26 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 26
27-03 lipca 2019r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Misje parafialne u oo. paulinów

5 czerwca 2019 r.

Aby wierni umieli kochać Kościół


fot. JS

W parafii pw. św. Ludwika we Włodawie od 26 maja do 2 czerwca trwały misje jubileuszowe, które prowadził o. Marcin Ciechanowski OSPPE z Jasnej Góry.

Misje rozpoczęła Eucharystia, podczas której grupa 30 dzieci przyjęła I Komunię św. Zakończeniem była Msza św. prymicyjna o. Karola Bilicza, paulina pochodzącego z Włodawy. W tym szczególnym czasie szukania i poznawania Boga, odkrywania Jego miłości oraz rozpoznawania Jego woli w życiu człowieka wierni byli prowadzeni m.in. poprzez odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, sakrament pokuty i Drogę krzyżową. Pomocą były homilie misyjne, głoszone przez ojca Ciechanowskiego, egzorcystę i rekolekcjonistę. W okresie misji, czasie wzrastania w wierze i dawania świadectwa, kapłan zapraszał m.in. do zastanowienia się nad stosunkiem do Kościoła. - Jezus mówił o swoim Kościele, ale czy też jest on twój? - pytał paulin. Zaznaczył, że Bóg wzmacnia swoich wyznawców, posyłając kapłanów. - Bóg pragnie nam pomóc i dać nam pokarm, abyśmy mieli siły, dzięki którym nie tylko to życie zniesiemy, ale uzyskamy wieczne - zaznaczył kaznodzieja.

- Bóg chce być blisko ludzi i oczekuje na nas. On wie, że jesteśmy głodni miłości, dlatego uświęcił tę miłość w chlebie - Komunii św. Konsekrował chleb swoją miłością, siebie dał na pokarm. Chce nas nakarmić, abyśmy wiedzieli, nie czego, a Kogo jesteśmy głodni. Aby móc siebie dawać, Jezus powołał sługi swojej miłości - kapłanów - wyjaśniał.

Jak stwierdził kaznodzieja, kapłani, słudzy Eucharystii, są poszukiwani z racji niesienia pokarmu duchowego, tak jak Chrystus był poszukiwany po rozmnożeniu chleba z powodu tego pokarmu. - Ludzie, którzy szukali Boga, przy Jezusie czuli się dobrze. I niech tak będzie przy każdym kapłanie, którego spotkamy - mówił o. M. Ciechanowski.

 

Kościół wyszedł z Bożych rąk

1 czerwca do parafii przybyły święte znaki misyjne: obraz Matki Bożej Kodeńskiej i relikwie Męczenników Podlaskich. - Jesteśmy wdzięczni, że nawiedzasz mury naszego kościoła - witał Maryję o. Dariusz Cichor, proboszcz parafii pw. św. Ludwika. - Matko, roztocz płaszcz swojej opieki nad nami, daj nam słyszeć w tych godzinach czuwania Twój głos: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”. Zawsze byłaś Matką, która pociesza, uzdrawia i prowadzi do Chrystusa - powiedział. Witając relikwie bł. Męczenników z Pratulina, zaznaczył, że dali przykład miłości do nieprzyjaciół. - Nawet w dniu męczeństwa modliliście się za swoich prześladowców. Niech Bóg będzie błogosławiony za przykład waszego męstwa i gorliwości, która była podsycana miłością do Boga i bliźnich - mówił paulin.

Misje pozwalają „odnowić swoje serce, wzmocnić więź z Chrystusem, odnaleźć się na nowo w Kościele, wzmocnić relacje z bliskimi” - podkreślił ks. bp Piotr Sawczuk w homilii. Biskup przypomniał karty historii Włodawy - miasta, gdzie koegzystowały różne narody, stykały się kultury i religie. - Chcemy dziś dziękować za nasze chrześcijańskie korzenie, za niełatwą, często znaczoną krwią przeszłość - mówił. Dodał, że z pokorą trzeba wyznać, że „dość mizernie wyglądamy na tle bohaterskich przodków, z naszym religijnym wychłodzeniem, wątpliwościami i duchowym lenistwem”. - Przedmiotem żywej troski dzisiejszych chrześcijan powinno być to, by świadectwo po Chrystusie było prawdziwe i szczere - zaznaczył. - Aby wierni umieli kochać Kościół, który istnieje i rozwija się od dwóch tysięcy lat, mimo że w jego łonie jest grzech i ludzka słabość. Jeśli jednak Kościół mimo to trwa, to dzieje się to za sprawą łaski - wyszedł z Bożych rąk i cały czas towarzyszy mu Boża Opatrzność - podkreślił ksiądz biskup.

Bp P. Sawczuk wzywał do obrony ewangelicznego kształtu rodziny. Podkreślił, że małżeństwo podniesione przez Chrystusa do rangi sakramentu, ma swoje źródło w Jego cierpieniu, śmierci i zwycięstwie. Po homilii misyjnej małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie.

Misje zakończyły się 2 czerwca. Południową Mszę św. prymicyjną sprawował o. Karol Bilicz, paulin. Na tę uroczystość przybył m.in. o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. Natomiast wieczorem po Eucharystii odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem, a przy krzyżu misyjnym wierni otrzymali błogosławieństwo misyjne.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 30 czerwca, o 16.00, na spływ kajakowy pod prąd rzeką Zielawą na trasie Studzianka - Łomazy - Studzianka.
więcej »
Dni Włodawy
29 i 30 czerwca włodawianie będą świętować 485-lecie nadania praw miejskich. Wydarzenie historyczne zostanie przypomniane w trakcie Dni Włodawy.
więcej »
 

POLECAMY


Droga na ołtarze
Św. Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze.
więcej »
Biblia w weekend
Czytanie Biblii nie jest luksusem, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. To życiowa konieczność każdego, kto wierzy Bogu.
więcej »
Z pamiętnika powstańca
I to pamiętnik nie byle kogo, bo jednego z liderów powstania wielkopolskiego - Wojciecha Jedliny-Jacobsona.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR