15 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Albin, Nikodem, Roland

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Patriotyczny rajd

5 czerwca 2019 r.

Wschodnim szlakiem Niepodległości

W dniach 24 maja - 2 czerwca odbywał się patriotyczny rajd „Wschodnim szlakiem Niepodległości”. Udział w nim wzięli członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych przybyli z całej Polski.

Program - co podkreśla Janusz Olewiński, przewodniczący OSIiR - uwzględniał pobyt uczestników rajdu w miejscach upamiętniających ważne wydarzenia historyczne związane z walką o niepodległość naszej ojczyzny. - Odwiedziliśmy m.in.: Jatę, czyli miejsce pobytu partyzantów, Zbereże w okolicach Włodawy, miejsce śmierci gen. Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego”, pomnik walk Korpusu Ochrony Pogranicza z Sowietami, jak też Wytyczno, gdzie znajduje się pomnik i cmentarz żołnierzy KOP, którzy zginęli 1 października 1939 r. w bitwie z sowiecką dywizją pancerną - wymienia. W Międzyrzecu Podlaskim, przy pomniku niepodległości z 1918 r., uczestnicy rajdu oddali hołd wszystkim, którzy na przestrzeni lat walczyli o wolność naszej ojczyzny.

Na trasie patriotycznej wyprawy były także wieś Husinka ze znajdującą się w jej pobliżu mogiłą nieznanego żołnierza, fort obronny w Łobaczewie - tzw. Wrota Wolności oraz Mały Katyń w Kąkolewnicy, gdzie w okresie od października 1944 r. do lutego 1945 r. wymordowano ok. 2 tys. żołnierzy wyklętych. Członkowie OSIiR odwiedzili ponadto pratuliński cmentarz oraz pomniki dedykowane bohaterom walk z bolszewikami 1920 r. znajdujące się w Janowie Podlaskim. Organizatorzy rajdu nie mogli pominąć również Leśnej Podlaskiej z sanktuarium maryjnym, którego ściany zdobią tablice upamiętniające współpracę oo. paulinów z Armią Krajową. - W Białej Podlaskiej i Włodawie zapoznano nas z patriotyczną historią regionu. Hołd bohaterom walk z 1920 r. złożyliśmy w wielu miejscach, m.in. w Kodniu - podkreśla szef stowarzyszenia.

 

Uroczyście w Kodniu

W programie rajdu była też wizyta w byłych obozach internowania, tj. zakładach karnych w Białej Podlaskiej i Włodawie. - Obecnie panują tam warunki nieporównywalnie lepsze niż w okresie uwięzienia działaczy Solidarności - komentuje J. Olewiński. Zaznacza, iż historia każdego z tych miejsc przedstawiona została w rzetelny sposób przez panią przewodnik. - Przy każdym pomniku - miejscu pamięci narodowej i na cmentarzach zapaliliśmy znicze, zostawialiśmy też biało-czerwone chorągiewki - dodaje.

Nie lada atrakcją dla uczestników przedsięwzięcia okazały się uroczystości patriotyczno-folklorystyczne zorganizowane przez władze gminy Kodeń z udziałem uczniów, nauczycieli i mieszkańców. - Przyjęci zostaliśmy bardzo serdecznie - potwierdza przewodniczący OSIiR. Specjalnie dla członków stowarzyszenia - co akcentuje - urząd gminy zorganizował pokaz filmu „Błogosławiona wina” prezentującego niezwykłą historię cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. W filmie ukazane zostały także mordy dokonane przez ubeków na żołnierzach wyklętych.

 

Zaszczepić pamięć

Dużym przeżyciem dla członków stowarzyszenia było spotkanie z ordynariuszem naszej diecezji bp. Kazimierzem Gurdą.

Z kolei w przeddzień zakończenia rajdu odbyła wspólna kolacja - grill, w której do udział wzięli także goszczący w sanktuarium ludzie z odległych krańców naszego kraju. - Spontanicznie włączyli się w nasze rozmowy, podczas których dzieliliśmy się m.in. swoimi doświadczeniami walki o wolność Polski. Razem śpiewaliśmy też pieśni patriotyczne i obozowe piosenki internowanych - opowiada pan Janusz. Wspomina, iż najmłodszym uczestnikiem integracyjnego spotkania był siedmioletni Grześ z Wielkopolski. Szef OSIiR oddał mu swoją biało-czerwoną kokardę z ryngrafem żołnierza niezłomnego, z czego mały patriota był bardzo dumny.

Rajd zakończył się Mszą św. w intencji ojczyzny, uczestników wyjazdu oraz ich rodzin. Wspominając dokonania działaczy opozycji, kustosz sanktuarium dziękował zrzeszonym w stowarzyszeniu za wybór kodeńskiego domu pielgrzyma na miejsce pobytu.

Pożegnaniom działaczy OSIiR towarzyszyło postanowienie zorganizowania kolejnego patriotycznego spotkania.

AW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Wrota Wolności
15 września przy Prochowni w Kobylanach odbędzie się siódma edycja Letniego Festiwalu Biegów „Wrota Wolności”.
więcej »
VII Bialski Festiwal Sękaczy
W niedzielę 15 września, od 13.00 do 18.00, na terenie parku przy pl. Jagiellońskim w Łomazach odbędzie się VII Bialski Festiwal Sękaczy.
więcej »
Radzyńskie święto plonów
15 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Płudach odbędą się dożynki gminne. Uroczystości rozpoczną się o 12.00 Mszą św. dziękczynną.
więcej »
Gmina Sarnaki świętuje
Tegoroczne Dożynki Powiatu Łosickiego odbędą się 15 września w Sarnakach. Uroczystości rozpoczną się o 11.30 Mszą św., podczas której zostaną poświęcone wieńce dożynkowe.
więcej »
Podziękują rolnikom
Tradycyjnie we wrześniu gmina Wiśniew obchodzi święto rolników. W tym roku dożynki gminne odbędą się 15 września w Radomyśli.
więcej »
Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
II Kodeńskie Memento
14 września w Kodniu odbędzie się II Kodeńskie Memento za zmarłych motocyklistów. Kodeńskie memento to wyjątkowe spotkanie motocyklistów i ich rodzin.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR