15 lipca 2019 r. Imieniny obchodzą: Henryk, Włodzimierz, Brunon

Pogoda: Siedlce

Numer 28
11-17 lipca 2019r.

menu

NEWS

20 lipca, o 12.00, odbędzie się ingres bp. Piotra Sawczuka do drohiczyńskiej katedry.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

Urzekające w Siedlcach

3 lipca 2019 r.

Tajemnice kobiecego serca


fot. ARCHIWUM

W kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego w Siedlcach odbyła się pierwsza siedlecka „Urzekająca” Msza św. skierowana do kobiet.

Być Kobietą Urzekającą (Urzekająca.pl) to ogólnopolski projekt katolicki, który zrodził się z potrzeby serca i z chęci odkrywania piękna kobiecego serca zgodnie z zamysłem Pana Boga. Jest to inicjatywa kobiet dla kobiet. - Najpiękniejszym wzorem kobiecości stała się dla nas Maryja - najdoskonalsza, najbardziej urzekająca z niewiast. Cały projekt stworzony został na większą chwałę Boga i Matki Najświętszej - podkreśla jego pomysłodawczyni Ewelina Chełstowska. Temat inauguracyjnego spotkania w Siedlcach brzmiał: „Urzekająca to znaczy uzdrawiająca”. Ks. Mariusz Zaniewicz, opiekun duchowy projektu Urzekająca w Siedlcach, wygłosił konferencję, w której podkreślił znaczenie uzdrowienia pamięci w budowaniu zdrowego obrazu Boga i samego siebie. - Urzekająca to uzdrawiająca. Siebie i wszystko wokół siebie. Jesteś urzekająca w momencie, kiedy jesteś uzdrawiająca. Jeśli jesteś chora wewnętrznie, w swoim obrazie, jesteś toksyczna. Mężczyzna potrzebuje źródła uzdrowienia. On wyraża siebie tylko wtedy, kiedy dotyka kobiecości. Nie przeżywa siebie i nie zrozumie swojego świata uczuciowo-emocjonalnego, jeśli nie wejdzie w relację z kobietą, kobietą-uzdrawiającą - podkreślił kapłan.

- Jak pisał o. Anzelm Grün: „Chory obraz Boga czyni też duszę chorą. Rezultatem wypaczonego obrazu Boga jest chęć niszczenia i skłonność do zamykania się w sobie i stawania się coraz bardziej nieczułym. Zaczyna się budować kształt pobożności zdeformowanej”. Dlatego Bóg zaprasza nas do naszej pamięci, abyśmy odkrywali obraz Boga, jaki w nas jest. Bo często jest on niewłaściwy - tłumaczył ks. M. Zaniewicz. W dalszej części konferencji kapłan zwrócił uwagę, że dopiero, gdy naprawimy obraz Boga, możemy budować właściwy obraz siebie, uzdrowić własne ja. Drogą do uzdrowienia jest przebaczenie. - Przebaczenie to wolność ducha - mówił dalej. - Aby to uzdrowienie się dokonało, musimy wrócić do wydarzeń, których często nie chcemy pamiętać. One po prostu w nas są. Bóg chce ich dotykać, bo on w tych sytuacjach był. Oddał za to życie. Wiedział, że kiedyś w życiu ktoś cię skrzywdzi, i za to umarł na Krzyżu - kontynuował opiekun duchowy urzekających. - Pan Bóg mówi: nie uciekaj od tego, tylko przeżyj to teraz ze mną. Możesz być uzdrawiająca, a nie ropiejąca - mówił.

 

Jezus zaprasza cię do ciebie

W dalszej części konferencji ks. M. Zaniewicz, przytaczając fragment książki „Zraniony Pasterz”, tłumaczył, że „tylko Bóg może zejść do korzenia naszych najgłębszych zranień i uleczyć każdą ranę. Pasterz powiedział tonem poważnym, niemal zatroskanym: jesteś bardziej chory, niż myślisz. Zobaczyłem to już wczoraj wieczorem w twoich oczach. Nie mogłem ci tego jednak powiedzieć, bo wpadłbyś w panikę. Teraz nie chcę niczego przed tobą ukrywać. To, co ci dolega, jest poważne. Wiesz, dusza też choruje na raka”. - Dzisiaj, w projekcie Urzekająca, Jezus zaprasza cię do ciebie, do twojego wnętrza, do twojej kobiecości, do tego, co było nieraz trudne i niełatwe - mówił kapłan.

 

Wystarczy ci mojej łaski

Ks. M. Zaniewicz zachęcał zgromadzone kobiety, aby nie lękały się na nowo zaufać Chrystusowi, powierzyły Mu swoje lęki i wraz z Jezusem uzdrowiły swoją pamięć z niepamięci. Szczególnym czasem spotkania z Chrystusem była półgodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu przed Mszą św., którą poprowadziła Małgorzata Goławska, liderka siedleckich urzekających, i możliwość spowiedzi. - Nasza twarz promienieje tym, na co patrzymy, a patrzymy na żywą Miłość - mówił ks. M. Zaniewicz, zachęcając do adoracji Chrystusa w Najświętszym Sakramencie na kolejnych spotkaniach urzekających.

Po konferencji kobiety spotkały się w akademickiej salce, aby przy kawie i ciastku lepiej się poznać i miło spędzić czas. W projekcie przewidziane są również spotkania w grupach, podczas których ma miejsce dzielenie się konkretnymi doświadczeniami oraz pracą nad sobą.

 

Kim są urzekające z Siedlec?

- Gospodarzem naszych spotkań jest Duch Święty i on sam zaprasza kobiety. Dziękuję wszystkim kobietom, które odpowiedziały na Jego zaproszenie - mówi M. Goławska. - Generalnie ten projekt istnieje w sieci i można się z nim zapoznać. Kobiety, które pojawiły się na pierwszej siedleckiej kawie w maju, już go znały. Część z nich dowiedziała się o urzekających na rekolekcjach dla kobiet w ciąży i młodych mam, które zorganizował ks. Jacek Sereda, diecezjalny duszpasterz rodzin - dodaje.

Celem pomysłodawców projektu Urzekająca.pl jest zorganizowanie przestrzeni dla wszystkich kobiet, by poczuły się piękne. - Pragniemy wymieniać się doświadczeniami, wzajemnie inspirować do działania, ale przede wszystkim wspierać na każdym etapie życia - podkreśla S. Chełstowska i dodaje: „Szczególnie dziś, w XXI w., chcemy pokazywać, że my - katolickie kobiety - jesteśmy gotowe do odważnego życia naszymi wartościami w codzienności: w domu, pracy, szkole, rodzinach. Silna katoliczka - takiej kobiety potrzebuje dziś Polska i świat. Stajemy w obronie rodziny, życia poczętego i katolickich wartości”.

Projekt, oprócz osobistej formacji, zakłada spotkania kobiet przy kawie „na mieście” i pracę w grupach oraz comiesięczną Mszę św. Urzekające spotkania odbywają się już w 33 miastach, w tym w dwóch za granicą, a Msze św. w 22. W diecezji siedleckiej urzekające formują się także w Miętnem, Łukowie i Białej Podlaskiej. W Siedlcach miały miejsce już dwa spotkania kawowe. Następne planowane jest po wakacjach, 10 września.


ŚWIADECTWO

 

Maryja przyciągnęła moją uwagę

Małgorzata Goławska - liderka projektu Urzekająca.pl w Siedlcach

 

Pierwsza kawa w Siedlcach odbyła się 7 maja. To było dla mnie duże wyzwanie. Z organizacją nie miałam problemu, ale stanąć przed innymi kobietami i podzielić się sobą - to było wyzwanie. Na projekt Urzekająca trafiłam na facebooku, gdy zobaczyłam nagranie z Eweliną Chełstowską, pomysłodawczynią projektu. Jedna rzecz przykuła moją uwagę - bransoletka niewolnictwa Maryi, którą zobaczyłam na jej nadgarstku i sprawiła, że zainteresowałam się bardziej Urzekającą. Maryja przyciągnęła moją uwagę. Wtedy zaczęłam słuchać uważniej. Dowiedziałam się o urzekającej kawie w lutym w Łukowie. I pojechałam tam. Przyszedł moment uświadomienia, że Duch Święty wskazuje mi właśnie ten kierunek. Ukończyłam kurs Formacji Kobiet Ezer Kenegdo w Akademii Rozwoju Talentów ks. Rafała Jarosiewicza, gdzie m.in. uczyłam się odkrywać swoją misję życiową. Ezer Kenegdo znaczy Towarzyszka i nie wymyśliłabym ciekawszej formy niż towarzyszenie kobietom przy kawie, tak jak jest to w projekcie. Dlatego postanowiłam zaangażować się w organizację Urzekającej w Siedlcach. Skontaktowałam się z E. Chełstowską, której napisałam, że chętnie pomogę, a ona dopisała mnie do grupy liderek. I tak zostałam liderką w Siedlcach. Przy organizacji spotkania pomagała mi Agnieszka Kruszewska, działaczka wolontaryjna, którą poznałam na kawie w Łukowie. Ponadto skontaktowałam się z Anią Sawczuk z projektu Urzekająca.pl, która przekazała mi wszystkie informacje i program spotkania oraz założyła wydarzenie na facebooku. W pierwszej kawie w Siedlcach wzięło udział 40 kobiet, a zainteresowanych było 117, co bardzo mnie zaskoczyło, gdyż z opowieści innych liderek słyszałam, że często przychodzi mała grupka, ok. pięciu kobiet. Postanowiłam zadbać o szczegóły spotkania. Doświadczenia z formacji kobiet oraz kawy w Łukowie bardzo mi wtedy pomogły. Przygotowałam identyfikatory z imionami, teczki z programem spotkania, długopisy, zadbałam o wspólne zdjęcie. Pomyślałam, że jeśli Jezus ma to spotkanie zaaranżować, by każda kobieta poczuła się piękna, to byłoby dobrze, aby każda z nich została obdarowana kwiatem - taki upominek od Jezusa. Jako, że kolory projektu są mocno różowe, pomyślałam o różowym tulipanie. Nie mogłam ich znaleźć w kwiaciarni, ale pomógł mi kolega, którego znajomy prowadzi hurtownię kwiatów. I następnego dnia, tuż przed kawą, o 13.00 dotarły do mnie tulipany. To był dla mnie znak z Nieba. Mam świadomość, że to Pan Bóg kieruje tym dziełem, a ja jestem Jego narzędziem.

Monika Król

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 

15 lipca 2019 r.

Jubileuszowe świętowanie
27 lipca odbędą się jubileuszowe, 50 Dni Sławatycz. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w kodeńskim sanktuarium świętowano odpust ku czci Matki Bożej Kodeńskiej. Tradycyjnie został on połączony z Diecezjalnym Dniem Chorego. Centralnym punktem obchodów była suma odpustowa, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Po Mszy św. ordynariusza udzielił zgromadzonym błogosławieństwa lourdzkiego. Ostatnim punktem było poświecenie nowej figury Matki Niepokalanej. Została ona umieszczona przed klasztorem ojców oblatów. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Słoneczne lato
28 lipca na rynku w centrum miasta Mordy odbędzie się jubileuszowa, 20 edycja festynu „Słoneczne lato”.
więcej »
Dla każdego
Atrakcje dla starszych i młodszych oraz moc zabawy - tak zapowiadają się tegoroczne Dni Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 19-21 lipca.
więcej »
Hańsk pszczelarstwem stoi
Wójt gminy Hańsk, Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej, Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie zapraszają na XV Festyn „Dzień Pszczelarza” poświęcony pamięci ks. Jana Dolinowskiego Odbędzie się on w niedzielę 21 lipca.
więcej »
 

POLECAMY


By pamięć trwała
Trudno o przykład większego męstwa i poświęcenia niż obrona Lwowa w latach 1918-1919. Kiedy „wielka wojna” dobiegła końca, mieszkańcy tego pięknego miasta w dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada 1918 r., wyszli rankiem na ulice.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR