21 lipca 2019 r. Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 29
18-24 lipca 2019r.

menu

NEWS

20 lipca, o 11.00, odbędzie się ingres bp. Piotra Sawczuka do drohiczyńskiej katedry.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Szpital ponownie zacznie funkcjonować

15 maja 2019 r.

Na dobrej drodze

Lada moment będziemy mogli zakomunikować mieszkańcom, że opieka zdrowotna wróci w naszym powiecie do normy. Jesteśmy na dobrej drodze – zapowiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Przedstawiciel administracji rządowej w województwie wziął udział w briefingu prasowym na terenie ryckiego szpitala. Razem z nim placówkę odwiedziła sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, prezes lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Karol Tarkowski. Dobrymi wieściami podzielił się zwłaszcza wojewoda. Zdradził, że na wydatki związane z uruchomieniem szpitala 2 mln zł z rezerwy ogólnej przyzna Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. - Ogólna wartość dofinansowania będzie wynosiła 4 mln zł. Ale sposób, w jaki pieniądze zostaną przyznane, odbędzie się według zasady 50 na 50, czyli oprócz 2 mln z KPRM drugie tyle będzie musiało dołożyć starostwo wraz ze wspierającymi go samorządami - tłumaczy P. Czarnek. Problemu w pozyskaniu potrzebnej sumy nie widzą zdeterminowane władze powiatu. - Zrobimy wszystko, by te 2 mln zł zebrać. Już dziś dziękuję samorządom, które nam pomogły. A była to znaczna kwota - mówi starosta D. Szczygielski.

Chodzi o 225 tys. zł przekazane przez okoliczne gminy. Żeby jednak znaleźć te 2 mln zł, trzeba będzie bardziej zacisnąć pasa. Ale starostwo i na to ma plan. Powiat zamierza zrezygnować z części wydatków na prowadzoną termomodernizację budynków użyteczności publicznej.

 

Na początek tomografia

Sprzymierzeńcem samorządu jest także Narodowy Fundusz Zdrowia, który potwierdza chęć finansowania działalności szpitala. Szef lubelskiego oddziału tej instytucji zapewnił, że już wkrótce mieszkańcy powiatu będą mogli korzystać z usług tomografu komputerowego. - Mamy już wniosek o otwarcie tej pracowni. Myślę, że w tym miesiącu konkurs zostanie ogłoszony - mówi K. Tarkowski.

Kolejne etapy uruchamiania lecznicy będą uzależnione od uzyskania koniecznych pozwoleń. Cały czas przed szpitalem stoi wyzwanie w postaci wykonania systemu oddymiania. Dopiero po montażu tej instalacji straż pożarna zdecyduje o dopuszczeniu placówki do funkcjonowania. Jeśli te procedury formalne się zakończą, będzie mogła zostać otwarta izba przyjęć, a także oddział internistyczny i przychodnia specjalistyczna. Trwają też negocjacje nad wydzierżawieniem części pomieszczeń na prowadzenie zakładu opiekuńczo-leczniczego z oddziałem geriatrycznym. Ten pomysł pochwalił prezes lubelskiego NFZ. - Na terenie województwa takich usług jest ciągle za mało. Liczymy, że ten obiekt będzie w ten sposób wykorzystywany - zauważa K. Tarkowski.

 

Trwa nabór pracowników

Według przypuszczeń starosty placówka powinna przyjąć pierwszych pacjentów najprawdopodobniej w lipcu. To dobra wiadomość dla całej Lubelszczyzny, bo jak dotąd powiat rycki jest jedynym w województwie, który wciąż pozostaje bez szpitala. Zdaniem wiceminister zdrowia winę za taki stan ponosi prywatny zarządca, który nie w pełni zrealizował porozumienie zawarte z samorządem. - Między innymi dlatego interweniujemy i wspieramy wszelkie inicjatywy, które mają na celu powrót do funkcjonowania tej jednostki - mówi J. Szczurek-Żelazko.

Faktyczna reanimacja szpitala rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku. Po wyborach samorządowych nowy zarząd powiatu powołał spółkę, która przejęła nieruchomości od dotychczasowego dzierżawcy. Znajdujący się w opłakanym stanie budynek przeszedł gruntowny remont, który nieodpłatnie przeprowadzali i wciąż przeprowadzają okoliczne firmy. Naprawiono pracownię tomografu, sprzęt do badań USG i RTG oraz dokonano informatyzacji szpitala. Obecnie trwa nabór personelu i pracowników technicznych.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z wiśniowym smakiem


Z wiśniowym smakiem - pod tym hasłem 14 lipca odbył się w Wiśniewie XII Festiwal Kuchni Regionalnej. Świętowanie rozpoczęło się w południe uroczystą Mszą św. w miejscowym kościele. [fot. JM]

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w kodeńskim sanktuarium świętowano odpust ku czci Matki Bożej Kodeńskiej. Tradycyjnie został on połączony z Diecezjalnym Dniem Chorego. Centralnym punktem obchodów była suma odpustowa, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Słoneczne lato
28 lipca na rynku w centrum miasta Mordy odbędzie się jubileuszowa, 20 edycja festynu „Słoneczne lato”.
więcej »
Dla każdego
Atrakcje dla starszych i młodszych oraz moc zabawy - tak zapowiadają się tegoroczne Dni Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 19-21 lipca.
więcej »
Hańsk pszczelarstwem stoi
Wójt gminy Hańsk, Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej, Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie zapraszają na XV Festyn „Dzień Pszczelarza” poświęcony pamięci ks. Jana Dolinowskiego Odbędzie się on w niedzielę 21 lipca.
więcej »
Jubileuszowe świętowanie
27 lipca odbędą się jubileuszowe, 50 Dni Sławatycz.
więcej »
 

POLECAMY


By pamięć trwała
Trudno o przykład większego męstwa i poświęcenia niż obrona Lwowa w latach 1918-1919. Kiedy „wielka wojna” dobiegła końca, mieszkańcy tego pięknego miasta w dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada 1918 r., wyszli rankiem na ulice.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR