16 lipca 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Stefan, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 28
11-17 lipca 2019r.

menu

NEWS

20 lipca, o 12.00, odbędzie się ingres bp. Piotra Sawczuka do drohiczyńskiej katedry.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Radni jednomyślni

8 maja 2019 r.

Mieszkańcy górą


fot. PIXABAY.COM

Siedleccy radni jednogłośnie poparli projekt uchwały przygotowany przez mieszkańców północno-wschodniej części miasta. Chodzi o zablokowanie budowy kilkupiętrowych bloków w sąsiedztwie domów jednorodzinnych.

Mowa o terenie w rejonie ulic: Piaski Starowiejskie, Miodowa i Ogrodowa. Jeden z lokalnych deweloperów postawił tam niedawno cztery bloki i planuje kolejne trzy, korzystając z tzw. specustawy pozwalającej na przyspieszenie inwestycji i budowanie nawet wbrew zapisom planu zagospodarowania. Mieszkańcy znajdującego się w pobliżu osiedla domów jednorodzinnych postanowili sprzeciwić się zamiarom dewelopera. Tłumaczą, że inwestycja wpłynie na obniżenie wartości działek, likwidację rodzinnego charakteru osiedla, a także ograniczenie dostępu do okolicznych instytucji - przedszkoli i żłobka. W miejscu planowanych bloków zorganizowali kilka spotkań, podczas których przekonywali do swoich racji miejskich radnych. Zarejestrowali też społeczny komitet „Miodowa - stop blokowisku”, który przygotował projekt uchwały mającej na celu zahamowanie budownictwa wielorodzinnego w północno-wchodniej części miasta.

Podpisało się pod nim 700 osób. Po świętach wielkanocnych projekt złożono w magistracie, dzięki czemu znalazł się w programie obrad kwietniowej sesji rady miasta.

 

Wsłuchać się w głos wyborców

Obecni na sesji pełnomocnicy społecznego komitetu Marcin Przysowa i Anna Łęczycka przedstawili swoje argumenty. - Osiedlający się na tym terenie mieszkańcy mogli budować domy jednorodzinne nie wyższe niż parter z poddaszem użytkowym, a tymczasem w ich bliskim sąsiedztwie powstały budynki wielorodzinne czterokondygnacyjne, a kolejne zaplanowano jeszcze wyższe - podkreślił M. Przysowa. Powołując się na przykład osiedla Nowy Świat, wskazał na możliwe utrudnienia komunikacyjne. - Wielu radnych było przy ul. Miodowej. Widzieliście państwo, jak ten obszar wygląda, wszędzie otoczony jest domkami jednorodzinnymi. Chcielibyśmy, aby charakter tego terenu został zachowany, by było to miejsce zabaw naszych dzieci, spacerów, a nie blokowisko, które może być utrudnieniem dla nas wszystkich. Apelujemy, żebyście nam pomogli i zagłosowali za projektem uchwały wstrzymującym tę inwestycję, ewentualnie ograniczającym ją do dwóch kondygnacji - mówił M. Przysowa.

Kolejnym z argumentów był spadek wartości okolicznych nieruchomości - zarówno domów, jak i jeszcze niezabudowanych działek. - Nikt nie zechce kupić działki na pobudowanie domu, wiedząc, że będzie mieć w sąsiedztwie czterokondygnacyjny blok z 20 czy 30 mieszkaniami. To automatycznie spowoduje, że jedyną osobą, która zechce ją nabyć będzie deweloper, oczywiście za cenę dumpingową, czyli poniżej wartości rynkowej - zwróciła uwagę A. Łęczycka. Wskazywała też na problemy spowodowane wzrostem gęstości zaludnienia. - Przedszkole przy Ogrodowej przyjmuje bardzo małą liczbę dzieci. Pojawienie się kolejnych bloków spowoduje, że dostęp do niego będzie jeszcze bardziej ograniczony - zaznaczyła A. Łęczycka. - Nie działamy przeciwko komuś. To nie jest inicjatywa, która ma na celu poróżnić nas czy inwestorów. Chcemy, by nasze miasto się rozwijało. Chodzi nam o zachowanie ładu społecznego. Prosimy o wsparcie, żebyśmy mieli poczucie, iż jako mieszkańcy faktycznie mamy wpływ na to, co się w naszym mieście dzieje - zaapelowała.

Radni przyjęli jednogłośnie społeczny projekt uchwały. Jednocześnie większością głosów zdjęli z porządku obrad projekt uchwały prezydenta Andrzeja Sitnika dotyczący lokalnych standardów urbanistycznych. Tłumaczyli, że zniesie on projekt przygotowany przez mieszkańców.

 

Pierwsza obywatelska inicjatywa

- To pierwsza w mieście inicjatywa obywatelska, która dopuszcza do głosu mieszkańców. Cieszy nas bardzo, że została przyjęta przez radnych, zgodnie z deklaracjami składanymi podczas wizji lokalnej. Serdecznie dziękujemy w imieniu mieszkańców - powiedziała po głosowaniu A. Łęczycka. I dodała: - To jeszcze nie koniec. Każdego dnia dostaję listy od mieszkańców, którzy także chcieliby włączyć się w tę inicjatywę.

Przyjęta uchwała ogranicza zabudowę wielorodzinną do dwóch kondygnacji i nakłada na inwestora obowiązek budowy 1,5 miejsca parkingowego na jedno mieszkanie. - Jeśli deweloper będzie chciał postawić w tym miejscu budynki szeregowe czy domy jednorodzinne, nie mamy nic przeciwko. Czas pokaże, na ile przegłosowany projekt obroni ten teren, zostawi na nim budownictwo jednorodzinne - podkreśliła A. Łęczycka. Zaznaczyła też, że podejmując inicjatywę obywatelską, zajęto się konkretnym obszarem, ale władze miasta, jej zdaniem, powinny przygotować analizę miejsc, w których budownictwo wielorodzinne będzie niosło pozytywne skutki. - Nie mamy takiej mocy, nie jesteśmy na siłach, by decydować o ujednoliceniu bądź zaplanowaniu urbanistycznym całego miasta, ale na pewno są lokalizacje, gdzie mieszkańcy bloków będą czuli się komfortowo - podsumowała A. Łęczycka.

Uchwała będzie teraz sprawdzana przez wojewodę pod kątem zgodności z przepisami.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 

15 lipca 2019 r.

Jubileuszowe świętowanie
27 lipca odbędą się jubileuszowe, 50 Dni Sławatycz. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w kodeńskim sanktuarium świętowano odpust ku czci Matki Bożej Kodeńskiej. Tradycyjnie został on połączony z Diecezjalnym Dniem Chorego. Centralnym punktem obchodów była suma odpustowa, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Po Mszy św. ordynariusza udzielił zgromadzonym błogosławieństwa lourdzkiego. Ostatnim punktem było poświecenie nowej figury Matki Niepokalanej. Została ona umieszczona przed klasztorem ojców oblatów. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Słoneczne lato
28 lipca na rynku w centrum miasta Mordy odbędzie się jubileuszowa, 20 edycja festynu „Słoneczne lato”.
więcej »
Dla każdego
Atrakcje dla starszych i młodszych oraz moc zabawy - tak zapowiadają się tegoroczne Dni Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 19-21 lipca.
więcej »
Hańsk pszczelarstwem stoi
Wójt gminy Hańsk, Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej, Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie zapraszają na XV Festyn „Dzień Pszczelarza” poświęcony pamięci ks. Jana Dolinowskiego Odbędzie się on w niedzielę 21 lipca.
więcej »
 

POLECAMY


By pamięć trwała
Trudno o przykład większego męstwa i poświęcenia niż obrona Lwowa w latach 1918-1919. Kiedy „wielka wojna” dobiegła końca, mieszkańcy tego pięknego miasta w dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada 1918 r., wyszli rankiem na ulice.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR