15 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Albin, Nikodem, Roland

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Diecezjalny Dzień Rodziny

15 maja 2019 r.

Miłość usuwa lęk


fot. HAH

Tylko wiara w obecność Jezusa zmartwychwstałego, Dobrego Pasterza pozwala odrzucić wszystko to, co może zagrozić zbawieniu i szczęściu naszemu oraz naszych rodzin - podkreślił bp Kazimierz Gurda podczas Diecezjalnego Dnia Rodziny w Parczewie.

W niedzielę 12 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Małżeństwo bez lęku”. Nawiązując do niego, diecezjalny duszpasterz rodzin ks. kan. dr Jacek Sereda zwrócił uwagę, że ciągle szukamy odpowiedzi, jak radzić sobie z lękami i niepokojami. - Sam fakt bycia człowiekiem zakłada, że będziemy się lękać. Z lękiem musimy uważać, ponieważ niekontrolowany może nas wprowadzić w bardzo złe życie i nie do końca przewidywalne zachowania. Istnieje potrzeba zaangażowania się w coś, do czego mamy talent, by z tego zaangażowania otrzymać uzdrawiającą moc dla siebie. Takim środowiskiem życia i naszego zaangażowania jest małżeństwo - podkreślił dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Siedleckiej, witając przybyłych pielgrzymów.

Gośćmi tegorocznego Diecezjalnego Dnia Rodziny była para psychoterapeutów - Agnieszka i Maciej Kołodziejowie, którzy opowiedzieli o wyzwaniach stojących przed małżonkami. Pierwsze z nich to założenie odrębnej wspólnoty. - Zadaniem małżonków jest odejście od rodziców. Nie znaczy to, że mają zerwać relację, ale opuścić ich mentalnie. Dorosłych dzieci nie obowiązuje posłuszeństwo wobec rodziców, a jedynie dozgonny szacunek. Często te dwa pojęcia są ze sobą mylone. Nieraz rodzice ingerują w dobrej wierze w małżeństwo, ale efekt jest zły, dochodzi do podziałów, nieporozumień między żoną a mężem - zwracali uwagę psychoterapeuci, przypominając, że w Kodeksie Kościoła Katolickiego jest napisane, iż rodzice nie mogą ingerować w sprawy małżonków.

Kolejną ważną kwestią w związkach jest walka o władzę. - Chodzi o to, żebym to ja miała rację, decydowała o tym, jak wygląda nasze życie, nasze małżeństwo, czyli, żebym to ja miała władzę. Małżonkowie bardzo ścierają się o to, że to drugie decyduje - tłumaczyła A. Kołodziej. Kto ma więc rządzić? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w liście św. Pawła do Efezjan, gdzie padają słowa: „żony, bądźcie uległe mężom, mężowie, kochajcie swoje żony”. - Uległość nie oznacza poddaństwa, służalczości, ale oddanie się w poczuciu bezpieczeństwa: przy tobie czuję się bezpieczna, wiem, że mnie nie opuścisz - podkreślała psychoterapeutka, dodając, że wejście w uległość jest przyczyną kryzysu związków w wielu małżeństwach. - Musi być zachowana równowaga: raz decyduje żona, innym razem mąż i to drugie potrafi się podporządkować - precyzowali A. i M. Kołodziejowie.

 

Stworzyć przestrzeń dobra

Potężnym wyzwaniem, przed jakim stoją małżonkowie, jest również sposób rozwiązywania konfliktów. - Są pary, u których co w głowie, to na języku, wyrzucają z siebie bardzo dużo negatywnych emocji. Są małżeństwa, które milczą, zamykają się w sobie, ale również takie, które najpierw się kłócą, a potem milczą - zwracali uwagę psychoterapeuci. Powodem gwałtowności emocji, jak zaznaczali, jest lęk, poczucie zagrożenia. - Boimy się opuszczenia i zawłaszczenia, bycia podporządkowanym, zależnym. Dzieje się tak wtedy, gdy nie jest realizowana nasza potrzeba samorealizacji, czyli autonomii, niezależności, bycia ważnym. Małżeństwo bez lęku to małżeństwo, które zaczyna rozumieć swój lęk i potrafi się od niego uwalniać - przekonywali A. i M. Kołodziejowie.

Co zatem najbardziej pomaga małżonkom w przetrwaniu trudnych chwil? - Przestrzeń dobra. Nie tyle jakość komunikacji, co ilość wspólnie dobrze spędzonych chwil: pójście na spacer, kolacja tylko we dwoje. To jest wyznacznikiem trwałości związku. Miłość usuwa lęk. Z drugiej strony pamiętajmy, że lęk usuwa miłość - podsumowali psychoterapeuci.

 

Fundamentem wiara w Jezusa

Centralną częścią uroczystości była Eucharystia w intencji rodzin, której przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. - Gromadzimy się jako rodzina ludzi wierzących wokół Jezusa zmartwychwstałego, wokół naszego jedynego Pasterza, który został zaproszony do tej wspólnoty w sakramencie małżeństwa - podkreślił w homilii. Dodał, że Jezus obecny jest w każdej rodzinie jako Dobry Pasterz. - On gromadzi wokół siebie wszystkich członków wspólnoty. Sprawia, że rodzina pomimo trudności może ze spokojem iść życiową drogą, nie musi się niczego i nikogo obawiać. Jezus zmartwychwstały jest przecież zwycięzcą największego przeciwnika człowieka - szatana. Nikt i nic nie może pokonać człowieka złączonego z Chrystusem. Ta pewność jest dziś w każdej rodzinie bardzo potrzebna, bowiem dużo jest zagrożeń uderzających w rodzinę zbudowaną na fundamencie wiary w Jezusa i sakramentu małżeństwa, dużo niepokojów i lęków. Tymczasem Dobry Pasterz jest gwarantem niekwestionowanej obiektywnej prawdy przekazywanej przez Kościół, prawdy o człowieku i jego życiu, o małżeństwie złożonym z mężczyzny i kobiety, o rodzinie, której zasadniczym zadaniem jest obdarzanie miłością przychodzące na świat dzieci - wyjaśniał bp K. Gurda.

 

Konieczność trwania

Biskup zwrócił uwagę na zagrożenia czyhające na wierzących, szczególnie rodziców wychowujących dzieci. - Niepokój i lęk może wywołać u młodych katolików przygotowujących się do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego świadomość konieczności trwania we wzajemnej miłości i jedności aż do śmierci. Niepokój ten powodowany jest błędnym przekonaniem, że dziś człowiek nie jest zdolny do wiernej miłości i wzajemnej jedności, ukazującym jego mierność, słabość wobec propozycji zła. To założenie promują ci, którzy odeszli od Boga i prawdy, podeptali prawdziwą miłość i zło uważają za dobro. A przecież człowiek wierzący wie, że dzięki Chrystusowi jest zwycięzcą i dlatego z odwagą podejmuje propozycje, jakie On mu daje. Lęk, niepokój katolickich rodziców musi budzić także chęć wprowadzenia do szkół ideologii gender, która ma za cel zniszczenie moralne dziecka od pierwszych lat życia. Organizacje promujące tę ideologię są bardzo natarczywe i nietolerancyjne w stosunku do nauki Kościoła. Tylko od odwagi, mądrości i miłości rodziców zależy, czy ich dzieci będą w szkołach karmione błędnymi propozycjami i wprowadzane w złe zachowania i postawy - podkreślił bp. K. Gurda, zaznaczając, że niepokój czy lęk mają jeszcze mocniej uwrażliwić katolików na zagrożenia, z którymi się spotykają.

- Przyjmujemy prawdę, którą nam przynosi Dobry Pasterz i przy niej chcemy trwać. Znosimy cierpienia dla prawdy ze strony tych, którzy ją już zatracili i pozostają bezwolni wobec złej propagandy. Nie dajemy się okłamać błędnym ideologiom niszczącym nasze życie moralne i społeczne. Tylko wiara w obecność Jezusa zmartwychwstałego, Dobrego Pasterza, pozwala odrzucić wszystko to, co może zagrozić zbawieniu i szczęściu naszemu oraz naszych rodzin - podsumował biskup.

Podczas Eucharystii małżeństwa odnowiły przyrzeczenia małżeńskie. Po Mszy św. rodziny spotkały się podczas agapy, zaś na dzieci czekało wiele atrakcji.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Wrota Wolności
15 września przy Prochowni w Kobylanach odbędzie się siódma edycja Letniego Festiwalu Biegów „Wrota Wolności”.
więcej »
VII Bialski Festiwal Sękaczy
W niedzielę 15 września, od 13.00 do 18.00, na terenie parku przy pl. Jagiellońskim w Łomazach odbędzie się VII Bialski Festiwal Sękaczy.
więcej »
Radzyńskie święto plonów
15 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Płudach odbędą się dożynki gminne. Uroczystości rozpoczną się o 12.00 Mszą św. dziękczynną.
więcej »
Gmina Sarnaki świętuje
Tegoroczne Dożynki Powiatu Łosickiego odbędą się 15 września w Sarnakach. Uroczystości rozpoczną się o 11.30 Mszą św., podczas której zostaną poświęcone wieńce dożynkowe.
więcej »
Podziękują rolnikom
Tradycyjnie we wrześniu gmina Wiśniew obchodzi święto rolników. W tym roku dożynki gminne odbędą się 15 września w Radomyśli.
więcej »
Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
II Kodeńskie Memento
14 września w Kodniu odbędzie się II Kodeńskie Memento za zmarłych motocyklistów. Kodeńskie memento to wyjątkowe spotkanie motocyklistów i ich rodzin.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR