17 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Justyna, Narcyz, Franciszek

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Finał festiwalu twórczości dziecięcej

15 maja 2019 r.

Zasłyszane w szumie Bugu


fot. ARCHIWUM

8 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie odbyło się uroczyste podsumowanie XIX Powiatowego Festiwalu Twórczości Dziecięcej ph. „Zasłyszane w szumie Bugu... - w 205 rocznicę urodzin Oskara Kolberga”.

Autorami prac literackich i malarskich byli uczniowie z Włodawy, Orchówka, Korolówki, Różanki, Starego Brusa, Dołhobród i Urszulina. Uczestnicy mieli za zadanie, inspirując się dziełami polskiego etnografa i folklorysty, pokazać dawne zwyczaje i obrzędy ludowe oraz legendy funkcjonujące na ziemi włodawskiej. Prowadząca spotkanie Edyta Pietrzak z MBP wyjaśniła, że festiwal promuje zdobywanie, utrwalanie i przekazywanie wiedzy o powiecie włodawskim. - Wydarzenie to, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych, ma także na celu propagowanie twórczości artystycznej dzieci i młodzieży z naszej małej ojczyzny - mówiła. Witając uczestników spotkania, Jacek Żurawski, dyrektor MBP, podkreślił, iż festiwal stał się znanym wydarzeniem kulturalnym w powiecie. Przypomniał także inicjatorkę imprezy - Małgorzatę Zińczuk, dzięki której konkurs cieszy się popularnością. - Wśród nas są diamenty, które wymagają oszlifowania przez opiekunów i nauczycieli - powiedział Żurawski.

- Warto wspierać każdego młodego człowieka, który chce wyrazić siebie przez sztukę - dodał.

Prace, które napłynęły na konkurs, pokazywały dawny świat tradycji. Były opowieści literackie oraz przedstawienia malarskie obrazujące m.in. zwyczaj kiszenia kapusty czy obchodzenia Wielkanocy, nabożeństw majowych, nocy świętojańskiej oraz żniw. Utrwalono tradycję pożegnania starego roku nad Bugiem czy pojedynek Wołodyjowskiego z Bohunem na rynku we Włodawie.

 

Dawny świat zwyczajów

Twórczość uczestników oceniała komisja, w której składzie byli twórcy: Agnieszka Kuryłowicz - malarka, Czesława Michańska - poetka i Władysława Wójcik - rzeźbiarka. Nagrodzono 34 prace, wyłaniając 33 laureatów. W kategorii literackiej przyznano trzy nagrody oraz cztery wyróżnienia, a w plastycznej, w każdej z grup wiekowych, po trzy nagrody oraz wyróżniono 18 prac. - Po raz pierwszy wzięłam udział w festiwalu, ponieważ wcześniej nie mieszkałam w powiecie włodawskim - powiedziała Oliwia Oliwia Kozieja z Orchówka, która zdobyła pierwszą nagrodę za pracę „Kolędowanie”. - Maluję i rysuję od dziecka, zdarza się, że wykonuję prace na życzenie - zaznaczyła. Oliwia ma już spory dorobek, jest autorką wielu obrazków, namalowała też kilka obrazów na płótnie.

 

Sztuka to największy wychowawca

Oceniająca prace malarskie W. Wójcik zachęciła nauczycieli i opiekunów do wspierania młodych talentów. - Sztuka to największy wychowawca. Kształtuje wyobraźnię, która jest potrzebna w dokonywaniu wyborów. Zasługą pedagogów będzie, jeśli dzieci nie staną tylko odbiorcami, ale i twórcami, np. w biznesie. My sami - osoby zrzeszone w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej - czerpiemy inspirację od dzieci i młodzieży. To taka wzajemna wymiana twórcza. Oceniając prace konkursowe, czasem dostrzegamy interesujące motywy, które pobudzają i naszą wyobraźnię - przyznała.

Główny organizator festiwalu, czyli MBP, już zachęca do zgłaszania propozycji tematów do jubileuszowej, bo 20 edycji festiwalu. Można to zrobić drogą elektroniczną, wysyłając swój pomysł na adres biblioteki: mbpwlodawa@gmail.com. Termin do końca czerwca.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR