26 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 26
27-03 lipca 2019r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Mariańskie Porzecze

4 czerwca 2019 r.

Goźlińskie brzmienie

Odrestaurowane organy w kościele w Mariańskim Porzeczu zachwycają nie tylko parafian, ale i profesjonalistów. W połowie maja przy instrumencie spotkali się studenci organów i muzyki kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Okazją było seminarium z organoznawstwa prowadzone przez dr Małgorzatę Trzaskalik-Wyrwę. Dziewięcioosobowa grupa zapoznała się z historią instrumentu, wynikami badań konserwatorskich i przebiegiem konserwacji.

- To instrument z duszą, jego brzmienie porusza serca! - zachwyca się M. Trzaskalik-Wyrwa. - XVIII-wieczna metryka organów naznaczona jest istotnym remontem z 1872 r., który przeprowadził Ignacy Karczewski, organmistrz warszawski. To jego podpis figuruje w wiatrownicy i miechu organów - tłumaczy.

Wieczorem studenci: Piotr Chromiński, Paweł Kasprzyk, Julia Obrycka i Artur Pałasuchin wraz z prowadzącą koncert M. Trzaskalik-Wyrwą wykonali koncert dla licznie zgromadzonych mieszkańców regionu. W pierwszej części koncertu wybrzmiała muzyka liturgiczna, m.in. Toccata avanti la messa della Domecnica Girolamo Frescobaldiego i wersety Kyrie-Christe-Kyrie przeplatane śpiewem chorału, Fuga in d Johanna Pachelbela oraz radosna przygrywka chorałowa Der Tag ist so Freudenreich. Częśc druga z kolei to muzyka taneczna: Passacaglia in a autorstwa Bernardo Storace czy Ad novem saltus i Rocal fuza. Wykonawcy zaprezentowali koloryty głosów goźlińskich organów i ulubione brzmienie kotłów oraz dzwoniącej gwiazdy. Zachęceni pięknymi organami i serdecznym przyjęciem umawiają się już na kolejny koncert.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 30 czerwca, o 16.00, na spływ kajakowy pod prąd rzeką Zielawą na trasie Studzianka - Łomazy - Studzianka.
więcej »
Dni Włodawy
29 i 30 czerwca włodawianie będą świętować 485-lecie nadania praw miejskich. Wydarzenie historyczne zostanie przypomniane w trakcie Dni Włodawy.
więcej »
 

POLECAMY


Droga na ołtarze
Św. Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze.
więcej »
Biblia w weekend
Czytanie Biblii nie jest luksusem, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. To życiowa konieczność każdego, kto wierzy Bogu.
więcej »
Z pamiętnika powstańca
I to pamiętnik nie byle kogo, bo jednego z liderów powstania wielkopolskiego - Wojciecha Jedliny-Jacobsona.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR