26 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 26
27-03 lipca 2019r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Rolnictwo

5 czerwca 2019 r.

Nowe zagrożenia


fot. ARCHIWUM

Najnowszy raport zagrożeń fitosanitarnych dla Polski przestrzega przed nowymi niebezpieczeństwami, które mogą zaszkodzić uprawom.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaznacza, że z problemami mogą borykać się głównie ogrodnicy. Pierwszy, na jaki wskazują naukowcy, stanowi popilia japońska, która została odłowiona na pułapkę feromonową w Holandii. „Szkodnik jest polifagiem żerującym na ok. 300 gatunkach roślin zielnych i zdrewniałych, wliczając w to drzewa i krzewy leśne, owocowe i ozdobne. W krajach Unii Europejskiej podlega obowiązkowi zwalczania” - alarmuje instytut. W ostatnim czasie zauważono rozprzestrzenianie się tego gatunku. We wrześniu 2018 r. na jedną z 14 pułapek feromonowych, służących do monitorowania występowania popilii japońskiej w obrębie lotniska Amsterdam-Schiphol w Holandii, został odłowiony chrząszcz, którego zidentyfikowano jako przedstawiciela tegoż gatunku. Pułapka ta była wystawiona w pobliżu miejsca, gdzie odbywa się wyładunek, przeładunek i magazynowanie towarów przewożonych drogą lotniczą.

Złapany chrząszcz podchodzi prawdopodobnie spoza Holandii i został przeniesiony drogą lotniczą z jednego z krajów, gdzie występuje. Jednak w 2019 r. monitoring występowania p. japońskiej został zintensyfikowany i w promieniu 1 km od miejsca odłowienia chrząszcza rozmieszczono kolejne pułapki feromonowe.

 

Mała, ale szkodliwa

Kolejne niebezpieczeństwo może nieść pojawienie się muchówki z rodziny nasionnicowatych - Bactrocera dorsalis, które zauważono we Włoszech i w Austrii. Ona również w krajach UE podlega obowiązkowi zwalczania. Gatunek ten występuje w strefie klimatu tropikalnego i subtropikalnego w Afryce, Azji i na wyspach Oceanii. Jest polifagiem, który poraża różne drzewa owocowe, zwłaszcza bananowca, brzoskwinię zwyczajną, cytrusy, mango indyjskie i melonowca właściwego, w mniejszym stopniu: gruszę pospolitą, jabłoń domową i śliwę domową. Do roślin żywicielskich zalicza się też: oberżynę, paprykę i pomidory. Larwy szkodnika rozwijają się w miąższu owoców roślin żywicielskich, doprowadzając do jego uszkodzenia, a w konsekwencji szybkiego psucia się owoców. W Polsce w przypadku przeniknięcia B. dorsalis na importowanych owocach istnieje prawdopodobieństwo jego rozwoju na drzewach owocowych oraz na warzywach psiankowatych. Przezimowanie szkodnika w gruncie w warunkach Polski jest mało prawdopodobne.

 

Uprawy i lasy

Sporo szkód w uprawach może wyrządzić pojawienie się Tomato brown rugose fruit virus we Włoszech i Niemczech, co stanowi zagrożenie dla szklarniowych upraw pomidora i papryki w Europie. Choć wirus rozwija się na pomidorze i papryce, badania wykazały, że może przenieść się na tytoń i niektóre chwasty psiankowate. W krajach Unii Europejskiej gatunek ten nie podlega obowiązkowi zwalczania, lecz w 2019 r. został on umieszczony na liście alertowej EPPO. W przypadku przeniknięcia do Polski wirus ten z dużym prawdopodobieństwem byłby w stanie rozwijać się w uprawach szklarniowych tych roślin.

Nowe osobniki mogą zaszkodzić również lasom. Crisicoccus pini to owad, czerwiec mączasty, który stanowi zagrożenie dla sosen w Europie. Może zaszkodzić sosnom rosnącym zarówno w drzewostanach, jak i gatunkom ozdobnym uprawianym w parkach, drzewkom bonsai itp.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 30 czerwca, o 16.00, na spływ kajakowy pod prąd rzeką Zielawą na trasie Studzianka - Łomazy - Studzianka.
więcej »
Dni Włodawy
29 i 30 czerwca włodawianie będą świętować 485-lecie nadania praw miejskich. Wydarzenie historyczne zostanie przypomniane w trakcie Dni Włodawy.
więcej »
 

POLECAMY


Droga na ołtarze
Św. Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze.
więcej »
Biblia w weekend
Czytanie Biblii nie jest luksusem, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. To życiowa konieczność każdego, kto wierzy Bogu.
więcej »
Z pamiętnika powstańca
I to pamiętnik nie byle kogo, bo jednego z liderów powstania wielkopolskiego - Wojciecha Jedliny-Jacobsona.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR