26 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 26
27-03 lipca 2019r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Wesprzyj działalność ŚZŻ AK

4 czerwca 2019 r.

O etos Armii Krajowej

Na sfinansowanie najbliższych dwóch lat działalności Światowego Związku Żołnierzy AK potrzeba 200 tys. zł, tymczasem szeregi żołnierzy AK przerzedzają się. Związek prosi o pomoc za pośrednictwem strony zrzutka.pl.

Z apelem o wsparcie zwraca się wiceprezes ŚZŻAK Hanna Stadnik ps. Hanka, sanitariuszka w powstaniu warszawskim. Wyjaśniając powody zdania się na hojność darczyńców, H. Stadnik tłumaczy, że od początku istnienia Światowego Związku Żołnierzy AK głównym źródłem finansowania były składki członkowskie. Teraz, z powodu topniejącej liczby członków, zaczyna brakować środków na działalność statutową Związku. Początkowo, w latach 90 XX w., Związek liczył ponad 80 tys. członków. Dziś tworzy go ok. 10 tys. osób ze stażem żołnierskim w szeregach Armii Krajowej.

„Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej funkcjonuje od blisko 30 lat i jest największym w Polsce stowarzyszeniem kombatanckim. Zrzeszamy byłych żołnierzy Armii Krajowej oraz członków organizacji niepodległościowych, które kontynuowały walkę o suwerenność naszej Ojczyzny po rozwiązaniu AK. W nasze szeregi włączamy również - jako członków nadzwyczajnych - osoby wyznające ideały AK i działające na rzecz utrwalenia ich w naszym społeczeństwie” - czytamy w apelu.

ŚZŻAK ma na celu dbałość o przyszłość, rozwój i bezpieczeństwo Polski, a także ochronę godności imienia i pamięci żołnierzy AK. Zadania te realizowane są poprzez działania statutowe, w tym: działania edukacyjne oraz zapewnienie członkom organizacji pomocy socjalnej i opieki medycznej. Ponadto, od 30 lat wydawany jest „Biuletyn Informacyjny”, w którym prezentowana jest historia AK, jej struktury, przywódcy oraz współczesne życie kombatantów. „Dzieje i etos Armii Krajowej upamiętniamy również poprzez renowację i budowę nowych pomników oraz tablic pamiątkowych. Przeprowadzamy sesje historyczne oraz utrzymujemy stały kontakt z młodzieżą szkolną - przede wszystkim z placówek noszących imię Armii Krajowej (…). Obecnie równie ważną misją jak edukacja historyczna młodszych pokoleń Polaków jest dla nas zapewnienie wsparcia dla członków Związku - osób starszych, często ponad 90-letnich, schorowanych, których znaczna część znajduje się w trudnych warunkach bytowych. We współpracy z innymi organizacjami i instytucjami staramy się zapewnić im pomoc socjalną, opiekę medyczną i wsparcie finansowe - uwrażliwia H. Stadnik, prosząc o pomoc w podtrzymywaniu etosu Armii Krajowej i przedstawianiu młodszym pokoleniom prawdziwej historii naszego narodu.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 30 czerwca, o 16.00, na spływ kajakowy pod prąd rzeką Zielawą na trasie Studzianka - Łomazy - Studzianka.
więcej »
Dni Włodawy
29 i 30 czerwca włodawianie będą świętować 485-lecie nadania praw miejskich. Wydarzenie historyczne zostanie przypomniane w trakcie Dni Włodawy.
więcej »
 

POLECAMY


Droga na ołtarze
Św. Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze.
więcej »
Biblia w weekend
Czytanie Biblii nie jest luksusem, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. To życiowa konieczność każdego, kto wierzy Bogu.
więcej »
Z pamiętnika powstańca
I to pamiętnik nie byle kogo, bo jednego z liderów powstania wielkopolskiego - Wojciecha Jedliny-Jacobsona.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR