25 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Dorota, Łucja, Wilhelm

Pogoda: Siedlce

Numer 25
20-26 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

200 lat parafialnego kościoła

15 maja 2019 r.

Wiekopomne dzieło


fot. ARCHIWUM

Pierwowzór Świątyni Opatrzności Bożej jest jeden. Mamy go u nas, w Mokobodach - zaznacza proboszcz tutejszej parafii ks. Stanisław Szymuś, zachęcając do przyjazdu, naocznego przyjrzenia się kościołowi liczącemu 200 lat i modlitwy w miejscu, w którym wzniesiony został nieprzypadkowo.

Jubileusz parafia celebrowała 3 maja. - Świątynia jest nierozerwalnie związana z datą uchwalenia Konstytucji 3 maja, dlatego rocznicowe uroczystości parafialne również odbywają się w tym dniu - łącząc wymiar religijny z narodowo-społecznym - stwierdza ksiądz proboszcz. I dodaje, że w 2018 r. również była okazja do świętowania - i to potrójna. - W ubiegłym roku obchodziliśmy 560 rocznicę powstania parafii w Budzieszynie - dzisiaj nieistniejącej, 200 lat od przeniesienia cudownego obrazu Matki Bożej z Budzieszyna do kościoła mokobodzkiego oraz 505 rocznicę powstania parafii w Mokobodach - wylicza. Jak na potrójny jubileusz przystało, uroczystość miała godną oprawę. M.in. tak jak 200 lat temu, procesyjnie, w asyście strażaków i orkiestry dętej, przeniesiono z Budzieszyna do Mokobód kopię obrazu.

Tegoroczny jubileusz również pięknie wpisuje się w historię parafii i miejscowości. - Przeżywamy w tym roku rocznicę 200 lat budowy pierwszej Świątyni Opatrzności Bożej. Pierwowzór jest jeden. Mamy go u nas, w Mokobodach. W Warszawie powstała Świątynia Opatrzności Bożej, ale jej podstawą był zupełnie inny projekt - zaznacza ks. S. Szymuś.

Na uroczystości przybyli parafianie i zaproszeni goście. Czas świętowania rozpoczęła Msza św. celebrowana przez proboszcza. Następnie obok kościoła odbył się festyn. Program rozpoczął spektakl „Dawid i Goliat” w wykonaniu Teatru Biblijnego z Krakowa. Na scenie wystąpił Full Power Spirit z Białej Podlaskiej. W występach tanecznych mieli sposobność pokazać swe talenty uczniowie z Zespołu Oświatowego w Mokobodach. Wisienką na torcie był punkt doceniony zwłaszcza przez dojrzałą część widowni - recital aktorki i wokalistki Katarzyny Żak z zespołem, która zaprezentowała piosenki Agnieszki Osieckiej. Oprócz programu artystycznego na wszystkich uczestników czekały stoiska z produktami i potrawami regionalnymi. Swoją ofertę miały okazję przedstawić także zaprzyjaźnione instytucje.

 

Wotum za Konstytucję 3 maja

Kościół w Mokobodach został zbudowany według projektu Jakuba Kubickiego wyróżnionego w ogłoszonym przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego konkursie architektonicznym na świątynię - wotum za Konstytucję 3 maja. Jest czterokrotnie mniejszy od projektowanej światyni.

Kiedy okazało się, że nie ma szans na wzniesienie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, starosta drohicki, prezes Sądu Apelacyjnego w Księstwie Warszawskim Jan Onufry Ossoliński sprowadził w 1793 r. zwycięzcę konkursu do Mokobód. Na podstawie projektu architekt wykonał drewniany model, który do dzisiaj można oglądać w mokobodzkim kościele; jeszcze tego samego roku ruszyły prace budowlane. Sytuacja społeczno-polityczna nie sprzyjała jednak takim przedsięwzięciom, tym bardziej że w międzyczasie zmarł fundator świątyni J. Ossoliński. Budowę kontynuował ks. Jan Żebrowski, który parafię w Mokobodach objął w 1814 r. W 1818 r. na podstawie dekretu bp. Feliksa Lewińskiego przeniesiono obraz Matki Boskiej z Budzieszyna do Mokobod. W 1819 r. nowy kościół oddano do użytku. Konsekrował go w 1837 r. bp Marceli Gutkowski.


Mokobody i Budzieszyn łączą się nierozerwalnie

Rozmowa z ks. Stanisławem Szymusiem, proboszczem parafii św. Jadwigi Śląskiej w Mokobodach.

 

Czy pierwowzór Świątyni Opatrzności Bożej w Mokobodach budzi zainteresowanie ze względu na swoją historię?

 

Autokarami przybywają do nas regularnie grupy z całej Polski, m.in. z Lublina, Warszawy czy Dolnego Śląska. Motywacja ma jednak głównie charakter religijny - pielgrzymi chcą nawiedzić święte miejsce. Oczywiście nie brakuje też turystów, ciekawych, jak wygląda ten osławiony kościół. Przyjeżdżają rodziny i pojedyncze osoby, często zatrzymują się po drodze, jadąc gdzieś dalej. Nie ma problemów ze zwiedzeniem kościoła, zwłaszcza jeśli wcześniej zostaniemy powiadomieni o przyjeździe.

 

Co jest magnesem sprawiającym, że ludzie pielgrzymują, także pieszo, i wracają?

 

Niewątpliwie mokobodzka świątynia i obecny w niej od 200 lat cudowny obraz Matki Bożej Budzieszyńskiej, jak też Budzieszyn. To tutaj, 1,5 km od Mokobód, w XII w. Matka Boża obudziła wojsko polskie, ratując swoich synów przed podstępnym atakiem Jadźwingów - stąd nazwa, która początkowo brzmiała „Zbuszisyn”. W pobliżu budzieszyńskiego kościoła mamy cudowne źródło, które wytrysnęło na pamiątkę tego wydarzenia. To piękny zakątek; można tutaj nacieszyć oczy zielenią, a korzystając z ciszy - odpocząć i posłuchać swego serca. Przede wszystkim jest to miejsce modlitwy. Dbamy o to - organizujemy Różaniec w plenerze i inne nabożeństwa, którym sprzyjają figurki stacji różańcowych i stacje drogi krzyżowej. Wokół kościoła w Mokobodach ustawione są natomiast stacje radości i boleści Maryi.

 

Co o otrzymanych łaskach mówią świadectwa pielgrzymów?

 

Mokobody i Budzieszyn związane są nierozerwalnie. Większość poszukujących pomocy Matki Bożej nawiedza obydwa te miejsca. Wodzie ze źródła w Budzieszynie przypisuje się z dawien dawna właściwości zdrowotne. Pomaga szczególnie na choroby oczu. Modlitwa przed obrazem Matki Bożej w kościele mokobodzkim uzdrawia, przynosi ukojenie sercu i duszy… Dokumentacja parafialna mówi o wielu otrzymanych łaskach, w tym o cudownych uzdrowieniach mających tutaj miejsce na przestrzeni wielu lat. Ostatnie odnotowano w 2013 r. Mama przywiozła do Budzieszyna półroczną dziewczynkę i wodą przemyła jej chore oczy. Uzdrowienie dziecka potwierdzają dokumenty medyczne. Trzeba mieć na uwadze, że nie mamy informacji o każdej doznanej łasce, zwłaszcza uzdrowieniach duchowych, przemianie życia itd.

 

W jaki sposób parafia mająca siedzibę w Mokobodach podtrzymuje pamięć historyczną i religijną związaną z Budzieszynem?

 

To miejsce żyje! Od początku maja do pierwszych chłodów w październiku w niedziele i święta odprawiana jest w Budzieszynie Msza św. o 11.00. Śmiejemy się, że raz w tygodniu mamy taki mały odpust - bywa, że są problemy z zaparkowaniem samochodu. Ponadto w lipcu i sierpniu, codziennie o 11.00, odprawiana jest Msza św. Okazuje się, że dla wiernych naszej parafii to dobra pora - zawsze jest cała kaplica wiernych.

Serdecznie zapraszam do Mokobód i Budzieszyna. Od dwóch lat obydwa miejsca łączy chodnik, którym można bezpiecznie i wygodnie przejść.

 

Dziękuję za rozmowę.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż w parku


14 czerwca w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej otwarto plenerową wystawę fotografii prof. Leszka Mądzika pt. „Sacrum Miejsca”. Częścią wernisażu była etiuda teatralna „Maski”. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
 

POLECAMY


Droga na ołtarze
Św. Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR