31 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Aniela, Petronela, Kamila

Pogoda: Siedlce

Numer 22
28-03 czerwca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA cykl artykułów poświęconych nowemu biskupowi pomocniczemu diecezji siedleckiej. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Radni kontra prezydent

15 maja 2019 r.

Sposoby na finansowanie sportu


fot. PIXABAY.COM

1% budżetu miasta przeznaczony na sport - to propozycja, która znalazła się w projekcie radnych Roberta Chojeckiego i Mariusza Dobijańskiego.

W związku z trudną sytuacją finansową miasta oszczędności w wydatkach dotknęły w dużej mierze sport. Zaproponowane przez prezydenta Andrzeja Sitnika drastyczne zmniejszenie dotacji, zdaniem prezesów klubów i stowarzyszeń sportowych, może spowodować, że zespołów nie będzie stać na przystąpienie do rozgrywek w przyszłym sezonie, co w efekcie doprowadzi do zlikwidowania wielu dyscyplin. W odpowiedzi na obawy sportowych działaczy i kibiców prezydent postulował oparcie sportu o klasy sportowe oraz większą swobodę w zarządzaniu przez kluby otrzymanymi środkami, które mogłyby zostać przeznaczone na pensje lub swoje potrzeby. Jednym z pomysłów było także zlikwidowanie stypendiów. Przedstawione przez A. Sitnika stosowne projekty uchwał nie znalazły jednak uznania wśród radnych - najpierw otrzymały negatywną opinię komisji sportu i spraw społecznych, a podczas ostatniej sesji rady miasta zostały zdjęte z porządku obrad.

W opozycji do propozycji prezydenta autorski projekt zmian w sposobie finansowania sportu w mieście przedstawili radni Robert Chojecki oraz Mariusz Dobijański. - Celem projektu jest rozwój sportu poprzez oparcie go na dwóch źródłach finansowania, czyli na grantach i dotacjach - tłumaczył M. Dobijański. - Sport dostarcza mieszkańcom nie tylko rozrywki, ale przede wszystkim perspektywy rozwoju naszego miastu. Zafunkcjonowanie na sportowej mapie Polski jest istotnym elementem promocji miasta, budowy jego marki, wizerunku - wyjaśniał radny. Finansowanie sportu w mieście, jak podkreślił M. Dobijański, powinno być oparte o bardzo czytelne i jasne wskaźniki finansowe, które „byłyby z jednej strony przewidywalne dla tych wszystkich, którzy organizują sport, a z drugiej - dawały pewną perspektywę rozwojową”. - Chcemy na sport dzieci i młodzieży, ale też kwalifikowany, przeznaczyć 1% budżetu miasta. Wydaje nam się, że jest to kwota w zasięgu miasta, a jednocześnie dająca możliwość ochrony potencjału, który został zbudowany przez trudne lata pracy nie tylko działaczy sportowych, ale również radnych miasta, którzy wspierali działania sportowe, przeznaczając na nie pieniądze - podkreślił radny.

Środki w wysokości 1% budżetu miasta (czyli ok. 5 mln zł) miałyby zostać przeznaczone na następujące dyscypliny priorytetowe: piłka nożna - 38% dofinansowania, siatkówka męska i rugby po 16%, koszykówka męska - 9%, lekkoatletyka - 5%, narciarstwo biegowe - 4%, sporty walki - 2%. - Ocena klubów ubiegających się o dofinansowanie z miasta odbywałaby się w oparciu o obiektywne wskaźniki, m.in.: liczbę sekcji, kibiców, co określa popularność dyscypliny, ciągłość szkolenia, biletowanie, transmisję w mediach, udział wychowanków w grupach seniorskich - wyliczał R. Chojecki. Dotacje byłyby przyznawane na trzy lata. - Uważamy, że tylko w takim okresie klub będzie mógł realizować długofalowe cele, które przed nim stawiamy - podkreślił M. Dobijański.

 

Nie zaprzepaścić dokonań

Drugie źródło finansowania sportu zaproponowane przez radnych to granty w wysokości 40% miejskiego funduszu rozwiązywania problemów alkoholowych, tzw. korkowego, czyli pieniędzy z zezwoleń na sprzedaż alkoholu w mieście. Miałyby one być przeznaczone na dziedziny sportowe realizowane poprzez organizacje pozarządowe lub stowarzyszenia, jakie nie znalazły się wśród dyscyplin priorytetowych. Wysokość środków przekazywanych w ramach grantów wyglądałaby następująco: Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej - 15%, Powiatowy Szkolny Związek Sportowy - 45%, pozostałe stowarzyszenia istniejące co najmniej dwa lata - 40%. Środki na działalność przyznawałaby komisja grantowa w składzie: przedstawiciel rady miasta, członek prezydium rady miasta, przedstawiciel prezydenta miasta, PSZS oraz TKKF.

- Ostatnie lata to czas bardzo intensywnych inwestycji w siedlecki sport. Uważamy, że wszystkie środki finansowe, jakie do tej pory lokowaliśmy w tę dziedzinę, powinny zostać zachowane. Nie możemy tworzyć sytuacji, w której nagle zaburzamy funkcjonowanie organizacji poprzez drastyczne obniżenie im środków - podkreślił R. Chojecki.

W odpowiedzi na projekt radnych prezydent A. Sitnik przypomniał o trudnej sytuacji finansowej miasta. - Dług wynosi 500 mln zł. Spłacamy obiekty sportowe wybudowane w mieście - zaznaczył A. Sitnik. - Moja propozycja opierała się na przekazaniu większych kompetencji do stowarzyszeń, które miałyby decydować o wysokości stypendiów dla zawodników. Środków zaproponowane przez radnych wynoszą tyle, ile obecnie przekazujemy na sport. W żadnym punkcie nie zostało wskazane źródła finansowania - podsumował prezydent.

Autorski projekt radnych w formie projektu uchwały prawdopodobnie trafi pod głosowanie na majowej sesji rady miasta.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Nowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej


W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 1 czerwca, o 11.00, w katedrze siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie ks. kan. Grzegorza Suchodolskiego. Msza św. będzie transmitowana przez Radio Podlasie i TV Trwam.

FOTOGALERIA

Bursa w nowej odsłonie


Potrzeba jest nie tylko matką wynalazków, ale też matką remontów - zauważa ks. Mariusz Świder, dyrektor Bursy im. św. Stanisława Kostki w Siedlcach. Wyjaśnia, iż pomysł prac remontowo-adaptacyjnych dojrzewał długo, a ich przeprowadzenie podyktowane było m.in. koniecznością dostosowania pomieszczeń do obowiązujących norm bezpieczeństwa. [Więcej w bieżącym wydaniu ECHA].

PATRONAT "ECHO"


​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
Stawimy się przed tronem Matki Bożej… sercem
W dniach 5-6 czerwca do jasnogórskiego sanktuarium przybędą wraz z diecezjalnymi moderatorami członkowie i zelatorzy Żywego Różańca, by - jak co roku - zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.
więcej »
 

POLECAMY


Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
W intencji zadośćuczynienia
Do odmawiania modlitwy różańcowej Maryja zachęcała w wielu swoich objawieniach, zaś fatimskim pastuszkom powiedziała, że w trosce o zbawienie grzeszników obrażających Jego Matkę Jezus pragnie ustanowić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR