15 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Albin, Nikodem, Roland

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

200 lat parafialnego kościoła

15 maja 2019 r.

Wiekopomne dzieło


fot. ARCHIWUM

Pierwowzór Świątyni Opatrzności Bożej jest jeden. Mamy go u nas, w Mokobodach - zaznacza proboszcz tutejszej parafii ks. Stanisław Szymuś, zachęcając do przyjazdu, naocznego przyjrzenia się kościołowi liczącemu 200 lat i modlitwy w miejscu, w którym wzniesiony został nieprzypadkowo.

Jubileusz parafia celebrowała 3 maja. - Świątynia jest nierozerwalnie związana z datą uchwalenia Konstytucji 3 maja, dlatego rocznicowe uroczystości parafialne również odbywają się w tym dniu - łącząc wymiar religijny z narodowo-społecznym - stwierdza ksiądz proboszcz. I dodaje, że w 2018 r. również była okazja do świętowania - i to potrójna. - W ubiegłym roku obchodziliśmy 560 rocznicę powstania parafii w Budzieszynie - dzisiaj nieistniejącej, 200 lat od przeniesienia cudownego obrazu Matki Bożej z Budzieszyna do kościoła mokobodzkiego oraz 505 rocznicę powstania parafii w Mokobodach - wylicza. Jak na potrójny jubileusz przystało, uroczystość miała godną oprawę. M.in. tak jak 200 lat temu, procesyjnie, w asyście strażaków i orkiestry dętej, przeniesiono z Budzieszyna do Mokobód kopię obrazu.

Tegoroczny jubileusz również pięknie wpisuje się w historię parafii i miejscowości. - Przeżywamy w tym roku rocznicę 200 lat budowy pierwszej Świątyni Opatrzności Bożej. Pierwowzór jest jeden. Mamy go u nas, w Mokobodach. W Warszawie powstała Świątynia Opatrzności Bożej, ale jej podstawą był zupełnie inny projekt - zaznacza ks. S. Szymuś.

Na uroczystości przybyli parafianie i zaproszeni goście. Czas świętowania rozpoczęła Msza św. celebrowana przez proboszcza. Następnie obok kościoła odbył się festyn. Program rozpoczął spektakl „Dawid i Goliat” w wykonaniu Teatru Biblijnego z Krakowa. Na scenie wystąpił Full Power Spirit z Białej Podlaskiej. W występach tanecznych mieli sposobność pokazać swe talenty uczniowie z Zespołu Oświatowego w Mokobodach. Wisienką na torcie był punkt doceniony zwłaszcza przez dojrzałą część widowni - recital aktorki i wokalistki Katarzyny Żak z zespołem, która zaprezentowała piosenki Agnieszki Osieckiej. Oprócz programu artystycznego na wszystkich uczestników czekały stoiska z produktami i potrawami regionalnymi. Swoją ofertę miały okazję przedstawić także zaprzyjaźnione instytucje.

 

Wotum za Konstytucję 3 maja

Kościół w Mokobodach został zbudowany według projektu Jakuba Kubickiego wyróżnionego w ogłoszonym przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego konkursie architektonicznym na świątynię - wotum za Konstytucję 3 maja. Jest czterokrotnie mniejszy od projektowanej światyni.

Kiedy okazało się, że nie ma szans na wzniesienie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, starosta drohicki, prezes Sądu Apelacyjnego w Księstwie Warszawskim Jan Onufry Ossoliński sprowadził w 1793 r. zwycięzcę konkursu do Mokobód. Na podstawie projektu architekt wykonał drewniany model, który do dzisiaj można oglądać w mokobodzkim kościele; jeszcze tego samego roku ruszyły prace budowlane. Sytuacja społeczno-polityczna nie sprzyjała jednak takim przedsięwzięciom, tym bardziej że w międzyczasie zmarł fundator świątyni J. Ossoliński. Budowę kontynuował ks. Jan Żebrowski, który parafię w Mokobodach objął w 1814 r. W 1818 r. na podstawie dekretu bp. Feliksa Lewińskiego przeniesiono obraz Matki Boskiej z Budzieszyna do Mokobod. W 1819 r. nowy kościół oddano do użytku. Konsekrował go w 1837 r. bp Marceli Gutkowski.


Mokobody i Budzieszyn łączą się nierozerwalnie

Rozmowa z ks. Stanisławem Szymusiem, proboszczem parafii św. Jadwigi Śląskiej w Mokobodach.

 

Czy pierwowzór Świątyni Opatrzności Bożej w Mokobodach budzi zainteresowanie ze względu na swoją historię?

 

Autokarami przybywają do nas regularnie grupy z całej Polski, m.in. z Lublina, Warszawy czy Dolnego Śląska. Motywacja ma jednak głównie charakter religijny - pielgrzymi chcą nawiedzić święte miejsce. Oczywiście nie brakuje też turystów, ciekawych, jak wygląda ten osławiony kościół. Przyjeżdżają rodziny i pojedyncze osoby, często zatrzymują się po drodze, jadąc gdzieś dalej. Nie ma problemów ze zwiedzeniem kościoła, zwłaszcza jeśli wcześniej zostaniemy powiadomieni o przyjeździe.

 

Co jest magnesem sprawiającym, że ludzie pielgrzymują, także pieszo, i wracają?

 

Niewątpliwie mokobodzka świątynia i obecny w niej od 200 lat cudowny obraz Matki Bożej Budzieszyńskiej, jak też Budzieszyn. To tutaj, 1,5 km od Mokobód, w XII w. Matka Boża obudziła wojsko polskie, ratując swoich synów przed podstępnym atakiem Jadźwingów - stąd nazwa, która początkowo brzmiała „Zbuszisyn”. W pobliżu budzieszyńskiego kościoła mamy cudowne źródło, które wytrysnęło na pamiątkę tego wydarzenia. To piękny zakątek; można tutaj nacieszyć oczy zielenią, a korzystając z ciszy - odpocząć i posłuchać swego serca. Przede wszystkim jest to miejsce modlitwy. Dbamy o to - organizujemy Różaniec w plenerze i inne nabożeństwa, którym sprzyjają figurki stacji różańcowych i stacje drogi krzyżowej. Wokół kościoła w Mokobodach ustawione są natomiast stacje radości i boleści Maryi.

 

Co o otrzymanych łaskach mówią świadectwa pielgrzymów?

 

Mokobody i Budzieszyn związane są nierozerwalnie. Większość poszukujących pomocy Matki Bożej nawiedza obydwa te miejsca. Wodzie ze źródła w Budzieszynie przypisuje się z dawien dawna właściwości zdrowotne. Pomaga szczególnie na choroby oczu. Modlitwa przed obrazem Matki Bożej w kościele mokobodzkim uzdrawia, przynosi ukojenie sercu i duszy… Dokumentacja parafialna mówi o wielu otrzymanych łaskach, w tym o cudownych uzdrowieniach mających tutaj miejsce na przestrzeni wielu lat. Ostatnie odnotowano w 2013 r. Mama przywiozła do Budzieszyna półroczną dziewczynkę i wodą przemyła jej chore oczy. Uzdrowienie dziecka potwierdzają dokumenty medyczne. Trzeba mieć na uwadze, że nie mamy informacji o każdej doznanej łasce, zwłaszcza uzdrowieniach duchowych, przemianie życia itd.

 

W jaki sposób parafia mająca siedzibę w Mokobodach podtrzymuje pamięć historyczną i religijną związaną z Budzieszynem?

 

To miejsce żyje! Od początku maja do pierwszych chłodów w październiku w niedziele i święta odprawiana jest w Budzieszynie Msza św. o 11.00. Śmiejemy się, że raz w tygodniu mamy taki mały odpust - bywa, że są problemy z zaparkowaniem samochodu. Ponadto w lipcu i sierpniu, codziennie o 11.00, odprawiana jest Msza św. Okazuje się, że dla wiernych naszej parafii to dobra pora - zawsze jest cała kaplica wiernych.

Serdecznie zapraszam do Mokobód i Budzieszyna. Od dwóch lat obydwa miejsca łączy chodnik, którym można bezpiecznie i wygodnie przejść.

 

Dziękuję za rozmowę.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Wrota Wolności
15 września przy Prochowni w Kobylanach odbędzie się siódma edycja Letniego Festiwalu Biegów „Wrota Wolności”.
więcej »
VII Bialski Festiwal Sękaczy
W niedzielę 15 września, od 13.00 do 18.00, na terenie parku przy pl. Jagiellońskim w Łomazach odbędzie się VII Bialski Festiwal Sękaczy.
więcej »
Radzyńskie święto plonów
15 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Płudach odbędą się dożynki gminne. Uroczystości rozpoczną się o 12.00 Mszą św. dziękczynną.
więcej »
Gmina Sarnaki świętuje
Tegoroczne Dożynki Powiatu Łosickiego odbędą się 15 września w Sarnakach. Uroczystości rozpoczną się o 11.30 Mszą św., podczas której zostaną poświęcone wieńce dożynkowe.
więcej »
Podziękują rolnikom
Tradycyjnie we wrześniu gmina Wiśniew obchodzi święto rolników. W tym roku dożynki gminne odbędą się 15 września w Radomyśli.
więcej »
Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
II Kodeńskie Memento
14 września w Kodniu odbędzie się II Kodeńskie Memento za zmarłych motocyklistów. Kodeńskie memento to wyjątkowe spotkanie motocyklistów i ich rodzin.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR