niż parter z poddaszem użytkowym, a tymczasem w ich bliskim sąsiedztwie powstały budynki wielorodzinne czterokondygnacyjne, a kolejne zaplanowano jeszcze wyższe - podkreślił M. Przysowa. Powołując się na przykład osiedla Nowy Świat, wskazał na możliwe utrudnienia komunikacyjne. - Wielu radnych było przy ul. Miodowej. Widzieliście państwo, jak ten obszar wygląda, wszędzie otoczony jest domkami jednorodzinnymi. Chcielibyśmy, aby charakter tego terenu został zachowany, by było to miejsce zabaw naszych dzieci, spacerów, a nie blokowisko, które może być utrudnieniem dla nas wszystkich. Apelujemy, żebyście nam pomogli i zagłosowali za projektem uchwały wstrzymującym tę inwestycję, ewentualnie ograniczającym ją do dwóch kondygnacji - mówił M. Przysowa.

Kolejnym z argumentów był spadek wartości okolicznych nieruchomości - zarówno domów, jak i jeszcze niezabudowanych działek. - Nikt nie zechce kupić działki na pobudowanie domu, wiedząc, że będzie mieć w sąsiedztwie czterokondygnacyjny blok z 20 czy 30 mieszkaniami. To automatycznie spowoduje, że jedyną osobą, która zechce ją nabyć będzie deweloper, oczywiście za cenę dumpingową, czyli poniżej wartości rynkowej - zwróciła uwagę A. Łęczycka. Wskazywała też na problemy spowodowane wzrostem gęstości zaludnienia. - Przedszkole przy Ogrodowej przyjmuje bardzo małą liczbę dzieci. Pojawienie się kolejnych bloków spowoduje, że dostęp do niego będzie jeszcze bardziej ograniczony - zaznaczyła A. Łęczycka. - Nie działamy przeciwko komuś. To nie jest inicjatywa, która ma na celu poróżnić nas czy inwestorów. Chcemy, by nasze miasto się rozwijało. Chodzi nam o zachowanie ładu społecznego. Prosimy o wsparcie, żebyśmy mieli poczucie, iż jako mieszkańcy faktycznie mamy wpływ na to, co się w naszym mieście dzieje - zaapelowała.

Radni przyjęli jednogłośnie społeczny projekt uchwały. Jednocześnie większością głosów zdjęli z porządku obrad projekt uchwały prezydenta Andrzeja Sitnika dotyczący lokalnych standardów urbanistycznych. Tłumaczyli, że zniesie on projekt przygotowany przez mieszkańców.

 

Pierwsza obywatelska inicjatywa

- To pierwsza w mieście inicjatywa obywatelska, która dopuszcza do głosu mieszkańców. Cieszy nas bardzo, że została przyjęta przez radnych, zgodnie z deklaracjami składanymi podczas wizji lokalnej. Serdecznie dziękujemy w imieniu mieszkańców - powiedziała po głosowaniu A. Łęczycka. I dodała: - To jeszcze nie koniec. Każdego dnia dostaję listy od mieszkańców, którzy także chcieliby włączyć się w tę inicjatywę.

Przyjęta uchwała ogranicza zabudowę wielorodzinną do dwóch kondygnacji i nakłada na inwestora obowiązek budowy 1,5 miejsca parkingowego na jedno mieszkanie. - Jeśli deweloper będzie chciał postawić w tym miejscu budynki szeregowe czy domy jednorodzinne, nie mamy nic przeciwko. Czas pokaże, na ile przegłosowany projekt obroni ten teren, zostawi na nim budownictwo jednorodzinne - podkreśliła A. Łęczycka. Zaznaczyła też, że podejmując inicjatywę obywatelską, zajęto się konkretnym obszarem, ale władze miasta, jej zdaniem, powinny przygotować analizę miejsc, w których budownictwo wielorodzinne będzie niosło pozytywne skutki. - Nie mamy takiej mocy, nie jesteśmy na siłach, by decydować o ujednoliceniu bądź zaplanowaniu urbanistycznym całego miasta, ale na pewno są lokalizacje, gdzie mieszkańcy bloków będą czuli się komfortowo - podsumowała A. Łęczycka.

Uchwała będzie teraz sprawdzana przez wojewodę pod kątem zgodności z przepisami.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


W niedzielę 12 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Małżeństwo bez lęku”. [fot. KO]

FOTOGALERIA

Festiwal Pieśni Maryjnej


W niedzielę 5 maja w kościele pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbył się III Festiwal Pieśni Maryjnej. W muzycznym wydarzeniu ku czci Matki Bożej udział wzięło dziewięć chórów reprezentujących diecezję siedlecką.

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
Żywy Różaniec na Jasnej Górze
W dniach 31 maja - 1 czerwca odbędzie się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Jak co roku, wezmą w niej udział członkowie i zelatorzy ŻR wraz z diecezjalnymi moderatorami, aby zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.
więcej »
Zachęcą do ruchu
W niedzielę 19 maja od 15.00 do 17.00 w parku miejskim w Łukowie odbędą się IV Międzynarodowe Wyścigi Wózków w chodzie BuggyGym.
więcej »
Pieszy rajd śladami kpt. Ostoi
Dwudniowe wydarzenie rozpocznie się w sobotę 15 czerwca. Rajd jest wyrazem pamięci o stacjonujących w czasie II wojny światowej na terenie rezerwatu Jata formacjach wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego, w szczególności I batalionie 35 pp Armii Krajowej.
więcej »
IV Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
​Miejsce kobiety - katoliczki we współczesnym świecie będzie kanwą tegorocznej Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet do Pratulina, które odbędzie się 26 maja.
więcej »
XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Charytatywny Maraton Dobra
​Caritas Diecezji Siedleckiej zaprasza na plenerową imprezę rodzinną o nazwie „Charytatywny Maraton Dobra”, która odbędzie się 19 maja na placu przy milanowskim Gminnym Ośrodku Kultury.
więcej »
Bliżej Alzheimera
W piątek 7 czerwca w sali widowiskowej Podlasie w Siedlcach odbędzie się konferencja ph. BLIŻEJ ALZHEIMERA.
więcej »
Festiwal Piosenki Europejskiej
22 maja w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się XII Festiwal Piosenki Europejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dokąd zmierzamy?
Jaka jest kondycja współczesnego Kościoła i czego potrzebuje, by sprostać wyzwaniom dzisiejszych czasów?
więcej »
Strażnik wśród nocy
To opowieść o Benedykcie XVI, papieżu atakowanym przez wszelkiego rodzaju nieprzyjazne siły w Kościele i spoza Kościoła, sprzymierzone przeciwko niemu.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR