26 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 26
27-03 lipca 2019r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Patriotyczny rajd

5 czerwca 2019 r.

Wschodnim szlakiem Niepodległości

W dniach 24 maja - 2 czerwca odbywał się patriotyczny rajd „Wschodnim szlakiem Niepodległości”. Udział w nim wzięli członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych przybyli z całej Polski.

Program - co podkreśla Janusz Olewiński, przewodniczący OSIiR - uwzględniał pobyt uczestników rajdu w miejscach upamiętniających ważne wydarzenia historyczne związane z walką o niepodległość naszej ojczyzny. - Odwiedziliśmy m.in.: Jatę, czyli miejsce pobytu partyzantów, Zbereże w okolicach Włodawy, miejsce śmierci gen. Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego”, pomnik walk Korpusu Ochrony Pogranicza z Sowietami, jak też Wytyczno, gdzie znajduje się pomnik i cmentarz żołnierzy KOP, którzy zginęli 1 października 1939 r. w bitwie z sowiecką dywizją pancerną - wymienia. W Międzyrzecu Podlaskim, przy pomniku niepodległości z 1918 r., uczestnicy rajdu oddali hołd wszystkim, którzy na przestrzeni lat walczyli o wolność naszej ojczyzny.

Na trasie patriotycznej wyprawy były także wieś Husinka ze znajdującą się w jej pobliżu mogiłą nieznanego żołnierza, fort obronny w Łobaczewie - tzw. Wrota Wolności oraz Mały Katyń w Kąkolewnicy, gdzie w okresie od października 1944 r. do lutego 1945 r. wymordowano ok. 2 tys. żołnierzy wyklętych. Członkowie OSIiR odwiedzili ponadto pratuliński cmentarz oraz pomniki dedykowane bohaterom walk z bolszewikami 1920 r. znajdujące się w Janowie Podlaskim. Organizatorzy rajdu nie mogli pominąć również Leśnej Podlaskiej z sanktuarium maryjnym, którego ściany zdobią tablice upamiętniające współpracę oo. paulinów z Armią Krajową. - W Białej Podlaskiej i Włodawie zapoznano nas z patriotyczną historią regionu. Hołd bohaterom walk z 1920 r. złożyliśmy w wielu miejscach, m.in. w Kodniu - podkreśla szef stowarzyszenia.

 

Uroczyście w Kodniu

W programie rajdu była też wizyta w byłych obozach internowania, tj. zakładach karnych w Białej Podlaskiej i Włodawie. - Obecnie panują tam warunki nieporównywalnie lepsze niż w okresie uwięzienia działaczy Solidarności - komentuje J. Olewiński. Zaznacza, iż historia każdego z tych miejsc przedstawiona została w rzetelny sposób przez panią przewodnik. - Przy każdym pomniku - miejscu pamięci narodowej i na cmentarzach zapaliliśmy znicze, zostawialiśmy też biało-czerwone chorągiewki - dodaje.

Nie lada atrakcją dla uczestników przedsięwzięcia okazały się uroczystości patriotyczno-folklorystyczne zorganizowane przez władze gminy Kodeń z udziałem uczniów, nauczycieli i mieszkańców. - Przyjęci zostaliśmy bardzo serdecznie - potwierdza przewodniczący OSIiR. Specjalnie dla członków stowarzyszenia - co akcentuje - urząd gminy zorganizował pokaz filmu „Błogosławiona wina” prezentującego niezwykłą historię cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. W filmie ukazane zostały także mordy dokonane przez ubeków na żołnierzach wyklętych.

 

Zaszczepić pamięć

Dużym przeżyciem dla członków stowarzyszenia było spotkanie z ordynariuszem naszej diecezji bp. Kazimierzem Gurdą.

Z kolei w przeddzień zakończenia rajdu odbyła wspólna kolacja - grill, w której do udział wzięli także goszczący w sanktuarium ludzie z odległych krańców naszego kraju. - Spontanicznie włączyli się w nasze rozmowy, podczas których dzieliliśmy się m.in. swoimi doświadczeniami walki o wolność Polski. Razem śpiewaliśmy też pieśni patriotyczne i obozowe piosenki internowanych - opowiada pan Janusz. Wspomina, iż najmłodszym uczestnikiem integracyjnego spotkania był siedmioletni Grześ z Wielkopolski. Szef OSIiR oddał mu swoją biało-czerwoną kokardę z ryngrafem żołnierza niezłomnego, z czego mały patriota był bardzo dumny.

Rajd zakończył się Mszą św. w intencji ojczyzny, uczestników wyjazdu oraz ich rodzin. Wspominając dokonania działaczy opozycji, kustosz sanktuarium dziękował zrzeszonym w stowarzyszeniu za wybór kodeńskiego domu pielgrzyma na miejsce pobytu.

Pożegnaniom działaczy OSIiR towarzyszyło postanowienie zorganizowania kolejnego patriotycznego spotkania.

AW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 30 czerwca, o 16.00, na spływ kajakowy pod prąd rzeką Zielawą na trasie Studzianka - Łomazy - Studzianka.
więcej »
Dni Włodawy
29 i 30 czerwca włodawianie będą świętować 485-lecie nadania praw miejskich. Wydarzenie historyczne zostanie przypomniane w trakcie Dni Włodawy.
więcej »
 

POLECAMY


Droga na ołtarze
Św. Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze.
więcej »
Biblia w weekend
Czytanie Biblii nie jest luksusem, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. To życiowa konieczność każdego, kto wierzy Bogu.
więcej »
Z pamiętnika powstańca
I to pamiętnik nie byle kogo, bo jednego z liderów powstania wielkopolskiego - Wojciecha Jedliny-Jacobsona.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR