15 lipca 2019 r. Imieniny obchodzą: Henryk, Włodzimierz, Brunon

Pogoda: Siedlce

Numer 28
11-17 lipca 2019r.

menu

NEWS

20 lipca, o 12.00, odbędzie się ingres bp. Piotra Sawczuka do drohiczyńskiej katedry.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Dąbrowa

6 lipca 2019 r.

Ostatni powstaniec styczniowy

5 lipca w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie w powiecie siedleckim została otwarta wystawa „Ks. Stanisław Brzóska - ostatni powstaniec styczniowy.

Rozpoczynający spotkanie dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach Sławomir Kordaczuk przywitał przybyłych gości. - Ktokolwiek zagłębia się w historię powstania styczniowego, wie, że ks. Stanisław Brzóska jest symbolem ostatniego żołnierza powstania. Ks. Brzóska pozostał wierny idei insurekcyjnej od początku powstania aż do swego tragicznego końca na rynku w Sokołowie Podlaskim w dniu 23 maja 1865 r. - symbolicznym końcu powstania - mówił.

Autor wystawy mecenas Bogusław Niemirka w referacie tematycznym zaznaczył m.in.: - Wystawa obrazuje drogę życiową ks. Brzóski: od miejsc dzieciństwa pod Białą Podlaską, przez lata edukacji i pracy na parafiach w Sokołowie i Łukowie, aż po powstańczą epopeję, zakończoną straceniem przez rosyjskiego zaborcę. Także los ludzi, którzy byli towarzyszami broni ks. Brzóski i tych mieszkańców podlaskich wsi, którzy mu bezinteresownie do końca pomagali.

Właściciel Muzeum Historii i Tradycji Waldemar Kosieradzki, którego z ks. Brzóską łączy historia rodzinna, a wystawa pochodzi z jego zbiorów, w trakcie prezentacji powiedział: - W mojej tradycji rodzinnej postać ks. Brzóski traktowana była w sposób specjalny. Ksawery Bieliński z Krasnodąb Sypytek k. Sokołowa, który za ukrywanie ks. Brzóski zapłacił wyrokiem kary śmierci, zmienionym w ostatniej chwili na wieczyste osiedlenie na Syberii, to mój prapradziadek. K. Bieliński zostawił w Krasnodębach żonę z malutką córką Marianną, drugie dziecko - syn Stanisław - urodziło się w sześć miesięcy po aresztowaniu ojca. Jestem w prostej linii potomkiem Ksawerego Bielińskiego, który nigdy nie wrócił z Syberii. Mam dziś podwójną satysfakcję, że postać ks. Brzóski i ludzi z nim związanych pozostaje nadal żywa w naszej pamięci. Dowodzi to, że ofiara naszego bohatera narodowego ks. Brzóski, jak i mego pradziada Ksawerego Bielińskiego nie poszły na marne.

Komisarzem wystawy jest Krzysztof Starczewski - kierownik Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie. Wystawa będzie czynna do 13 września.

Tadeusz Nieścioruk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 

15 lipca 2019 r.

Jubileuszowe świętowanie
27 lipca odbędą się jubileuszowe, 50 Dni Sławatycz. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedlce dla Jezusa


W radosnej atmosferze uwielbienia blasku chwały Boga przebiegały koncerty i spotkania uwielbieniowy organizowane w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 20 czerwca, w wielu miejscowościach naszego regionu. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w kodeńskim sanktuarium świętowano odpust ku czci Matki Bożej Kodeńskiej. Tradycyjnie został on połączony z Diecezjalnym Dniem Chorego. Centralnym punktem obchodów była suma odpustowa, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Po Mszy św. ordynariusza udzielił zgromadzonym błogosławieństwa lourdzkiego. Ostatnim punktem było poświecenie nowej figury Matki Niepokalanej. Została ona umieszczona przed klasztorem ojców oblatów. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Słoneczne lato
28 lipca na rynku w centrum miasta Mordy odbędzie się jubileuszowa, 20 edycja festynu „Słoneczne lato”.
więcej »
Dla każdego
Atrakcje dla starszych i młodszych oraz moc zabawy - tak zapowiadają się tegoroczne Dni Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 19-21 lipca.
więcej »
Hańsk pszczelarstwem stoi
Wójt gminy Hańsk, Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej, Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie zapraszają na XV Festyn „Dzień Pszczelarza” poświęcony pamięci ks. Jana Dolinowskiego Odbędzie się on w niedzielę 21 lipca.
więcej »
 

POLECAMY


By pamięć trwała
Trudno o przykład większego męstwa i poświęcenia niż obrona Lwowa w latach 1918-1919. Kiedy „wielka wojna” dobiegła końca, mieszkańcy tego pięknego miasta w dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada 1918 r., wyszli rankiem na ulice.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR