18 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Msza w intencji beatyfikacji bp. I. Świrskiego

31 lipca 2019 r.

Przyszedł, by służyć


fot. PODLASIE24

W każdym elemencie swego życia stawał się sługą dla drugiego dla człowieka, troszczył się przede wszystkim o dobro tej drugiej osoby - charakteryzował bp. Ignacego Świrskiego ks. dr Mariusz Świder, postulator procesu beatyfikacyjnego.

Jak co miesiąc, 25 lipca, o 12.00, w katedrze sprawowana była Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego bp. I. Świrskiego. Przewodniczył jej ks. M. Świder. W homilii przywołał przede wszystkim słowa Ewangelii, w której matka synów Zebedeusza - Jana i Jakuba - prosi Jezusa o zaszczytne miejsca dla nich. Bardzo ludzkie, praktyczne zabiegi Salome Pan Jezus potraktował jako punkt wyjścia do nauczania uczniów, jak powinni żyć. Jego odpowiedź - „Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej i lewej, ale dostanie się ono tym, dla których mój Ojciec je przygotował” - stanowi wyraz posłuszeństwa wobec woli Ojca. - Jezus wie, że wola Boga Ojca w stosunku do Niego i każdego człowieka jest czymś lepszym. Dlatego posłuszny Bogu Ojcu, mówi: zostawmy to Jemu - stwierdził kaznodzieja i przywołał kolejne wskazania Jezusa: „Nie tak będzie u was. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie waszym sługą”.

- Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do przemiany sposobu życia i myślenia narzuconego przez świat. W człowieku naznaczonym przez grzech, niestety, silne są tendencje dążenia do wielkości. Współczesny świat, tak jak w czasach Chrystusa, za niezbędny warunek sukcesu uznaje posiadanie władzy i pieniędzy - zaznaczył, przywołując wskazanie Jezusa: „A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem waszym. Na wzór Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu”. Jezus, który jest posłuszny, oddaje woli Ojca to, co niejasne, trudne, niezrozumiałe. Jezus, który rozumie swoją misję jako służbę, dzisiaj pokazuje, że taka jest rzeczywista i prawdziwa droga ucznia - nie zawsze łatwa. To droga, którą kroczył nasz Zbawiciel i droga, na którą zostaliśmy zaproszeni my wszyscy - podkreślił. 

Zawsze troszczył się o drugiego człowieka
Dalszą część homilii ksiądz postulator poświęcił realizacji ewangelicznego przesłania w życiu sługi Bożego bp. I. Świrskiego. - Jego życie było jakby kalką tego, do czego Jezus zapraszał swoich uczniów: otwartości na wolę Bożą i gotowości jej spełnienia, nawet gdy była niezrozumiała i trudna. Tam, gdzie Bóg wezwał go do służby, robił to całkowitym oddaniem, z wielką miłością i odpowiedzialnością za ludzi, do których był wezwany - tłumaczył. - Bp I. Świrski w każdym elemencie swego życia stawał się sługą dla drugiego człowieka. Troszczył się przede wszystkim o dobro tej drugiej osoby, do której był posłany; czy to jako profesor Uniwersytet Stefana Batorego, kiedy rozdawał studentom swoją pensję, by mieli możliwość skończenia studiów, czy kiedy był rektorem seminarium, czy wcześniej - jako kapelan wojska polskiego, gdy zatroskany o żołnierzy stawał z nimi do pracy i był tym, który służy. Tak samo przez 22 lata posługi w naszej diecezji. Przyszedł nie po to, żeby mu służono, ale by służyć. Niósł Chrystusa drugiemu człowiekowi - mówił ks. M. Świder.

Przynosić Chrystusa innym
Nie zabrakło też odwołania do patrona dnia i legendarnego obrazu - św. Krzysztofa przenoszącego przez Jordan Pana Jezusa. Greckie „Christophoros” oznacza ‘niosący Chrystusa’, ‘przynoszący Chrystusa’. - Takim Christophoros dla nas, ludzi tej ziemi, przez 22 lata był bp Świrski: przynoszący Chrystusa w sakramentach świętych, w swoim nauczaniu, w postawie dobroczynności, otwartości, wrażliwości na ludzką krzywdę i biedę, a także przynoszący Chrystusa w każdym dobrym geście uśmiechu i znaku miłości - akcentował ks. Świder. - Sługa Boży chce nam pokazać, że droga naśladowania Chrystusa to droga służby drugiemu człowiekowi w Kościele. To droga posłuszeństwa woli Bożej i to droga przynoszenia Chrystusa w naszej codzienności każdemu człowiekowi. Bo może się okazać, że ten, któremu dzisiaj pomożemy, jest Chrystusem - zakończył.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR