26 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 25
20-26 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Finał festiwalu twórczości dziecięcej

15 maja 2019 r.

Zasłyszane w szumie Bugu


fot. ARCHIWUM

8 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie odbyło się uroczyste podsumowanie XIX Powiatowego Festiwalu Twórczości Dziecięcej ph. „Zasłyszane w szumie Bugu... - w 205 rocznicę urodzin Oskara Kolberga”.

Autorami prac literackich i malarskich byli uczniowie z Włodawy, Orchówka, Korolówki, Różanki, Starego Brusa, Dołhobród i Urszulina. Uczestnicy mieli za zadanie, inspirując się dziełami polskiego etnografa i folklorysty, pokazać dawne zwyczaje i obrzędy ludowe oraz legendy funkcjonujące na ziemi włodawskiej. Prowadząca spotkanie Edyta Pietrzak z MBP wyjaśniła, że festiwal promuje zdobywanie, utrwalanie i przekazywanie wiedzy o powiecie włodawskim. - Wydarzenie to, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych, ma także na celu propagowanie twórczości artystycznej dzieci i młodzieży z naszej małej ojczyzny - mówiła. Witając uczestników spotkania, Jacek Żurawski, dyrektor MBP, podkreślił, iż festiwal stał się znanym wydarzeniem kulturalnym w powiecie. Przypomniał także inicjatorkę imprezy - Małgorzatę Zińczuk, dzięki której konkurs cieszy się popularnością. - Wśród nas są diamenty, które wymagają oszlifowania przez opiekunów i nauczycieli - powiedział Żurawski.

- Warto wspierać każdego młodego człowieka, który chce wyrazić siebie przez sztukę - dodał.

Prace, które napłynęły na konkurs, pokazywały dawny świat tradycji. Były opowieści literackie oraz przedstawienia malarskie obrazujące m.in. zwyczaj kiszenia kapusty czy obchodzenia Wielkanocy, nabożeństw majowych, nocy świętojańskiej oraz żniw. Utrwalono tradycję pożegnania starego roku nad Bugiem czy pojedynek Wołodyjowskiego z Bohunem na rynku we Włodawie.

 

Dawny świat zwyczajów

Twórczość uczestników oceniała komisja, w której składzie byli twórcy: Agnieszka Kuryłowicz - malarka, Czesława Michańska - poetka i Władysława Wójcik - rzeźbiarka. Nagrodzono 34 prace, wyłaniając 33 laureatów. W kategorii literackiej przyznano trzy nagrody oraz cztery wyróżnienia, a w plastycznej, w każdej z grup wiekowych, po trzy nagrody oraz wyróżniono 18 prac. - Po raz pierwszy wzięłam udział w festiwalu, ponieważ wcześniej nie mieszkałam w powiecie włodawskim - powiedziała Oliwia Oliwia Kozieja z Orchówka, która zdobyła pierwszą nagrodę za pracę „Kolędowanie”. - Maluję i rysuję od dziecka, zdarza się, że wykonuję prace na życzenie - zaznaczyła. Oliwia ma już spory dorobek, jest autorką wielu obrazków, namalowała też kilka obrazów na płótnie.

 

Sztuka to największy wychowawca

Oceniająca prace malarskie W. Wójcik zachęciła nauczycieli i opiekunów do wspierania młodych talentów. - Sztuka to największy wychowawca. Kształtuje wyobraźnię, która jest potrzebna w dokonywaniu wyborów. Zasługą pedagogów będzie, jeśli dzieci nie staną tylko odbiorcami, ale i twórcami, np. w biznesie. My sami - osoby zrzeszone w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej - czerpiemy inspirację od dzieci i młodzieży. To taka wzajemna wymiana twórcza. Oceniając prace konkursowe, czasem dostrzegamy interesujące motywy, które pobudzają i naszą wyobraźnię - przyznała.

Główny organizator festiwalu, czyli MBP, już zachęca do zgłaszania propozycji tematów do jubileuszowej, bo 20 edycji festiwalu. Można to zrobić drogą elektroniczną, wysyłając swój pomysł na adres biblioteki: mbpwlodawa@gmail.com. Termin do końca czerwca.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
 

POLECAMY


Droga na ołtarze
Św. Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR