25 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Pogoda: Siedlce

Numer 21
21-27 maja 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu: siedem konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Szpital ponownie zacznie funkcjonować

15 maja 2019 r.

Na dobrej drodze

Lada moment będziemy mogli zakomunikować mieszkańcom, że opieka zdrowotna wróci w naszym powiecie do normy. Jesteśmy na dobrej drodze – zapowiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Przedstawiciel administracji rządowej w województwie wziął udział w briefingu prasowym na terenie ryckiego szpitala. Razem z nim placówkę odwiedziła sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, prezes lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Karol Tarkowski. Dobrymi wieściami podzielił się zwłaszcza wojewoda. Zdradził, że na wydatki związane z uruchomieniem szpitala 2 mln zł z rezerwy ogólnej przyzna Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. - Ogólna wartość dofinansowania będzie wynosiła 4 mln zł. Ale sposób, w jaki pieniądze zostaną przyznane, odbędzie się według zasady 50 na 50, czyli oprócz 2 mln z KPRM drugie tyle będzie musiało dołożyć starostwo wraz ze wspierającymi go samorządami - tłumaczy P. Czarnek. Problemu w pozyskaniu potrzebnej sumy nie widzą zdeterminowane władze powiatu. - Zrobimy wszystko, by te 2 mln zł zebrać. Już dziś dziękuję samorządom, które nam pomogły. A była to znaczna kwota - mówi starosta D. Szczygielski.

Chodzi o 225 tys. zł przekazane przez okoliczne gminy. Żeby jednak znaleźć te 2 mln zł, trzeba będzie bardziej zacisnąć pasa. Ale starostwo i na to ma plan. Powiat zamierza zrezygnować z części wydatków na prowadzoną termomodernizację budynków użyteczności publicznej.

 

Na początek tomografia

Sprzymierzeńcem samorządu jest także Narodowy Fundusz Zdrowia, który potwierdza chęć finansowania działalności szpitala. Szef lubelskiego oddziału tej instytucji zapewnił, że już wkrótce mieszkańcy powiatu będą mogli korzystać z usług tomografu komputerowego. - Mamy już wniosek o otwarcie tej pracowni. Myślę, że w tym miesiącu konkurs zostanie ogłoszony - mówi K. Tarkowski.

Kolejne etapy uruchamiania lecznicy będą uzależnione od uzyskania koniecznych pozwoleń. Cały czas przed szpitalem stoi wyzwanie w postaci wykonania systemu oddymiania. Dopiero po montażu tej instalacji straż pożarna zdecyduje o dopuszczeniu placówki do funkcjonowania. Jeśli te procedury formalne się zakończą, będzie mogła zostać otwarta izba przyjęć, a także oddział internistyczny i przychodnia specjalistyczna. Trwają też negocjacje nad wydzierżawieniem części pomieszczeń na prowadzenie zakładu opiekuńczo-leczniczego z oddziałem geriatrycznym. Ten pomysł pochwalił prezes lubelskiego NFZ. - Na terenie województwa takich usług jest ciągle za mało. Liczymy, że ten obiekt będzie w ten sposób wykorzystywany - zauważa K. Tarkowski.

 

Trwa nabór pracowników

Według przypuszczeń starosty placówka powinna przyjąć pierwszych pacjentów najprawdopodobniej w lipcu. To dobra wiadomość dla całej Lubelszczyzny, bo jak dotąd powiat rycki jest jedynym w województwie, który wciąż pozostaje bez szpitala. Zdaniem wiceminister zdrowia winę za taki stan ponosi prywatny zarządca, który nie w pełni zrealizował porozumienie zawarte z samorządem. - Między innymi dlatego interweniujemy i wspieramy wszelkie inicjatywy, które mają na celu powrót do funkcjonowania tej jednostki - mówi J. Szczurek-Żelazko.

Faktyczna reanimacja szpitala rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku. Po wyborach samorządowych nowy zarząd powiatu powołał spółkę, która przejęła nieruchomości od dotychczasowego dzierżawcy. Znajdujący się w opłakanym stanie budynek przeszedł gruntowny remont, który nieodpłatnie przeprowadzali i wciąż przeprowadzają okoliczne firmy. Naprawiono pracownię tomografu, sprzęt do badań USG i RTG oraz dokonano informatyzacji szpitala. Obecnie trwa nabór personelu i pracowników technicznych.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto w cieniu pandemii


Ze względu na pandemię obchody 229 rocznicy Konstytucji 3 Maja w naszym regionie - podobnie jak w całej Polsce - były skromne.

FOTOGALERIA

Podwójne święto


10 maja w parafii św. Stanisława BM w Rossoszu obchodzono odpust ku czci patrona wspólnoty. Uroczystość była połączona z instalacją jego relikwii. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Przez okno kwarantanny
Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach, siedleckie starostwo oraz Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają mieszkańców powiatu siedleckiego do udziału w konkursie fotograficznym „Przez okno kwarantanny”.
więcej »
Recytacją po angielsku
Zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat do udziału w II Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego „A Sea of the words” organizowanego przez Szkołę Językową Eurolingua oraz Miejskie Przedszkole nr 15 w Siedlcach.
więcej »
​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
 

POLECAMY


Totus Tuus!
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin to doskonała okazja do refleksji nad dziełem oraz spuścizną naszego wielkiego rodaka.
więcej »
Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy nasze mamy?

za to, że urodziły nas i zawsze są obok

za ich mądrą, pełną poświęcenia miłość

za świadectwo życia w bliskości Boga i przekazywany nam świat wartości

za gotowość do wybaczania i zawsze otwarte serca

za to że są - tak po prostu!LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR