15 lipca 2019 r. Imieniny obchodzą: Henryk, Włodzimierz, Brunon

Pogoda: Siedlce

Numer 28
11-17 lipca 2019r.

menu

NEWS

20 lipca, o 12.00, odbędzie się ingres bp. Piotra Sawczuka do drohiczyńskiej katedry.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Podsumowanie fotograficznego projektu

3 lipca 2019 r.

Miasto zieleni?


fot. JS

28 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie otwarto wystawę „Między nami a drzewami”. Jest to efekt realizowanego projektu fotograficznego.

Spotkanie prowadziły ” Edyta Gałan i Renata Szymańczuk z Inicjatywy Lokalnej „Między drzewami”, a z prelekcją wystąpił Włodzimierz Czeżyk z Nadleśnictwa Włodawa. „Między nami a drzewami” to projekt fotograficzny pokazujący niewłaściwą pielęgnację i nieograniczoną wycinkę drzew w mieście na przestrzeni lat. Pary zdjęć, jakie zostały przesłane przez mieszkańców do organizatorów - IL „Między drzewami”, przedstawiają rezultaty działań, które negatywnie wpłynęły na drzewostany i zubożyły pejzaż. Do realizacji projektu IL zaprosiła mieszkańców, a włodawianie pozytywnie odpowiedzieli na apel o przeszukanie albumów w poszukiwaniu fotografii z drzewami. - Zdjęć jest dużo, dlatego nie wszystkie zostały wykorzystane na naszej ekspozycji, którą można obejrzeć w książnicy oraz w kilku punktach miasta, m.in. na ulicach: Piłsudskiego, Podzamcze, Korolowskiej, Przechodniej czy Suchawskiej - mówi R. Szymańczuk. - Nadal oczekujemy na fotografie, które pokażą, jak dawniej wyglądało miasto - dodaje.

Włodawa w latach 70, jak wspominają mieszkańcy, była miastem zieleni. O kasztanowcach w centrum, przed cerkwią czy wokół Czworoboku pisał w 2015 r. Michał Książek w publikacji „Droga 816”.

- Dlatego powstał projekt „Miedzy nami a drzewami”, który zmierza do tego, aby Włodawa znów stała się jednym z najbardziej zielonych miejscowości- stwierdza E. Gałan.

Dzięki społecznej pracy członków IL mieszkańcy mają większą świadomość dbałości o otaczający ich krajobraz. IL „Między drzewami” organizowała m.in. spotkania z ornitologiem oraz pracującymi w koronach drzew arborystami, którzy poprowadzili dwudniowe zajęcia z pokazem przycinki drzew.

E. Gałan to także inicjatorka utworzenia tzw. kwietnej łąki między blokami. Ponadto po ubiegłorocznej przycince, efektem której były kikuty drzew, wraz z grupą mieszkańców skierowała do burmistrza list otwarty, wyrażając swój sprzeciw. Wystawa - rozmieszczona w kilku punktach miasta - to kolejna akcja pokazująca dbałość o zieleń miejską.

 

Drżące liście osiki

Spotkanie w MBP otworzył Jacek Żurawski - dyrektor placówki. Podjął temat przycinki drzew, które zostały w mieście okaleczone, zwracając uwagę, iż włodawianie powinni troszczyć się nie tylko o siebie, ale także o innych mieszkańców tej przestrzeni, np. ptaki.

Natomiast W. Czeżyk, komendant Straży Leśnej w Nadleśnictwie Włodawa, przypomniał, że przestrzeni wieków przedstawiciele różnych kultur dostrzegali w drzewach pierwiastek boski. - Również w chrześcijaństwie drzewo jest silnie zakorzenione, świadczy o tym drzewo krzyża, na którym umarł nasz Zbawiciel – podkreślił. Prelegent odniósł się także do legend i apokryfów, wyjaśniając na ich podstawie, m.in. dlaczego osika ma drżące liście. - Jednym z powodów jest to, że drzewo to nie schroniło świętej rodziny, która uciekała do Egiptu. Drugim, iż umarł na niej Jezus, a trzecim - że powiesił się na niej Judasz - wyjaśniał.

W. Czeżyk wyraził przekonanie, iż przestrzeń miejska powinna być planowana tak, by uwzględniała nasadzenia krzewów i drzew.

Podzielił się też własnymi doświadczeniami pracy leśnika oraz opowiedział o wspomnieniach z dzieciństwa, kiedy sam posadził drzewo przed blokiem mieszkalnym.

Gościem specjalnym była Katarzyna Rokita - prezes Federacji Arborystów Polskich, z którą można było porozmawiać przy okazji zwiedzania wystawy „Między nami a drzewami”.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 

15 lipca 2019 r.

Jubileuszowe świętowanie
27 lipca odbędą się jubileuszowe, 50 Dni Sławatycz. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w kodeńskim sanktuarium świętowano odpust ku czci Matki Bożej Kodeńskiej. Tradycyjnie został on połączony z Diecezjalnym Dniem Chorego. Centralnym punktem obchodów była suma odpustowa, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Po Mszy św. ordynariusza udzielił zgromadzonym błogosławieństwa lourdzkiego. Ostatnim punktem było poświecenie nowej figury Matki Niepokalanej. Została ona umieszczona przed klasztorem ojców oblatów. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Słoneczne lato
28 lipca na rynku w centrum miasta Mordy odbędzie się jubileuszowa, 20 edycja festynu „Słoneczne lato”.
więcej »
Dla każdego
Atrakcje dla starszych i młodszych oraz moc zabawy - tak zapowiadają się tegoroczne Dni Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 19-21 lipca.
więcej »
Hańsk pszczelarstwem stoi
Wójt gminy Hańsk, Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej, Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie zapraszają na XV Festyn „Dzień Pszczelarza” poświęcony pamięci ks. Jana Dolinowskiego Odbędzie się on w niedzielę 21 lipca.
więcej »
 

POLECAMY


By pamięć trwała
Trudno o przykład większego męstwa i poświęcenia niż obrona Lwowa w latach 1918-1919. Kiedy „wielka wojna” dobiegła końca, mieszkańcy tego pięknego miasta w dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada 1918 r., wyszli rankiem na ulice.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR