27 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Pogoda: Siedlce

Numer 21
21-27 maja 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu: siedem konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Radni jednomyślni

8 maja 2019 r.

Mieszkańcy górą


fot. PIXABAY.COM

Siedleccy radni jednogłośnie poparli projekt uchwały przygotowany przez mieszkańców północno-wschodniej części miasta. Chodzi o zablokowanie budowy kilkupiętrowych bloków w sąsiedztwie domów jednorodzinnych.

Mowa o terenie w rejonie ulic: Piaski Starowiejskie, Miodowa i Ogrodowa. Jeden z lokalnych deweloperów postawił tam niedawno cztery bloki i planuje kolejne trzy, korzystając z tzw. specustawy pozwalającej na przyspieszenie inwestycji i budowanie nawet wbrew zapisom planu zagospodarowania. Mieszkańcy znajdującego się w pobliżu osiedla domów jednorodzinnych postanowili sprzeciwić się zamiarom dewelopera. Tłumaczą, że inwestycja wpłynie na obniżenie wartości działek, likwidację rodzinnego charakteru osiedla, a także ograniczenie dostępu do okolicznych instytucji - przedszkoli i żłobka. W miejscu planowanych bloków zorganizowali kilka spotkań, podczas których przekonywali do swoich racji miejskich radnych. Zarejestrowali też społeczny komitet „Miodowa - stop blokowisku”, który przygotował projekt uchwały mającej na celu zahamowanie budownictwa wielorodzinnego w północno-wchodniej części miasta.

Podpisało się pod nim 700 osób. Po świętach wielkanocnych projekt złożono w magistracie, dzięki czemu znalazł się w programie obrad kwietniowej sesji rady miasta.

 

Wsłuchać się w głos wyborców

Obecni na sesji pełnomocnicy społecznego komitetu Marcin Przysowa i Anna Łęczycka przedstawili swoje argumenty. - Osiedlający się na tym terenie mieszkańcy mogli budować domy jednorodzinne nie wyższe niż parter z poddaszem użytkowym, a tymczasem w ich bliskim sąsiedztwie powstały budynki wielorodzinne czterokondygnacyjne, a kolejne zaplanowano jeszcze wyższe - podkreślił M. Przysowa. Powołując się na przykład osiedla Nowy Świat, wskazał na możliwe utrudnienia komunikacyjne. - Wielu radnych było przy ul. Miodowej. Widzieliście państwo, jak ten obszar wygląda, wszędzie otoczony jest domkami jednorodzinnymi. Chcielibyśmy, aby charakter tego terenu został zachowany, by było to miejsce zabaw naszych dzieci, spacerów, a nie blokowisko, które może być utrudnieniem dla nas wszystkich. Apelujemy, żebyście nam pomogli i zagłosowali za projektem uchwały wstrzymującym tę inwestycję, ewentualnie ograniczającym ją do dwóch kondygnacji - mówił M. Przysowa.

Kolejnym z argumentów był spadek wartości okolicznych nieruchomości - zarówno domów, jak i jeszcze niezabudowanych działek. - Nikt nie zechce kupić działki na pobudowanie domu, wiedząc, że będzie mieć w sąsiedztwie czterokondygnacyjny blok z 20 czy 30 mieszkaniami. To automatycznie spowoduje, że jedyną osobą, która zechce ją nabyć będzie deweloper, oczywiście za cenę dumpingową, czyli poniżej wartości rynkowej - zwróciła uwagę A. Łęczycka. Wskazywała też na problemy spowodowane wzrostem gęstości zaludnienia. - Przedszkole przy Ogrodowej przyjmuje bardzo małą liczbę dzieci. Pojawienie się kolejnych bloków spowoduje, że dostęp do niego będzie jeszcze bardziej ograniczony - zaznaczyła A. Łęczycka. - Nie działamy przeciwko komuś. To nie jest inicjatywa, która ma na celu poróżnić nas czy inwestorów. Chcemy, by nasze miasto się rozwijało. Chodzi nam o zachowanie ładu społecznego. Prosimy o wsparcie, żebyśmy mieli poczucie, iż jako mieszkańcy faktycznie mamy wpływ na to, co się w naszym mieście dzieje - zaapelowała.

Radni przyjęli jednogłośnie społeczny projekt uchwały. Jednocześnie większością głosów zdjęli z porządku obrad projekt uchwały prezydenta Andrzeja Sitnika dotyczący lokalnych standardów urbanistycznych. Tłumaczyli, że zniesie on projekt przygotowany przez mieszkańców.

 

Pierwsza obywatelska inicjatywa

- To pierwsza w mieście inicjatywa obywatelska, która dopuszcza do głosu mieszkańców. Cieszy nas bardzo, że została przyjęta przez radnych, zgodnie z deklaracjami składanymi podczas wizji lokalnej. Serdecznie dziękujemy w imieniu mieszkańców - powiedziała po głosowaniu A. Łęczycka. I dodała: - To jeszcze nie koniec. Każdego dnia dostaję listy od mieszkańców, którzy także chcieliby włączyć się w tę inicjatywę.

Przyjęta uchwała ogranicza zabudowę wielorodzinną do dwóch kondygnacji i nakłada na inwestora obowiązek budowy 1,5 miejsca parkingowego na jedno mieszkanie. - Jeśli deweloper będzie chciał postawić w tym miejscu budynki szeregowe czy domy jednorodzinne, nie mamy nic przeciwko. Czas pokaże, na ile przegłosowany projekt obroni ten teren, zostawi na nim budownictwo jednorodzinne - podkreśliła A. Łęczycka. Zaznaczyła też, że podejmując inicjatywę obywatelską, zajęto się konkretnym obszarem, ale władze miasta, jej zdaniem, powinny przygotować analizę miejsc, w których budownictwo wielorodzinne będzie niosło pozytywne skutki. - Nie mamy takiej mocy, nie jesteśmy na siłach, by decydować o ujednoliceniu bądź zaplanowaniu urbanistycznym całego miasta, ale na pewno są lokalizacje, gdzie mieszkańcy bloków będą czuli się komfortowo - podsumowała A. Łęczycka.

Uchwała będzie teraz sprawdzana przez wojewodę pod kątem zgodności z przepisami.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto w cieniu pandemii


Ze względu na pandemię obchody 229 rocznicy Konstytucji 3 Maja w naszym regionie - podobnie jak w całej Polsce - były skromne.

FOTOGALERIA

Podwójne święto


10 maja w parafii św. Stanisława BM w Rossoszu obchodzono odpust ku czci patrona wspólnoty. Uroczystość była połączona z instalacją jego relikwii. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Przez okno kwarantanny
Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach, siedleckie starostwo oraz Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają mieszkańców powiatu siedleckiego do udziału w konkursie fotograficznym „Przez okno kwarantanny”.
więcej »
Recytacją po angielsku
Zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat do udziału w II Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego „A Sea of the words” organizowanego przez Szkołę Językową Eurolingua oraz Miejskie Przedszkole nr 15 w Siedlcach.
więcej »
​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
 

POLECAMY


Totus Tuus!
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin to doskonała okazja do refleksji nad dziełem oraz spuścizną naszego wielkiego rodaka.
więcej »
Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy nasze mamy?

za to, że urodziły nas i zawsze są obok

za ich mądrą, pełną poświęcenia miłość

za świadectwo życia w bliskości Boga i przekazywany nam świat wartości

za gotowość do wybaczania i zawsze otwarte serca

za to że są - tak po prostu!LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR