19 października 2019 r. Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita

Pogoda: Siedlce

Numer 42
17-23 października 2019r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o tym, jak możemy pomagać naszym misjonarzom! Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

ŻELISZEW

5 czerwca 2019 r.

200 lat parafii Trójcy Świętej

16 czerwca parafia Trójcy Świętej w Żeliszewie obchodzić będzie 250 lat istnienia. Do udziału w jubileuszowym dziękczynieniu zaprasza proboszcz ks. Sławomir Sulej.

Jubileusz 250-lecia ustanowienia parafii Trójcy Świętej zbiega się z wizytacją parafii, którą przeprowadzi 16 czerwca bp Piotr Sawczuk. O 12.00, po uroczystym powitaniu księdza biskupa, rozpocznie się Eucharystia. Po zakończonej Mszy św. odbędzie się agapa na przykościelnym placu. Program obchodów zaplanowanych na niedzielne popołudnie rozpocznie inscenizacja w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Żeliszewie. Będzie ona poświęcona osobie wywodzącego się z parafii Żeliszew ks. prof. Jana Niedziałka (1907-1943), męczennika II wojny światowej zamordowanego przez Niemców w 1943 r. Część rozrywkową poprowadzi kilka zespołów, m.in. na scenie wystąpią aktorzy serialu „Ranczo”.

Parafia Trójcy Świętej w Żeliszewie jest parafią wiejską, obejmuje 14 miejscowości i liczy ok. 1,7 tys. wiernych. Działa w niej wiele wspólnot, w tym Koła Żywego Różańca, Rycerstwo Niepokalanej, zespół liturgiczny, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, służba liturgiczna i schola dziecięco-młodzieżowa.

Przygotowanie parafii do jubileuszu odbywa się zarówno na płaszczyźnie duchowej, jak i materialnej. - Odbywamy nowennę, trwa również peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w rodzinach. W ubiegłym roku pielgrzymowaliśmy do sanktuarium na Jasnej Górze, a we wrześniu udamy się z pielgrzymką dziękczynną do Rzymu - mówi ks. S. Sulej. W zakresie materialnym przygotowania obejmują kompleksową renowację zabytkowego drewnianego kościoła parafialnego, którego budowa rozpoczęła się w roku erygowania parafii, tj. w 1769, i jego otoczenia. - Prace te są kontynuacją rozpoczętych przez moich poprzedników: ks. kan. Krzysztofa Czyrkę i ks. Karola Klewka. W ciągu siedmiu lat wartość tych prac wyniosła ok. 1,6 mln zł, z czego 1,05 mln zł stanowią środki zewnętrzne pozyskane z instytucji unijnych i samorządowych. Przeżywany jubileusz będzie również okazją do podziękowania wszystkim za ofiarność i życzliwość - podkreśla proboszcz parafii.

Zachęcając do udziału w uroczystościach jubileuszowych, ks. S. Sulej podkreśla zaangażowanie w ich przygotowanie, które stało się głównie udziałem komitetu organizacyjnego, rady parafialnej oraz jednostek OSP z terenu parafii.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

LUZ na rzecz hospicjum dziecięcego!


3 października w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Alternatywny Teatr Tańca LUZ wystawił spektakl „Dzieci Powstania’44”. Cały dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

IX Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Cnota męstwa ma dwa wymiary - to odwaga mierzenia się z problemami, ale też wytrwałość, tj. trwanie i wierność - wskazanie dla uczestników IX Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn odbywającej się w tym roku pod hasłem „Bądź odporny jak uderzone kowadło” wybrzmiało bardzo dobitnie. Do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, które od lat jest miejscem wspólnej modlitwy przedstawicieli kilku pokoleń mężczyzn naszej diecezji, w niedzielę 6 października przyjechało ponad tysiąc osób - zarówno w zorganizowanych grupach, autokarami i motocyklami, jak też indywidualnie. Jak co roku, w programie znalazły się konferencje, modlitwa różańcowa i Eucharystia. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


A gdyby Jej nie było...
27 października, o 16.00, w Rykach odbędzie się spotkanie z lokalną historią. Wykład wygłosi prof. Ewa M, kierownik Zakładu Myśli Politycznej UMCS w Lublinie.
więcej »
Moniuszko w dwóch odsłonach
To tytuł muzycznego projektu, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty w trzech miastach województwa mazowieckiego: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Długosiodle.
więcej »
Czas rozwinąć skrzydła
23 października już po raz czwarty odbędzie się Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
więcej »
III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
W dniach 18-19 października w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbędzie się III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
więcej »
Biesiada Podlasko-Mazowiecka
19 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się konkurs kulinarny pn. „Biesiada Podlasko-Mazowiecka”.
więcej »
Niepełnosprawni też mają pasje!
„niepełnoSPRAWNI i pasje” - to hasło VIII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, imprezy organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Dotyk nieba
Na „Dotyk nieba” składa się kilkanaście opowieści o niezwykłych wydarzeniach w życiu bohaterów pochodzących z różnych stron naszego kraju.
więcej »
Czy wiesz, o co prosisz?
Odmawiana po wielokroć, rano i wieczorem, wyznawana wspólnie podczas Eucharystii, znana od dziecka. „Ojcze nasz” powtarzamy tysiące razy, ale czy naprawdę rozumiemy, co mówimy?
więcej »
Lektura ku przestrodze
„Zakładnicy złego” - książka, którą, uznając za niezwykle wartościową, postanowiło wznowić Wydawnictwo Fronda - we wcześniejszym wydaniu nosiła tytuł „Czarny sakrament. Prawdziwe historie opętań i egzorcyzmów”.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR