25 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Pogoda: Siedlce

Numer 21
21-27 maja 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu: siedem konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmowy

 
 

Rozmowy ECHA

15 maja 2019 r.

Święta Rito, naucz nas kochać!


fot. Janusz Mazurek

Rozmowa z ks. dr. Dariuszem Ostałowskim, wikariuszem parafii Bożego Ciała w Siedlcach

Rita może nas nauczyć bardzo wiele. I to bez względu na to, ile mamy lat i jakie jest nasze powołanie. Każdy, kto choć trochę zna życie świętej z Cascii, doskonale wie, że ona wszystkich swoich czcicieli pragnie prowadzić do Jezusa. Uczy, że jest On Kimś najważniejszym w naszym życiu. Jezus był największą Miłością Rity. Dla Niego pracowała, Jemu służyła, opiekując się chorymi i ubogimi, z Nim zjednoczona cierpiała. Miłość była siłą napędową całego życia Rity - kierowała się nią w każdej chwili, non stop. I była to miłość bezwarunkowa, gotowa do poświęcenia oraz ofiary z siebie. I właśnie takiej miłości Rita pragnie nas nauczyć. Dlaczego? Bo dzięki tej miłości Rita była przyjaźnie nastawiona do wszystkich, ucząc nas pokoju i przyjaźni wobec każdego człowieka. To dzięki tej miłości pragnęła zgody rodzinnej i sąsiedzkiej, pokazując nam, że można przyczynić się do pojednania walczących ze sobą rodzin. To dzięki tej miłości przebaczyła mordercom męża i nie chciała, by synowie zhańbili się zemstą, ucząc nas przebaczania win.

Zbliża się liturgiczne wspomnienie św. Rity. Jak jej czciciele i wierni parafii Bożego Ciała w Siedlcach przygotowują się do tego wyjątkowego dnia?

 

Od 13 maja, w trakcie majowego nabożeństwa, trwa nowenna do św. Rity, podczas której czytane są podziękowania i prośby składane przez czcicieli świętej do specjalnej skrzynki znajdującej się przy relikwiach. Po nowennie jest Eucharystia o 18.00.

 

22 maja to szczególny dzień modlitwy za wstawiennictwem patronki spraw trudnych i beznadziejnych. Jak będzie on obchodzony?

 

W samym dniu wspomnienia o 17.30 rozpocznie się nabożeństwo próśb i podziękowań połączone z Koronką do św. Rity. Następnie o 18.00 Msza św. we wszystkich złożonych intencjach. Oczywiście będzie też poświęcenie róż, które wierni przynoszą ze sobą. Ten kwiat to symbol naszej świętej. Po Eucharystii zaplanowano nabożeństwo majowe z aktem ofiarowania się św. Ricie i ucałowanie relikwii. Już dzisiaj serdecznie wszystkich zapraszamy.

 

Na nabożeństwo za wstawiennictwem świętej od róż chyba nie trzeba już zapraszać. Mam wrażenie, że z każdym miesiącem przybywa i wiernych, i intencji. Czy spodziewał się Ksiądz, że Rita tak podbije serca zarówno dzieci, jak i dorosłych? Gdzie tkwi fenomen tego nabożeństwa?

 

Tu nie trzeba się niczego spodziewać. W przypadku św. Rity to oczywiste, że potrafi przyciągnąć wielu do Chrystusa i to na całym świecie. A wracając do pytania o fenomen tego nabożeństwa, odpowiedź jest bardzo prosta. Otóż, patrząc na życie św. Rity, każdy może odnaleźć siebie: młodzi, którzy mają założyć rodziny, małżonkowie, wdowy, chorzy i cierpiący oraz osoby konsekrowane. Rita sama przeżyła bardzo wiele, jest patronką wszystkich stanów: była przecież żoną, matką, wdową i zakonnicą. To sprawia, że jest jedną z nas, przez co lepiej rozumie, dlatego prosimy ją o orędownictwo w różnych sprawach i problemach. Co więcej - we wszystkich tych stanach Rita pokazuje nam, jak wiernie iść za Chrystusem, jak Mu zaufać - mimo trudności, które czasem nawet nas przerastają.

 

W czasie odmawiania Koronki do św. Rity po każdej tajemnicy powtarza się wezwanie: „Św. Rito naucz nas kochać…”. Dlaczego właśnie te słowa? Przecież ta wyjątkowa patronka od spraw po ludzku beznadziejnych i trudnych może nauczyć nas znacznie więcej…

 

Zgadza się, Rita może nas nauczyć bardzo wiele. I to bez względu na to, ile mamy lat i jakie jest nasze powołanie. Każdy, kto choć trochę zna życie świętej z Cascii, doskonale wie, że ona wszystkich swoich czcicieli pragnie prowadzić do Jezusa. Uczy, że jest On Kimś najważniejszym w naszym życiu. Jezus był największą Miłością Rity. Dla Niego pracowała, Jemu służyła, opiekując się chorymi i ubogimi, z Nim zjednoczona cierpiała. Miłość była siłą napędową całego życia Rity - kierowała się nią w każdej chwili, non stop. I była to miłość bezwarunkowa, gotowa do poświęcenia oraz ofiary z siebie. I właśnie takiej miłości Rita pragnie nas nauczyć. Dlaczego? Bo dzięki tej miłości Rita była przyjaźnie nastawiona do wszystkich, ucząc nas pokoju i przyjaźni wobec każdego człowieka. To dzięki tej miłości pragnęła zgody rodzinnej i sąsiedzkiej, pokazując nam, że można przyczynić się do pojednania walczących ze sobą rodzin. To dzięki tej miłości przebaczyła mordercom męża i nie chciała, by synowie zhańbili się zemstą, ucząc nas przebaczania win. Wreszcie to dzięki tej miłości pełnienie woli Bożej było źródłem jej największej radości, pobudzając nas do życia w duchu zaufania Bogu. Jak więc widzimy, we wszystkich aspektach życia potrzebujemy umiejętności kochania Boga i drugiego człowieka na wzór św. Rity, dlatego w czasie modlitwy wołamy: „Św. Rito naucz nas kochać” i małymi krokami uczymy się takiej miłości.

 

Mam wrażenie, że to, iż nie do końca potrafimy kochać, przejawia się także w prośbach zanoszonych za przyczyną św. Rity?

 

To prawda. Niemal co trzecia kartka to prośba: o zgodę w małżeństwie, pojednanie między rodzicami a dziećmi, wzajemną miłość i zrozumienie, przebaczenie sobie doznanych krzywd. Wielkie wrażenie robią kartki pisane przez dzieci, które dostrzegają brak miłości między rodzicami: „Św. Rito, proszę cię o spokój w domu. Moi rodzice się kłócą. I choć wciąż są mężem i żoną, to tak jakby się już rozwiedli. Pomóż św. Rito”, a na końcu kartki jest narysowana zapłakana twarzyczka. Czytając taką intencję, chce się wołać na cały głos: „Św. Rito naucz nas kochać!”.

 

Tym bardziej że wszyscy potrzebujemy miłości, by jej doświadczyć samemu, ale także by okazywać ją innym. Tak jak Rita.

 

Zgadza się. Miłość Chrystusa była dla niej podstawą życia. Nasza święta oddała Mu się bez reszty, ukochała Go w Jego cierpieniu, bowiem szczęście i radość są owocem tylko duchowego zjednoczenia z Bogiem, a nie skutkiem czynników zewnętrzach. Św. Rita cierpiała i kochała. Kochała Boga i kochała ludzi, cierpiała z miłości do Boga i cierpiała z powodu ludzi. Czyniła wszystko z miłości i tylko miłości.

 

Mówi się, że Św. Rita rozwiązuje wiele problemów, przez które sama przechodziła w swoim ziemskim życiu, m.in. uczy miłości współczesne małżeństwa, szczególnie te, które przeżywają jakieś trudności.

 

Jak najbardziej. Pamiętamy przecież, że, ulegając woli rodziców, w wieku 16 lat Rita poślubiła Pawła Ferdinando Manciniego, młodego i szlachetnego człowieka, lecz obdarzonego raczej niespokojną naturą. Ostatecznie Rita i Paweł zakochali się w sobie. Łagodząc swym postępowaniem i dobrocią trudny charakter męża, potrafiła pozyskać go dla Boga oraz pomóc mu w prowadzeniu uczciwego i odpowiedzialnego życia. Z biegiem lat mężczyzna wycofał się z wszelkiego typu awantur politycznych. Stał się człowiekiem miłującym pokój i dom rodzinny. Przestał nawet nosić broń. Miłość do Rity sprawiła, że Paweł stał się czułym i wrażliwym mężem oraz dobrym, opiekuńczym ojcem dla synów. W ich domu rozbrzmiewała wspólna modlitwa. Rita zaszczepiła w swoich najbliższych cześć do świętych, zwłaszcza św. Augustyna, Jana Chrzciciela, Mikołaja z Tolentino. Rodzina uczęszczała do kościoła parafialnego, zachowywała posty. Tego mogą uczyć się od niej współczesne małżeństwa, w których, niestety, tak mało dzisiaj miłości, pokoju, zrozumienia. Jest nawet specjalna modlitwa do św. Rity w kłopotach małżeńskich i w intencji małżeństwa zagrożonego rozbiciem. Można ją znaleźć na stronie naszej parafii: parafia.siedlce.pl w zakładce poświęconej patronce spraw trudnych. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że w domu Rity krucyfiks znajdował się na honorowym miejscu. Chrystusowi ukrzyżowanemu ofiarowała trudy i cierpienia związane z życiem małżeńskim i rodzinnym.

 

A czy jest modlitwa za wstawiennictwem naszej świętej właśnie o miłość?

 

Modlitw do św. Rity jest wiele i to w różnych potrzebach, ale warto sięgnąć po następującą: „Uproś mi, święta Rito, abym wyrzekł się miłości własnej; Uproś mi, święta Rito, abym ćwiczył się w pokorze; Uproś mi, święta Rito, abym mój krzyż cierpliwie niósł; Uproś mi, święta Rito, abym  Boga ponad wszystko kochał; Uproś mi, święta Rito, abym Jego wolę zawsze wypełniał; Uproś mi, święta Rito, abym moim winowajcom chętnie wybaczał; Uproś mi, święta Rito, abym bliźnich jak samego siebie kochał; Uproś mi, święta Rito, abym Twoje cnoty naśladował”.

 

Na nabożeństwo do św. Rity przybywa coraz więcej wiernych, podobnie jak zanoszonych za jej pośrednictwem próśb. Czy jest łaskawa dla swoich czcicieli, zwłaszcza tych, którzy chcą nauczyć się kochać?

 

Oczywiście. Warto zauważyć, iż odkąd w naszej parafii mamy relikwie św. Rity, czyli od października 2017 r., urodziło się już siedmioro dzieci za jej przyczyną, a trzy dziewczynki na drugie imię otrzymały Rita. Dziecko jest przecież owocem miłości rodziców. Są również inne podziękowania dotyczące pogodzenia się małżonków, ojca z synem, uratowania małżeństwa przed rozpadem i wiele innych.

 

Co na koniec chciałby Ksiądz powiedzieć wszystkim, którzy polecają się św. Ricie?

 

Przede wszystkim, by nie ustawali w modlitwie. Musimy pamiętać, że przesłanie św. Rity koncentruje się na następujących typowych elementach duchowości: gotowości przebaczenia i akceptacji cierpienia, ale nie poprzez bierną rezygnację, lecz przez moc miłości do Chrystusa, która przemieni się w miłość do bliźniego. Dlatego powierzajmy się jej wstawiennictwu: „O święta Rito, powierzamy się twojemu wstawiennictwu przed Bogiem. Ty, któraś żyła jako małżonka, pomagaj naszym rodzinom odnajdować nieustanne źródło miłości, wierności i zgody. Ty, któraś doświadczała radości macierzyństwa, oświecaj młodych  ludzi, aby umieli podążać drogą Ewangelii i byli wytrwali w poszukiwaniu prawdy. Ty, któraś doświadczyła bólu i wdowieństwa, naucz nas wybaczać doznane obrazy i pocieszaj tych, którzy cierpią. Ty, któraś bez reszty oddała się naśladowaniu Nauczyciela i nosiłaś w sercu i na czole znak Jego Męki, ożywiaj w nas pragnienie autentycznego i konsekwentnego życia chrześcijańskiego, abyśmy potrafili wzrastać w miłości Bożej i z radością świadczyć o niej naszym braciom”.

Na koniec w imieniu proboszcza parafii Bożego Ciała w Siedlcach ks. prałata Stanisława Wojteczuka i pozostałych księży chciałbym zaprosić wszystkich nie tylko na majowe, główne nabożeństwo, ale i na kolejne odbywające się każdego 22 dnia miesiąca. Szczególnie zachęcamy tych, których problemy i sytuacje życiowe przerastają, którym wydaje się, że wszystko jest ponad ich siły, że nie dadzą już rady tak dłużej żyć, bo sprawa jest beznadziejna. Dla Św. Rity nie ma rzeczy niemożliwych. Od niej naprawdę można nauczyć się kochać i żyć miłością na co dzień. Przekonajcie się sami. Zapraszamy serdecznie.

 

Dziękuję za rozmowę.

Jolanta Krasnowska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto w cieniu pandemii


Ze względu na pandemię obchody 229 rocznicy Konstytucji 3 Maja w naszym regionie - podobnie jak w całej Polsce - były skromne.

FOTOGALERIA

Podwójne święto


10 maja w parafii św. Stanisława BM w Rossoszu obchodzono odpust ku czci patrona wspólnoty. Uroczystość była połączona z instalacją jego relikwii. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Przez okno kwarantanny
Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach, siedleckie starostwo oraz Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają mieszkańców powiatu siedleckiego do udziału w konkursie fotograficznym „Przez okno kwarantanny”.
więcej »
Recytacją po angielsku
Zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat do udziału w II Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego „A Sea of the words” organizowanego przez Szkołę Językową Eurolingua oraz Miejskie Przedszkole nr 15 w Siedlcach.
więcej »
​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
 

POLECAMY


Totus Tuus!
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin to doskonała okazja do refleksji nad dziełem oraz spuścizną naszego wielkiego rodaka.
więcej »
Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy nasze mamy?

za to, że urodziły nas i zawsze są obok

za ich mądrą, pełną poświęcenia miłość

za świadectwo życia w bliskości Boga i przekazywany nam świat wartości

za gotowość do wybaczania i zawsze otwarte serca

za to że są - tak po prostu!LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR